Ukraiński sztab: Rosja na kilku odcinkach frontu próbuje stworzyć warunki do ofensywy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Wtorek jest 370. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosyjskie siły na kilku odcinkach frontu na południu kraju próbują stworzyć sobie warunki do przejścia do ofensywy - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie. Dodał, że agresor "nie przestaje szturmować miasta Bachmut". Sztab poinformował też, że obrońcy odparli ataki w pobliżu kilku miejscowości w obwodzie donieckim. Wiceminister obrony Hanna Malar oceniła zaś, że Rosja od stycznia prowadzi nową ofensywę w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Dodała, że przeciwnik nie zrezygnował z celu zajęcia całego kraju. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:04

    Instytut Badań nad Wojną: rosyjskie władze nasilają promocję narracji pod fałszywą flagą, aby odwrócić uwagę od braku namacalnych osiągnięć na polu bitwy i spowalnianiu dostarczania zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

  • 2:24

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:41

    Chiny wydają miliardy na prorosyjską dezinformację, twierdzi Rubin , i dodaje, Zachód bardzo wolno reaguje na chińskie szerzenie trującej dezinformacji, w tym wiadomości całkowicie zgodnych ze stanowiskiem Rosji na Ukrainie. - Studnia została zatruta przez chińską i rosyjską dezinformację - twierdzi James Rubin, koordynator Global Engagement Center, we wtorkowym Guardianie.

    Jedną z głównych tez, według niego, którą Chiny "powtarzają i rozpowszechniają" jest argument Kremla, że NATO rozpętało wojnę na Ukrainie.

    - W przestrzeni komunikacyjnej koordynacja między Chinami a Rosją jest prawie zakończona - mówi Rubin i stawia za cel Global Engagement Center nie tylko bierne odparcie rosyjsko-chińskiego ataku , ale rozpoczęcie aktywnej ofensywy min. poprzez nakłanianie krajów, aby nie tolerowały tych, którzy szerzą dezinformację.

  • 0:01

    W Kijowie, obwodzie kijowskim oraz w wielu regionach północnych i centralnych ogłoszono alarm lotniczy - poinformował portal Ukraińska Prawda. Pierwszy alarm powietrzny ogłoszono w rejonie Połtawy, później rozszerzył się na Czernihów, Sumy, Charków, Kirowohrad, obwód Czerkasy, a także Kijów i obwód kijowski,przypuszczalnie istnieje zagrożenie atakami dronów z Rosji, informuje Ukraińska Prawda.

    Burmistrz Krzemieńczuka Witalij Malecki poinformował na Telegramie, że "w mieście słychać było dźwięki podobne do eksplozji". Tuż po północy szef obwodu połtawskiego Dmytro Łunin napisał na Telegramie, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wrogi pocisk.

    Kijów, Ukraina, luty 2023

  • 23:37

    Stany Zjednoczone nie spodziewają się, że Rosja dokona w najbliższym czasie znaczących zdobyczy terytorialnych na Ukrainie - powiedział wysoki rangą urzędnik Pentagonu w Izbie Reprezentantów.

    - Nie wydaje mi się, że Rosjanie mogą zaatakować i dokonać znaczących zdobyczy terytorialnych w dowolnym momencie w ciągu najbliższego roku — powiedział członkom Izby Reprezentantów Colin Kahl , podsekretarz ds. polityki.

  • 22:02

    Prezydent Ukrainy poinformował na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu, że tego dnia przeprowadził kolejną naradę z dowództwem wojskowym, podczas której szczegółowo omówiono sytuację na każdym z odcinków frontu.

    - Tak jak zawsze, szczegółowo omówiliśmy logistykę dla linii frontu, pokrycie deficytu. Przygotowujemy powrót naszych wojskowych do aktywnych działań na rzecz wyzwolenia naszej ziemi - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent przekazał też, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojsko ponad 30 razy ostrzelało obwód chersoński, na południu, zabijając cztery osoby.

  • 21:08

    Rosyjska armia, działając na kilku kierunkach, prowadzi od początku stycznia nową ofensywę w Donbasie na wschodzie Ukrainy - oświadczyła we wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    Zapewniła też, że pomimo zaciętych walk i liczebnej przewagi przeciwnika, straty rosyjskie są dużo większe od ukraińskich. - Nasze jednostki likwidują (...) nawet do 80 proc. zaangażowanych jednostek (Grupy – red.) Wagnera. To jest informacja, którą przekazał sztab generalny - dodała.

  • 20:49

    W okolicach Imatry, na południowym wschodzie Finlandii, rozpoczęła się budowa zapory na granicy z Rosją – poinformowała we wtorek fińska straż graniczna. Powstający w ramach pilotażowego projektu trzymetrowy płot ma się rozciągać na odcinku 3 km.

  • 20:10

    Rosja straciła więcej żołnierzy w pierwszym roku wojny na Ukrainie niż we wszystkich konfliktach, w których brała udział po II wojnie światowej, razem wziętych – przekazał w najnowszym raporcie amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

    Według szacunków CSIS od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 do lutego 2023 roku na Ukrainie śmierć poniosło od 60 do 70 tys. Rosjan. Szacunki te obejmują nie tylko żołnierzy z regularnej armii rosyjskiej, ale także członków Rosgwardii (Gwardii Narodowej), Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Federalnej Służby Ochrony, członków prorosyjskich milicji w tzw. republikach ludowych (Ługańskiej i Donieckiej) oraz najemników z prywatnych firm wojskowych takich jak Grupa Wagnera. Łączna liczba zabitych, zaginionych i rannych (ze wszystkich wymienionych powyżej formacji) szacowana jest na 200-250 tysięcy.

  • 19:37

    Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do składania wniosków na środki w łącznej wysokości 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich małych i średnich firm. Środki mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści z jednolitego rynku.

  • 19:10
  • 18:45

    W ciągu minionej doby siły przeciwnika przeprowadziły jeden ostrzał rakietowy, dwa ataki lotnicze oraz ponad 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.

    Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło natomiast trzy uderzenia w miejsca skoncentrowania sił przeciwnika. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii zaatakowały obszary koncentracji siły żywej oraz miejsce nagromadzenia sprzętu oraz uzbrojenia Rosjan. Zaatakowano też dwie pozycje systemów rakietowych.

  • 18:44

    Rosyjskie wojsko na kilku odcinkach frontu na południu Ukrainy próbuje stworzyć sobie warunki do przejścia do ofensywy - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podano w wieczornym komunikacie, armia rosyjska kontynuuje ofensywę na pięciu kierunkach: kupiańskim, bachmuckim, łymańskim, awdijiwskim i szachtarskim.

    "Na kierunku bachmuckim przeciwnik kontynuuje ofensywę. Nie przestaje szturmować miasta Bachmut. Nasi obrońcy odparli ataki w okolicach miejscowości Dubowo-Wasyliwka, Bohdaniwka, Bachmut, Czasiw Jar i Biła Hora w obwodzie donieckim" - czytamy.

  • 18:17

    - Może zobaczymy, jak małe części terytorium zmienią właściciela w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nie wydaje mi się, aby było cokolwiek, co sugerowałoby, że Rosjanie mogą przeprowadzić ofensywę na Ukrainie i osiągnąć znaczące zdobycze terytorialne w ciągu najbliższego roku — oświadczył wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów Kongresu USA. Walki na froncie określił jako "ciężką harówkę".

  • 17:55

    "W obwodzie donieckim policja odnotowała rosyjski atak na cywilny dom spokojnej starości" - podało ukraińskie MSW na Twitterze. Do wpisu dołączono nagranie, na którym widać m.in. gruzy i fragment pocisku, a także dziurę w suficie i podłodze.

  • 16:59

    Dniepr to jedno z największych miast Ukrainy. W połowie lutego pocisk wystrzelony przez armię rosyjską uderzył tam w wielopiętrowy dom mieszkalny. Zginęło 46 osób, w tym 6 dzieci. Teraz trwa wielkie sprzątanie, a do nieuszkodzonych mieszkań wracają lokatorzy - relacjonuje fotoreporter PAP Leszek Szymański.

  • 16:36

    Obecnie w Kijowie jest ok. 3,5 mln ludzi - poinformował Mykoła Poworoznyk z władz ukraińskiej stolicy, cytowany we wtorek przez agencję Ukrinform. Wśród nich są ci, którzy wrócili, a także osoby przemieszczone wewnętrznie, czyli z innych regionów Ukrainy.

    W połowie marca 2022 roku w stolicy było ok. 800 tys. ludzi. Ludzie zaczęli wracać do stolicy w maju ubiegłego roku - przekazał Poworoznyk. Według danych ukraińskiego urzędu statystycznego 1 lutego 2022 roku w Kijowie żyło niecałe 3 mln osób.

  • 16:20

    We wtorek otwarto miejsce integracji uchodźców "baobab", gdzie migranci otrzymają wsparcie w zapewnieniu podstawowych potrzeb, a także pomoc m.in. psychologa, prawnika i logopedy. Centrum mieści się przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b w Lublinie.

  • 16:08

    Rosja próbuje podpalić Europę, to nie jest lokalny konflikt, mamy do czynienia z destabilizacją całego światowego ładu gospodarczego - pisze we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Danas" premier Mateusz Morawiecki, przekazując pięć lekcji, jakie należy wyciągnąć po roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  • 15:58

    Słowak oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji po przyznaniu się do winy i umowie z prokuraturą otrzymał we wtorek karę więzienia w zawieszeniu. Sprawę ujawniono w marcu 2022 r., kiedy policja postawiła dwóm osobom zarzuty zbierania poufnych informacji na rzecz Rosji.

  • 15:43

    Rosja próbowała kupić byle co i byle gdzie, ale Serbia, pomimo wielkich nadziei Kremla, odmówiła wysłania uzbrojenia - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji rozgłośni Głos Ameryki szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

    - Jedyny kraj, który wysyła Rosji w miarę poważne uzbrojenie, to Iran. Pojawiały się informację o sprzęcie z Korei Północnej, ale nie mamy żadnego potwierdzenia - przyznał Budanow. - Teraz próbują kupić coś w Birmie - dodał.

  • 15:32

    Armia Hiszpanii przekazała wojsku Ukrainy pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon - podał we wtorek hiszpański portal Infodefensa, precyzując, że chodzi o typ AGM 84.

  • 15:22

    W Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie zatrzymana została 62-letnia kobieta, która namalowała flagi ukraińskie na ławkach w parku i ogrodzeniach - podał we wtorek niezależny portal Mediazona.

    Wobec kobiety wszczęto sprawę karną. Mieszkanka Sewastopola została oskarżona o wandalizm z motywów politycznych, co grozi wyrokiem prac poprawczych, ograniczenia bądź pozbawienia wolności do trzech lat.

    Jak zauważa Mediazona, emerytka została zatrzymana przy udziale funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i specjalnego wydziału policji ds. walki z ekstremizmem.

  • 15:13

    Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych we wtorek w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w obwodzie chersońskim. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ lekarze walczą o życie kilkorga cywilów - powiadomiły na Telegramie władze tego regionu na południu Ukrainy.

    "Rosyjska armia bez litości ostrzeliwała domy mieszkańców Chersonia. (...) Ludzie, którzy jeszcze kilka minut temu mieli dach nad głową, (teraz) z bólem i strachem pokazują zrujnowane domy i ogromne leje (powstałe po uderzeniach) pocisków" - poinformowała administracja obwodu chersońskiego.

  • 14:43

    Żołnierz Jurij Syrotiuk z 5. brygady szturmowej sił zbrojnych Ukrainy powiedział dziennikarzom, że Rosjanie wciąż nie przebili do tej części Bachmutu, gdzie znajduje się zakład metalurgiczny AZOM. Według prognoz amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, walki mogą skoncentrować właśnie na jego terenie, a okupanci będą próbowali się posuwać w kierunku centrum miasta.

    - Wróg ma do centrum około 1700-1800 metrów - relacjonował Syrotiuk. - Twierdza Bachmut się trzyma, front nigdzie nie został przełamany i nie może być przełamany - stwierdził wojskowy.

    Ukraińcy żołnierze pod Bachmutem

  • 14:11

    Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło Ukrainę o próby ataków przy użyciu dronów w Kraju Krasnodarskim i Adygei - innym regionie na południu Rosji. Resort zapewnił przy tym, że próby te nie spowodowały żadnych szkód - podała agencja Reutera.

    Wcześniej rosyjskie media niezależne poinformowały, że rafineria w mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim, została zaatakowana przy użyciu dwóch dronów, które prawdopodobnie nie dotarły do wyznaczonego celu i rozbiły się w pobliżu magazynu ropy naftowej. Do incydentu miało dojść w nocy z poniedziałku na wtorek.

    W ciągu ostatniej doby pojawiły się doniesienia o kilku dronach, które spadły na terytorium Rosji w różnych regionach kraju. Najnowsze informacje mówią o maszynie, która spadła niedaleko miasteczka Kołomna, leżącego około 110 km od Moskwy.

  • 13:17

    Rosjanie przygotowują się do długiej wojny w Ukrainie. Użycie przez nich broni nuklearnej wydaje się nieprawdopodobne - to wnioski z ogłoszonego raportu włoskich służb specjalnych dla parlamentu.

    Według wywiadu należy spodziewać się dalszych cyberataków ze strony Rosji oraz prób ingerencji w politykę państw NATO.

    Jak zaznaczono w dorocznym sprawozdaniu, "dla Rosjan przerwa operacyjna jest konieczna dla regeneracji i przygotowania się na długą wojnę".

    "Moskwa stara się wykorzystać ten okres względnego zastoju, by wznowić aktywność rosyjskiego kompleksu militarno-produkcyjnego, który choć zachowuje znaczące zdolności produkcyjne, zaczyna odczuwać skutki zachodnich sankcji" - oceniono w raporcie.

  • 13:16

    Nie ma oznak, aby Putin dążył do pokoju i zmienił swoje plany. W kwestii bezpieczeństwa jesteśmy w krytycznym momencie – oświadczył w Helsinkach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Priorytetem jest, aby Finlandia i Szwecja weszły do NATO "możliwie szybko", ale to i tak jest – zaznaczył – "najszybszy proces akcesyjny w historii" Sojuszu.

  • 13:10

    Wznoszenie przez Rosjan fortyfikacji na północy półwyspu, świadczy o tym, że okupanci przygotowują się do odparcia kontrofensywy Ukrainy w celu wyzwolenia wschodniej części obwodu chersońskiego, a następnie Krymu - oznajmił szef Medżlisu Tatarów krymskich Refat Czubarow.

    - (Rosyjscy) mieszkańcy półwyspu nie mają już złudzeń, że Krym to rzekomo jakaś twierdza, której nikt nie waży się tknąć. Okupacyjne władze wciąż jednak starają się sprawiać takie wrażenie. Organizuje się wiele propagandowych wydarzeń, w tym w szkołach. Trwa militaryzacja wszystkich dziedzin życia - powiedział Czubarow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    W ocenie lidera Tatarów krymskich ukraińskie wojska powinny "w pierwszej kolejności" zniszczyć strategicznie ważny most Krymski, czyli przeprawę, która łączy półwysep z rosyjskim Krajem Krasnodarskim i służy okupantom do transportu żołnierzy i uzbrojenia.

    Most Krymski łączy zaanektowany półwysep z Rosją

  • 12:53

    Ukraińskie dzieci z okupowanych przez Rosję terenów obwodu zaporoskiego na południu kraju są zmuszane w szkołach do śpiewania rosyjskiego hymnu i pisania listów ze "słowami wsparcia" dla żołnierzy wroga - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    W kontrolowanym przez Rosjan mieście Tokmak dzieci muszą m.in. uczestniczyć w obowiązkowych "rozmowach o ważnych sprawach", czyli propagandowych pogadankach na temat wojny, które zostały wprowadzone na wzór podobnych zajęć w Rosji. Gdy uczniowie odmawiają pisania listów do żołnierzy agresora, rodzice tych dzieci są dyscyplinarnie wzywani do szkoły. Wszystkie listy sprawdzają nauczyciele przywiezieni z Rosji. Te same osoby dyktują też uczniom, co mają pisać - zaalarmowało Centrum.

  • 12:51

    Na froncie z bronią w ręku walczy ponad 3,5 tysięcy ukraińskich urzędników państwowych. Od początku inwazji zbrojnej 108 z nich zginęło, 80 jest rannych, a 200 zaginionych - podały media w Kijowie, powołując się na źródła rządowe.

    Urzędnicy bronią Ukrainy nie tylko w szeregach sił zbrojnych, ale także w formacjach całego sektora bezpieczeństwa: w Gwardii Narodowej, Straży Granicznej czy Służbie Bezpieczeństwa.

  • 11:43

    W obwodzie ługańskim warunki pogodowe nie pozwalają rosyjskim siłom okupacyjnym na aktywne użycie ciężkiego sprzętu - powiedział w rozmowie z telewizją Espreso szef tamtejszych władz Serhij Hajdaj.

    - Warunki pogodowe bardzo nam pomagają. Rosjanie planują ofensywę na terytorium obwodu ługańskiego. Jednak cały sprzęt, który zgromadzili na tym kierunku, nie będzie mógł poruszać się po naszej ziemi - dodał.

  • 11:08

    Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podało, że alarmy przeciwlotnicze, które rozbrzmiewały w radiu i telewizji w niektórych regionach kraju, a także na zaanektowanym Krymie, były "wynikiem włamań do serwerów".

    Według doniesień niezależnych rosyjskich mediów, mieszkańcy graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego relacjonowali, że w radiu usłyszeli alarm i "ostrzeżenia przed atakiem rakietowym". Podobne "ostrzeżenia" pojawiły się w stacjach telewizyjnych nadających w obwodach swierdłowskim, woroneskim, leningradzkim i moskiewskim. Również władze zaanektowanego Krymu poinformowały o "ataku hakerskim" na lokalne radio.

  • 10:36

    Sytuacja w rejonie Bachmutu jest nadzwyczaj napięta. Rosjanie rzucili do szturmu najlepiej przygotowane oddziały najemników z Grupy Wagnera - poinformował generał Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

    - Mimo znacznych strat wróg rzucił do szturmu najlepiej przygotowane oddziały szturmowe Wagnera, które próbują przerwać obronę naszych wojsk i otoczyć miasto - przekazał Syrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  • 10:31

    Wirtualny model ukraińskiej Mriji - największego samolotu świata - pojawił się w programie Microsoft Flight Simulator.

    Jak poinformowała ukraińska agencja UNIAN, model jest szczegółowym odtworzeniem maszyny - uwzględniono m.in. takie detale jak dźwięk silnika. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Microsoft Flight Simulator, koncernu Antonow i ukraińskiego ministerstwa ds. transformacji cyfrowej. W realistycznym odtworzeniu maszyny pomogli też ukraińscy inżynierowie i piloci.

    Transportowiec An-225 Mrija, wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego 2022 r. podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.

    Mrija zniszczona przez Rosjan

  • 10:05

    Utrata samolotu wczesnego ostrzegania A-50, który został uszkodzony w bazie na Białorusi, byłaby dla Rosji znaczącą stratą, bo pozostanie jej zapewne sześć sprawnych A-50, co jeszcze bardziej ograniczy jej operacje powietrzne - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Wcześniej białoruscy aktywiści, a także przedstawiciele tamtejszej opozycji, przekazali, że na lotnisku w podmińskich Maczuliszczach było słychać dwie eksplozje. Relacjonowali, że mógł zostać uszkodzony rosyjski A-50.

  • 9:06

    Powołanie specjalnego trybunału, który osądziłby Władimira Putina i jego współpracowników na Kremlu za zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnię agresji mogłoby powstrzymać wojskowych rosyjskich przed dalszymi okrucieństwami - ocenia ukraińska laureatka pokojowego Nobla Ołeksandra Matwijczuk.

    Opinię Matwijczuk - prawniczki i działaczki na rzecz praw człowieka - opublikował brytyjski dziennik "The Guardian".

    Ukraińska działaczka uważa, że należałoby szybko powołać taki trybunał i przystąpić do osądzania zbrodni wojennych, ponieważ przyczyniłoby się to do powstrzymania się rosyjskich żołnierzy przed popełnianiem kolejnych zbrodni.

    Putin chce zdestabilizować sytuację w Mołdawii

  • 8:26

    Wiosną ukraińskie wojska mogą przeprowadzić kontrofensywę w obwodzie zaporoskim, przecinając rosyjską linię frontu na południu Ukrainy i pozbawiając siły wroga na okupowanym Krymie lądowego połączenia z terytorium Rosji - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Think tank przypomniał, że taką ocenę przedstawił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Oficer podkreślił, że termin kontruderzenia jest jednak ściśle uzależniony od dostaw zachodniego uzbrojenia. Podobny punkt widzenia prezentuje również ISW, argumentując, że ukraińskie dowództwo może wykorzystać ograniczony potencjał sił wroga w obwodzie zaporoskim i podjąć tam próbę ofensywy.

  • 7:28

    W ciągu ostatniej doby ukraińskie siły odparły 60 rosyjskich ataków, na pięciu kierunkach w Donbasie, w tym kupiańskim, łymańskim i awdijiwskim - poinformował sztab generalny w Kijowie w najnowszym sprawozdaniu, dotyczącym sytuacji na froncie.

    Na kierunkach zaporoskim i chersońskim Rosjanie ostrzelali blisko 50 miejscowości.

    Ukraińscy dowódcy ostrzegli, że zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym jest znaczące i dotyczy całego terytorium Ukrainy.

  • 6:28

    Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber w rozmowie z niemieckimi mediami apeluje o szybszą pomoc wojskową dla Ukrainy.

    - Kto chce skrócić cierpienie, musi teraz wzmocnić militarnie Ukrainę - powiedział Weber w rozmowie z agencją dpa. - Sojusz pancerny musi teraz funkcjonować - zaapelował Weber, który w poniedziałek wraz z grupą parlamentarzystów odwiedził Kijów.

    Weber zaznaczył, że należy uświadomić Putinowi, że Ukraina jest wystarczająco silna, by bronić się w dłuższej perspektywie.

    Według niemieckiego polityka głównym priorytetem jest teraz dostarczenie tego, co zostało obiecane.

    Weber podkreślił, że czołgi są niezbędne do rozbicia linii frontu, jednocześnie należy dostarczyć amunicję.

    Odnosząc się do ewentualnej dostawy myśliwców, Weber zachował ostrożność. Powiedział, że na tym etapie chce pozostawić tę kwestię otwartą. Jego zdaniem rząd niemiecki nie powinien wykluczać dostawy myśliwców. To, co wyniósł z rozmów w Kijowie to fakt, że ważniejsze dla Ukrainy były rakiety dalekiego zasięgu, aby móc atakować rosyjskie szlaki zaopatrzeniowe.

  • 5:45

    Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał, że rosyjscy urzędnicy promują narrację, która fałszywie przedstawia wojnę Rosji w Ukrainie jako egzystencjalną dla dalszego istnienia Federacji Rosyjskiej. Amerykański think tank zwrócił uwagę na wypowiedź Władimira Putina dla telewizji państwowej, w której stwierdził, że nie wie, czy "naród rosyjski może przetrwać w obecnej formie", jeśli Zachodowi uda się "zniszczyć Federację Rosyjską i ustanowić kontrolę nad jego poszczególnymi regionami".

    Oświadczenie to, zdaniem ISW, wpisuje się w operację informacyjną, która przedstawia wojnę w Ukrainie jako egzystencjalną dla dalszego przetrwania Federacji Rosyjskiej, co jest "prawdopodobnie próbą przedstawienia wojny jako mającej wyższą rangę dla Rosji i Zachodu niż w rzeczywistości".

  • 5:33

    Burmistrz Biełgorodu Walentin Demidow poinformował, że w mieście znaleziono wraki trzech dronów.

  • 5:12

    Siły rosyjskie ostrzeliwują obwód sumski – poinformował "The Kyiv Independent". Wojska rosyjskie zaatakowały sześć osiedli w obwodzie sumskim: Bilopillę, Szałyhyne, Nową Slobodnę, Krasnopillę i Seredynę-Budę – poinformowała regionalna administracja.

  • 4:55

    - Bezpieczeństwa jednego kraju nie można zapewnić kosztem bezpieczeństwa innego – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Powiedział też, że NATO, dozbrajając Ukrainę, "działa jak jeden blok już nie jako przeciwnik Rosji, ale jako wróg" - poinformowała agencja Reutera.

  • 4:40

    Zełenski powiedział również, że z amerykańską minister skarbu USA Janet Yellen omawiali w poniedziałek w Kijowie "uruchomienie realnego mechanizmu rekompensat" za straty, które spowodowała Rosja w Ukrainie. Miałby się on opierać na skonfiskowanych rosyjskich aktywach. Przyznał, że "nie jest to łatwe zadanie".

    - Myślę, że format odszkodowania zostanie znaleziony i Rosja zapłaci za swoją wojnę. Pod każdym względem – powiedział.

  • 4:31

    Prezydent Ukrainy nawiązał także do kolejnego rosyjskiego ataku dronów, który miał miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zginęli dwaj funkcjonariusze służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie chmielnickim, trzej zostali ranni.

    - Drugi dron zaatakował akurat wtedy, kiedy rozpoczęto gaszenie pożaru – mówił Zełenski. Ogółem udało się zestrzelić 11 z 14 dronów kamikadze.

    - Właśnie dlatego potrzebujemy i lotniczego komponentu obrony powietrznej - współczesnych samolotów bojowych, aby można było całe terytorium naszego kraju zabezpieczyć od rosyjskiego terroru. Obrona powietrzna jest pełna wtedy, gdy jej częścią składową są samoloty. Współczesne samoloty – podkreślił. - Będziemy w stanie w pełni bronić nieba, kiedy w naszych relacjach z partnerami zostanie zlikwidowane tabu dotyczące lotnictwa – dodał.

    Wołodymyr Zełenski

  • 4:31

    - Na kierunku bachmuckim sytuacja stale robi się trudniejsza. Wróg bez przerwy niszczy wszystko, co można wykorzystywać do obrony naszych pozycji, umocnień i obrony - powiedział w poniedziałek w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Ukraińskich wojskowych pod Bachmutem nazwał "prawdziwymi bohaterami".

  • 4:31

    Chiny "bardzo wyraźnie" stanęły po stronie Rosji - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

    - Chiny zapewniły Rosji wsparcie dyplomatyczne, wsparcie polityczne, wsparcie gospodarcze, wsparcie retoryczne – powiedział Price dziennikarzom.

    Według Departamentu Stanu chiński plan pokojowy dotyczący zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę "może nie być poważną propozycją".

  • 4:31

    Według Budanowa Rosja nie użyje w wojnie broni jądrowej. - Tam nie siedzą tacy idioci, jakimi oni chcą pokazać się światu. Oni rozumieją, że - po pierwsze – broń jądrowa to nie jest broń, ale zasób powstrzymywania strategicznego. Po drugie, zastosowanie przez kogokolwiek na świecie środków powstrzymywania strategicznego doprowadzi do fatalnych konsekwencji dla tego, kto to uczyni – powiedział.

  • 4:31

    Według Budanowa obecnie Ukrainie potrzebne jest "zintensyfikowanie dostaw" zachodniej broni, przede wszystkich tej, która już jest dostarczana. - Broń jest wysyłana, ale tempo i ilości nie są wystarczające dla przełomu (na froncie) – mówił. Dodał, że Ukraina "potrzebuje lotnictwa szturmowego".

  • 4:30

    - Mówię to jako szef wywiadu. Oni (Rosjanie – red.) wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to 'wojna na dziesięciolecia', ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości - oświadczył w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.

    Wojskowy powiedział też, że "nie widzi obecnie faktów", które potwierdzałyby, że Chiny zgodzą się na dostarczanie Rosji uzbrojenia. Wyraził opinię, że jeśli chodzi o zakup broni z zagranicy, "możliwości Rosji ograniczają się do Iranu".

  • 4:30

    Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.

    Jak poinformował w poniedziałek sekretarz stanu w rumuńskim ministerstwie transportu Irinel Scriosteanu, nowa przeprawa powstanie w miejscu, gdzie do 1944 roku stał most pomiędzy wsią Bombata a miastem Leova. Został on zniszczony wskutek działań Armii Czerwonej.

    Z mostu pontonowego, jak sprecyzował Scriosteanu, korzystać będą zarówno pojazdy do transportu osób, jak też samochody ciężarowe.

  • 4:30

    Pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy zakończył szkolenie na amerykańskich bojowych wozach piechoty M2 Bradley – powiadomił w poniedziałek ukraiński wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk. Szkolenie odbywało się w bazie wojskowej USA na terytorium Niemiec.

    "Bradley to mocny wóz, który powstawał z uwzględnieniem możliwości przeciwdziałania w walce ze sprzętem radzieckim" – napisał Pawluk na Telegramie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: