"Sytuacja może bardzo szybko się zmienić, kiedy Rosja straci Chersoń"

Autor:
akr,
bż,
akw
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Niedziela jest 249. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego informował w niedzielę, że obecnie nie ma ryzyka wtargnięcia sił rosyjskich z Białorusi na Ukrainę. Zauważył jednak, że "sytuacja może bardzo szybko się zmienić, kiedy Rosja straci Chersoń". Siły zdolne do walki po wyjściu spod Chersonia częściowo będą przeniesione na kierunek zaporoski, a druga ich część może trafić na Białoruś i wtedy powstanie takie ryzyko - mówił Budanow. Tego dnia włoskie media ogłosiły, że rząd w Rzymie wyśle na Ukrainę ponad 20 haubic oraz inny sprzęt wojskowy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:06

  Delegacja rosyjska uczestnicząca od początku sierpnia w Stambule w inspekcjach statków przewożących ukraińskie zboże wycofa się z nich "na czas nieokreślony" - ogłosiło w niedzielę późnym wieczorem Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).

  "Delegacja Federacji Rosyjskiej poinformowała (…), że zawiesza na czas nieokreślony swój udział w realizacji działań Inicjatywy, w tym w inspekcjach" - podało w komunikacie prasowym JCC, odpowiedzialne za nadzorowanie umowy o eksporcie ukraińskiego zboża.

 • 0:11

  Siły ukraińskie odparły "zaciekłą ofensywę" wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. - Rosyjski atak został odparty - podkreślił Zełenski.

  Powiedział także, że ukraiński "fundusz wymiany" został uzupełniony, co oznacza, że rosyjscy żołnierze zostali wzięci do niewoli. Najbardziej zacięte walki toczyły się w obwodzie donieckim wokół miast Bachmut i Awdijiwka.

 • 20:51

  Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z jednym z najbardziej wpływowych rabinów w USA. Jednym z głównych tematów była pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją – poinformował portal jewishnews.com.ua.

  Joe Biden zadzwonił w weekend do rabina Davida Twersky’ego i rozmawiał z nim przez 15 minut. Głównymi tematami były wybory w USA oraz pomoc humanitarna dla Ukrainy. Rabin podziękował Bidenowi za pomoc wojskową, którą Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie. Zaznaczył, że pomoże to uratować wiele milionów ludzkich istnień w tym kraju – w tym przedstawicieli mniejszości żydowskiej, oraz ocalić wiele żydowskich zabytków i innych dóbr kultury.

  David Twersky to przywódca skwirskich chasydów. Jest to nieliczna, lecz wpływowa wspólnota. Twersky w przeszłości spotykał się z prezydentem Billem Clintonem, cieszy się dużym poważaniem wśród amerykańskich Żydów.

  Jak podkreśla portal Jewish News, skwirscy chasydzi odgrywają znaczącą rolę w pomocy dostarczanej Ukrainie. Ze wspólnoty tej wywodzi się Mosze Margareten, osoba bardzo zaangażowana w dostarczaniu pomocy humanitarnej, w tym sprzętu medycznego.

 • 20:37

  Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się dziś po południu na Placu Wacława w centrum Pragi w proteście przeciwko strachowi i nienawiści. Organizatorzy z inicjatywy Milion Chwil dla Demokracji chcieli wyrazić solidarność z Ukrainą i zwrócić uwagę na konieczność obrony wartości demokratycznych.

  Organizatorzy dziękowali uczestnikom, że przyszli na Plac Wacława, aby "wypłukać resztki strachu i nienawiści, jakie zostały po demonstracji 28 października br". Wówczas w dniu święta narodowego Czech podobna do niedzielnej liczba osób protestowała przeciwko wspieraniu Ukrainy i dostawom dla niej broni, demonstranci opowiadali się za bezpośrednimi rozmowami z Rosją w celu zabezpieczenia dostaw surowców energetycznych do Czech, oraz domagali się dymisji rządu premiera Petra Fiali.

  Dziś ludzie trzymali flagi Czech, Ukrainy, Unii Europejskiej, a także Stanów Zjednoczonych. W górnej części placu rozwinięto duże, mniej więcej dziesięciometrowe flagi Czech i Ukrainy, a na podium transparenty z napisami "Czechy przeciw strachowi" i "Damy radę". Były też rysunki z wizerunkami Hitlera i podpisem - 1938, datą Układu Monachijskiego, oraz Putina z rokiem 2022.

 • 20:13

  Ukraina domaga się, by administracja prezydenta Joe Bidena zwiększyła presję na Izrael, który potępił inwazję Rosji i wspomaga Kijów humanitarnie, lecz nie chce udzielać pomocy wojskowej - poinformował amerykański portal The Hill

  Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że wojskowa pomoc Iranu dla Rosji powinna przekonać Izrael do porzucenia stanowiska o nieudzielaniu pomocy wojskowej Kijowowi - napisał portal.

  Urzędnicy w Kijowie mają nadzieję, że dostarczenie Rosji przez Teheran samobójczych dronów doprowadzi do zmiany stanowiska Izraela. Szczególnie naciskają na izraelską pomoc w zakresie obrony powietrznej, która zapewniłaby ochronę przed irańskimi dronami - zaznaczył portal.

  "Amerykanie są jedynym krajem, którego Izrael słucha" - powiedział ukraiński ambasador w Izraelu Jewhen Kornijczuk w rozmowie telefonicznej z The Hill. Dodał, że negocjacje z Izraelem posunęły się naprzód w ostatnich tygodniach "w niektórych kwestiach technicznych związanych z obroną", w tym w sprawie zaawansowanego systemu ostrzegania, który ma pomóc w ostrzeganiu ludności cywilnej o nadchodzących atakach rakietowych ze strony Rosjan.

  "To pozytywna wiadomość, ale oczywiście oczekujemy od Izraela więcej" - powiedział.

 • 19:15

  Ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany - informuje ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Wcześniej Rosja ogłosiła zawieszenie udziału w umowie.

  "W związku z tym, że strona ukraińska według stanu z 30 października nie ma pozwolenia od Wspólnego Centrum Koordynacyjnego na przepłynięcie bezpiecznym korytarzem i przeprowadzenie inspekcji, 218 statków faktycznie jest zablokowanych na swoich bieżących pozycjach" - czytamy w komunikacie resortu.

  Jak sprecyzowano, wśród tych statków jest 95 już załadowanych jednostek, które wypłynęły z ukraińskich portów i czekają na inspekcję, 101 statków czekających na inspekcję, by wpłynąć do ukraińskich portów oraz 22 załadowane statki czekające na wyjście z ukraińskich portów.

  "Chcemy podkreślić, że od chwili wypłynięcia pierwszego statku udało się wyeksportować ponad 9 mln ton żywności, w tym ponad 5 mln ton do krajów Afryki i Azji" - napisał resort.

 • 17:39

  Włochy wysyłają na Ukrainę ponad 20 haubic oraz inny sprzęt wojskowy - podał dziennik "La Repubblica". Włoska gazeta ujawniła szczegóły realizacji tajnego dekretu, wydanego przez poprzedni rząd Mario Draghiego w sprawie wysłania broni na Ukrainę.

  Jak twierdzi dziennik, Rzym wysyła między innymi najnowocześniejszy i najpotężniejszy sprzęt, jakim dysponuje. Na liście tej są dwie wyrzutnie rakiet MLRS i sześć haubicoarmat PzH2000. Tych drugich Włochy mają łącznie 68 - wyjaśnia "La Repubblica", dodając, że dołączą do 15 podarowanych przez Niemcy i Holandię.

  Mają być wykorzystane w rejonie miasta Bachmut, gdzie koncentrują się walki w tych dniach. Ponadto włoska gazeta informuje o wysłaniu od 20 do 30 haubic M109L.

  Władze Włoch skierują na Ukrainę również moździerze, wozy terenowe i karabiny maszynowe. Zauważa się, że szósty dekret w sprawie wysłania broni przygotuje już rząd Giorgii Meloni.

 • 17:27

  Minister obrony Turcji Hulusi Akar prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie tzw. inicjatywy zbożowej w sprawie eksportu żywności z Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.

  Ministerstwo obrony Turcji podało dziś, że szef resortu prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie inicjatywy zbożowej. Minister zaapelował do stron o unikanie wszelkich "prowokacji", które mogą wpływać na kontynuację porozumienia - podaje agencja Reutera. Resort dodał, że w niedzielę i w poniedziałek kontynuowana będzie inspekcja statków ze zbożem, czekających na wpłynięcie do cieśniny Bosfor.

  Do pilnego powrotu do tzw. inicjatywy zbożowej wezwało Moskwę NATO. "Prezydent Putin musi przestać wykorzystywać żywność jako broń i musi zakończyć swoją nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie" - podkreśliła rzeczniczka NATO Oana Lungescu. "Apelujemy do Rosji o ponowne rozważenie swojej decyzji i pilne wznowienie umowy, co pozwoli na to, że żywność dotrze do najbardziej potrzebujących" - dodała. Zaznaczyła, że eksport z Ukrainy przyczynił się do zmniejszenia cen żywności na świecie.

  Z kolei rzecznik ONZ Stephane Dujarric przekazał, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "głęboko zaniepokojony" sytuacją wokół umowy zbożowej i opóźnił o dzień swój wyjazd na Szczyt Ligi Państw Arabskich, aby skoncentrować się na tej kwestii - pisze Reuters. Rzecznik dodał, że Guterres prowadzi "intensywne kontakty", by doprowadzić do zakończenia rosyjskiego zawieszenia udziału w inicjatywie. Działania te mają też na celu "przywrócenie i pełne wdrożenie inicjatywy, aby umożliwić eksport żywności i nawozów z Ukrainy oraz usunąć istniejące przeszkody dotyczące eksportu rosyjskiej żywności i nawozów".

 • 16:48

 • 16:20

  Nagły wzrost importu sprzętu domowego do krajów sąsiadujących z Rosją może być związany z wykorzystywaniem zawartych w nim elektronicznych elementów do działań wojennych - informuje agencja Bloomberg.

  Bloomberg podał, że Rosja może wykorzystywać komponenty sprzętu domowego, takie jak chipy, do zastąpienia części w sprzęcie wojskowym, którego import został zakazany z powodu zachodnich sankcji. Jako przykład podaje Armenię, która sprowadziła więcej pralek z Unii Europejskiej w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 roku "niż łącznie przez ostatnie dwa lata". Kazachstan natomiast sprowadził do sierpnia europejskie lodówki o wartości 21,4 mln dolarów, "ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku".

  Anonimowi urzędnicy europejscy "znający liczby" powiedzieli Bloombergowi, że obawiają się, że "przynajmniej niektóre towary i ich komponenty mogą posłużyć Rosji do użytku wojskowego i uważnie śledzą wzrost eksportu do krajów sąsiadujących z Rosją."

  "Urzędnicy w Europie oficjalnie już mówili, że widzieli części z lodówek i pralek w rosyjskim sprzęcie wojskowym, takim jak czołgi podczas agresji Rosji na Ukrainę" - zaznaczył Bloomberg.

 • 15:51

  Rosja po raz kolejny udowadnia, że nie przestrzega żadnych umów, które podpisuje - oświadczył dziś szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, komentując ogłoszenie przez Moskwę zawieszenia swojego udziału w tzw. inicjatywie zbożowej.

  "Poprzez zawieszenie swojego udziału w inicjatywie zbożowej Rosja po raz kolejny udowadnia, że nigdy nie przestrzega żadnych umów, które podpisuje" - podkreślił Rinkeviczs na Twitterze. "Rosja wykorzystuje żywność w charakterze broni, stwarzając zagrożenie dla życia milionów ludzi na świecie" - dodał.

 • 15:37

  Obecnie nie ma ryzyka wtargnięcia sił rosyjskich z Białorusi na Ukrainę; na Białorusi przebywa około 4,3 tysiąca rosyjskich wojskowych, a większość z nich to niedawno zmobilizowani - poinformował Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

  Budanow ocenił, że strategicznym celem sił rosyjskich jest odcięcie szlaków dostaw wsparcia dla Ukrainy z zachodu.

  Według niego obecnie na Białorusi "nie ma tak dużo" sił rosyjskich: to ok. 4,3 tys. wojskowych. Jak dodał, siły te są "bardzo ograniczone" pod względem systemów ciężkiego uzbrojenia, a ok. 80 proc. personelu to ludzie zmobilizowani. "Więc mogę powiedzieć, że na obecnym etapie ryzyka wtargnięcia z Białorusi nie ma" - oświadczył Budanow, cytowany w niedzielę przez HUR.

  Zauważył jednak, że "sytuacja może bardzo szybko się zmienić, kiedy Rosja straci Chersoń". Siły zdolne do walki po wyjściu spod Chersonia częściowo będą przeniesione na kierunek zaporoski, a druga ich część może trafić na Białoruś i wtedy powstanie takie ryzyko - podkreślił Budanow.

 • 15:09

 • 14:02

  Część Równego, miasta na zachodzie Ukrainy, nie ma elektryczności z powodu awaryjnych wyłączeń prądu - poinformowały władze. Prądu nie mają także mieszkańcy okupowanego Enerhodaru w obwodzie zaporoskim. Miasto to znów znalazło się pod rosyjskimi ostrzałami.

  Mer Równego Ołeksandr Tretiak powiadomił o awaryjnym odłączeniu elektryczności w trzech dzielnicach, w tym w centrum miasta. Zaapelował o zmniejszenie do minimum zużycia prądu, by odciążyć systemy energetyczne - podała agencja Interfax-Ukraina.

  Większość Enerhodaru, miasta leżącego na południu Ukrainy, pozostała bez prądu po rosyjskim ostrzale, którego celem były obiekty przemysłowe. Jak poinformował lojalny wobec Kijowa mer Dmytro Orłow, uszkodzono jedną z podstacji. W okupowanym Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie.

 • 13:45

  Rosja sięga po groźbę głodu w ubogich państwach, ponieważ jej inne groźby, w tym o rzekomej ukraińskiej "brudnej bombie", okazały się bezskuteczne - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  W komentarzu na Twitterze Podolak nazwał takie postępowanie "rosyjską klasyką" i porównał je do zachowania "bandziora".

  "Rosyjska klasyka (...). Gdy nikt nie padł na kolana po oświadczeniach (Rosji) o (ukraińskiej) 'brudnej bombie', komarach bojowych i zaminowaniu zapory (w kachowskiej elektrowni wodnej ), to wracamy do grożenia biednym krajom głodem i zrywamy umowę zbożową" - napisał doradca prezydenta. Dodał następnie: "bandzior pozostaje bandziorem, nawet w Afryce..."

 • 13:24

  Papież Franciszek modlił się dziś z wiernymi w Watykanie. Wezwał między innymi do modlitwy za Ukrainę i o pokój. - Nie zapominajmy w naszej modlitwie, w naszym bólu serca o umęczonej Ukrainie. Módlmy się o pokój, nie ustawajmy w tym - mówił.

 • 12:59

  Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego". Statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

  Ikaria Angel miała przewieźć 40 tys. ton zboża dla Etiopii w ramach Programu Żywnościowego ONZ - oznajmił Kubrakow na Twitterze. "Ta żywność przeznaczona była dla mieszkańców będącej na skraju głodu Etiopii. Z powodu zamknięcia przez Rosję 'korytarza zbożowego' eksport jest niemożliwy" - dodał.

 • 12:50

  Choć Rosja oficjalnie oświadczyła, że w sobotnim incydencie w Sewastopolu uszkodzony został tylko trałowiec Iwan Gołubiec, to z różnych doniesień wynika, że straty mogą być poważniejsze, ucierpieć mogła m.in. fregata Admirał Makarow - powiadomił portal zn.ua.

  Ukraiński serwis poinformował w niedzielę, że takie przypuszczenia pojawiły się w rosyjskich mediach powołujących się na źródła w ministerstwie obrony Rosji.

  "Kreml potwierdził jedynie, że uszkodzony w pożarze został trałowiec Iwan Gołubiec, ale szereg doniesień wskazuje również na uszkodzenia fregaty Admirał Makarow", która jest okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - relacjonował portal.

  Według tych informacji na okręcie nie działają sprzęt radiolokacyjny, system łączności i system kierowania ogniem.

 • 12:05

  W okupowanym rejonie (odpowiednik powiatu) mariupolskim w obwodzie donieckim Rosjanie mają zamiar zmobilizować do 10 tysięcy mieszkańców. Robią teraz wszystko, by z Mariupola nie można było wyjechać - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer miasta Wadym Bojczenko.

  Według słów Bojczenki mieszkańcy "zdają sobie sprawę, że Mariupol przekształcono w getto" i usiłują wydostać się z miasta na terytorium Rosji, ponieważ "nie chcą być rosyjskim mięsem armatnim".

 • 12:01

  Rosyjskie wojska zaminowały "niemal wszystko": mosty, drogi i brzegi rzek wokół miast Swatowe i Kreminna w obwodzie ługańskim - powiadomił w niedzielę lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu Serhij Hajdaj. O strategiczną drogę Swatowe-Kreminna wciąż trwają walki.

  "Okupanci wysadzili wczoraj w obwodzie ługańskim jeszcze jeden most, by utrudnić postępy sił zbrojnych Ukrainy. Trasa Swatowe-Kreminna jest pod kontrolą ogniową armii ukraińskiej" - napisał Hajdaj w serwisie Telegram. Dodał przy tym, że Rosjanie zaminowali okoliczne obszary.

 • 11:50

  Na Litwie zostanie wyremontowanych co najmniej 12 samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000 niemieckiej produkcji, uszkodzonych na froncie, a wcześniej przekazanych przez zachodnich sojuszników Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją - powiadomił w sobotę na Twitterze szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anuszauskas.

  Dwie haubice przeszły już naprawę i są w drodze na Ukrainę, a dwie kolejne sprowadzamy obecnie na Litwę w celu remontu - napisał minister.

 • 11:21

  Rosyjskie wojska straciły na Ukrainie w ciągu minionej doby aż 950 żołnierzy, najwięcej na kierunku donieckim i łymańskim - podał w niedzielę w komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Według sztabu łączne straty Rosjan wynoszą obecnie 71 200 ludzi.

  Poinformowano, że w sobotę Rosja straciła na Ukrainie także m.in. 13 czołgów i 52 bojowych pojazdów opancerzonych, a także 16 systemów artyleryjskich.

 • 10:49

 • 9:13

  Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony, 27 października rosyjski biznesmen i bliski współpracownik prezydenta Jewgienij Prigożyn zamieścił w internecie wpis, w którym najwyraźniej potwierdził sugestie, że jego prywatna firma wojskowa, grupa Wagnera, zmieniła swoje standardy i rekrutuje skazańców cierpiących na poważne choroby, w tym HIV i zapalenie wątroby typu C.

  "Rola grupy Wagnera znacznie się zmieniła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W poprzednich konfliktach utrzymywała ona stosunkowo wysokie standardy rekrutacji, a wielu jej członków służyło wcześniej jako zawodowi rosyjscy żołnierze. Przyjmowanie więźniów z poważnymi problemami zdrowotnymi podkreśla podejście, w którym obecnie przedkłada się liczby nad doświadczenie lub jakość" - napisano.

  Przypomniano, że Prigożyn mówił niedawno o planach stworzenia 200-kilometrowej obronnej "linii Wagnera" we wschodniej części Ukrainy. "To przedsięwzięcie wymagałoby dużego (zaangażowania) siły roboczej. Istnieje realna możliwość, że część rekrutów-skazańców zostanie początkowo skierowana do pracy przy budowie umocnień" - oceniono.

 • 9:12

  Ze względu na ograniczenie oświetlania ulic w Kijowie wzrosła liczba wypadków samochodowych - poinformowały władze miasta. Mer Witalij Kliczko przekazał, że wszystkie obiekty infrastruktury energetycznej są obecnie lepiej chronione, gdyż miasto otrzymało nową broń przeciwlotniczą.

 • 9:11

  Unia Europejska wzywa Rosję do cofnięcia sobotniej decyzji ws. zawieszenia udziału tego kraju w umowie zbożowej; postanowienie Kremla zagraża istnieniu głównego szlaku eksportu zboża z Ukrainy - napisał w niedzielę na Twitterze wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

 • 8:23

  W przeprowadzonych przez rosyjskie wojska ostrzałach miejscowości w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, zginęło w ciągu minionej doby pięciu mieszkańców, a ośmiu zostało rannych – powiadomiły w niedzielę rano władze obwodowe.

 • 8:16

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.

  "Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły atak pod Sewastopolem na fregatę klasy Grigorowicz, należącą do Floty Czarnomorskiej" - powiadomił ISW. Powołał się na nagrania z mediów społecznościowych, na których zarejestrowano "nieznaną liczbę aparatów bezzałogowych celujących do co najmniej jednej fregaty".

 • 7:00

  Odbicie ukraińskich terytoriów z rąk Rosji będzie dla Kijowa zarówno doskonałą wiadomością, jak i problemem. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił w październiku, że lojalni wobec Ukrainy mieszkańcy tych terenów nie mają się czego obawiać, jednak oddzielenie kolaborantów od pasywnych współuczestników i ofiar może być trudne do wykonania - ocenił Brian Milakovsky, specjalista ds. rozwoju ekonomicznego Ukrainy, który do stycznia 2022 r. mieszkał w Siewierodoniecku.

  W swoim artykule dla "Foreign Affairs" Milakovsky podkreślił, że "istnieje spektrum współodpowiedzialności, od bezpośredniej zdrady po pasywne uczestnictwo".

  "Nasze podejście zawsze było i pozostaje jasne i sprawiedliwe: jeśli ktoś nie służył okupantom i nie zdradził Ukrainy, nie ma powodu, aby uznać taką osobę za kolaboranta" – zadeklarował w październiku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  W ocenie Milakovsky’ego, ukraiński przywódca będzie musiał wziąć pod uwagę ustalenie równowagi między środkami karnymi i reintegracyjnymi w regionach takich jak Donbas, gdzie znaczna część administracji pozostała na swoich stanowiskach w czasie okupacji. Od czasu wycofania się z Kijowa i innych regionów północnej Ukrainy w marcu, Rosja skupiła się na okupacji południowego wschodu.

  Wielu Ukraińców domaga się, aby ci, którzy kolaborowali z Rosjanami zostali ukarani. Prawo, jakie przyjął ukraiński parlament w marcu uznaje za przestępstwo współpracę z państwem agresorem. Jedyne kategorie zawodów, jakie z niego wyłączono to lekarze, pracownicy służb ratunkowych i pracownicy komunalni. Inni pracownicy państwowi, którzy pozostali na stanowiskach, mogą zostać osądzeni. Dotyczy to na przykład nauczycieli i pracowników socjalnych.

 • 6:21

 • 5:26

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał w sobotę ze swoim odpowiednikiem w Indiach, między innymi o wojnie Rosji z Ukrainą - poinformował Departament Stanu

  Blinken rozmawiał z indyjskim ministrem spraw zagranicznych Subrahmanyamem Jaishankarem na temat 'westii regionalnych i globalnych, w tym współpracy antyterrorystycznej i ciągłej agresji Rosji na Ukrainę"- podał Departament w komunikacie.

  Indie są dużym nabywcą rosyjskiej ropy, co pomaga Rosji finansować jej wojnę z Ukrainą, zwraca uwagę Reuters i dodaje, że Jaishankar odwiedzi Rosję 8 listopada, o czym poinformowała w czwartek ambasada Rosji w Indiach.

 • 3:53

  Według sobotniej publikacji New York Timesa Ukraina ma obecnie na południu przewagę nad Rosją zarówno pod względem zasięgu ognia, jak i precyzyjności ataków pociskami artyleryjskimi, których Rosji w dużej mierze brakuje - donosi Ukrinform.

  Ukraińscy żołnierze niszczą pojazdy opancerzone wroga warte miliony dolarów za pomocą własnych dronów, a także bardziej wyrafinowanych dronów i innej broni dostarczanej przez Stany Zjednoczone i sojuszników, pisze NYT.

  "Rosyjskie siły zbrojne pozostają potężną siłą z pociskami manewrującymi, liczną armią i milionami pocisków artyleryjskich, aczkolwiek niedokładnych… Jednak nie sposób nie zauważyć, że sytuacja na froncie południowym się zmienia" – czytamy w artykule.

 • 3:53

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał w sobotę ze swoim odpowiednikiem w Indiach, między innymi o wojnie Rosji z Ukrainą, poinformował Departament Stanu

  Blinken rozmawiał z indyjskim ministrem spraw zagranicznych Subrahmanyamem Jaishankarem na temat „kwestii regionalnych i globalnych, w tym współpracy antyterrorystycznej i ciągłej agresji Rosji na Ukrainę”, podał Departament w komunikacie.

  Indie są dużym nabywcą rosyjskiej ropy, co pomaga Rosji finansować jej wojnę z Ukrainą, zwraca uwagę Reuters i dodaje, że Jaishankar odwiedzi Rosję 8 listopada, o czym poinformowała w czwartek ambasada Rosji w Indiach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, bż, akw

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości