Amerykańskie działa w ukraińskiej artylerii z bliska. "Rosjanie nie są w stanie dotrzymać nam kroku"

Źródło:
CNN

Reporter stacji CNN przyglądał się ćwiczeniom ukraińskiej artylerii na działach dostarczonych przez USA. - To haubica M777. Z tego, co mówią nam ukraińscy żołnierze, dostali ze Stanów Zjednoczonych około 90 takich dział. Wiele z nich już jest używanych na froncie do ostrzeliwania pozycji rosyjskich - przekazał dziennikarz. - Rosjanie zdecydowanie zauważyli, że strzelamy szybciej i bardziej precyzyjnie. Nie są w stanie dotrzymać nam kroku - powiedział CNN ukraiński żołnierz.

Amerykanie przekazali do tej pory Ukraińcom uzbrojenie o wartości blisko 5 miliardów dolarów. Jednak na tym Waszyngton nie poprzestaje. Administracja Joe Bidena zapowiedziała na początku czerwca, że dostarczy Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję. Jak przekazał Biały Dom, nowy pakiet pomocy wojskowej będzie opiewał na 700 mln dolarów i będzie zawierał m.in. system artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowce i radary.

Ćwiczenia ukraińskiej artylerii i amerykańskie haubice w akcji

Reporter CNN Matthew Chance w nieujawnionym ze względów bezpieczeństwa miejscu przyglądał się ćwiczeniom ukraińskiej artylerii, dostarczonej przez USA. Jak zwraca uwagę stacja, wyrzutnie ukazane w reportażu to tylko kilka z potężnych amerykańskich dział służących teraz Ukraińcom na linii frontu. Mają przyczynić się do przełomu w wojnie z Rosją i przechylić szalę zwycięstwa na stronę Ukrainy.

Z uwagi na fakt, że działa mogą być w każdej chwili celem rosyjskiego ostrzału, dziennikarze rzadko mają dostęp do stanowisk artylerii.

- To haubica M777. Z tego, co mówią nam ukraińscy żołnierze, dostali ze Stanów Zjednoczonych około 90 takich dział. Wiele z nich już jest używanych na froncie do ostrzeliwania pozycji rosyjskich - mówi reporter.

CNN pokazało także nagrania, udostępnione przez ukraińską armię, ukazujące amerykańskie haubice w akcji oraz ostrzeliwane stanowisko rosyjskiej wyrzutni rakiet GRAD.

- Rosjanie zdecydowanie zauważyli, że strzelamy szybciej i bardziej precyzyjnie. Nie są w stanie dotrzymać nam kroku. Sami używają starego sowieckiego sprzętu, który jest cięższy, wolniejszy, mnie precyzyjny i trudniejszy w obsłudze - powiedział stacji CNN ukraiński żołnierz.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: CNN