Musieli zjadać naszywki z munduru. Ukraińscy jeńcy bici i poniżani

[object Object]
Okrutne zachowanie separatystówtvn24
wideo 2/24

Wpadli do niewoli najprawdopodobniej w czasie walk o lotnisko w Doniecku. Dowódca rebeliantów "Giwi" wyładował na nich swoją wściekłość - od miesięcy nie mógł zająć lotniska. Na krążącym w sieci filmie widać, jak członkowie separatystycznego batalionu Somali znęcają się nad pojmanymi żołnierzami. Materiał "Polska i Świat".

Klęczący jeńcy a nad nimi wrzeszczący dowódca rebeliantów. - Za to? Żryj suko, żryj. Ja was nauczę! Gębę otwieraj, żryj, swołocz. Pułkownik, gębę otwieraj, żryj ty kreaturo - krzyczy do ukraińskiego żołnierza. Po kolei odcina jeńcom naszywki z munduru i zmusza do zjedzenia.

Wideo prawdopodobnie zostało nagrane po 22 stycznia - czyli po przejęciu przez separatystów lotniska w Doniecku.

Na nagraniu najbardziej brutalny jest "Giwi", dowódca oddziału. Pyta żołnierzy, czy wiedzą kim jest i bije po twarzy. - On oraz drugi znany terrorysta - Motorola - to są ludzie, którzy służą Rosjanom do odwalania tzw. czarnej roboty. Tak się o nich mówi - powiedział Tomasz Maciejczuk z Fundacji Otwarty Dialog.

Jakie prawa mają jeńcy?

- To, co widzieliśmy w tym filmie, to jest bandytyzm. Tak nie traktuje się jeńców, jeniec ma prawa- chroni go prawo międzynarodowe - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

Jednak sytuacja prawna pojmanych żołnierzy armii ukraińskiej jest nieco bardziej skomplikowana. - Jeniec wojenny jest to kategoria związana ściśle ze stanem wojny. Ukraińcy nazywając działania na wschodzie akcją antyterrorystyczną przez co niejako sami ograniczyli możliwość stosowania tej kategorii w stosunku do pojmanego personelu wojskowego - wyjaśnia komandor porucznik Krzysztof Jakubiak.

Nie znaczy to oczywiście, że 600 żołnierzy przetrzymywanych obecnie przez prorosyjskich separatystów - nie chroni żadne międzynarodowe prawo. Osoby, które biorą udział w walkach na Ukrainie objęte są międzynarodowym prawem humanitarnym.

O takich sytuacjach mówi m.in. II protokół dodatkowy Konwencji Genewskiej. Zawarta jest w nim kwestia ochrony ofiar niemiędzynarodowych konfliktów zbrojnych. Zabraniając zwłaszcza tortur, odpowiedzialności zbiorowej czy brania zakładników i "marszów hańby", które separatyści urządzają pojmanym.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP