"NYT": przedstawiciele rosyjskich władz wojskowych rozmawiali o możliwości użycia broni jądrowej w Ukrainie

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, "New York Times"

Przedstawiciele rosyjskiego kierownictwa wojskowego rozmawiali o możliwościach użycia taktycznej broni jądrowej w Ukrainie - podaje "New York Times", powołując się na swoje źródła wśród amerykańskich urzędników. Według dziennika w rozmowach nie uczestniczył Władimir Putin. Jednocześnie Amerykanie podkreślają, że nie dysponują żadnymi sygnałami świadczącymi o przygotowaniach Rosji do użycia broni jądrowej.

Według dziennika "New York Times" rozmowy rosyjskiego kierownictwa wojskowego zaniepokoiły administrację prezydenta USA Joe Bidena, ponieważ "pokazują, jak bardzo Moskwa jest sfrustrowana swoimi porażkami na froncie". "To sugeruje, że zawoalowane groźby Putina o użyciu broni jądrowej mogą być czymś więcej niż tylko słowami" – napisał "NYT".

Według źródeł gazety, rozmowy dotyczyły tego, gdzie i jak Moskwa mogłaby użyć taktycznej broni jądrowej w Ukrainie. Podano, że prezydent Rosji Władimir Putin nie brał w nich udziału.

Dane wywiadowcze na temat rozmów dotarły do amerykańskiej administracji w połowie października. Jak zauważa "New York Times", w tym czasie Moskwa rozpowszechniała "bezpodstawne stwierdzenia", że Ukraina może użyć tzw. "brudnej bomby". Zdaniem dziennika, rozmowy odbywały się w okresie "nasilenia rosyjskiej retoryki jądrowej i niepowodzeń na froncie".

ZOBACZ WIĘCEJ: "Brudna bomba" - czym jest? Jakie byłyby skutki jej użycia?

"NYT" zaznacza, że amerykańscy urzędnicy nie podali bliższych informacji na temat omawianych scenariuszy. John Kirby, przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego, odmówił "komentowania szczegółów". - Od początku mówiliśmy wprost, że rosyjskie oświadczenia na temat potencjalnego użycia broni jądrowej są głęboko niepokojące i traktujemy je poważnie – podkreślił.

- W dalszym ciągu monitorujemy sytuację najlepiej, jak jest to możliwe i nie widzimy sygnałów, by Rosja przygotowywała się do takiego zastosowania (broni jądrowej - red.) – dodał.

ZOBACZ TEŻ: "Wróciliśmy do logiki zimnej wojny". Siły strategiczne Rosji ćwiczyły pod okiem Putina

Według "New York Timesa", chociaż ryzyko dalszej eskalacji pozostaje niepokojąco wysokie, urzędnicy administracji Bidena i sojusznicy USA twierdzą również, że liczne kontakty telefoniczne między Zachodem i Rosją - w tym dwie rozmowy szefa Pentagonu Lloyda Austina i ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu - pod koniec ubiegłego miesiąca "pomogły złagodzić nieco napięcia nuklearne".

"Przemówienie Putina w ubiegły czwartek, w którym zaprzeczył, że Moskwa przygotowuje się do użycia broni jądrowej w Ukrainie, jeszcze bardziej obniżyło temperaturę" - ocenia "NYT", powołując się na wypowiedzi niektórych amerykańskich urzędników.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Spokojna Rosja cóż miała zrobić? Nikogo nie skrzywdziła". Co serwują rosyjskie media
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, "New York Times"

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości