Wołodymyr Zełenski: będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Jednoosobowy antywojenny protest w Moskwie (22 stycznia 2023 r.)
Jednoosobowy antywojenny protest w Moskwie (22 stycznia 2023 r.)Twitter/Bielsat_pl
wideo 2/22
Jednoosobowy antywojenny protest w Moskwie (22 stycznia 2023 r.)Twitter/Bielsat_pl

Czwartek jest 372. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. - Odpowiemy na rosyjski atak rakietowy w Zaporożu - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Oświadczył, że będzie to "odpowiedź wojskowa i prawna". Natomiast sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow stwierdził, że w Rosji rozwija się ruch antyfaszystowski, pospolite ruszenie. Odniósł się w ten sposób do doniesień rozpowszechnianych przez rosyjskie media o rzekomym ataku ukraińskiej grupy dywersyjnej w obwodzie briańskim w Rosji. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:17

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo 3 marca 2023

  • 4:03

    Instytut Badań nad Wojną: Kreml oskarżył Ukrainę o dokonanie wtargnięcia na granicę w obwodzie briańskim w Rosji. Ukraińscy urzędnicy zaprzeczają oskarżeniom Moskwy i twierdzą, że rosyjskie władze mogą mieć problemy z rosnącą aktywnością partyzancką w Rosji.

  • 2:43

    Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie danych wywiadowczych o celach w Rosji - oświadczył rzecznik Pentagonu określając oskarżenia Rosji w tej sprawie jako "nonsensowne".

    Jak przypomina agencja Reutera, prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w ub. tygodniu Zachód o pomaganie Ukrainie w atakach na cele strategiczne w Rosji i oświadczył, że w tej sytuacji Moskwa zawiesza swój udział w nowym układzie o ograniczeniu zbrojeń START.

    - Mogę definitywnie oświadczyć, że twierdzenia jakoby USA dostarczały Ukrainie danych, lub informacji wywiadowczych, o celach w głębi Rosji są nonsensowne. Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją ani nie dążymy do wojny z Rosją - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder.

  • 2:00

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:38

    Agresja Rosji na Ukrainę będzie w centrum uwagi podczas piątkowych rozmów prezydenta Joe Bidena z konclerzem Niemiec Olafem Scholzem - oświadczył wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu.

  • 0:49

    Blisko 90 proc. fińskich wojskowych jest zdania, że Finlandia powinna wejść do NATO bez oczekiwania na możliwość przyjęcia do Sojuszu sąsiedniej Szwecji - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie krajowego Związku Oficerów.

    Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu ratyfikowało członkostwo Finlandii i Szwecji. Nie zrobiły tego tylko Turcja i Węgry.

  • 23:12

    W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował na konferencji prasowej rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

    John Kirby

  • 21:57

    Nie przewidujemy w najbliższym czasie przeprowadzenia kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

  • 21:42

    - Będzie nasza odpowiedź wojskowa i prawna na dzisiejszy bestialski ostrzał rakietowy Zaporoża. Okupant nieuchronnie poczuje naszą siłę. Siłę sprawiedliwości w każdym sensie tego słowa - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski.

  • 21:12

    Obowiązkowa ewakuacja rodzin z dziećmi i osób o obniżonej mobilności z hromady (gminy) kupiańskiej w obwodzie charkowskim Ukrainy rozpoczęła się w czwartek - poinformował na Telegramie szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

  • 18:01

    Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej Ławrow, spotkali się w czwartek w kuluarach konferencji G20 w Indiach i "wymienili opinie na temat kryzysu ukraińskiego" - poinformowała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

    Podczas spotkania szefów MSZ państw grupy G20 Chiny i Rosja jako jedyne nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała agencja Reutera, powołując się na władze Indii, które przewodniczyły spotkaniu.

    Władze w Pekinie wzbraniają się przed nazywaniem rosyjskiej agresji mianem inwazji, a w oficjalnych chińskich komunikatach mowa najczęściej o "kryzysie" albo "kwestii ukraińskiej". Chiny sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników.

    - W obliczu skomplikowanej i poważnej sytuacji międzynarodowej Chiny są gotowe do współpracy z Rosją i innymi członkami społeczności międzynarodowej, by chronić pokój, bezpieczeństwo, rozwój i dobrobyt - oświadczył Qin na dwustronnym spotkaniu z Ławrowem.

    Chiński minister zaznaczył, że Pekin "popiera wszelkie wysiłki sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego i będzie w dalszym ciągu odgrywał konstruktywną rolę w tej kwestii" - napisano w depeszy Xinhua.

    Ławrow miał natomiast zapewnić, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz wprowadzania w życie uzgodnień pomiędzy przywódcami obu państw, intensyfikacji kontaktów wysokiego szczebla oraz planowania współpracy w wielu dziedzinach.

    Obie strony podpisały również plan konsultacji pomiędzy resortami spraw zagranicznych na 2023 rok – dodała Xinhua.

  • 17:40

    W Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli z inicjatywy strony polskiej odbyły się rozmowy ambasadorów m.in. Polski, USA, Kanady, Japonii, Korei Płd. i Ukrainy. Rozmowy dotyczyły sankcji wobec Rosji i wsparcia Ukrainy.

    "Ambasador Andrzej Sadoś poprowadził spotkanie z ambasadorami: USA - Markiem Gitensteinem, Kanady - Ailish Campbell, Japonii - Yasushi Masaki, Korei - Yoon Soongu i Ukrainy - Wsewołodem Czencowem oraz Stałymi Przedstawicielami Estonii, Finlandii, Łotwy i Litwy przy UE. Dyskusja koncentrowała się na wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji" - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

  • 17:16

    Już 1756 żołnierzy ukraińskich i 135 cywilów udało się zwolnić z rosyjskiej niewoli od początku wtargnięcia sił rosyjskich na Ukrainę w ubiegłym roku - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W sumie od początku wojny doszło do 38 wymian jeńców. W ich trakcie Ukrainie zwrócono też ciała 1409 obrońców Ukrainy.

    Szef grupy roboczej ds. współpracy z mediami i krewnymi obrońców ojczyzny Andrij Jusow zaznaczył, że strona ukraińska nie ustaje w wysiłkach, by doprowadzić do zwolnienia wszystkich Ukraińców w rosyjskiej niewoli. Dodał, że złożono już w tej sprawie 120 pozwów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w tym odnośnie wszystkich dowódców broniących zakładów Azowstal w Mariupolu.

  • 16:56

    Media niezależne na Białorusi opublikowały w czwartek nagranie, udostępnione przez inicjatywę BYPOL, na którym widać, jak dron prowadzi rozpoznanie na terenie białoruskiego lotniska wojskowego w Maczuliszczach koło Mińska i ląduje na rosyjskim samolocie wczesnego ostrzegania A50.

    Według BYPOL samolot miał zostać uszkodzony w wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę, 26 lutego. Władze temu zaprzeczają.

    Według BYPOL uczestnicy planu Pieramoha (zwycięstwo) przez dwa tygodnie prowadzili obserwację samolotu z powietrza, a ich dron podlatywał do samolotu, lądował na radarze i wracał, niezauważony przez obronę powietrzną.

    Na opublikowanym nagraniu nie widać ataku na samolot, nie słychać wybuchów. Według portalu Nasza Niwa do rozpoznania wykorzystywany był cywilny chiński dron DJI FPV.

  • 16:50

    Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi na Donbas na wschodzie Ukrainy - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun.

    Według tego źródła z Białorusi wyruszyły w kierunku obwodu donieckiego dwa transporty ze sprzętem wojskowym i żołnierzami rosyjskimi.

    Pierwszy 28 lutego skierował się na stację Matwiejew-Kurhan w obwodzie rostowskim Rosji, dokąd ma przybyć 7 marca. Stamtąd lokomotywami separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej skład liczący 48 wagonów ma się udać do Iłowajska w obwodzie donieckim.

    Drugi transport wyjechał 1 marca do stacji Nieklinowka w obwodzie rostowskim, gdzie dotrze 8 marca. Stamtąd - podobnie jak pierwszy - uda się do Iłowajska. Ten transport liczy 38 wagonów.

    W obu transportach są tylko po dwa wagony pasażerskie, zaś w pozostałych przewożony jest sprzęt wojskowy.

  • 16:40

    W Borodziance w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i ekshumowano ciała trzech kolejnych ofiar rosyjskiej agresji - poinformował szef policji tego regionu Andrij Niebytow.

    "Policja obwodu kijowskiego odnalazła dzisiaj ciała trzech zabitych przez okupantów mieszkańców. Ekshumację ofiar przeprowadzono w Borodziance" - napisał Niebytow w komunikatorze Telegram.

    Ekshumacja zwłok cywilów w miejscowości Borodianka

    Jak przekazał, w marcu 2022 r. podczas rosyjskiej okupacji miejscowy mieszkaniec znalazł ciała dwóch zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy osób i spalone szczątki trzeciej osoby. Mężczyzna pochował zabitych na miejscowym cmentarzu. Teraz wrócił z zagranicy i poinformował policję o pochówkach.

    Łącznie w obwodzie kijowskim po rosyjskiej okupacji znaleziono 1373 ciała cywilów. 197 ofiar nie zidentyfikowano. 278 osób uznaje się za zaginione.

  • 16:29

    Dziewięć osób, w tym dziecko, zostało rannych w rosyjskim ataku dronami na kolejkę ludzi czekających po pomoc humanitarną w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora generalnego tego kraju.

    Według śledczych w czwartek rosyjskie wojsko przeprowadziło ostrzał wyzwolonego terytorium obwodu chersońskiego.

    Ze wstępnych danych wynika, że w rejonie berysławskim armia Rosji zaatakowała dronami cywilów, którzy stali w kolejce po pomoc humanitarną w pobliżu szkoły.

    Wiadomo o dziewięciu rannych, wśród których jest dziecko. W ostrzale uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej.

    Rosyjskie wojsko po raz kolejny złamało normy międzynarodowego prawa humanitarnego - podkreślono.

  • 16:25

    Francja wydała wstępną zgodę na dostawę myśliwców Mirage do Ukrainy - przekazuje agencja Unian.

    Przedmiotem trwających rozmów ma być przekazanie 12 myśliwców, które latem 2022 roku zostały wycofane ze służby i trafiły do magazynów.

  • 16:14

    W Mołdawii mnożą się oznaki wojny hybrydowej, przy czym Ukraina jest gotowa na zagrożenie z Naddniestrza - oświadczyła rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk na briefingu.

    Mołdawia, Ukraina. Ukraińska armia: w Mołdawii mnożą się oznaki wojny hybrydowej

  • 15:35

    W Rosji rozwija się ruch antyfaszystowski, pospolite ruszenie - stwierdził Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, odnosząc się do doniesień z obwodu briańskiego w Rosji.

    "Na Rosji rozwija się ruch rosyjskich antyfaszystów-pospolitego ruszenia. Wszyscy wiedzą, że drony, transportery opancerzone i inny sprzęt wojskowy można spokojnie kupić w moskiewskich sklepach militarnych" - napisał na Twitterze Daniłow.

    W marcu 2014 roku Władimir Putin zapewniał, iż zbrojne grupy, które przejęły władzę na Krymie, to lokalne siły samoobrony, a nie żołnierze rosyjscy. Jeśli zaś chodzi o ludzi w mundurach bez oznakowań to - jak mówił - takich mundurów "jest pełno na przestrzeni postsowieckiej i można je kupić nawet w sklepie".

  • 14:10

    Kanclerz Olaf Scholz potwierdził poparcie Niemiec dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, oceniając to jako wkład w obronę bezpieczeństwa międzynarodowego. - Nie będzie porozumienia pokojowego, zawieranego ponad głowami Ukraińców - podkreślił Scholz w Bundestagu w rok po zapowiedzi "punktu zwrotnego" (Zeitenwende) w polityce zagranicznej RFN.

    - Byłoby fatalną zachętą dla napastnika, gdyby został nagrodzony za łamanie prawa międzynarodowego oraz europejskiego porządku pokojowego - wyjaśnił kanclerz i dodał: - Nasz europejski porządek pokojowy jest dobrze broniony.

    Zdaniem Scholza, obecnie nic nie wskazuje na to, by rządzący Rosją Władimir Putin był gotowy do negocjacji oraz powrotu zasad sprawiedliwości i pokoju. Przypomniał także, że ostatnio podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ "światowa społeczność wysłała jasne przesłanie do Putina", iż wojnę w każdej chwili skończyć może wycofanie się rosyjskich wojsk z Ukrainy.

    Scholz podtrzymał także chęć dalszych dostaw broni dla Ukrainy, by ta była w stanie dalej odpierać rosyjską agresję.

  • 13:55

    Indie. Antony Blinken i Siergiej Ławrow - rozmowa na marginesie szczytu G20

  • 13:41

    "Zaporoże. Noc. Terroryści uderzyli w budynek mieszkalny, w którym śpią cywile. Są zabici, ranni, zaginieni. Nie damy rosyjskiemu złu szansy na dominację ani w Ukainie, ani nigdzie na świecie. To zło nie uniknie odpowiedzialności za popełnione zbrodnie" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymy Zełenski.

  • 13:35

    Ukraiński sztab przedstawił dane na temat łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 150 tys. żołnierzy (+715 ostaniej doby), 3397 czołgów (+2), 2398 systemów artyleryjskich (+5) oraz 300 samolotów.

  • 13:24

    Uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi wskutek ataków dronów rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 poleciał do Rosji. Celem jest najprawdopodobniej remont maszyny - poinformował niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.

    Według wstępnych informacji samolot zmierza do Zakładu Naprawy Samolotów w Taganrogu, położonego nad morzem Azowskim na południu Rosji - podał Biełaruski Hajun.

    W niedzielę rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 Mainstay stacjonujący w białoruskich Maczuliszczach został uszkodzony w wyniku ataków bezzałogowych statków powietrznych. Informowano o dwóch eksplozjach i uszkodzeniu przedniej i środkowej części maszyny, a także anteny radaru.

    A-50 Mainstay to rosyjska powietrzna platforma wczesnego ostrzegania i kontroli. Jej rolą jest rozpoznawanie i tworzenie obrazu przestrzeni powietrznej w celu wsparcia samolotów bojowych. Utrata tego samolotu "byłaby dla Rosji znaczącą stratą, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla rosyjskich operacji powietrznych" - pisał w niedzielę brytyjski resort obrony, który podał wówczas tę wiadomość.

  • 13:14

    Jedna osoba zginęła, a kadłub rosyjskiego samolotu Ił-76 został zniszczony podczas incydentu w fabryce w obwodzie uljanowskim w Rosji - poinformowała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na służby ratunkowe.

  • 13:06

    Cztery osoby zginęły, kiedy samochód, którym podróżowały, najechał na podłożoną przez siły rosyjskie minę w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - podały tamtejsze służby ratunkowe.

    Samochód wjechał na minę w lesie w rejonie (powiecie) iziumskim - poinformowały służby. Wszystkie ofiary w trakcie wybuchu znajdowały się w pojeździe. W eksplozji zginęło czterech mężczyzn.

    Według wstępnych informacji do zdarzenia doszło w nocy z 28 lutego na 1 marca. Okoliczności tragedii są ustalane przez policję.

    Służby przypominają, że na wyzwolonych terytoriach i tam, gdzie trwały intensywne walki, jest wysokie ryzyko zaminowania terenu.

  • 13:00

    To klasyczna rosyjska prowokacja, absolutnie celowa – napisał w czwartek na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując rozpowszechniane przez rosyjskie media doniesienia o rzekomym ataku ukraińskiej grupy dywersyjnej w obwodzie briańskim.

    "Historia o ukraińskiej grupie dywersyjnej w Rosji to klasyczna prowokacja. Absolutnie celowa. Rosja chce przestraszyć swoich (ludzi), by po roku wojny przynajmniej jakoś usprawiedliwić atak na inny kraj i rosnącą biedę" – oświadczył Podolak. Jednocześnie ostrzegł władze Rosji przed "ruchem partyzanckim", który staje się "coraz silniejszy".

    W rosyjskich mediach pojawiły się w czwartek rano doniesienia o rzekomym przeniknięciu na terytorium graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego, ukraińskiej grupy dywersyjnej.

    Doniesienia z różnych, w tym oficjalnych źródeł szybko się zmieniały. Podano informację, że ostrzelany został szkolny autobus (potem zdementowały to władze, mówiąc, że nauczanie odbywa się zdalnie), wzięto zakładników. Media niezależne zwróciły uwagę, że nie zaprezentowano żadnych materiałów wizualnych, potwierdzających rzekomy atak.

    Portal RBK Ukraina, powołując się na ukraińskie dowództwo operacyjne Północ, zaapelował o ostrożność i przestrzegł przed możliwymi prowokacjami strony rosyjskiej.

  • 12:12

    Rosyjscy okupanci kontynuują wywożenie ukraińskich kolaborantów z zajętej części obwodu chersońskiego, nasilając przy tym ostrzał terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę – powiedział w czwartek rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.

    - Wywożenie kolaborantów trwa, o czym informował już wcześniej Sztab Generalny i wojskowe Dowództwo Operacyjne Południe. Ewakuowani są oni ze Skadowska i Oleszek oraz okolicznych miejscowości. Wywożeni są stamtąd także najprawdopodobniej przedstawiciele rosyjskiego kierownictwa - wyjaśnił.

    - Rosjanie pozwalają im zabrać tylko jedną sztukę bagażu podręcznego, a do transportu wykorzystują autobusy, które uprowadzili z Chersonia i innych miast regionu – dodał.

    Rzecznik wskazał, że wraz z doniesieniami o ewakuacji Rosjan i ich wspólników natężenie wrogich ostrzałów obwodu chersońskiego i samego Chersonia nie ulega zmniejszeniu.

  • 11:11

    Ukraiński żołnierz w walce pod Marjinką zniszczył pięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej walki przy użyciu amerykańskiej wyrzutni ręcznej Javelin – powiadomiło ministerstwo obrony.

    "Marjinka, obwód doniecki. Żołnierz ukraiński, doskonały operator Javelina, zniszczył PIĘĆ rosyjskich czołgów w jednej walce" – podało ministerstwo obrony Ukrainy, dodając, że "amerykańska broń w ukraińskich rękach czyni cuda"..

    Załączone nagranie pochodzi od ukraińskiej 79. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

    Ukraina - Rosja. Trzy typy broni, które zmieniły przebieg wojny

  • 10:30

    Sieć co najmniej 20 izb tortur w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy "została utworzona i bezpośrednio finansowana przez państwo rosyjskie" - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na dowody przedstawione przez międzynarodową grupę ekspertów.

    Mobilna Grupa Śledcza (Mobile Justice Team), finansowana przez Wielką Brytanię, UE i Stany Zjednoczone, pracowała z ukraińskimi prokuratorami zajmującymi się zbrodniami wojennymi. Zbadano ponad 71 tys. doniesień ws. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na całej Ukrainie od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 r.

    Jak ustalono, finansowanie izb tortur było częścią rosyjskiego planu mającego na celu "podporządkowanie, reedukację lub zabicie ukraińskich liderów obywatelskich i zwykłych dysydentów" - poinformowała grupa. Katownie były prowadzone przez różne rosyjskie instytucje, w tym FSB i Służbę Więzienną.

    Świadkowie opisali stosowanie tortur takich jak rażenie prądem, podduszanie i podtapianie. Co najmniej 1000 osób, które przeżyły tortury, złożyło zeznania - napisał Reuters i zastrzegł, że nie był w stanie zweryfikować tych informacji, a rosyjskie władze nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

    Katownia, Chersoń

  • 9:38

    W najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjski resort obrony przewiduje, że spodziewana zmiana pogody może dać Ukraińcom przewagę w walkach o Bachmut na wschodzie kraju, gdzie trwa rosyjska ofensywa.

    Ministerstwo twierdzi, że rosnące temperatury doprowadzą do błotnistych warunków i uczynią wiele dróg nieprzejezdnymi, ograniczając ruch w terenie. A - jak dodaje resort - słaba mobilność w terenie zwykle daje obronie przewagę militarną.

    W raporcie wskazuje się, że temperatury gleby w ciągu dnia na tym obszarze wzrosły i są obecnie znacznie powyżej zera. Nocne przymrozki i odwilże w ciągu dnia prawdopodobnie utrzymają się jeszcze w przyszłym tygodniu. Jednak przewidywane wiosenne ocieplenie doprowadzi do dalszego pogorszenia warunków przemieszczania się w tym rejonie.

    "Jest niemal pewne, że pod koniec marca, po ostatniej odwilży, teren będzie najgorszy. To dodatkowo utrudni operacje naziemne i utrudni poruszanie się ciężkich pojazdów opancerzonych w terenie, zwłaszcza w kierunku Bachmutu” – czytamy w brytyjskim raporcie.

    Ukraińcy żołnierze pod Bachmutem

  • 9:06

    Ukraina. Umocnienia na granicy z Białorusią i Rosją. Żołnierze: Ruscy tędy nie przejdą

  • 8:30

    Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru – oświadczył w czwartek rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak rakietowy wojsk rosyjskich na dom mieszkalny w Zaporożu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do trzech.

    "Zaporoże. W nocy okupanci uderzyli w centrum miasta, trafiając w blok mieszkalny. Zburzone zostały drugie, trzecie i czwarte piętro. Niestety, są ofiary śmiertelne i ranni. Trwa operacja ratunkowa" – napisał Zełenski na Telegramie, publikując nagranie z miejsca ataku.


    "Państwo-terrorysta chce uczynić każdy dzień dla naszych ludzi dniem terroru. Ale zło nie zapanuje na naszej ziemi. Wypędzimy wszystkich okupantów i oni na pewno odpowiedzą za wszystko"

    Skutki rosyjskiego ataku w obwodzie zaporoskim

  • 7:56

    Przywódcy Białorusi i Chin, Alaksandr Łukaszenka i Xi Jinping, podpisali w środę w Pekinie pakiet 16 dokumentów, które mogą ułatwić omijanie sankcji poprzez dostarczanie pomocy dla Rosji przez Białoruś - informuje w najnowszej ocenie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    ISW informował we wcześniejszych analizach, że Chiny mogą potajemnie przekazywać do Rosji sprzęt wojskowy przez Białoruś. Białoruski dyktator prawdopodobnie zamierza dodatkowo tymi umowami wesprzeć swoje wieloletnie starania o umocnienie chińskich wpływów gospodarczych na Białorusi, aby ograniczyć uzależnienie się od Rosji. W ocenie think tanku działania te jednak mogą co najwyżej opóźnić dążenia Rosji do całkowitej kontroli ekonomicznej nad Białorusią.

    CZYTAJ WIĘCEJ:Xi z Łukaszenką między innymi o "kryzysie ukraińskim"

    Alaksandr Łukaszenka spotkał się z Xi Jinpingiem

  • 7:41

    Jak przekazał w czwartek rano sztab generalny Ukrainy, lotnictwo ukraińskie przeprowadziło w ciągu doby 16 ataków na wojska rosyjskie i sprzęt. Zestrzelono wrogi bezzałogowiec Orłan-10. Wojska rakietowe i artyleria raziły jeden rejon skupienia wojsk przeciwnika, dwa magazyny amunicji i trzy inne ważne obiekty.

  • 7:40

    Wojska rosyjskie w dalszym ciągu koncentrują się na atakach na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy, w obwodach ługańskim i donieckim – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii. W ciągu doby armia Ukrainy odparła 170 ataków.

    "Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim" – powiadomił sztab w porannym komunikacie w czwartek.

    Na północnym odcinku frontu wojska przeciwnika atakowały w rejonie miejscowości Kreminna i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim oraz w okolicach miejscowości Spirne w obwodzie donieckim.

    Na kierunku bachmuckim przeciwnik kontynuuje ataki, szturmując Bachmut w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły szturmy w rejonie Orichowo-Wasiliwki, Dubowo-Wasiliwki, Bachmutu i Iwaniwskego.

    Dalej na południe, na kierunkach awdijiwskim i szachtarskim, celem ataków rosyjskich były miejscowości Kamianka, Siewerne, Wodiane, Newelske i Marjinka.

    Ogółem przeciwnik przeprowadził 14 ataków rakietowych na cele cywilne w obwodach charkowskim, połtawskim, donieckim, a także 21 ataków lotniczych i dwa – przy pomocy irańskiej amunicji krążącej (dronów kamikadze) Shahed-136. Drony zostały zestrzelone. Rosjanie 58-krotnie prowadzili ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

    Wróg kontynuował ostrzał artyleryjski wzdłuż linii frontu oraz w obwodach graniczących z Rosją – czernihowskim, sumskim, charkowskim.

    Na kierunkach zaporoskim i chersońskim na południu wojska rosyjskie są w obronie – podano. "Na niektórych odcinkach przeciwnik próbuje stworzyć warunki do przejścia do ataku" – podano w sztabie. Ponadto z artylerii ostrzeliwane było ponad 45 miejscowości.

  • 7:00

    Zaprawieni w bojach żołnierze, fortyfikacje polowe oraz zaminowane mosty i leśne drogi – tak wyglądają linie obrony na północy Ukrainy przy granicy z Rosją i Białorusią. "Ruscy tędy nie przejdą" – zapewniają ukraińscy wojskowi, którzy pełnią tam wartę.

    "Przez te umocnienia nikt się nie przeciśnie. Żeby zaatakować z tego kierunku trzeba być głupcem" – ostrzega kapitan Andrij, dowódca kompanii inżynieryjnej, która buduje tu stanowiska ogniowe.

    W lutym 2022 r., kiedy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę na pełną skalę, jej wojska sunęły m.in. z obwodu homelskiego na Białorusi. Bezskutecznie próbowały zająć największe miasto w rejonie styku trzech granic, Czernihów. Żołnierze, którzy stacjonują w tym miejscu, uczestniczyli w jego obronie.

    Ukraińscy żołnierze w pobliżu granicy z Białorusią

  • 6:35

    Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku w nocy ze środy na czwartek na 5-piętrowy budynek w Zaporożu na Ukrainie. Ratownicy uratowali spod gruzów dziewięć osób, budynek został prawie doszczętnie zniszczony - poinformował sekretarz rady miejskiej Anatoli Kurtiew.

    Według Kurtiewa, w wyniku rosyjskiego ostrzału, 5-piętrowy budynek w Zaporożu został prawie całkowicie zniszczony. Pod gruzami nadal pozostają ludzie.

    Spod gruzów uratowano 9 osób, w tym jedną kobietę w ciąży, które trafiły do szpitala. 20 osób ewakuowano.

  • 4:32

    Unia Europejska zamierza znacznie zwiększyć produkcję amunicji i jej dostawy na Ukrainę - podał Bloomberg. "Wniosek wzywa do natychmiastowego transferu amunicji, zwłaszcza pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, z istniejących zapasów lub już złożonych zamówień, a także do wykorzystania wspólnego mechanizmu pozyskiwania i zbierania zamówień dla europejskiego przemysłu. Dokument przewiduje również rozbudowę europejskiego potencjału przemysłowego w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb" – napisano w artykule.

  • 3:41

    Według Bloomberga rok po rozpoczęciu wojny rosyjscy przewoźnicy nadal obsługują 467 samolotów Airbus i Boeing, w porównaniu z 544, których używali przed inwazją na Ukrainę. Chociaż rosyjskie linie lotnicze nie obsługują połączeń do USA, Europy Zachodniej i krajów sojuszniczych, zwiększyły liczbę lotów do Tajlandii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i byłych republik radzieckich - Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu. Wykonują około 1100 lotów krajowych dziennie, zaledwie o około 15 proc. mniej niż przed wojną.

  • 3:31

    Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował Kongres USA, że przedłuża obowiązywanie stanu wyjątkowego w odniesieniu do Ukrainy. Prezydenckie oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane w środę na stronie Białego Domu.

    "Działania i polityka osób podważających procesy i instytucje demokratyczne na Ukrainie. Zagrażanie jego pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, suwerenności i integralności terytorialnej; i przyczynianie się do sprzeniewierzenia jej majątku, a także działania i polityka rządu Federacji Rosyjskiej, w tym rzekoma aneksja Krymu i użycie siły na Ukrainie, nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych" – napisano w oświadczeniu.

  • 3:19

    Instytut Badań nad Wojną: Kreml może wykorzystać poprawkę do rosyjskiego Kodeksu karnego, zwiększającą kary za "dyskredytowanie" wojny na Ukrainie, aby promować dalszą autocenzurę wśród krytycznej społeczności ultranacjonalistycznej.

  • 2:52

    Francuski wymiar sprawiedliwości uzyskał pierwsze karne zajęcie willi rosyjskiego oligarchy, objętego sankcjami wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę - napisał dziennik "Le Monde". Chodzi o luksusową rezydencję wartą 23 mln euro znajdująca się Saint-Jean-Cap-Ferrat w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.

    Według informacji "Le Monde" została ona zajęta w październiku 2022 roku przez organ zajmujący się przestępczością zorganizowaną (Junalco) i ma należeć do rosyjskiego oligarchy Wiktora Rasznikowa, od marca 2022 roku wpisanego na unijną listę sankcyjną.

  • 2:32

    Ukraińska obrona powietrzna polepszyła się. Obecnie strącamy około 80 procent rosyjskich rakiet - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

  • 2:15

    Zima się skończyła. Była bardzo trudna, każdy Ukrainiec odczuwał ten trud. Mimo to udało nam się zaopatrywać Ukrainę w energię i ciepło - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymr Zełenski. Zaznaczył przy tym, że "zagrożenie dla systemu elektroenergetycznego pozostaje".

  • 1:18

    Wojna w Ukrainie. Ambasador Izraela o przekazaniu systemie obrony, który dokładniej wskaże kierunek atakujących rakiet

  • 0:39

    Największa w tej wojnie bitwa czołgów o Wuhłedar, miasto na południowy zachód od Doniecka, przyniosła Rosjanom druzgocącą klęskę i wielkie straty w sprzęcie - pisze w środę "New York Times", opierając się na relacjach ukraińskich żołnierzy. Według Sił Zbrojnych Ukrainy wojska rosyjskie straciły pod Wuhłedarem co najmniej 130 czołgów i pojazdów opancerzonych.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: t.me/pgo_gov_ua

Tagi:
Raporty: