Ukraina skutecznie pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym, zmuszając Flotę Czarnomorską do przyjęcia postawy defensywnej i wycofania się do wschodniej części tego akwenu. Umożliwiło to Kijowowi zwiększenie eksportu drogą morską do poziomów sprzed wojny - podał w niedzielę brytyjski resort obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii napisano, że na początku wojny w Ukrainie rosyjska Flota Czarnomorska zachowywała zdolność poruszania się po całym Morzu Czarnym, w tym - co szczególnie istotne - w jego północno-zachodniej części.
Jednak w efekcie ukraińskich sukcesów w użyciu asymetrycznych środków walki, takich jak różnego rodzaju pociski kierowane i łodzie bezzałogowe, Flota Czarnomorska została kilkakrotnie zmuszona do ponownej oceny gotowości do ryzyka.
Ukraina sięgnęła po te metody w obliczu braku tradycyjnej marynarki wojennej - podkreślono w raporcie.
Ukraina zmusiła Flotę Czarnomorską do przesunięcia się na wschodnie części morza
Dodano, że skoordynowane ukraińskie ataki na lądzie i morzu spowodowały w Rosji wzrost świadomości zagrożeń, co zmusiło jednostki Floty Czarnomorskiej do wycofania się do wschodniej części Morza Czarnego.
Kolejne udane ukraińskie ataki skłoniły Rosjan do przyjęcia pozycji defensywnej, a niedawne wydarzenia, takie jak zatopienie okrętów Iwanowiec i Cezar Kunikow, doprowadziły do zdymisjonowania już drugiego dowódcy Floty Czarnomorskiej od czasu rozpoczęcia wojny.
"Pomimo że Rosja utrzymuje zdolność do uderzania na Ukrainę przy pomocy okrętów, które znajdują się w relatywnie bezpiecznej wschodniej części Morza Czarnego, jest coraz bardziej oczywiste, że defensywna postawa (agresora - red.), przyjęta w celu złagodzenia efektów niekonwencjonalnego podejścia Ukrainy do wojny na morzu, nie działa jak planowano" - oceniono.
Podkreślono, że na poziomie strategicznym to podejście pozbawiło Rosję zdolności do zakłócania morskich szlaków handlowych Ukrainy, a od czasu upadku Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej strona ukraińska zdominowała zachodnią część Morza Czarnego.
To zaowocowało zwiększeniem eksportu jednostronnym korytarzem humanitarnym, w efekcie czego jest on dziś wyższy, niż w czasie obowiązywania Inicjatywy Zbożowej i wrócił do poziomów sprzed wojny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru