Ukraiński sztab: nie będzie zawieszenia broni na święta i Nowy Rok

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czwartek jest 295. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych Ołeksij Hromow, odpowiadając na pytanie ukraińskich dziennikarzy w sprawie ewentualnego rozejmu z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, odpowiedział przecząco. - Całkowite zawieszenie broni z naszej strony nastąpi dopiero wtedy, gdy na naszej ziemi nie będzie już ani jednego okupanta - stwierdził generał. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:31

    Rosja zamierza podwoić w przyszłym roku liczbę próbnych startów swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych z czterech do ośmiu - poinformowała agencja Reutera, cytując dowódcę rosyjskich strategicznych sił rakietowych Siergieja Karakajewa.

  • 4:05

    Uchylanie Rosji furtki to niebezpieczny sygnał ze strony kanclerza – komentuje portal tygodnika "Focus" wtorkowe przemówienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który powiedział, że po zakończeniu wojny współpraca z Rosją będzie znowu możliwa i ważne jest, aby przygotować się na ten czas.

  • 3:53

    Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis napisał na piątek na Twitterze, iż dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji jest "straconą szansą".

  • 3:13

    "Unia Europejska pozostaje zaangażowana w zapewnianie Ukrainie wsparcia politycznego i wojskowego, w szczególności za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju i Misji Pomocy Wojskowej UE wspierającej Ukrainę, a także poprzez zwiększone wsparcie, w szczególności w dziedzinie obrony powietrznej i rozminowywania" - napisano w konkluzjach po czwartkowym szczycie UE..

    Podkreślono, że Rada Europejska wspiera również wysiłki na rzecz zapewnienia pociągnięcia Rosji do pełnej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i inne ciężkie zbrodnie związane z agresywną wojną przeciwko Ukrainie.

    Wśród nich wymienia się także dalsze prace mające na celu wykorzystanie rosyjskich aktywów zamrożonych w UE do odbudowy Ukrainy i naprawienia wyrządzonych jej szkód.

  • 2:52

    Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję "Sytuacja praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie", dotyczącą sytuacji, która powstała wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinfom.

  • 2:13

    Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że zamierza zadzwonić do Władimira Putina, aby wezwać go do zaprzestania bombardowań i ataków dronów na Ukrainie oraz nalegać na sfinalizować porozumienie w sprawie bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych.

  • 1:47

    Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), grupa zależna od Banku Światowego, specjalizująca się we wspieraniu prywatnych inwestorów, ogłosiła że opracowała pakiet pomocowy dla ukraińskiego sektora prywatnego na kwotę dwóch miliardów dolarów.

    "Ta pomoc musi zaspokajać najpilniejsze potrzeby sektora prywatnego, który został zniszczony przez wojnę, i pomóc przygotować się do odbudowy" - napisano w oświadczeniu IFC.

  • 23:30

    Dzięki czeskiej prezydencji nasza propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została dziś przyjęta - powiedziała na konferencji po szczycie UE szefowa KE Ursula von der Leyen. - UE przoduje we wspieraniu swojego sąsiada (Ukrainy - PAP), tak jak powinna i tak pozostanie - dodała.

    Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

  • 23:28

    Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej w Brukseli, że jeszcze niedawno nie było wiadomo, czy dziewiąty pakiet sankcji zostanie przyjęty. - Po tych dwóch turach negocjacji jesteśmy w punkcie takim, że te sankcje są do końca uzgodnione. To są sankcje, które pokazują, że jesteśmy wiarygodni z jednej strony, po drugie utrzymaliśmy jedność między państwami członkowskimi - powiedział szef rządu.

    Morawiecki: sankcje są już do końca uzgodnione

    Przyznał, że Rosja gra na zmęczenie Unii Europejskiej i podział wewnątrz Unii. - Nie dopuściliśmy do tego podziału - zapewnił.

    - Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje na Rosję były rozpatrywane w cyklu dwunastomiesięcznym, żeby nie trzeba było co sześć miesięcy wracać do kwestii sankcji - powiedział. Na następnej Radzie Europejskiej zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. - To kolejny ważny krok w kierunku osłabienia siły Rosji - powiedział.

    Jego zdaniem chodzi o to, "aby jak najszybciej zapanował pokój, ale dobry pokój, żeby to nie był pokój na zasadzie zwycięstwa Rosji nad Ukrainą".

  • 23:26

    Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

    Charles Michel

    Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Unijni przywódcy potwierdzili pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej.

  • 22:44

    Siły USA rozpoczną wkrótce w Niemczech szkolenie ukraińskich jednostek o liczebności batalionów - ogłosił rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, spodziewa się, że co miesiąc szkolenie odbywać będzie 500 żołnierzy.

    Amerykańscy żołnierze od stycznia będą szkolić Ukraińców w operacjach manewrowych połączonych rodzajów sił zbrojnych - powiedział podczas konferencji prasowej gen. Ryder. Dodał, że szkolenie ma być skupione na wojskach lądowych, ale ma mieć też "komponent powietrzny".

    Dotychczas siły USA szkoliły Ukraińców - ok. 3 tys. żołnierzy - głównie z obsługi przekazywanego im uzbrojenia. Inni sojusznicy przeszkolili ok. 12 tysięcy ukraińskich żołnierzy.

    Rzecznik odniósł się też do doniesień o niedoborach amunicji artyleryjskiej wojsk rosyjskich. Jak powiedział, jest to problem, z którymi borykają się Rosjanie.

    - Produkcja jest wyzwaniem. A tempo zużycia jest skrajnie wysokie - zauważył. Zaznaczył jednocześnie, że Rosja posiada "głębokie rezerwy" starszej i "zdegradowanej" amunicji.

    - Ale tu wyzwanie polega na tym, że używając starszej amunicji, natrafiasz na problemy z potencjalną skutecznością, liczbą niewypałów, niepewnością tego, czy eksplodują zgodnie z oczekiwaniami - wyjaśnił.

    Gen. Ryder wciąż nie potwierdził doniesień, że USA planują przekazać Ukrainie systemy Patriot, ale z przekąsem skomentował wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że taki ruch byłby prowokacyjny.

    - Uważam to za ironiczne i bardzo wymowne, że oficjele z kraju, który brutalnie zaatakował swojego sąsiada (...) używają słów takich jak "prowokacyjny" - powiedział.

  • 21:49

    Ukraina jest obecnie w stanie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę, ale są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 r. - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

    W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" Reznikow ocenił, że ofensywa mogłaby nastąpić do końca lutego przyszłego roku, choć np. naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny sugerował, że może się to stać już pod koniec stycznia.

    Reznikow wskazał, że do takiej ofensywy Rosja może wykorzystać połowę z ok. 300 tys. zmobilizowanych jesienią rezerwistów. Jak mówił, połowę z nich, często po minimalnym przeszkoleniu, użyto do wzmocnienia sił na froncie po serii niepowodzeń na polu walki, natomiast pozostali są przygotowywani bardziej gruntownie do przyszłych ofensyw.

    - Druga część zmobilizowanych, około 150 tysięcy, rozpoczęła kursy szkoleniowe w różnych obozach. (Poborowi) przechodzą przez minimum trzy miesiące przygotowań. To oznacza, że próbują rozpocząć kolejną falę ofensywy prawdopodobnie w lutym, jak w zeszłym roku. Taki jest ich plan - powiedział minister obrony.

    Jak dodał, spodziewa się, że Rosja będzie nadal powoływać do wojska swoich obywateli poza obecną częściową mobilizacją. Nazwał rosyjską taktykę jako "maszynkę do mielenia mięsa" - rzucanie na pole bitwy jak najwięcej żołnierzy w nadziei, że przytłoczą mniejsze siły ukraińskie.

    Reznikow powiedział, że w przypadku Ukrainy jest inaczej, a dobrze wyszkolone oddziały plus uzbrojenie, którą ma nadzieję otrzymać od sojuszników, pozwolą jej wytrzymać nowe ataki. - Gdyby to była maszynka do mielenia mięsa przeciwko maszynce do mielenia mięsa, przegralibyśmy. Błędem było postrzeganie nas jako małej sowieckiej armii, która będzie walczyć z dużą sowiecką armią. Z pewnością duża sowiecka armia wygrałaby, a mała sowiecka armia przegrałaby, ale nie jesteśmy sowiecką armią - podkreślił.

    Jego zdaniem, Ukraina wygrywa teraz z Rosją w powietrzu. Podkreślił, że ukraińskie systemy obrony powietrznej zwiększyły skuteczność z 50 proc. na początku wojny do 80 proc. w grudniu. Jako przykład podał dane z 5 grudnia, gdy Ukraina zestrzeliła 60 z 70 pocisków wystrzelonych przez Rosję.

    Minister zauważył, że Ukraina musiała stale udowadniać zachodnim sojusznikom, że warto w nią inwestować i przekazywać kolejne rodzaje broni. Podał jako przykład zatopienie w kwietniu okrętu wojennego Moskwa za pomocą ukraińskiego systemu Neptun. - Kiedy użyliśmy ukraińskiego wynalazku, Neptuna, i zatopiliśmy okręt wojenny Moskwa, dostaliśmy po tym Harpoony (pociski przeciwokrętowe amerykańskiej produkcji) do obrony naszej linii brzegowej - powiedział.

    Zaznaczył, że seria zwycięstw stworzyła coś, co wykracza poza dyplomatyczne zaufanie między Ukrainą a jej partnerami. - To coś więcej. Zaczęliście w nas wierzyć i zaczęliście inwestować nie tylko w broń dla Ukrainy, ale ponieważ chcecie zobaczyć nową Ukrainę po tym zwycięstwie, a nie starą sowiecką Ukrainę - uważa Reznikow.

  • 21:22

    Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej porozumieli się w Brukseli w sprawie przyjęcia 9. pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę - przekazało PAP źródło unijne.

    W ostatnich dniach w Brukseli trwał pat w sprawie 9. pakietu sankcji na Rosję. Część krajów, w tym Polska, domagało się dalszego wzmocnienia restrykcji. Część chciało jednak wyłączeń z sankcji dla niektórych sektorów i osób.

    Temat był omawiany podczas czwartkowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Charles Michel naciskał na zajęcie się tą sprawą. W efekcie w trybie pilnym zwołano posiedzenie ambasadorów państw przy UE.

    Polska jest za wzmocnieniem sankcji na Rosję. Wzywamy wszystkie inne kraje, a zwłaszcza Niemcy, Francję, Holandię do uszczelnienia sankcji, ich wzmocnienia i przedłużenia - mówił premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli przed szczytem UE.

    Morawiecki zwrócił uwagę, że w Brukseli bardzo często działają lobbyści i agenci rosyjscy. Jak mówił, działają w wiadomym kierunku - by te sankcje "obchodzić, rozszczelniać i łagodzić".

    Dodał, że kilka państw zaproponowało, by wykreślić kilku z listy sankcyjnej kilku rosyjskich oligarchów, w tym Wiaczesława Kantora, który - jak mówił premier - odpowiada, jako jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina, za interesy gospodarcze Rosji.

    - Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni. Kiepska i tandetna insynuacja jakoby Polska była zwolennikiem zmniejszania, łagodzenia sankcji ma bardzo krótkie nogi. Mówię stąd wprost i bardzo jednoznacznie: Polska jest za wzmocnieniem sankcji, wzywamy wszystkie inne kraje, a zwłaszcza Niemcy, Francję, Holandię do uszczelnienia sankcji, do wzmocnienia sankcji i do ich przedłużenia - podkreślił Morawiecki.

    Dodał, że Polska jest też zwolennikiem konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów i Federacji Rosyjskiej. - Szukamy pieniędzy? Tam są pieniądze, to jest 350 miliardów dolarów, nawet niektórzy sugerują, że może to być około 400 miliardów dolarów, których można użyć na odbudowę Ukrainy, a także na łagodzenie skutków rosyjskiej agresji dla obywateli Europy - mówił.

  • 20:12

    Z takim wrogiem jak Rosja należy walczyć do samego końca – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, generałem Markiem Milleyem.

    "Podzieliłem się z generałem Milleyem moim głównym wnioskiem z aktywnej fazy wojny z Rosją: z takim wrogiem nie tylko należy, ale całkiem możliwe jest walczyć do samego końca" – napisał Załużny na Telegramie.

  • 19:24

    W Rosji pojawiły się ogłoszenia o naborze chętnych do pracy przy kopaniu okopów i budowie umocnień na okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie oraz rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - podają rosyjskie niezależne media.

    Doświadczenie nie jest wymagane. Chętnym proponowane jest zatrudnienie na pełen etat oraz praca w systemie zmianowym. Za okres od 30 do 90 dni można zarobić odpowiednio 89 tysięcy rubli czyli niewiele ponad 6 tysięcy zł aż do 258 tysięcy rubli czyli ponad 17,5 tysięcy złotych.

  • 18:36

    Przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych Ołeksij Hromow, odpowiadając na pytanie ukraińskich dziennikarzy w sprawie ewentualnego rozejmu z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, odpowiedział przecząco.

    - Całkowite zawieszenie broni z naszej strony nastąpi dopiero wtedy, gdy na naszej ziemi nie będzie już ani jednego okupanta - stwierdził generał.

  • 18:01

    Resorty dyplomacji i finansów ogłosiły sankcje przeciwko rosyjskiemu magnatowi Władimirowi Potaninowi i części jego firm, a także szeregowi instytucji finansowych, przedstawicielom władz regionalnych w Rosji i kolaboracyjnych w Ukrainie, w tym 29 gubernatorom rosyjskich obwodów.

    Potanin był jednym z nielicznych oligarchów w Rosji, którzy dotąd uniknęli restrykcji.

    Potanin to były wicepremier i właściciel Norniklu, największego na świecie producenta niklu. W ramach ogłoszonych działań, sankcjami objęto oligarchę i jego rodzinę, przejęty przez niego bank Rosbank oraz należący do niego holding Interros, zablokowano też jego superjacht Nirvana.

    Władimir Potanin

  • 17:52

    Okręty rosyjskiej floty handlowej - próbując omijać międzynarodowe sankcje - manipulują swoimi systemami automatycznej łączności (AIS), narażając na niebezpieczeństwo inne jednostki pływające po światowych szlakach morskich - ostrzega amerykański magazyn "Foreign Policy".

    AIS zapewnia automatyczną wymianę danych dotyczących ruchu okrętów zmniejszając ryzyko kolizji pomiędzy nimi. Opisując rosyjskie próby omijania sankcji "FP" powołuje się na przykład manipulowania sygnałem AIS przez statek Kapitan Schemilkin, który tydzień po oczekiwanym przybiciu do portu w Noworosyjsku nadal pływał - według swojej lokalizacji w systemie - po Morzu Czarnym.

  • 17:40

    Na zaanektowanym Krymie wybrzeże jest częściowo zaminowane, aby uniemożliwić lądowanie wojsk ukraińskich - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

    W komunikacie podano, że Rosjanie budują sieć zapór minowych i okopów, instalują również czworościany przeciwpancerne, aby zatrzymać przejazd ciężkiego sprzętu.

    Zaminowane wybrzeże na Krymie

  • 17:15

    Rosjanie mają zamiar od 1 stycznia wycofać z obiegu hrywnę na okupowanych terytoriach Ukrainy – przekazał lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez portal agencji Ukrinform.

    - Ci, którzy będą przechowywać hrywny będą uznawani za wrogów publicznych. Każdy mieszkaniec Melitopola ma w domu hrywny, więc każdy będzie mógł zostać oskarżony o zdradę - powiedział Fedorow.

    Według mera mieszkańcy miasta są zmuszani do wymiany hrywny na ruble po wyjątkowo niekorzystnym kursie.

  • 16:44

    Ambasador Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget A. Brink podziękowała władzom w Kijowie za uwolnienie obywatela USA, który przetrzymywany był w rosyjskiej niewoli. Amerykanin odzyskał wolność wraz z grupą 64 ukraińskich żołnierzy.

    "Cudownie jest zobaczyć obywatela USA uwolnionego z terytorium kontrolowanego przez Rosję. Dziękujemy (szefowi biura prezydenta Ukrainy) Andrijowi Jermakowi i naszym ukraińskim partnerom za ich stałe wysiłki na rzecz uwolnienia obywateli USA przetrzymywanych przez wojska rosyjskie" – napisała na Twitterze.

    W środę szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do kraju wróciło 64 ukraińskich żołnierzy, a także obywatel USA Suedi Murekezi. Do ojczyzny sprowadzono też ciała czterech zabitych wojskowych.

  • 16:24

    Rosja stoi w obliczu "krytycznego niedoboru" pocisków artyleryjskich, a wskutek tego jej zdolność do prowadzenia operacji lądowych na Ukrainie "gwałtownie maleje" - ocenił dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin.

    - Pozwólcie, że powiem dziś wieczorem Putinowi to, do powiedzenia czego jego generałowie i ministrowie prawdopodobnie są zbyt przestraszeni: że Rosja stoi w obliczu krytycznego niedoboru amunicji artyleryjskiej. Oznacza to, że jej zdolność do prowadzenia skutecznych ofensywnych operacji lądowych gwałtownie maleje - mówił Radakin w przemówieniu wygłoszonym w czołowym brytyjskim think-tanku zajmującym się sprawami obronności i bezpieczeństwa, Royal United Services Institute (RUSI).

  • 15:23

    Najbliższe pół roku będzie decydujące w walce z rosyjską agresją. Główne zadania, jakie czekają nas w tym okresie, to między innymi przeciwdziałanie terrorowi energetycznemu Kremla, pomoc Ukrainie zimą, wsparcie militarne dla Kijowa i skuteczna dyplomacja - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online na forum Rady Europejskiej.

    - To jest wojna przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko każdemu z was, ponieważ ostateczne cele Rosji sięgają znacznie dalej niż granice Ukrainy i (pozbawienie) nas suwerenności. (Dlatego) kolejne pół roku będzie wymagało podjęcia jeszcze większych wysiłków niż poprzedni taki okres - podkreślił Zełenski.

  • 14:18

    Piętnastu separatystów z Donbasu, którzy podczas obecnej wojny wzięli udział w walkach po stronie Rosji, zostało skazanych za zdradę stanu - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wszyscy otrzymali wyroki 15 lat więzienia.

    Ludzie ci zostali wzięci do niewoli przez armię ukraińską na różnych etapach kontrofensywy ukraińskiej na wschodzie i na południu kraju. SBU nie ujawnia ich nazwisk, nie poinformowała też, gdzie odbywał się ich proces.

  • 14:14

    Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist" przekazał, że Rosjanie przygotowują około 200 tysięcy nowych żołnierzy, którzy mogą przypuścić ponowny atak na stolicę Ukrainy.

    - Nie mam wątpliwości, że znowu ruszą na Kijów - stwierdził. Generał Załużny prognozuje, że już w styczniu Rosja może rozpocząć wielką ofensywę z Donbasu, z południa Ukrainy, a nawet z Białorusi.

    Rosyjscy żołnierze na ćwiczeniach na Białorusi

  • 13:18

    Sąd w Petersburgu rozpoczął rozpatrywanie sprawy karnej wobec artystki Saszy Skoczylenko, zatrzymanej za umieszczanie na cenach w supermarkecie ulotek o rosyjskich bombardowaniach Ukrainy. Artystce grozi za ten czyn 10 lat więzienia - podala rosyjska redakcja BBC.

    Skoczylenko jest oskarżona o to, że 31 marca w jednym z popularnych supermarketów zastąpiła ceny produktów notką o działaniach armii rosyjskiej. Informacja ta brzmiała: "Armia rosyjska zbombardowała szkołę artystyczną w Mariupolu, gdzie około 400 osób ukrywało się przed ostrzałami".

    Skargę na Skoczylenko złożyła 72-letnia emerytka, która zauważyła podkładane przez nią ulotki. Skoczylenko została zatrzymana 11 kwietnia.

  • 13:17

    Od stycznia 2023 roku Pentagon znacząco zwiększy zakres i skalę szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Niemczech. Dotychczas ćwiczyło tam około 300 wojskowych w ciągu miesiąca, a niebawem będzie to 600-800 osób, czyli grupa o liczebności batalionu - poinformował dziennik "New York Times".

    W ramach rozszerzonego programu treningowego amerykańscy instruktorzy będą uczyć ukraińskich żołnierzy bardziej zaawansowanej taktyki pola walki, w tym koordynacji działań piechoty i jednostek artyleryjskich. Ćwiczenia mają odbywać się na największym amerykańskim poligonie w Europie, położonym w miejscowości Grafenwoehr w niemieckiej Bawarii.

  • 12:47

    Będziemy zwiększać wsparcie finansowe, wojskowe i humanitarne dla Ukrainy - zadeklarował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel we wpisie na Twitterze w czasie obrad szczytu unijnych przywódców w czwartek w Brukseli.

    "Podziękowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za przedstawienie Radzie Europejskiej aktualnej sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie ataki rakietowe na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną są zbrodnią wojenną i muszą się zakończyć. UE jest zjednoczona w popieraniu Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne" - napisał Michel.

  • 12:31

    Walki z rosyjskimi wojskami trwają obecnie niemal wyłącznie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie kraju. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano tam 388 starć z wrogiem, podczas gdy na południu, na kierunkach zaporoskim i chersońskim, zaledwie trzy - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow.

    "Przeciwnik uparcie stara się zająć jak największą część Donbasu. (...) Nie zważając na straty osobowe, najeźdźcy próbują wypełnić postawione przed nimi zadanie i opanować miasto Bachmut" - poinformował Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Ukraińskie wojska odnoszą na wschodzie kraju ograniczone sukcesy. Można w ten sposób nazwać np. odepchnięcie sił agresora na odległość półtora kilometra w pobliżu Dibrowy niedaleko Bachmutu. Miejscem intensywnych walk są też okolice Biłohoriwki w obwodzie ługańskim. Przeciwnik stara się przejąć kontrolę nad tą miejscowością - powiadomił generał.

    Rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne na Ukrainie. W ocenie lojalnych wobec Kijowa władz obwodu ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, zrujnowanego w wyniku ostrzałów wroga, może walczyć nawet do 2 tys. więźniów zmobilizowanych na wojnę w rosyjskich zakładach karnych.

    Ukraińskie wojsko w zniszczonej w rosyjskich atakach miejscowości Bachmut

  • 11:40

    Wyrok 12,5 roku więzienia otrzymał mieszkaniec Chabarowska, który - według rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa - usiłował przekazać tajne informacje służbom specjalnym Ukrainy - podały w czwartek rosyjskie media niezależne.

    Powołując się na komunikat FSB w mediach państwowych "Nowaja Gazieta. Jewropa" informuje, że mężczyzna został skazany na podstawie przepisów o zdradzie stanu, grożących karą 20 lat więzienia.

    FSB oświadczyła, że dopuścił się on "próby sprzedania służbom specjalnym Ukrainy tajnych danych na temat infrastruktury transportowej". Według Mediazony domniemane tajne informacje, o których mówi FSB, dotyczyły mostów.

  • 11:08

    Co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek w kolejnym rosyjskim ostrzale Chersonia na południu Ukrainy. Wróg ponownie uderzył w centrum miasta, około 100 metrów od siedziby regionalnych władz - poinformował na Telegramie zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  • 9:41

    Trzy osoby, w tym ośmioletni chłopiec, zginęły, a 13 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w czwartek szef regionalnych władz Jarosław Januszewycz. Ponadto dwóch cywilów poniosło śmierć w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

    Wyzwolone tereny w zachodniej części Chersońszczyzny zostały zaatakowane przez siły wroga z dział, wyrzutni rakietowych, czołgów, moździerzy i dronów. Odnotowano aż 86 ostrzałów w ciągu doby. Oprócz budynków mieszkalnych uszkodzono m.in. siedzibę administracji obwodu chersońskiego, a także m.in. zakład stoczniowy, szkołę, sklep i magazyny - powiadomił na Telegramie gubernator obwodu.

  • 9:34

    Prace naprawcze przy liniach energetycznych w okolicy Kramatorska w Ukrainie [14.12.2022]

    Prace naprawcze przy liniach energetycznych w okolicy Kramatorska w Ukrainie [14.12.2022]

    Prace naprawcze przy liniach energetycznych w okolicy Kramatorska w Ukrainie [14.12.2022]

  • 8:47

    Ani odbywające ćwiczenia oddziały białoruskie, ani wysłane na Białoruś jednostki zmobilizowanych rosyjskich rezerwistów nie stanowią obecnie siły zdolnej przeprowadzić udane natarcie na północną Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

    "W dniu 13 grudnia 2022 roku Białoruś przeprowadziła nagłą inspekcję gotowości bojowej swoich sił zbrojnych. Ćwiczenia mają się odbywać w północno-zachodniej części kraju, z dala od granicy z Ukrainą. Ponadto Rosja wysłała ostatnio na Białoruś dodatkowe jednostki zmobilizowanych rezerwistów. Białoruś odegrała kluczową rolę wspomagającą w natarciu Rosji na Kijów z 24 lutego 2022 roku. Jednak ćwiczące oddziały białoruskie i jednostki rosyjskie prawdopodobnie nie będą obecnie stanowić siły zdolnej do przeprowadzenia udanego nowego natarcia na północną Ukrainę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    Ćwiczenia białoruskiego wojska (luty 2022)

  • 7:52

    Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszym raporcie na sygnały z Kremla, iż Władimir Putin odkłada doroczne orędzie do parlamentu. Zdaniem ISW Putin, wśród rosnącej krytyki, obawia się o swój wpływ na przestrzeń informacyjną w Rosji.

    Orędzie przed połączonymi izbami parlamentu, Zgromadzeniem Narodowym, do wygłaszania którego zobowiązuje prezydenta Rosji konstytucja, Putin przedstawiał po raz ostatni w kwietniu 2021 roku. Kolejne orędzie prawdopodobnie nie odbędzie się już w tym roku, przy czym Kreml zapewnia, iż Putin może je wygłosić w 2023 roku. Sygnały o odłożeniu orędzia wskazują, że rosyjski przywódca "nie jest pewny swych zdolności do kształtowania rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, wśród rosnącej krytyki dotyczącej sposobu, w jaki prowadzi inwazję na Ukrainę" - ocenia ISW.

    Zdaniem analityków Putin liczył na to, że w tegorocznym orędziu ogłosi zwycięstwo w wojnie z Ukrainą, jednak plany te udaremniło w kwietniu wycofanie się wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego. Teraz Putin "odłożył na czas nieokreślony" swoje wystąpienie, "zapewne z powodu niepowodzeń militarnych" i niezadowolenia społecznego z powodu mobilizacji na front.

    "Putin może nie być przekonany, że zwracając się do społeczeństwa i elit rosyjskich będzie w stanie usprawiedliwić koszty, jakie Rosja płaci z powodu jego wojny w sprawach wewnętrznych i zagranicznych" - uważają eksperci.

  • 6:31

    Tajną bronią Ukrainy są zwykli ludzie szpiegujący rosyjskie siły, pisze w środę "Wall Street Journal". Przytacza przykłady przekazywania wojsku informacji przydatnych w walce z okupantem.

    Gazeta podaje, że np. w mieście Chersoń duży sklep z elektroniką służył rosyjskim siłom jako szpital polowy, koszary i magazyn żywności. W mijającym roku lokalni ukraińscy aktywiści wysyłali wojsku zdjęcia przez zaszyfrowany kanał Telegram. Pozwoliło to namierzyć sklep i całkowicie go zniszczyć.

    "Grupa ukraińskich partyzantów z Chersonia uczyniła szpiegowanie Rosjan częścią swojej codziennej rutyny, odgrywając kluczową rolę w kierowaniu ukraińskimi precyzyjnymi uderzeniami, które ostatecznie zmusiły Moskwę do opuszczenia Chersonia w zeszłym miesiącu" – podkreślił "WSJ" powołując się na ukraińskie źródła.

  • 4:54

    Administracja amerykańska planuje wysłać Ukrainie zaawansowany sprzęt elektroniczny, który przekształca niekierowaną amunicję lotniczą w "inteligentne bomby"- poinformował dziennik "Washington Post". Mogą one trafiać w rosyjskie cele z dużą dokładnością. Nie wiadomo jeszcze czy zatwierdził to już prezydent Biden.

  • 4:53

    Eksperci ISW: wspomniana przez Putina decyzja o przełożeniu jego dorocznego przemówienia na zgromadzeniu Federacji Rosyjskiej wskazuje, że pozostaje on niepewny swojej zdolności do kształtowania rosyjskiej przestrzeni informacyjnej w obliczu rosnącej krytyki przebiegu inwazji.

  • 4:53

    Pomimo kryzysu energetycznego spowodowanego przez Rosję tylko niewielka część Ukraińców planuje zmienić miejsce zamieszkania na okres zimowy - stwierdza raport opublikowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

    Podczas gdy temperatury na Ukrainie spadają do minus 10 stopni Celsjusza i pomimo ataków na systemy zasilania i ogrzewania, dane zebrane przez IOM pokazują, że tylko siedem procent respondentów w całym kraju poważnie rozważa opuszczenie swojego miejsca zamieszkania.

  • 4:53

    Naprawa linii energetycznych pod Donieckiem

    Naprawa linii energetycznych pod Donieckiem

    Naprawa linii energetycznych pod Donieckiem

  • 4:51

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej". Władze kraju "robią wszystko, by pozyskać nowocześniejsze i potężniejsze systemy" tej obrony - zapewnił.

    W wystąpieniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Zełenski poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowódcami.

  • 4:51

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej". Władze kraju "robią wszystko, by pozyskać nowocześniejsze i potężniejsze systemy" tej obrony - zapewnił.

    W wystąpieniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Zełenski poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowódcami.

    Mówiliśmy w szczególności o ochronie nieba. Stale wzmacniamy naszą obronę przeciwlotniczą i obronę przed dronami. Robimy wszystko, by pozyskać dla Ukrainy nowocześniejsze i potężniejsze systemy

  • 4:50

    Ukraińscy wolontariusze z organizacji Cars4Ukraine szukają na brytyjskiej prowincji używanych, popularnych wśród farmerów, samochodów typu pick-up, które po dokonaniu modyfikacji pomagają w odpieraniu rosyjskiej napaści.

    Wprawdzie wolontariusze z Cars4Ukraine poszukują samochodów na potrzeby wojny w różnych krajach Europy, ale niespodziewanie to w Wielkiej Brytanii jest najlepszy rynek na ich zakup. Jak informuje dziennik "Daily Telegraph", spośród ok. 150 samochodów pozyskanych już przez organizację, z Wielkiej Brytanii pochodzi aż dwie trzecie.

  • 4:50

    Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom poinformował w środę, że pracownikom Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którzy pozostali lojalni wobec Kijowa zaoferuje wyższe bonusy. Elektrownia jest okupowana przez rosyjskie wojska, ale nadal pracuje tam ukraiński personel - przypomina Reuters.

Autorka/Autor:asty, ft, tas

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: