Rzecznik praw człowieka o "katowniach dla dzieci" na terenach okupowanych przez Rosjan

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Ukraińska armia podczas walk w Chersoniu
Ukraińska armia podczas walk w ChersoniuReuters Archive
wideo 2/23
Ukraińska armia podczas walk w ChersoniuReuters Archive

Środa jest 294. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosyjscy wojskowi na okupowanych terenach Ukrainy organizują katownie przeznaczone dla dzieci. Działały one m.in. w obwodzie charkowskim, również w Chersoniu istniała cela, w której dzieci były torturowane - powiadomił w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:20

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo - 15 grudnia 2022

  • 4:20

    Administracja amerykańska planuje wysłać Ukrainie zaawansowany sprzęt elektroniczny, który przekształca niekierowaną amunicję lotniczą w "inteligentne bomby"- poinformował dziennik "Washington Post". Mogą one trafiać w rosyjskie cele z dużą dokładnością. Nie wiadomo jeszcze czy zatwierdził to już prezydent Biden.

  • 3:33

    Eksperci ISW: wspomniana przez Putina decyzja o przełożeniu jego dorocznego przemówienia na zgromadzeniu Federacji Rosyjskiej wskazuje, że pozostaje on niepewny swojej zdolności do kształtowania rosyjskiej przestrzeni informacyjnej w obliczu rosnącej krytyki przebiegu inwazji.

  • 2:13

    Pomimo kryzysu energetycznego spowodowanego przez Rosję tylko niewielka część Ukraińców planuje zmienić miejsce zamieszkania na okres zimowy - stwierdza raport opublikowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

    Podczas gdy temperatury na Ukrainie spadają do minus 10 stopni Celsjusza i pomimo ataków na systemy zasilania i ogrzewania, dane zebrane przez IOM pokazują, że tylko siedem procent respondentów w całym kraju poważnie rozważa opuszczenie swojego miejsca zamieszkania.

  • 0:44

    Kanada cofnie wyłączenie, które zwalniało turbiny gazociągu Nord Stream z kanadyjskich sankcji na rosyjski przemysł naftowy i gazowy - podała agencja Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą kanadyjskiego urzędnika.

  • 0:05

    Naprawa linii energetycznych pod Donieckiem

    Naprawa linii energetycznych pod Donieckiem

    Naprawa linii energetycznych pod Donieckiem

  • 22:44

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej". Władze kraju "robią wszystko, by pozyskać nowocześniejsze i potężniejsze systemy" tej obrony - zapewnił.

    W wystąpieniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Zełenski poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowódcami.


    "Mówiliśmy w szczególności o ochronie nieba. Stale wzmacniamy naszą obronę przeciwlotniczą i obronę przed dronami. Robimy wszystko, by pozyskać dla Ukrainy nowocześniejsze i potężniejsze systemy"

  • 20:58

    Ukraińscy wolontariusze z organizacji Cars4Ukraine szukają na brytyjskiej prowincji używanych, popularnych wśród farmerów, samochodów typu pick-up, które po dokonaniu modyfikacji pomagają w odpieraniu rosyjskiej napaści.

    Wprawdzie wolontariusze z Cars4Ukraine poszukują samochodów na potrzeby wojny w różnych krajach Europy, ale niespodziewanie to w Wielkiej Brytanii jest najlepszy rynek na ich zakup. Jak informuje dziennik "Daily Telegraph", spośród ok. 150 samochodów pozyskanych już przez organizację, z Wielkiej Brytanii pochodzi aż dwie trzecie.

  • 19:28

    Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom poinformował w środę, że pracownikom Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którzy pozostali lojalni wobec Kijowa zaoferuje wyższe bonusy. Elektrownia jest okupowana przez rosyjskie wojska, ale nadal pracuje tam ukraiński personel - przypomina Reuters.

    Rosyjskie wojsko na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

  • 18:59

    Brytyjski rząd ogłosił w środę podniesienie kwoty, którą w ramach podziękowania otrzymują osoby goszczące w swoich domach uchodźców z Ukrainy z 350 do 500 funtów miesięcznie, ale ta wyższa suma będzie wypłacana dopiero po roku.

  • 17:43

    Rosyjscy wojskowi na okupowanych terenach Ukrainy organizują katownie przeznaczone dla dzieci; działały one np. w obwodzie charkowskim, również w Chersoniu istniała cela dla dzieci - powiadomił w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.



    "Na terenach okupowanych są katownie dla dzieci. (...) W Bałaklii w obwodzie charkowskim widziałem dwie katownie. Pewien chłopiec przebywał tam 90 dni; był prowadzony na egzekucję. W Chersoniu było 10 katowni i w jednej z nich oddzielna cela, w której trzymano dzieci".


    Rzecznik, którego wypowiedź przekazał portal Suspilne, podał przykład chłopca, którego Rosjanie zatrzymali, bo sfotografował telefonem komórkowym rosyjski sprzęt wojskowy. Chłopiec ten był "przetrzymywany w katowni z zastosowaniem tortur" - relacjonował Łubinec.

    Dodał, że uwięzionym dzieciom nie dawano jedzenia, a wodę - co drugi dzień. Dzieci były zastraszane - mówiono im, że ich rodzice się ich wyrzekli.

  • 17:17

    74 proc. mieszkańców UE popiera udzielanie pomocy Ukrainie, walczącej z rosyjską inwazją. Najwyższy poziom poparcia utrzymuje się w państwach nordyckich, a także m.in. w Polsce (85 proc.), najniższy - w Bułgarii i Grecji (48 proc.) - wynika z opublikowanego w środę badania Eurobarometr, przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

  • 16:17

    Ukraińska armia obrała ostatnio za cel okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol, co wskazuje, że kolejnym ruchem Ukraińców będzie prawdopodobnie ofensywa mająca wyprzeć siły Rosjan z południowej Ukrainy - pisze dziennik "New York Times".

    Ukraińskie siły starają się odizolować i zniszczyć wojska wroga w Melitopolu i wokół miasta, posługując się precyzyjnymi pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu, dywersją i atakami na wybranych przedstawicieli władz okupacyjnych - relacjonuje nowojorski dziennik.

    Melitopol uznawany jest za bramę wiodącą na Krym, ponieważ położony jest na skrzyżowaniu bardzo ważnych autostrad oraz linii kolejowej, które łączą Rosję z półwyspem i innymi okupowanymi na Ukrainie terytoriami - wyjaśnia "NYT".

  • 15:42

    Dzięki skutecznej współpracy ukraińskiej armii z ruchem oporu na okupowanych terenach, w poniedziałek ostrzelano zgrupowanie rosyjskich wojsk w Gorłówce, w zajętej przez wroga części Donbasu. Zginęło ponad 100 żołnierzy agresora - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.

    "Nasze siły zbrojne otrzymały od ruchu oporu dokładne dane na temat rozmieszczenia oddziału Rosjan i ich sprzętu wojskowego. Każde takie uderzenie zmniejsza potencjał ofensywny przeciwnika i przybliża Ukrainę do końcowego sukcesu. Jak widzimy, swój udział w zwycięstwie mogą mieć wszyscy obywatele, dlatego zachęcamy do anonimowego powiadamiania o lokalizacjach najeźdźców" - czytamy na łamach serwisu.

  • 15:37

    Władze obwodu biełgorodzkiego w Rosji, graniczącego z Ukrainą, opublikowały zdjęcia prac fortyfikacyjnych prowadzonych w regionie - podała w środę rosyjska redakcja BBC. Na zdjęciach widać okopy oraz betonowe zapory przeciwczołgowe połączone drutem kolczastym.

    Jak podaje BBC, szef regionu Wiaczesław Gładkow ogłosił, że wspólnie z przedstawicielami ministerstwa obrony Rosji skontrolował prace i że są one prowadzone "zgodnie z zatwierdzonym wcześniej grafikiem".

    Urzędnik porównał budowane umocnienia do linii zasieków z czasów Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, służącej obronie przed najazdami tatarskimi.

    O rozpoczęciu budowy umocnień w obwodzie biełogorodzkim władze regionalne poinformowały jesienią. Oświadczyły wówczas, że fortyfikacje powstają ze względu na napiętą sytuację w regionie. Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ostrzegał w listopadzie przed możliwą prowokacją rosyjską w obwodzie biełgorodzkim, której celem miałoby być zwiększenie poparcia w społeczeństwie dla wojny z Ukrainą.

  • 15:32

    W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zginęło 14 osób, a cztery zostały ranne w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. Jest to skutek przerw w dostawach elektryczności, gazu i ogrzewania, spowodowanych rosyjskimi ostrzałami infrastruktury energetycznej - powiadomiła w środę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

    We wtorek odnotowano aż 119 pożarów, z czego 75 w budynkach mieszkalnych. Wzrasta również liczba zatruć tlenkiem węgla - czytamy w komunikacie DSNS na Telegramie.

  • 15:27

    Grupa 90 ukraińskich sędziów przechodzi zorganizowane przez Wielką Brytanię przeszkolenie w zakresie prowadzenia procesów dotyczących zbrodni wojennych, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze - poinformowała w środę prokurator generalna Anglii i Walii Victoria Prentis.

  • 14:38

    Siły rosyjskie ostrzelały w środę przed południem z wyrzutni rakietowych centrum wyzwolonego Chersonia na południu Ukrainy. W wyniku ataku uszkodzone zostały dwie kondygnacje budynku, w którym znajduje się siedziba wojskowej administracji obwodu chersońskiego - poinformował na Telegramie zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  • 13:58

    Na całej Ukrainie potwierdzono dotąd 154 przypadki przestępstw seksualnych popełnionych przez rosyjskich wojskowych. Podejrzanych jest sześciu żołnierzy agresora, przeciwko dwóm osobom skierowano akty oskarżenia do sądu, a jedną skazano prawomocnym wyrokiem - poinformowała ukraińska prokuratura.

  • 13:58

    Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, odnotowano dotąd 64 przypadki przestępstw seksualnych popełnionych przez żołnierzy wroga. To więcej, niż w innych regionach kontrolowanych wcześniej przez siły rosyjskie - przekazała w środę ukraińska Prokuratura Generalna.

    Dokumentowaniem informacji o zbrodniach zajmowała się w dniach 7-11 grudnia tzw. specjalna grupa mobilna, złożona z prokuratorów, policjantów, psychologów oraz ekspertów z międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Rights Compliance (GRC). Misja odnotowała, że najczęstszymi przypadkami przemocy seksualnej na Chersońszczyźnie były gwałty, zmuszanie do publicznego rozbierania się i tortury polegające na podłączaniu prądu elektrycznego do genitaliów - powiadomiono w komunikacie prokuratury.

  • 13:54

    Władze Ukrainy nie wykluczają nowej fali mobilizacji w związku z wojną – przekazała w środę wiceminister obrony Hanna Malar.

    - To są rzeczy, które trudno prognozować, bo mobilizacja zależy od potrzeb wojny. Są straty, jest potrzeba odnowienia (szeregów armii) i nawet ci ludzie, którzy są żywi, zdrowi i nie są ranni potrzebują zmiany, dlatego jest to normalny proces – oświadczyła w wypowiedzi dla jednej ze stacji telewizyjnych.

  • 12:41

    W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do kraju wróciło 64 ukraińskich żołnierzy walczących wcześniej w Donbasie, a także obywatel USA Suedi Murekezi. Sprowadzono też do ojczyzny ciała czterech zabitych wojskowych - poinformował w środę na Telegramie szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

    Pojmani przez wroga żołnierze walczyli na ługańskim i donieckim odcinku frontu, w tym m.in. podczas operacji obrony Bachmutu. Wśród uwolnionych z rosyjskiej niewoli są zarówno oficerowie, jak też sierżanci i szeregowi - powiadomił polityk.

  • 12:15

    W rosyjskich regionach Buriacja, Czeczenia i Kałmucja, a także na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy zostanie wprowadzony pilotażowy program "obozów patriotyczno-sportowych" dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Celem inicjatywy będzie m.in. nauka obsługi dronów - powiadomiły w środę władze Ługańszczyzny.

    Pełna nazwa przedsięwzięcia to "centra wychowania patriotycznego i szkolenia wojskowo-sportowego". Oprócz kierowania bezzałogowymi aparatami latającymi, młodzież ma uczyć się też m.in. procedur przeciwpożarowych i wykonywania zadań o charakterze inżynieryjnym - oznajmiła administracja obwodu ługańskiego

  • 11:42

    Od wiosny Kreml skutecznie omija sankcje za wojnę z Ukrainą, importując na masową skalę zachodnie podzespoły elektroniczne.

    Komponenty używane m.in. w pociskach rakietowych trafiają do Rosji przez firmy zarejestrowane w Turcji i Hongkongu - wynika z dziennikarskiego śledztwa agencji Reutera i brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

  • 10:24

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował siłom obrony przeciwlotniczej za zestrzelenie irańskich dronów, którymi Rosja zaatakowała w środę rano jego kraj, uderzając m.in. w Kijów.

    - Ten ranek terroryści rozpoczęli od 13 Shahedów. Wstępnie wszystkie 13 zostały zestrzelone przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej. Zuchy! Jestem dumny. Szanowni obywatele, dziękujemy obronie przeciwlotniczej – powiedział Zełenski w nagraniu, opublikowanym w Telegramie.

  • 10:15

    Rosja zwerbowała do udziału w wojnie z Ukrainą 23 tys. więźniów. Dowódcy zupełnie nie liczą się z tymi osobami, wysyłając ich na pierwszą linię frontu, a Kreml może w ten sposób uniknąć napięć społecznych, ponieważ śmierć skazańców nie wywołuje reakcji wśród obywateli - podał rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

    Osadzeni w koloniach karnych walczą w szeregach prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera. Dowódcy do tego stopnia nie ufają więźniom, że gdy rzucają ich do ataku, jednocześnie prowadzą rozpoznanie z powietrza, śledząc poczynania swoich podkomendnych. Wykorzystanie skazańców pozwala wagnerowcom nie myśleć o stratach bojowych i unikać posyłania do walki wyszkolonych żołnierzy. Jest to też sposób, by przeciwdziałać demoralizacji w szeregach grupy Wagnera - czytamy na łamach serwisu.

    Istotne znaczenie odgrywa tutaj również czynnik społeczny i propagandowy. W praktyce wróg "wymienia tanie życie więźniów na życie Ukraińców", lecz nie spotyka się to z żadnymi reakcjami społecznymi wśród Rosjan. O skazańców nikt się tam nie upomni - wyjaśnili przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych, prowadzący portal.

  • 10:13

    Napięcia dotyczące sposobu prowadzenia wojny na Ukrainie sięgają najwyższych szczebli rosyjskiej hierarchii wojskowej, czego przejawem są pogłoski o zwolnieniu szefa Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 6 grudnia Igor Girkin, znany rosyjski nacjonalista i były oficer wywiadu wojskowego, twierdził, że spędził dwa miesiące na linii frontu z batalionem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i powiedział, że jego doświadczenia ujawniły "kryzys planowania strategicznego" w operacji na Ukrainie. Dodano, że Girkin wyśmiewał również obecny nacisk rosyjskiej armii na budowę rozległych pozycji obronnych, kwestionując ich przydatność we współczesnych działaniach wojennych.

    "Jego komentarze podkreślają ostrą debatę na temat prowadzenia wojny, która trwa w rosyjskiej społeczności bezpieczeństwa. Nie można zweryfikować pogłosek krążących w mediach społecznościowych w ciągu ostatnich 48 godzin, sugerujących, że szef rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow mógł zostać zwolniony. Napięcia frakcyjne sięgają jednak prawdopodobnie najwyższych szczebli rosyjskiej hierarchii wojskowej" - oceniono.

    Generał Walerij Gierasimow

  • 8:58

    Instytut Badań nad Wojną (ISW) analizuje procesy w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, zwracając uwagę na krytykę ze strony tzw. blogerów wojskowych (popierających wojnę i mających istotny wpływ na jej relacjonowanie w Rosji) pod adresem ministerstwa obrony.

    Blogerzy zarzucają resortowi skupianie się na wizerunku i "nadmiernej sprawozdawczości" zamiast na rozwiązywaniu systemowych problemów w armii i operacjach na froncie. Jak relacjonuje ISW, blogerzy wytykają rosyjskiemu resortowi obrony m.in. to, że organizuje pokazowe "fotorelacje", zmuszając żołnierzy do występów przed kamerami w "przepisowym umundurowaniu", zamiast zająć się realnym przygotowaniem bojowym i brakami w wyposażeniu.

    Te działania rosyjscy blogerzy militarni nazywają "spektaklem", wskazując na ignorowanie problemów z logistyką czy szkoleniem - zauważa ośrodek. Cytuje też jednego z blogerów, który nazywa rosyjski resort obrony "Ministerstwem Kamuflażu i Selfie".

  • 8:56

    Atak wojsk białoruskich na Ukrainę pozostaje mało prawdopodobny pomimo ogłoszenia na Białorusi niezapowiadanej inspekcji wojsk - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

    Ćwiczenia ogłoszone we wtorek na Białorusi, zarządzone przez Alaksandra Łukaszenkę, "nie wyglądają na przykrywkę dla koncentracji białoruskich i/lub rosyjskich sił w pobliżu pozycji wygodnych do inwazji na Ukrainę" - uważają eksperci think tanku.

    W ramach nagłej inspekcji, jak pisze ISW, część wojsk jest kierowana na poligony w kraju, do prac inżynieryjnych oraz do ćwiczenia przepraw przez rzeki Niemen i Berezynę (odpowiednio 170 i 70 km od granicy z Ukrainą). Ośrodek odnotowuje również przemieszczenia niektórych pododdziałów i sprzętu pomiędzy poligonami, w tym na poligon położony ok. 30 km od granicy z Ukrainą. Na lotnisko w położonych pod Mińskiem Maczuliszczach przyleciały z Rosji trzy MiG-31K, które mogą przenosić ponaddźwiękowe rakiety Kindżał.

    "Te działania wydają się częścią rosyjskiej operacji informacyjnej, która ma sugerować włączenie białoruskich sił lądowych do inwazji na Ukrainę" – ocenia ISW. Podtrzymuje jednocześnie swoją poprzednią ocenę, że atak wojsk białoruskich na Ukrainę jest "niezwykle nieprawdopodobny".

    Białoruscy żołnierze podczas ćwiczeń

  • 8:35

    W obwodach żytomierskim i kijowskim alarm przeciwlotniczy trwał od godziny 5.57 (4.57 w Polsce). Został odwołany około godz. 9 rano (godz. 8 czasu polskiego).

  • 8:34

    Kijów został zaatakowany przy użyciu dronów [14.12.2022]

    Kijów został zaatakowany przy użyciu dronów [14.12.2022]

    Kijów został zaatakowany przy użyciu dronów [14.12.2022]

  • 8:18

    Odłamki wypuszczonego przez Rosjan i zestrzelonego przez siły ukraińskie drona uszkodziły dwa budynki administracyjne w centrum Kijowa – poinformowała w środę miejska administracja wojskowa. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał – przekazały władze.

    "W rejonie stolicy siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dziesięć Shahedów. Według wstępnych informacji ułamek drona uszkodził dwa budynki administracyjne w dzielnicy szewczenkowskiej. Informacje o ofiarach są ustalane" – oświadczyła administracja Kijowa na Telegramie.

  • 6:46

    Rosjanie zaatakowali ukraińską stolicę dronami – wcześnie rano w środę pojawiły się informacje o wybuchach. Mer miasta Witalij Kliczko powiadomił, że miasto zostało zaatakowane irańskimi bezzałogowcami.

    "Wybuch w dzielnicy szewczenkowskiej. Służby już jadą na miejsce" – poinformował w Telegramie Kliczko.

  • 6:38

    Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że dostarczy Ukrainie 30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.

    Żarówki LED zużywają średnio o 75 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki i działają nawet 10 razy dłużej, argumentował prezydent.

    - Mam nadzieję, że inni partnerzy pójdą za nami – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

    Kijów w ciemnościach po wyłączeniu prądu

  • 6:09

    We wczesnych godzinach porannych w stolicy Ukrainy, Kijowie, słychać było wybuchy - poinformował Reuters.

    Nie ma ich oficjalnego potwierdzenia. Informacje służb ratunkowych wskazują, że w stolicy i otaczającym ją regionie ogłoszony został alarm przeciwlotniczy na około 20 minut przed wybuchami.

    Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział, że działają systemy obrony przeciwlotniczej.

  • 5:00

    Eksperci ISW: mało prawdopodobne, aby białoruskie siły miały zaatakować Ukrainę pomimo pilnej kontroli białoruskiej gotowości wojskowej.

  • 4:59

    Departament Obrony USA nie widzi zagrożeń dla bezpieczeństwa transgranicznego ze strony Białorusi, która prowadzi nieplanowane ćwiczenia własnej armii w pobliżu granicy z Ukrainą - powiedział generał Patrick Ryder, rzecznik Departamentu Obrony USA. Podkreślił, że Stany Zjednoczone będą nadal bacznie obserwować sytuację w regionie, w tym militarną aktywność Białorusi.

  • 4:59

    Komisja Helsińska USA powołuje koalicję z UE i Wielką Brytanią, by koordynować sankcje na Rosję i rosyjskich oligarchów - poinformowano podczas briefingu online grupy. Jak powiedział demokratyczny kongresmen Steven Cohen sankcje nałożone na Rosję i oligarchów są wprawdzie skuteczne, ale czasem "zdezorganizowane" i dlatego właśnie powstaje koalicja, której zadaniem będzie walka z Putinem i jego otoczeniem.

  • 4:59

    Nie mamy dziś nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę - powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder. Dodał, że ministerstwo obrony USA przygląda się szerokiemu wachlarzowi uzbrojenia, którym mogłoby wspomóc Ukrainę w wojnie z Rosją.

  • 4:59

    Zniszczony czołg pod Charkowem

    Zniszczony czołg pod Charkowem

    Zniszczony budynek pod Charkowem

  • 4:58

    Francja zamierza odegrać decydującą rolę w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych - zapowiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire po podpisaniu kilku umów przez francuskie firmy ze stroną ukraińską na marginesie konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim" w Paryżu.

  • 4:58

    Ukraina bardzo potrzebuje dodatkowych haubic kalibru 155 mm, ponieważ w wojnie dużą rolę odgrywa artyleria - oświadczył szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba. Jego zdaniem Rosja liczy na odnowienie swoich zdolności bojowych, by znowu zaatakować w styczniu lub lutym.

  • 4:58

    Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski rozmawiał z dowódcą Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhijem Najewem. Rozmawiali m.in. o sytuacji bezpieczeństwa na granicy ukraińsko-białoruskiej - poinformowało ukraińskie Dowództwo Sił Połączonych.

Autorka/Autor:asty, ft //now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wolfgang Schwan/Anadolu Agency via Getty Images

Tagi:
Raporty: