Dyrektor Wywiadu Narodowego USA: nie spodziewamy się, by Rosjanie byli w stanie poczynić duże postępy w tym roku

Aktualizacja:

Środa jest 378. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines oświadczyła w Senacie, że "nasze kontrole eksportu i sankcje ograniczają wysiłki wojenne Rosji". - Nie przewidujemy, by rosyjskie wojsko odbudowało się wystarczająco w tym roku, by poczynić duże postępy terytorialne - powiedziała. Przyznała jednak, że walka w obronie Bachmutu może uszczuplić możliwości ofensywne Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:55

    W Odessie wróg uderzył w obiekt infrastruktury energetycznej, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, nie ma ofiar w ludziach - informują władze obwodowe.

    Szef obwodowej administracji Maksym Marczenko napisał w Telegramie o ograniczeniach w dostawach prądu i zestrzeleniu przez obronę powietrzną kilku dronów.

    Do wybuchów doszło również Charkowie. " Spodziewamy się drugiej fali ataku, dlatego apeluję do mieszkańców regionu o pozostanie w schronach" - apeluje administracja obwodu.

  • 2:54

    Na całym terytorium Ukrainy w czwartek po północy ogłoszono alarm lotniczy, informuje Ukrinform. "W żadnym wypadku nie ignorujemy alarmu" – napisał w Telegramie szef biura prezydenta Andrij Jermak.

    Według wstępnych danych alarm lotniczy może mieć związek z wystrzeleniem rakiet i dronów kamikadze z terytorium Rosji, poinformował Ukrinform.

  • 2:04

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:15

    - Nie ma Ukraińca, który nie życzyłby sukcesu zaprzyjaźnionej Gruzji. Sukcesu demokratycznego. Sukcesu europejskiego. Chcemy być w Unii Europejskiej i będziemy. Chcemy, żeby Gruzja była w UE i jestem pewien, że będzie. Chcemy, aby Mołdawia była w Unii Europejskiej i też jestem pewien, że będzie. Wszystkie wolne narody Europy na to zasługują - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 22:47

    Rząd Czech poparł projekt ministerstwa obrony wysłania na Ukrainę 15 wojskowych policjantów do badania zbrodni wojennych Rosji. Czeskie wsparcie dla zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze musi jeszcze zatwierdzić parlament.

  • 19:30

    W przyszłym tygodniu w Genewie przedstawiciele ONZ będą rozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi o odnowieniu "inicjatywy zbożowej", tj. przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy - poinformowała w środę szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.

  • 19:12

    Szwajcarska prokuratura oświadczyła w środę w sądzie w Zurychu, że czterech bankierów dopuściło się zaniedbań, które pozwoliły rosyjskiemu wiolonczeliście i przyjacielowi Władimira Putina, Siergiejowi Rołduginowi umieścić 30 milionów franków na kontach w Szwajcarii.

  • 18:21

    Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International udzielonym w Abu Zabi.

    Dodał, że uważa, iż ukraińskie siły zbrojne w przyszłości będą chciały dążyć do standardów NATO i że będą używać F-16.

    - Więc szkolenie ukraińskich pilotów jest ważne i bardzo potrzebne - mówił prezydent. Podkreślił jednocześnie, powołując się na swoją rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że obecnie kluczową potrzebą dla tego kraju jest artyleria.

    Andrzej Duda w CNN: jesteśmy gotowi, by dostarczyć Ukrainie MiG-i

  • 18:04

    Unia Europejska jest gotowa wydać dwa miliardy euro na trzyetapowy plan zakupu amunicji dla Ukrainy, która odpiera rosyjską inwazję - oznajmił w środę w Sztokholmie po posiedzeniu ministrów obrony państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

    - Dziś rozmawialiśmy o zmniejszeniu kosztów oraz skróceniu czasu dostarczania Ukrainie amunicji. (...) Wśród krajów UE jest zgoda, co do dalszego wspierania Ukrainy w walce z Rosją - zapewnił Borrell na konferencji prasowej.

  • 17:42

    Dowódca sił powietrznych USA w Europie generał James Hecker oświadczył w środę, że w toku rosyjskiej inwazji armia ukraińska zniszczyła ponad 70 samolotów wojskowych Rosji, a sama straciła mniej niż 60 maszyn. Straty obu stron Hecker uznał za relatywnie niewysokie.

    Powodem tych względnie niskich strat jest - zdaniem wojskowego - skuteczność zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zorganizowanej przez obie strony. Obrona ta nie pozwala na zaangażowanie samolotów na wielką skalę. Jej skuteczność sprawia, że znaczna część lotnictwa "okazała się niepotrzebna" - powiedział generał. To z kolei - dodał - znacznie utrudnia realizację osłony z powietrza operacji kontrofensywnych, planowanych przez armię ukraińską.

    Radio Swoboda, które przekazało wypowiedź generała, zauważa, że liczby podane przez Heckera są znacznie niższe niż dane ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, które przekazało 16 lutego, iż od początku agresji przeciwko Ukrainie lotnictwo rosyjskie straciło ponad 130 samolotów wojskowych. Flota około 1500 załogowych samolotów sił powietrzno-kosmicznych Rosji pozostaje w dużej mierze nienaruszona - ocenił brytyjski resort obrony.

  • 17:35

    Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell ostrzegł przed wyciąganiem pochopnych wniosków po opublikowaniu przez media doniesień o tym, że to ugrupowanie proukraińskie stało za zeszłorocznymi atakami na gazociągi Nord Stream.

    - Nie boję się prawdy. Żadnej prawdy. Ale mówimy o… spekulacjach – powiedział Borrell w środę po spotkaniu ministrów obrony UE w Sztokholmie.

    Dodał, że śledztwo nadal trwa i są w nie zaangażowane Szwecja, Dania i Niemcy.

  • 17:16

    Nie spodziewamy się, by siły zbrojne Rosji były w stanie poczynić duże postępy terytorialne na Ukrainie w tym roku - oświadczyła w środę dyrektor ds. Wywiadu Narodowego USA Avril Haines w Senacie. Dodała jednak, że walka w obronie Bachmutu może uszczuplić możliwości ofensywne Ukrainy.

    - Nasze kontrole eksportu i sankcje ograniczają wysiłki wojenne Rosji (...) i jeśli Rosja nie zainicjuje obowiązkowej mobilizacji i nie zidentyfikuje znaczących zasobów amunicji z krajów trzecich, będzie im coraz trudniej utrzymać nawet obecny poziom operacji ofensywnych w nadchodzących miesiącach - powiedziała Haines podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. wywiadu.

    - Krótko mówiąc, nie przewidujemy, by rosyjskie wojsko odbudowało się wystarczająco w tym roku, by poczynić duże postępy terytorialne - dodała.

  • 16:44

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaprzeczył w środę, by jego kraj miał związek z uszkodzeniem bałtyckich gazociągów Nord Stream jesienią 2022 roku. Byłoby to pewnym komplementem dla naszych sił specjalnych, ale to nie nasza działalność - powiedział minister.

    Reznikow skomentował w ten sposób doniesienia dziennika "New York Times", który podał, że nowo zdobyte informacje wskazują, iż za wysadzeniem trzech z czterech nitek gazociągów stała proukraińska grupa sabotażystów.

  • 16:12

    Ścisłe ustalenie skali rekompensat za sprzęt przekazywany Ukrainie byłoby zachętą dla państw Unii Europejskiej – powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po nieformalnym spotkaniu z ministrami obrony państw Unii Europejskiej w Sztokholmie.

    Błaszczak przekazał, że tematem rozmów była między innymi "nowa inicjatywa wspólnego zamówienia i przekazania Ukrainie amunicji". Zaznaczył, że chodzi nie tylko o amunicję zachodnich kalibrów 120 i 155 mm, ale także o naboje 152 mm stosowane w broni wywodzącej się z ZSRR.

  • 16:07

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelowali w środę w Kijowie o przedłużenie inicjatywy zbożowej - umowy z Rosją wynegocjowanej przez ONZ i Turcję, mającej na celu bezpieczny transport zboża ukraińskiego przez Morze Czarne.

    Zełenski powiedział po rozmowach z Guterresem, że przedłużenie tego porozumienia "jest konieczne dla całego świata". Również Guterres mówił o "zasadniczym znaczeniu" przedłużenia umowy i "pracy nad stworzeniem warunków do umożliwienia największego, jak to możliwe, wykorzystania infrastruktury eksportu poprzez Morze Czarne". Szef ONZ przypomniał, że dotąd wyeksportowano 23 miliony ton zboża na mocy porozumienia.

  • 15:57

    Jesteśmy siłą, która może zmieniać świat. Podczas wojny z Rosją nasi mężczyźni i kobiety tak szybko adaptują się do nowej rzeczywistości, że wrogowie nie są w stanie za nami nadążyć - oceniła w środę małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska, przebywająca z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

    Zełenska spotkała się w ZEA z przywódcą tego kraju Muhammadem ibn Zajedem an-Nahajanem. Prezydent i szejk Abu Zabi zobowiązał się do przekazania 4 milionów dolarów, które zostaną przeznaczone na budowę sierocińców dla dzieci na Ukrainie - podała agencja AP, podkreślając, że pierwsza dama Ukrainy odwiedza kraj Zatoki Perskiej 8 marca, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet.

  • 15:47

    Relacja Ołeha Biłeckiego z Ukrainy

  • 14:59

    Przy rozbiórce bloku w okupowanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie wyrzucili do odpadów budowlanych fragmenty ciał ludzkich - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie. Ocenił, że chodzi o szczątki 130 osób.

    Andriuszczenko napisał na serwisie Telegram, że Rosjanie prowadzili rozbiórkę bloku mieszkalnego przy ul. Noworosyjskiej 8. W piwnicy tego domu na skutek ostrzałów zginęło 200 mieszkańców.

    "Z piwnicy wydobyto tylko około 70 ciał - wyłącznie te, które były całe. Wszystko inne - (trafiło - red.) do odpadów budowlanych" - poinformował urzędnik.

    Jak dodał, dom został już rozebrany, tak jak i sąsiednie budynki. "Świadkowie jednak pozostali. Zło musi być ukarane" - napisał Andriuszczenko.

    O tym, że Rosjanie wyburzają budynki zniszczone ostrzałami ich własnej armii poinformował na początku lutego portal Ukrainska Prawda. Betonowy gruz z budynków jest mielony na kruszywo przy użyciu specjalnego sprzętu. Jak alarmował portal, ciała znajdujące się pod ruinami mogą zostać w ten sposób zniszczone wraz z gruzem.

  • 14:56

    Ukraiński patrol w miejscowości Wełyka Nowosiłka

  • 14:45

    Holandia. Heineken przyznaje, że wciąż działa w Rosji i w niej inwestuje

  • 14:41

    Specjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zablokowali 26 kanałów na komunikatorze Telegram, które pomagały uniknąć mobilizacji w Ukrainie mężczyznom zdolnym do służby wojskowej - poinformowała SBU. W związku z rosyjską inwazją ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju.

    Wspomniane kanały powiadamiały o działania podejmowanych przez wojskowe komisje uzupełnień w obwodach iwano-frankowskim i lwowskim (na zachodzie kraju), winnickim i czerkaskim (w centrum), czernihowskim i kijowskim (na północy) oraz odeskim (na południu). Informacje o miejscach, gdzie miano wręczać wezwania do wojska, kanały otrzymywały od informatorów.

    Jak podkreśla SBU, wspomniane kanały miały ponad 400 tys. abonentów. Podczas czynności operacyjnych ustalono wszystkich organizatorów tej działalności przestępczej - informuje SBU.

  • 14:23

    Oświadczenia Kremla o prowadzonych jakoby codziennie negocjacjach z Ukrainą w sprawie wymian jeńców wojennych i cywilów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Moskwa celowo opóźnia i utrudnia ten proces - oznajmił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

    Urzędnik przypomniał, że w styczniu spotkał się w stolicy Turcji Ankarze ze swoją rosyjską odpowiedniczką Tatianą Moskalkową. Strony miały wówczas uzgodnić trzyetapowy plan działań humanitarnych, obejmujących głównie połączenie dzieci z ich rodzinami. Ukraina przygotowała listę wymienną zawierającą około 800 nazwisk, a Rosja - około 200. Zapowiedziano, że rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane w formule online.

    "Udało nam się (wówczas - red.) wymienić listy jeńców wojennych, a (Moskwa - red.) otrzymała obszerne zestawienie (z nazwiskami - red.) cywilnych zakładników przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Obecnie stwierdzam, że (Kreml - red.) opóźnia wdrażanie tego planu. Faktem jest (natomiast to - red.), że Rosja tak samo wywiązuje się z umów, jak zachowuje się na polu walki" - napisał Łubinec na Telegramie.

    We wtorek szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiadomił o kolejnej wymianie jeńców, w ramach której powróciło 130 ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy struktur siłowych, w tym 87 obrońców Mariupola. Łubinec oznajmił, że od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, z niewoli uwolniono już 1993 Ukraińców.

    Pod koniec grudnia ubiegłego roku doradczyni prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i rzeczniczka praw ukraińskich żołnierzy Alona Werbycka szacowała, że w Rosji przebywa blisko 3,4 tys. jeńców z Ukrainy, a około 15 tys. osób, w tym wielu cywilów, jest uważanych za zaginionych. Władze w Kijowie jednak podkreślają, że faktyczne dane są trudne do ustalenia i mogą być znacznie wyższe.

  • 14:16

    Odbędzie się obowiązkowa ewakuacja dzieci ze szturmowanego przez siły rosyjskie Bachmutu, w obwodzie donieckim - zapowiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w telewizji.

    Rząd Ukrainy zaakceptował we wtorek mechanizm obowiązkowej ewakuacji dzieci ze strefy działań wojennych. Walki trwają obecnie na terenie 132 hromad (gmin), ale - jak powiedziała Wereszczuk - na razie obowiązkowa ewakuacja ograniczy się do Bachmutu.

    Ewakuowanemu obowiązkowo dziecku będzie towarzyszyć jeden z rodziców, osoba w jego zastępstwie lub inny przedstawiciel prawny. - W żadnym wypadku nie będziemy dziecka rozłączać z rodziną. Jeśli dorosły podejmie taką decyzję, będzie mógł podpisać odpowiedni formularz i odmówić ewakuacji - zaznaczyła wicepremier.

    Pytana, co będzie, jeśli rodzice kategorycznie odmówią wyjazdu, odparła: - Doświadczenia ostatniego miesiąca pokazują, że jeśli nasza policja albo grupy ewakuacje przybywają na miejsce, gdzie znajduje się dziecko z dorosłymi, to ludzie z reguły nie odmawiają.

    Obecnie w Bachmucie przebywa 38 dzieci - przypomina portal Ukrainska Prawda. Według danych Wereszczuk, przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji było ich 12 tysięcy.

  • 14:10

    Żądania Rosji dotyczące przedłużenia umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne nie zostały jeszcze spełnione - podała Agencja Reutera za swoim źródłem w tureckiej dyplomacji. Dodano, że Ankara "bardzo ciężko pracuje", aby zapewnić kontynuację umowy.

    Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego, w której pośredniczyły ONZ i Turcja w lipcu zeszłego roku, umożliwiła eksport zboża z trzech ukraińskich portów. Została przedłużona w listopadzie do 18 marca i wygaśnie, chyba że zostanie uzgodnione kolejne przedłużenie.

    Rosja zasygnalizowała, że należy usunąć przeszkody w jej własnym eksporcie produktów rolnych, zanim pozwoli ona na kontynuowanie umowy z Ukrainą w regionie Morza Czarnego.

  • 14:01

    Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w wywiadzie dla stacji CNN, że eksperci funduszu nie widzą, by Rosja miała odnieść jakiekolwiek zyski z inwazji na Ukrainę.

    - Nasze prognozy średniookresowe wskazują, że gospodarka Rosji skurczy się o co najmniej siedem procent - powiedziała Georgiewa. Jej zdaniem gospodarka federacji najbardziej ucierpi z powodu emigracji pracowników i przerwania dostępu do nowych technologii, a także sankcji nałożonych na rosyjski przemysł energetyczny z powodu wojny rozpętanej przez Kreml przeciwko Ukrainie. Co prawda, zauważa Georgiewa, Moskwie udało się przekierować część sprzedaży ropy poza rynki Unii Europejskiej, ale nie będzie to miało trwałego wpływu na rosyjską gospodarkę.

    W poniedziałek rosyjski rząd poinformował o deficycie budżetowym w wysokości 2,58 bln rubli (34 mld dolarów - ok 151,5 mld złotych) za styczeń i luty, podczas gdy rok wcześniej w tym samym okresie budżet odnotowywał nadwyżki.

    Rosyjskie dochody z ropy i gazu - podkreśla CNN - spadły o 46 proc. w wyliczeniu rok do roku.

  • 13:46

    Pod koniec stycznia Iran dostarczył Rosji około 100 mln nabojów i około 300 tys. różnego typu pocisków, m.in. artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych; uzbrojenie, które zostało przekazane drogą morską, jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą - poinformowała brytyjska telewizja Sky News.

    Oprócz około 100 mln nabojów do pistoletów, karabinów maszynowych i karabinków szturmowych, Rosja sprowadziła z Iranu również około 300 tys. granatów, pocisków moździerzowych, artyleryjskich i przeciwpancernych oraz 10 tys. kamizelek kuloodpornych i hełmów. Władze w Moskwie miały zapłacić za te dostawy gotówką. Dokładna kwota nie jest znana, lecz informatorzy brytyjskiej telewizji ocenili ją jako "znaczącą".

  • 13:33

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował - w Międzynarodowy Dzień Kobiet - wszystkim kobietom jego kraju, w tym walczącym o ojczyznę. Powiedział o tym w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

    - Uważam za istotne, by podziękować dziś wszystkim kobietom, które pracują, uczą się, ratują, leczą, walczą, walczą za Ukrainę. By przypomnieć o nich, pomyśleć i podziękować wszystkim kobietom, które oddały życie za nasze państwo - powiedział prezydent.

    Swoje wystąpienie zakończył słowami: - Razem jesteśmy silniejsi, razem nie można nas pokonać, razem jesteśmy wolni i na pewno zwyciężymy.

    8 березня. 365 днів поваги і вдячності. Щороку. 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 —— March 8. 365 days of respect and gratitude. Every year. 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 | By Володимир ЗеленськийFacebook

    8 березня. 365 днів поваги і вдячності. Щороку. 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 —— March 8. 365 days of respect and gratitude. Every year. 🇺🇦🇺🇦🇺🇦

  • 13:15

    Rzecznik wschodniego zgrupowania armii ukraińskiej Serhij Czerewaty powiedział, że w ciągu ostatniej doby w rejonie Bachmutu rozegrało się 12 starć z okupantem. Jak twierdzi cytowany przez agencję Unian rzecznik, najeźdźcy nie udało się osiągnąć sukcesu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł tymczasem, jak podaje AFP, że miasto może wpaść w ręce Rosjan w "najbliższych dniach".

    Jak powiedział Serhij Czerewaty, w rejonie miasta doszło ostatniej doby do 35 ostrzałów i 12 potyczek. Zginęło 115 najeźdźców, a 197 odniosło rany. - Nieprzyjacielowi nie udaje się wypracować sukcesu w działaniach ofensywnych. W tym samym czasie jest ostrzeliwany. Nie pozwalamy mu na dalszy postęp i odniesienie jakichkolwiek taktycznych zwycięstw - podkreślił.

    Dodał, że główną siłą uderzeniową na tym odcinku frontu są najemnicy Wagnera, którzy jednak z powodu ciężkich strat są wzmacniani przez jednostki wojsk powietrznodesantowych i zmechanizowanych. Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył wcześniej, że strona rosyjska zajęła całą wschodnią część Bachmutu, aż po dzielącą miasto rzekę Bachmutkę.

  • 12:43

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wezwał swoich unijnych odpowiedników do poparcia planu zakupu miliona pocisków artyleryjskich, aby pomóc Kijowowi w walce z rosyjską inwazją i uzupełnieniu własnych zapasów.

    W rozmowie z dziennikarzami tuż przed spotkaniem z ministrami w Sztokholmie Reznikow powiedział, że Ukraina pilnie potrzebuje pocisków do obrony przed siłami rosyjskimi i rozpoczęcia kontrofensywy.

    Reznikow powiedział, że poparł propozycję Estonii, aby kraje UE zjednoczyły się w celu zakupu miliona 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy w tym roku za cztery miliardy euro.

  • 12:19

    Mimo trwających walk po raz pierwszy od roku w obwodzie donieckim upłynęła doba, podczas której nie zginął ani nie został ranny żaden cywil - napisał na Telegramie szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

    "Poprzedni dzień był pierwszym od 24 lutego 2022 r., kiedy w obwodzie donieckim nie ucierpieli cywile" - czytamy we wpisie.

    Sytuacja w obwodzie pozostaje jednak napięta - zaznaczył Kyryłenko.

    W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały m.in. Awdijiwkę, Kamiankę, Kurachiwkę i Kostiantyniwkę; zniszczono co najmniej 30 domów i budynek szkolny - wyliczył gubernator obwodu donieckiego.

  • 12:06

    Sąd UE w Luksemburgu stwierdził nieważność środków ograniczających zastosowanych wobec Wioletty Prigożynej, matki Jewgienija Prigożyna, w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

    "Mimo odpowiedzialności Jewgienija Prigożyna za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, związek Wioletty Prigożynej z synem, ustalony w chwili przyjmowania środków ograniczających, opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa, a zatem nie jest wystarczający, by uzasadnić umieszczenie jej nazwiska w spornych wykazach" - uznał sąd.

  • 11:03

    Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy Su-25 w okolicy Bachmutu w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformował portal Suspilne, powołując się na biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy.

    - Samolot wroga osłaniał z powietrza piechotę, która atakowała linię sił ukraińskich. Operator przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego otworzył ogień i zestrzelił rosyjski samolot. Przez kamerę termowizyjną zobaczyliśmy, że samolot został trafiony i zaczął zniżać lot. Los pilota jest na razie nieznany - powiedział dowódca dywizjonu "Partyzant" Gwardii Narodowej.

    Samolot został trafiony o godz. 1.10 w nocy czasu ukraińskiego (po północy czasu polskiego) z polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego "Piorun".

    Strzelanie z wyrzutni Grom/Piorun na ćwiczeniach

    Według źródła w Gwardii Narodowej maszyna zbliżała się z północnego wschodu, by zaatakować pozycje ukraińskie, ale po trafieniu zmieniła trajektorię lotu i zaczęła raptownie skręcać na wschód, po czym spadła.

  • 10:30

    Rząd Korei Południowej oficjalnie zatwierdził w ubiegłym roku wysyłanie przez Polskę armatohaubic Krab, które są wyposażone w części pochodzenia południowokoreańskiego, na Ukrainę - podał Kim Jong Czeol, szef wydziału Europa-Azja w południowokoreańskim Biurze Współpracy Międzynarodowej.

    Transfer Krabów zaaprobowała południowokoreańska agencja rządowa DAPA, działająca przy ministerstwie obrony.

    Armatohaubica "Krab"

    - Sprawdziliśmy całą dokumentację i możliwe problemy w ramach DAPA. Następnie podjęliśmy decyzję, by nadać licencję eksportową Polsce - powiedział agencji Reutera Kim Jong Czeol. Przedstawiciel południowokoreańskiego rządu podkreślił jednak, że władze nie zamierzają wysyłać systemów uzbrojenia na Ukrainę.

    Jest to pierwsze potwierdzenie, że rząd Korei Płd. udzielił pozwolenia przynajmniej na niebezpośrednie przekazywanie elementów uzbrojenia walczącej z Rosją Ukrainie. Wcześniej przedstawiciele koreańskich władz odmawiali komentarza na temat Krabów, podsycając spekulacje dotyczące tego, czy Seul formalnie zgodził się na ich wysyłanie, czy po prostu robił uniki - skomentował Reuters.

    Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku Polska wysłała Ukraińcom 18 Krabów w maju i dwa kraje podpisały umowę na zamówienie kolejnych. Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w 2022 r. Seul o dostarczanie Ukrainie broni, dodając, że może to zniszczyć relacje dwustronne między Rosją a Koreą Płd. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol powiedział wówczas, że jego kraj nie zapewnił żadnego uzbrojenia Kijowowi. Jun podkreślił, że południowokoreańskie prawo utrudnia bezpośrednią sprzedaż broni krajom będącym w trakcie konfliktu militarnego.

  • 10:10

    Rosyjscy planiści prawdopodobnie stoją przed dylematem podjęcia kolejnego szturmu na Wuhłedar w obwodzie donieckim lub wsparcia toczących się intensywnych walk dalej na północ w okolicach Bachmutu i Kreminnej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 4 marca rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie z rzadkiej wizyty szefa tego resortu Siergieja Szojgu na Ukrainie i oceniono, że było to częściowo odpowiedzią na niedawne nagrania z właścicielem Grupy Wagnera, Jewgienijem Prigożynem odwiedzającym swoich bojowników na linii frontu. Przypomniano, że Grupa Wagnera jest w głośnym sporze z rosyjskim ministerstwem obrony, a Szojgu jest prawdopodobnie drażliwy na punkcie porównań do Prigożyna.

    "Jedynym rosyjskim dowódcą polowym pokazanym na nagraniu był generał pułkownik Rustam Muradow. Warto zauważyć, że Muradow jest odpowiedzialny za sektor Wuhłedaru w obwodzie donieckim, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy kilka szturmów zakończyło się niepowodzeniem. Do niedawna rosyjskie dowództwo prawdopodobnie postrzegało przełom w Wuhłedarze jako kluczowy sposób do osiągnięcia istotnego operacyjnie przełamania linii Ukrainy. Rosyjscy planiści prawdopodobnie stoją przed dylematem podjęcia kolejnego szturmu na Wuhłedar lub wsparcia intensywnych walk dalej na północ w okolicach Bachmutu i Kreminnej" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 9:54

    Ukraiński sztab opublikował dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 155 tys. żołnierzy (+700 ostatniej doby), 3436 czołgów (+4), 2463 systemy artyleryjskie (+7) oraz 303 samoloty.

  • 9:26

    We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 17,9 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 18,5 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

    "W dniu 07.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 17,9 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,2 mln os." - napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

    Dodała, że z Polski na Ukrainę we wtorek odprawiono 18,5 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - prawie 8,4 mln.

  • 9:21

    Priorytetem podczas dysponowania dostępnymi środkami unijnymi powinien być zakup amunicji dla Ukrainy - stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, podaje agencja Reuters.

  • 9:12

    Na Ukrainie działa 95 proc. sklepów detalicznych, po rozpoczęciu prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. działało 71 proc. placówek - podało Stowarzyszenie Detalistów Ukrainy (RAU).

    Według naszych badań działa 15 873 obiektów, a nasze stowarzyszenie zrzesza 16 787 placówek. Czynnych jest więc 95 proc. obiektów, a tylko 5 proc. zamkniętych - czytamy w komunikacie RAU.

    Stowarzyszenie podkreśliło, że pełne przywrócenie przedwojennej wydajności sieci będzie możliwe dopiero po wyzwoleniu terytoriów okupowanych przez Rosję.

    RAU dodało, że o ile w sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi odsetek zamkniętych sklepów zmniejszył się w ciągu wojennego roku z 21 do 4, to handel detaliczny odzieżą i artykułami gospodarstwa domowego odbudowuje się wolniej: spośród 603 działających przed wojną sklepów ponad 100 jest nadal zamkniętych.

  • 8:51

    Siły rosyjskie nie będą w stanie wykorzystać operacyjnie zajęcia Bachmutu i jeśli dojdzie do zajęcia miasta, prawdopodobnie szybko wstrzymają dalsze działania - ocenił w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    "Wojska rosyjskie będą musiały wybrać między dwoma odrębnymi liniami dalszych działań po zajęciu Bachmutu. Mogą spróbować przeć na zachód wzdłuż drogi T0504 w stronę Kostiantyniwki (około 20 km od Bachmutu) albo na północny zachód wzdłuż drogi E40 w kierunku okolic Słowiańska i Kramatorska w północno-zachodniej części obwodu donieckiego (około 40 km na północny zachód od Bachmutu)" - pisze ISW.

    Amerykański ośrodek podkreśla, że te dwa kierunku nie są potencjalnie wzajemnie wspierające i coraz słabsze siły rosyjskie będą zapewne musiały wybrać tylko jeden z nich, by mieć jakąkolwiek szansę na powodzenie.

    Ponadto siły ukraińskie bardzo umocniły obie te drogi i są one zaopatrywane kilkoma szlakami sięgającymi głęboko w ukraińskie tyły, w związku z czym jakakolwiek próba przesunięcia się wojsk rosyjskich wzdłuż tych szlaków wiązałaby się prawdopodobnie z ogromnymi stratami - czytamy dalej w raporcie.

    Wojskom rosyjskim brak też sił zmechanizowanych koniecznych do posunięcia się poza Bachmut, a oddziały taktyczne wykorzystywane do szturmu na Bachmut nie są w stanie prowadzić działań manewrowych – ocenia ISW.

    Ośrodek informuje jednak, że siły rosyjskie najprawdopodobniej zajęły wschodnią część Bachmutu, na wschód od rzeki Bachmutka po tym, gdy Ukraińcy w zorganizowany sposób wycofali się z tych terenów.

  • 7:34

    Ukraina nie ma nic wspólnego z sabotażem gazociągów Nord Stream – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia "New York Timesa", że za wysadzeniem trzech rur tej magistrali mogła stać proukraińska grupa sabotażystów.

  • 7:22

    Rosyjska napaść na Ukrainę otworzyła oczy Wielkiej Brytanii i całego Zachodu na problem rosyjskich brudnych pieniędzy, które przyjmowaliśmy bez pytania. Od tego czasu nastąpiły pewne pozytywne zmiany, ale to dopiero początek długiej drogi – powiedział PAP brytyjski pisarz i reporter Oliver Bullough.

  • 7:00

    Istnieje poważny rozdźwięk między deklarowanymi przez Niemcy kwotami pomocy a tym, co rzeczywiście trafia na Ukrainę - zwrócił uwagę w rozmowie z PAP ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Kamil Frymark.

  • 6:14

    Europa nigdy nie zaakceptuje rosyjskich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa (...) Rosyjska agresja stanowi wyzwanie dla demokracji – powiedziała podczas wystąpienia w kanadyjskim parlamencie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

    - Nigdy nie zaakceptujemy, że wojskowa potęga z fantazjami na temat imperium wysyła czołgi przez granicę międzynarodową - oświadczyła podczas trwającego około pół godziny wystąpienia dotyczącego przede wszystkim Ukrainy.

  • 4:01

    Podczas inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska zabiły w Kijowie przy użyciu dronów kamikadze około 160 osób, w tym pięcioro dzieci - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w rozmowie z rumuńskim portalem Hotnews.

    - Od początku wojny drony kamikadze zniszczyły w naszym mieście około 800 budynków, z których 417 to budynki mieszkalne - powiedział mer stolicy, w której przed wojną mieszkało 3,8 mln osób.

  • 2:54

    Prezydent USA Joe Biden przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, omawiając tematy dalszego wsparcia Ukrainy oraz zagrożenia płynące z Chin - podał Biały Dom.

    Jak podano w komunikacie, obaj przywódcy rozmawiali na temat wojny na Ukrainie, "w tym o zobowiązaniach, by kontynuować dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie i nakładać koszty na Rosję za jej agresję".

  • 2:42

    Kanada wysłała do Polski siedmioro wojskowych ratowników medycznych, będą uczyć ukraińskich żołnierzy zasad pomocy na polu walki – poinformowali premier Justin Trudeau i minister obrony Anita Anand.

    Trudeau mówił o wysłaniu wojskowych instruktorów medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W późniejszym komunikacie sprecyzowano, że szkolenia będą prowadzone w Polsce, chodzi o przekazanie umiejętności "niezbędnych do skutecznego ratowania życia na polu walki".

  • 2:28

    Ukraińscy żołnierze pod Wuhłedarem

  • 2:16

    To bardzo dobra wiadomość dla Ukrainy i naszych sojuszników, ale fatalna dla Rosji - ocenił w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" Marko Mihkelson, poseł zwyciężczyni niedzielnych wyborów parlamentarnych - Estońskiej Partii Reform premier Kai Kallas.

  • 1:04

    Bronimy Bachmutu, ponieważ jeśli to miasto upadnie, rosyjskie wojska będą miały otwartą drogę do zajęcia innych ośrodków w Donbasie, takich jak Kramatorsk czy Słowiańsk - oznajmił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

    Polityk zwrócił uwagę na zupełnie odmienne motywacje ukraińskich i rosyjskich żołnierzy walczących w Bachmucie. "Rozumiemy, co Rosja chce tam osiągnąć. (Kreml) potrzebuje jakiegokolwiek, nawet małego zwycięstwa. Nawet poprzez zrujnowanie wszystkiego w (tym mieście) i zamordowanie tam wszystkich cywilów. Jeśli Rosja zatknęłaby w Bachmucie swoją flagę, pomogłoby to (władzom w Moskwie) zmobilizować społeczeństwo w przekonaniu, że rosyjska armia jest (jakoby nadal) potężna" - ocenił Zełenski.

    Prezydent zdementował pojawiające się od kilku dni pogłoski, że część ukraińskiego dowództwa wojskowego opowiada się za wycofaniem wojsk z Bachmutu pod naporem przeważających sił wroga. "Nigdy czegoś takiego nie słyszałem. Musimy w pierwszej kolejności myśleć o naszych ludziach. Nikt (w Bachmucie) nie powinien być otoczony, okrążony - to jest bardzo ważne. Wojskowi sami widzą, że musimy pozostać tam silni, pomimo tego, że Rosja zrujnowała całe miasto. (Ukraińskie) oddziały pomagały dzieciom, cywilom opuścić Bachmut. Nawet do dzisiaj ludzie wyjeżdżali z tego miejsca. Pomagaliśmy wszystkim" - podkreślił rozmówca CNN.

    Ukraińscy żołnierze pod Wuhłedarem

  • 0:33

    Od 24 lutego 2022 roku, czyli od najazdu Rosji, zatrzymano na zielonej granicy ponad 11 tys. dezerterów - poinformował we wtorek podczas briefingu rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko, cytowany przez portal Unian.

    "W chwili obecnej liczba próbujących nielegalnie przekroczyć granicę, w tym poza punktami kontrolnymi, nie zmniejsza się znacząco. Większość z nich [próbujących przejść nielegalnie] zatrzymujemy na granicy z Rumunią i Mołdawią" - przekazał Demczenko.

    Rzecznik dodał też, że oprócz 11 tys. dezerterów, którzy zostali schwytani na zielonej granicy, kolejnych 4100 zatrzymano na punktach kontrolnych, gdy próbowali wyjechać na podstawie fałszywych dokumentów lub w inny nielegalny sposób. Najwięcej takich incydentów odnotowano na granicy z Węgrami i Polską - podał Unian.

  • 0:19

    W ramach kolejnej wymiany jeńców z rosyjskiej niewoli powróciło we wtorek 130 obywateli Ukrainy, w tym 87 obrońców Mariupola; 71 spośród nich walczyło w zakładach metalurgicznych Azowstal, bohatersko bronionych wiosną ubiegłego roku - oznajmił szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

    W ramach kolejnej wymiany jeńców z rosyjskiej niewoli powróciło we wtorek 130 obywateli Ukrainy

Autorka/Autor:red.

PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: