W Odessie rozebrano symbol rosyjskiego imperializmu

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Kniażycki: chcemy wyzwolić wszystkie nasze ziemie, włącznie z Krymem
Kniażycki: chcemy wyzwolić wszystkie nasze ziemie, włącznie z KrymemTVN24
wideo 2/25
TVN24Kniażycki: chcemy wyzwolić wszystkie nasze ziemie, włącznie z Krymem

Czwartek jest 309. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W Odessie, na południu Ukrainy, zakończono rozbiórkę pomnika "Założycieli Odessy", zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II. Usunięto także pomnik rosyjskiego dowódcy wojskowego Aleksandra Suworowa - poinformowała w czwartek rosyjska sekcja BBC. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:20

  Jeśli sytuacja będzie tego wymagała ukraińskie siły zbrojne mogą znaleźć się także na terytorium Rosji - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla czasopisma "Kyiv Post". Dodał, że Ukraina zareaguje również w przypadku rozpoczęcia działań wojennych z terytorium Białorusi.

 • 3:15

  Prezydent Joe Biden podpisał ustawę budżetową na kolejny rok budżetowy, która przewiduje wydatki w wysokości prawie 1,7 bln dolarów, w tym 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy i sojuszników z NATO. Ustawę uchwaliły wcześniej obie izby Kongresu.

 • 3:04

  Agencja Reutera poinformowała, powołując się świadka mieszkającego w odległości ok. 20 km na południe od Kijowa, że słychać było odgłosy wybuchów i ognia artylerii przeciwlotniczej.

 • 3:02

  Krótko po godzinie 2 w nocy z czwartku na piątek w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy a władze wezwały mieszkańców do udania się do schronów. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksy Kułeba przekazał na Telegramie, że miasto atakowane jest przez drony.

 • 1:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w nagraniu wideo, że Rosjanie mogą dokonać jeszcze w tym roku nowego ataku rakietowego na dużą skalę aby Ukraińcy powitali Nowy Rok w ciemnościach. Dodał, że jest przekonany, że nie złamią ducha oporu Ukraińców.

  Ukraiński prezydent poinformował, że dokonany w czwartek przez Rosjan zmasowany atak rakietowy spowodował pewne zniszczenia w systemie energetycznym i są one usuwane tak szybko jak to możliwe. Podkreślił jednak, że "to jest nic w porównaniu z tym co mogłoby się stać gdyby nie heroiczne dzialania naszej obrony przeciwlotnczej".

 • 0:45

  Administracja USA rozważa przekazanie wozów bojowych Bradley w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - podał Bloomberg. Według ekspertów włączenie tych pojazdów do służby mogłoby jednak zająć miesiące.

  Według portalu, który powołuje się na źródła wtajemniczone w rozmowy, ostateczna decyzja w sprawie przekazania wozów jeszcze nie zapadła. Ale od dawna były one - obok czołgów Abrams - na ukraińskiej "liście życzeń", jeśli chodzi o amerykański sprzęt wojskowy.

 • 23:17

  Dzień przed wizytą w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył potajemną rozmowę z liderem Republikanów w Senacie USA Mitchem McConnellem, prosząc go o przyjęcie prawa umożliwiającego wykorzystanie zajętych majątków rosyjskich oligarchów na wsparcie Ukrainy - podał dziennik "Pittsburgh Post-Gazette".

  Dwa dni po rozmowie, projekt takiej ustawy został dołączony w Senacie do rocznego budżetu przez aklamację, zaś dzień później budżet wraz z poprawką przegłosowała Izba Reprezentantów. Dokładna wartość majątku zajętego oligarchom objętym amerykańskimi sankcjami nie jest znana, lecz w czerwcu resort finansów USA podawał, że wynosiła ok. 30 mld dolarów.

 • 22:26

 • 21:47

  Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział portalowi Ukrainska Prawda, że gdyby był teraz na Ukrainie, to wspierałby prezydenta Wołodymyra Zełenskiego; zarazem użyłby swoich kontaktów zagranicznych, by zabiegać o pomoc dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

 • 21:40

  W czwartek rano terytorium Ukrainy było celem kolejnego rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego. Wojska rosyjskie wystrzeliły 69 pocisków, a ukraińska obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa strąciła 54 z nich - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Również później w ciągu dnia ostrzeliwany był Charków oraz Chersoń, miasto na południu Ukrainy.

 • 21:34

  W wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło w czwartek trzech obywateli Ukrainy, rannych zostało sześć osób, w tym dziecko - poinformował szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski.

  Ukraińska prokuratura generalna poinformowała, że trzy osoby zginęły w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju. W ostrzale artyleryjskim zginął mieszkaniec Kupjańska. Następnie w rejonie (powiecie) czuhujewskim, podczas ostrzału rakietowego obiektu infrastruktury krytycznej, zginęło dwóch pracowników obiektu.

  Jak podała prokuratura, rosyjski pocisk Ch-101 został wystrzelony z obwodu biełgorodzkiego, sąsiadującego z Ukrainą.

 • 20:10

  W podkijowskim Irpieniu stanęły billboardy z wyrazami wdzięczności dla światowych liderów popierających Ukrainę. Znalazły się na nich m.in. wizerunki prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena, byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

  Na billboardach sportretowano również przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę i premiera Kanady Justina Trudeau. Obok wizerunków polityków na plakatach umieszczono napisy: "Świat odważnych ludzi" i "dziękujemy za wsparcie".

  O inicjatywie poinformował w ostatnich dniach portal Big Kyiv.

 • 19:19

  Białoruskie media państwowe opublikowały wideo, mające według nich ukazywać ukraińską rakietę, która spadła w czwartek w pobliżu białoruskiej wsi w obwodzie brzeskim przy granicy z Ukrainą.

 • 18:58

 • 17:33

  W Odessie, na południu Ukrainy, zakończono rozbiórkę pomnika "Założycieli Odessy", zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II. Usunięto także pomnik rosyjskiego dowódcy wojskowego Aleksandra Suworowa - poinformowała w czwartek rosyjska sekcja BBC.

  Po ataku Rosji na Ukrainę ukraińskie miasta zaczęły pozbywać się nie tylko sowieckich nazw i pomników, jak to miało miejsce już wcześniej, ale także nazw i pomników związanych z Rosją.

  Pomnik Katarzyny II i jej współpracowników - hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej Jose de Ribasa, flamandzkiego inżyniera budującego fortyfikacje w carskiej Rosji Francois Sainte de Wollanta, rosyjskiego feldmarszałka Grigorija Potiomkina i faworyta Katarzyny Płatona Zubowa - znajdował się na placu Katarzyny II w Odessie - przypomina BBC. Obecnie na cokole, na którym stała figura Katarzyny II powiewa ukraińska flaga.

  Usunięto także pomnik Aleksandra Suworowa, rosyjskiego dowódcy wojskowego z XVIII wieku. Za usunięciem pomników opowiedziała się rada miejska Odessy. Wcześniej miasto przeprowadziło głosowanie w tej sprawie. Oba monumenty zostały przekazane do muzeum - poinformowano w komunikacie.

 • 16:25

  W rejonie miasta Dżankoj na anektowanym w 2014 roku i okupowanym przez Rosję Krymie doszło w czwartek do eksplozji - podała ukraińska agencja prasowa UNIAN. Mieszkańcy wyrażają przypuszczenia, że doszło do ataku dronów ukraińskich na rosyjską bazę wojskową.

  UNIAN cytuje kanał o nazwie Krymskyj Witer na serwisie Telegram. Kanał ten twierdzi, że doszło prawdopodobnie do ataku na "bazę rosyjską w rejonie wsi Trawnewe i stacji kolejowej Azowska pod Dżankojem". Krymskyj Witer utrzymuje, że Rosjanie na stacji Azowska składowali amunicję i sprzęt wojskowy.

  Władze ukraińskie nie skomentowały jednak ani nie potwierdziły doniesień o domniemanym ataku pod Dżankojem - zastrzega UNIAN.

 • 15:59

  Wielka Brytania przeznaczy w 2023 roku 2,3 mld funtów (około 12,1 mld zł) na pomoc dla Ukrainy - ogłosił w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że część tej pomocy będzie wsparciem niewojskowym i humanitarnym.

  Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę Londyn przekazał Kijowowi pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, rządem brytyjskim kierował Boris Johnson, wysoko ceniony na Ukrainie za wsparcie dla tego kraju. Obecnie Wielka Brytania jest drugim po Stanach Zjednoczonych największym dawcą wsparcia dla Ukrainy.

 • 15:54

  Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych w obwodzie charkowskim, leżącym na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek szef administracji tego regionu Ołeh Syniehubow. Wcześniej informował, że w ostrzałach zginęła jedna osoba.

  Jak przekazał Syniehubow w komunikacie na serwisie Telegram, mężczyzna, który został ranny w ostrzale zmarł w trakcie przewożenia go do szpitala. Inna ranna osoba została hospitalizowana. Syniehubow przekazał wcześniej, że w ostrzałach zginął 50-letni mężczyzna, a dwie osoby zostały ranne.

  Szef regionu informował również, że podczas porannej fali ataków rosyjskich ostrzelane zostały w obwodzie charkowskim obiekty infrastruktury krytycznej. Według wstępnych ocen Rosjanie użyli w ostrzale Charkowszczyzny czterech pocisków rakietowych S-300.

 • 15:20

  Szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko podkreślił w czwartek, że funkcjonariusze będą "z całą surowością" reagować na łamanie w noc sylwestrową obowiązującegozakazu używania materiałów pirotechnicznych. Przypomniał też o przestrzeganiu godziny policyjnej.

  Kłymenko w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina przypomniał, że godzinę policyjną w różnym zakresie wprowadziły administracje wojskowe regionów Ukrainy. "Te ograniczenia nie zostały na razie odwołane" - podkreślił szef policji. "W kraju obowiązuje stan wojenny, który przewiduje różne ograniczenia. Ludzie powinni to rozumieć. O jakim świętowaniu można mówić w miejscach publicznych podczas godziny policyjnej?" - dodał.

  Zapowiedział, że policjanci będą sprawdzać dokumenty osób naruszających godzinę policyjną. "Jeśli ktoś nie będzie miał dokumentów albo będą uzasadnione wątpliwości dotyczące jego zamiarów, to taka osoba ryzykuje, że spędzi noc noworoczną na komisariacie" - wskazał Kłymenko.

 • 14:22

  Rosja odrzuca plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i nie chce porozumienia z tym krajem, lecz jego podporządkowania Moskwie - oceniła w czwartek na Twitterze ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons, komentując poranny zmasowany atak rakietowy Kremla na sąsiedni kraj.

  "Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę, w tym na Kijów i Lwów. Ucierpieli cywile" - dodała dyplomatka.

 • 13:57

  "Taki noworoczny "prezent" od terrorystów z Rosji dotarł dziś rano do jednego z domów w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy" - napisało na Twitterze ministerstwo obrony Ukrainy.

 • 13:01
 • 12:31

  Ukraińska rakieta S-300 spadła na terytorium Białorusi - podał Reuters za białoruską państwową agencją informacyjną BiełTA.

  Ministerstwo obrony w Mińsku bada, czy systemy obrony powietrznej Białorusi zestrzeliły rakietę, czy też był to niewypał.

 • 12:29

  Przeprowadzony zmasowany rosyjski ostrzał rakietowy terytorium Ukrainy, wymierzony w obiekty energetyczne, mógł być zemstą Kremla za obietnicę przekazania Kijowowi systemów Patriot przez USA - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych (RAF) Sean Bell, cytowany przez telewizję Sky News.

 • 12:03

  Rosjanie, którzy uciekli do Holandii w obawie przed mobilizacją w swoim kraju, mogą zostać deportowani - poinformował sekretarz stanu ds. azylu Eric van der Burg.

  Ministerstwo sprawiedliwości wyjaśniło, że w Rosji odwołana została mobilizacja i dlatego wraca normalna procedura ubiegania się o azyl za pośrednictwem Urzędu ds. Imigracji i Naturalizacji (IND).

 • 11:41

  W godzinach porannych ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej strąciły 54 spośród 69 pocisków, wystrzelonych przez rosyjskie wojska w kierunku naszego kraju - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Agresor zaatakował Ukrainę przy użyciu pocisków manewrujących, wystrzelonych z bombowców strategicznych i okrętów, a także rakiet wykorzystywanych w systemach S-300. Celem były obiekty infrastruktury energetycznej - czytamy w komunikacie sztabu i naczelnego dowódcy armii gen. Wałerija Załużnego opublikowanym na Facebooku.

 • 11:34

  Ukraińcy coraz częściej atakują dronami rosyjskie obiekty wojskowe. Bazę lotniczą w mieście Engels zaatakowano w grudniu dwukrotnie - poinformowało w codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

  Rosyjskie media podały, że za uderzenie na obiekt, jedną z głównych baz operacyjnych rosyjskiej floty bombowców strategicznych, odpowiadały bezzałogowe statki powietrzne. Rosja od dawna przywiązuje bardzo dużą wagę do utrzymywania zaawansowanej naziemnej obrony przeciwlotniczej, ale coraz wyraźniej widać, że ma problemy z przeciwdziałaniem zagrożeniom lotniczym w głębi kraju - oceniło brytyjskie ministerstwo.

  Oprócz zapewnienia punktowej obrony strategicznych miejsc, takich jak Engels, systemy te są obecnie szeroko wykorzystywane do ochrony kwater polowych w pobliżu linii frontu w Ukrainie - podkreślono w komunikacie.

 • 11:16

  Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska: Rakiety i drony nie złamią ducha Ukraińców. Represje i tortury nie złamią ducha Białorusinów. Chcemy tego samego — wolności i pokoju. Toczymy tę samą walkę — z tymi samymi wrogami, którzy chcą nas wciągnąć w przeszłość. Ponieważ już stracili przyszłość.

 • 11:03

  Ambasada USA w Kijowie: Kreml kontynuuje kampanię masowych ataków rakietowych, brutalnie wykorzystując przeciwko Ukrainie zimno i ciemność. Rodziny znów marzną, ponieważ ostrzeliwana jest infrastruktura krytyczna i inne obiekty w całym kraju. Dziękujemy siłom ukraińskiej obrony powietrznej za ich umiejętności, Ukraina wygra!

 • 10:55

  Ukraińska deputowana Kira Rudyk zamieściła w mediach społecznościowych nagranie z czwartkowego ataku rakiegowego na Ukrainę. "Nasza obrona powietrzna zadziałała prawidłowo. Dziękujemy, nasi Bohaterowie. Dziękujemy, nasi sojusznicy!" - napisała.

 • 10:52

  W związku z rosyjskimi uderzeniami rakietowymi w czwartek rano spodziewane są przerwy w dostawie prądu i niestabilne działanie elektronicznych systemów kontroli w punktach kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

 • 10:28

 • 10:16

  Ukraińska deputowana Kira Rudyk: W ostrzale Kijowa ranne zostały trzy osoby, w tym czternastolatka.

 • 10:12

  Siły ukraińskiej obrony powietrznej w czwartek zestrzeliły nad Kijowem 16 rosyjskich pocisków rakietowych - oznajmił na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Władze obwodu odeskiego na południu kraju poinformowały o 21 strąconych rakietach przeciwnika.

 • 9:46

  90 procent mieszkańców Lwowa na zachodzie Ukrainy pozostało bez dostępu do elektryczności po czwartkowych zmasowanych atakach rakietowych rosyjskich wojsk. W mieście nie kursują trolejbusy i tramwaje, mogą też wystąpić trudności z dostawami wody - oznajmił na Telegramie mer miasta Andrij Sadowy.

  "W obiektach infrastruktury krytycznej przechodzimy na awaryjne generatory. Pozostańcie w ukryciach" - napisał na Telegramie.

 • 9:45

 • 9:21

  Nie widzę obecnie żadnych przygotowań do ataku z Białorusi lub inwazji na Kijów - powiedział w wywiadzie dla BBC szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.

  - W ostatnim czasie, w pełnym świetle dnia, pociąg wypełniony rosyjskimi żołnierzami zatrzymał się przy białorusko-ukraińskiej granicy. Wrócił po kilku godzinach, nie zostawiając na terenie przygranicznym nikogo. Zrobili to tak, żeby każdy o tym wiedział - powiedział Budanow. Jego zdaniem Rosja próbuje w ten sposób odwrócić uwagę Kijowa od frontów wschodniego i południowego, zmuszając Ukrainę do przeniesienia oddziałów na północną granicę państwa.

  Według szefa wywiadu wojskowego Ukrainy społeczeństwo Białorusi nie wesprze żadnego głębszego zaangażowania w wojnę kraju, którego 48 tysięczna armia - zdaniem analityków - nie jest gotowa do podjęcia takiej kampanii. - Dlatego właśnie Łukaszenka próbuje wszystkiego, by uniknąć tej katastrofy dla swojego państwa - ocenił Budanow.

  Szef HUR wskazał, że wojna utknęła obecnie w martwym punkcie i ani Ukraina, ani Rosja nie jest w stanie osiągnąć przewagi. Podkreślił znaczenie kontynuacji dostarczania Ukrainie uzbrojenia i dodał, że najcięższe walki toczą się obecnie wokół Bachmutu, gdzie "ofensywie rosyjskiej przewodzą najemnicy z Grupy Wagnera".

 • 9:13

  Odłamki rakiety spadły również na dom w miejscowości Stepowe w obwodzie odeskim.

  Nie można wykluczyć również ofiar w Charkowie, prawdopodobnie ostrzelanym z wyrzutni rakietowych S-300 - oznajmili wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko i gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

 • 9:11

  W Kijowie odłamki zestrzelonego pocisku trafiły w dwa domy mieszkalne, zakład przemysłowy i plac zabaw dla dzieci. Według wstępnych doniesień dwie osoby zostały ranne - przekazały na Telegramie władze miasta.

 • 8:54

  Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk: Życie od ostrzału do ostrzału. Ukraina ponownie doświadcza zmasowanego ataku rakietowego. Wszyscy od dawna wiemy o podłości i cynizmie terrorystów. Barbarzyńcy są barbarzyńcami do niszczenia, krzywdzenia, zabijania.

 • 8:41

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: Ponad 120 pocisków wystrzelonych w Ukrainę przez "diabelski rosyjski świat" w celu zniszczenia krytycznej infrastruktury i masowego zabijania cywilów. Czekamy na dalsze propozycje "strażników pokoju" w sprawie "pokojowego rozwiązania", "gwarancji bezpieczeństwa dla RF" i niepożądanych prowokacji.

 • 8:35

  Ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują dzisiaj najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny - ocenił na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

  W kraju trwa zmasowany atak rakietowy wroga. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

 • 8:32

 • 8:27

  Mer Charkowa Igor Terechow przekazał, że rosyjskie rakiety uderzyły w miasto i spowodowały serię wybuchów. Dodał, że urzędnicy ustalają, jakie miejsca zostały trafione przez rakiety i czy są jakieś ofiary.

 • 8:21

  Mer Kijowa Witalij Kliczko potwierdził, że w mieście doszło do eksplozji.

 • 8:18

  Priorytetowym kierunkiem działań rosyjskich wojsk w Ukrainie stanie się zapewne obwód ługański. Świadczą o tym nie tylko aspekty militarne, takie jak przerzucanie na Ługańszczyznę żołnierzy i uzbrojenia czy budowanie umocnień, ale też zmiany kadrowe w dowództwie armii - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:55

  O ataku rakietowym w czwartkowy poranek napisała też ukraińska deputowana Lesia Vasylenko. "Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę dzieje się teraz. Słychać eksplozje w centrum Kijowa. Najgorsze jest to, że nie wiadomo, co się dzieje i gdzie, i nie można wyjrzeć przez okno" - przekazała.

 • 7:54

  Pieniądze, jakie USA przeznaczają na wsparcie Ukrainy, świadczą, że Amerykanie doskonale orientują się, iż wojna z Rosją nie zakończy się w roku 2023 - powiedział PAP były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Leon Komornicki.

 • 7:48

  W czwartek w godzinach porannych odnotowano wybuchy w Kijowie, a także obwodach czernihowskim i odeskim. Pojawiły się też doniesienia o rosyjskich pociskach rakietowych wystrzelonych w kierunku obwodu sumskiego - powiadomiły ukraińskie media i kanały na Telegramie.

  Około godz. 6.30 czasu polskiego ogłoszono alarm przeciwlotniczy w regionach wschodniej i południowej Ukrainy, a następnie, półtorej godziny później, na całym terytorium kraju.

  "Ponad 100 rakiet (wystrzelonych) w kilku falach (ataków). Nie lekceważcie (tego), udajcie się do schronów. (...) Obrona powietrzna rozpoczyna swoją pracę" - napisał na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

  Według wstępnych komunikatów, przekazanych m.in. przez administrację Kijowa, szefa władz obwodu mikołajowskiego Witalija Kima, portal Suspilne i agencję Interfax-Ukraina, pociski wroga są neutralizowane przez ukraińskie jednostki obrony przeciwrakietowej.

 • 6:46

  Putin nie musi wykonywać gwałtownych ruchów na Białorusi, bo stopniowe podporzadkowanie Mińska idzie po jego myśli. To jak gotowanie żaby, jeśli wrzuci się ją do wrzątku, to wyskoczy, a jeśli gotować ją powoli, to nie zauważy - powiedział PAP komentator Alaksandr Kłaskouski. Dodał, że pomoc Łukaszenki w rosyjskiej agresji na Ukrainę bardzo zwiększyła zależność Mińska od Moskwy.

 • 4:51

  Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew ponowił apele o dalsze wsparcie w wojnie z Rosją. Dyplomata w rozmowie z niemieckimi mediami przypomniał, że Ukraińcy walczą o pokój w imieniu wszystkich Europejczyków. Jako cele do zrealizowania w nadchodzącym roku ukraiński dyplomata wymienił całkowite wyzwolenie kraju od rosyjskich okupantów, przywrócenie niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy, powrót Ukraińców do swoich domów, odbudowę kraju oraz dalszy postęp w integracji z UE i NATO.

 • 4:51

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:50

 • 4:50

  Aresztowany oficer niemieckiego wywiadu (BND) Carsten L. miał dostęp do ściśle tajnych informacji dotyczących wojny na Ukrainie - doniósł dziennik "Wall Street Journal". Śledczy próbują ustalić, czy przekazał je Moskwie.

 • 4:49

  Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w środę wieczorem pięć wrogich dronów, prawdopodobnie Shahed-136 irańskiej produkcji, nad obwodem dniepropietrowskim - poinformowało na Facebooku Dowództwo Sił Powietrznych Wschód. Siły rosyjskie atakują dronami obiekty w kilku obwodach na wschodzie Ukrainy.

  Lokalni mieszkańcy i dziennikarze informowali o odgłosach wybuchów w mieście Dniepr, stolicy obwodu dniepropietrowskiego. Mer Charkowa Ihor Terechow powiadomił, że w mieście dron zaatakował obiekt infrastruktury.

  W środę wieczorem doszło do rosyjskich ataków przy użyciu dronów kamikadze na kilka regionów Ukrainy. Obecnie trwa alarm przeciwlotniczy w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, donieckim, ługańskim, charkowskim i czerkaskim.

 • 4:48

  Szef ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko poinformował, że Rosja skoncentrowała na Białorusi 10 tysięcy żołnierzy, ale ta liczba nie wystarczy do przeprowadzenia skutecznego ataku na Ukrainę.

  - To zgrupowanie wojsk nie może sprostać zadaniu ponownej ofensywy na terytorium naszego państwa - dodał Dejneko, podkreślając, że Ukraińcy stale monitorują sytuację na terenie sąsiedniej Białorusi.

 • 4:48

  Francuski minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i obiecał dalszą pomoc wojskową oraz 200 mln euro na zakup broni.

  Lecornu zapewnił, że poparcie Paryża dla Kijowa jest niewzruszone, a Francja może już wkrótce dostarczyć Ukrainie nowy system obrony powietrznej, który będzie chronił przed rosyjskimi atakami. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości