Sytuacja w Chersoniu. Mieszkańcy otrzymali zalecenia na wypadek ukraińskiej kontrofensywy

Źródło:
PAP
Łukasiewicz: żeby odbić tak duże miasto jak Chersoń, Ukraińcy potrzebowaliby prawdopodobnie od siedmiu do dziesięciu brygad
Łukasiewicz: żeby odbić tak duże miasto jak Chersoń, Ukraińcy potrzebowaliby prawdopodobnie od siedmiu do dziesięciu brygadTVN24
wideo 2/21
Łukasiewicz: żeby odbić tak duże miasto jak Chersoń, Ukraińcy potrzebowaliby prawdopodobnie od siedmiu do dziesięciu brygadTVN24

Ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu przekazał, że mieszkańcy okupowanego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu kraju otrzymali siedmiopunktowy poradnik dotyczący postępowania cywilów podczas ukraińskiej kontrofensywy. Miejscowej ludności zaleca się między innymi zgromadzenie zapasów żywności i pozostanie w domach.

W biuletynie rozdawanym mieszkańcom Chersonia znalazły się następujące zalecenia: wcześniejsze przygotowanie schronów oznaczonych w wyraźny sposób napisem "ludzie", zapasów żywności, wody i lekarstw przynajmniej na tydzień oraz środków łączności, w tym bezprzewodowych ładowarek do telefonów; przestrzeganie zasad dotyczących oświetlenia budynków; pozostawanie w domach i powstrzymanie się od nawiązywania kontaktów z ukraińskimi żołnierzami, podchodzenia do ciał zabitych rosyjskich najeźdźców, a także usuwania barykad z dróg.

Jednym wyjątkiem umożliwiającym bezpośrednie relacje mieszkańców z wojskowymi jest przekazywanie informacji o pozycjach wroga - czytamy w poradniku. Ludność cywilna została też zobowiązana do niezwłocznego wypełniania rozkazów sił zbrojnych Ukrainy.

"Takie biuletyny mają nie tylko praktyczne znaczenie dla (cywilów), ale też wywierają psychologiczną presję na okupanta, ponieważ przekazują mu komunikat, że jego czas minął" - podkreślono na łamach rządowego serwisu.

Ukraińcy wyzwalają miejscowości w obwodzie chersońskim

Ukraińskie wojska wyzwoliły już 53 miejscowości w obwodzie chersońskim, lecz ich mieszkańcy powinni wstrzymać się z powrotem do domów ze względu na ciągłe ostrzały wroga - przekazał we wtorek p.o. szefa władz Chersońszczyzny Dmytro Butrij. W połowie lipca gubernator informował, że okupanci kontrolują w tym regionie około 650 osiedli.

Od kwietnia ukraińskie władze i media donosiły, że w zajętych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.

25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: