Generałowie z Polski i Ukrainy rozmawiali o "nagłej kontroli" gotowości białoruskiego wojska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Wtorek jest 293. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski rozmawiał z dowódcą Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Serhijem Najewem. Rozmawiali m.in. o sytuacji bezpieczeństwa na granicy ukraińsko-białoruskiej w związku z "nagłą kontrolą" gotowości bojowej Sił Zbrojnych Białorusi - poinformowało ukraińskie Dowództwo Sił Połączonych. Informację przekazaną przez stronę ukraińską potwierdziła rzeczniczka prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pułkownik Joanna Klejszmit. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:57

    Eksperci ISW: mało prawdopodobne, aby białoruskie siły miały zaatakować Ukrainę, pomimo pilnej kontroli białoruskiej gotowości wojskowej.

  • 3:08

    Departament Obrony USA nie widzi zagrożeń dla bezpieczeństwa transgranicznego ze strony Białorusi, która prowadzi nieplanowane ćwiczenia własnej armii w pobliżu granicy z Ukrainą - powiedział generał Patrick Ryder, rzecznik Departamentu Obrony USA. Podkreślił, że Stany Zjednoczone będą nadal bacznie obserwować sytuację w regionie, w tym militarną aktywność Białorusi.

  • 2:20

    Komisja Helsińska USA powołuje koalicję z UE i Wielką Brytanią, by koordynować sankcje na Rosję i rosyjskich oligarchów - poinformowano podczas briefingu online grupy. Jak powiedział demokratyczny kongresmen Steven Cohen sankcje nałożone na Rosję i oligarchów są wprawdzie skuteczne, ale czasem "zdezorganizowane" i dlatego właśnie powstaje koalicja, której zadaniem będzie walka z Putinem i jego otoczeniem.

  • 2:11

  • 1:26

    Nie mamy dziś nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę - powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder. Dodał, że ministerstwo obrony USA przygląda się szerokiemu wachlarzowi uzbrojenia, którym mogłoby wspomóc Ukrainę w wojnie z Rosją.

  • 20:58

    Francja zamierza odegrać decydującą rolę w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych - zapowiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire po podpisaniu kilku umów przez francuskie firmy ze stroną ukraińską na marginesie konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim" w Paryżu.

    Francuskie firmy podpisały umowy o wartości około 100 mln euro na dostawę m.in. 150 kilometrów torów, a także pływających mostów i nasion.

    Ponad 700 przedstawicieli biznesu zebrało się we francuskim ministerstwie finansów na spotkaniu w sprawie przyszłych rynków dla odbudowy Ukrainy.

    - W obliczu masowych zniszczeń musimy zainwestować w odbudowę - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w przesłaniu wideo. - Mobilizacja firm (…) jest w moich oczach kluczowa - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron.

  • 20:56

    Ukraina bardzo potrzebuje dodatkowych haubic kalibru 155 mm, ponieważ w wojnie dużą rolę odgrywa artyleria - oświadczył szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba. Jego zdaniem Rosja liczy na odnowienie swoich zdolności bojowych, by znowu zaatakować w styczniu lub lutym.

    - Bardzo ważna potrzeba, którą chcę podkreślić, to dodatkowa artyleria kalibru 155 mm i amunicja do niej. Ta wojna w dużej mierze jest wojną artyleryjską i Ukraina potrzebuje więcej dział, by móc zatrzymać atak Rosji i kontynuować kontrofensywę - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy podczas briefingu dla mediów zagranicznych. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.

    Kułeba dziękował sojusznikom za dostarczoną i obiecaną pomoc wojskową. Zaznaczył, że priorytetowe znaczenie mają systemy obrony powietrznej, amunicja, czołgi i pojazdy opancerzone.

    Szef resortu dyplomacji podkreślił, że "integralność terytorialna Ukrainy nie podlega dyskusji". - Jakiekolwiek decyzje czy rozwiązanie dyplomatyczne będzie bazować na tym, że Rosja wycofuje się z terytorium całej Ukrainy według stanu z 2013 roku - cytuje Kułebę agencja Ukrinform.

    Według szefa dyplomacji Rosja liczy na to, że do stycznia-lutego przyszłego roku zdoła odbudować swój potencjał bojowy, by przystąpić do kolejnej ofensywy.

    - Nie mówię, że to się stanie, ale według (ich) najlepszego scenariusza, biorąc pod uwagę mobilizację, kampanię poborową, a także szkolenie nowych poborowych i ruchy wojsk na terytorium kraju, oni mają nadzieję, że zdołają przebić się przez naszą obronę i wejść głębiej na terytorium Ukrainy - powiedział Kułeba.

  • 19:08

    Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski rozmawiał z dowódcą Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhijem Najewem. Rozmawiali m.in. o sytuacji bezpieczeństwa na granicy ukraińsko-białoruskiej - poinformowało ukraińskie Dowództwo Sił Połączonych.

    Informację przekazaną na Facebooku przez ukraińskie Dowództwo Sił Połączonych potwierdziła rzeczniczka prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit. Jak wskazała, przedmiotem rozmowy była "ocena sytuacji oraz wymiana informacji".

    "Z inicjatywy strony polskiej dowódca Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew przeprowadził rozmowę telefoniczną z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP gen. Tomaszem Piotrowskim. M.in. rozmawiano o sytuacji bezpieczeństwa na granicy ukraińsko-białoruskiej, w związku z 'nagłą kontrolą' gotowości bojowej Sił Zbrojnych Białorusi" – czytamy w komunikacie ukraińskiego dowództwa.

    Jak podało ukraińskie dowództwo, w trakcie rozmowy gen. Piotrowski wyraził zaniepokojenie w związku z oświadczeniami dowództwa białoruskiej armii o przemieszczeniu wojsk w wyznaczone rejony, przeprowadzeniu działań inżynieryjnych, organizacji ochrony i obrony.

    Gen. Serhij Najew poinformował też gen. Piotrowskiego, jak czytamy, o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji w najbliższej perspektywie, a także poinformował o zadaniach ukraińskich wojskowych, którzy codziennie sprawują służbę w celu obrony granicy.

    Według komunikatu Piotrowski zapewnił natomiast o okazaniu wszechstronnej pomocy Ukrainie przez stronę polską.

    Poinformowano również, że już po rozmowie z gen. Piotrowskim Najew oświadczył, że sytuacja na granicy z Białorusią jest "stabilna i kontrolowana", a Siły Obrony Ukrainy stosują wzmocnione środki bezpieczeństwa w celu szybkiego reagowania na wzrost jakiegokolwiek zagrożenia.

  • 18:52

    USA finalizują plany wysłania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę. Pentagon czeka jeszcze na akceptację ministra obrony Lloyda Austina, zanim projekt trafi do podpisu prezydenta Joe Bidena - podaje CNN.

    Decyzja o wysłaniu Patriotów na Ukrainę może zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu - informuje CNN, powołując się na źródła.

  • 17:28

    Rząd Kanady przekaże władzom Ukrainy 115 milionów dolarów kanadyjskich na naprawę zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków sieci elektrycznej w Kijowie - poinformowała kanadyjska wicepremier Chrystia Freeland.

    Pieniądze będą pochodzić z kanadyjskich ceł pobranych od towarów importowanych z Rosji i Białorusi. W marcu Kanada odebrała Rosji i Białorusi klauzulę najwyższego uprzywilejowania i w związku z tym na towary z tych krajów nakładane są cła w wysokości 35 proc.

    - Putin i jego poplecznicy są zbrodniarzami wojennymi, próbują użyć zimna jako broni, by złamać ducha wyjątkowych ludzi, jakimi są Ukraińcy - powiedziała cytowana w komunikacie Freeland, uczestnicząca w konferencji "Solidarni z narodem Ukrainy", która odbywa się w Paryżu.

    Wykorzystanie w celu pomocy Ukrainie przychodów z ceł nałożonych na Rosję było jednym z tematów rozmów krajów G7 w czerwcu. Kanada przekaże swoje wpływy z ceł za pośrednictwem prowadzonego przez Bank Światowy projektu Re-PoWER Ukraine, który służy wsparciu Ukrainy podczas zimy i w okresie problemów z dostępem do źródeł energii.

  • 17:22

    Resort obrony Ukrainy opublikował dane dotyczące rosyjskich strat od początku agresji. Z przedstawionych informacji wynika, że od 24 lutego Federacja Rosyjska straciła m.in. ponad 95 tysięcy żołnierzy, prawie trzy tysiące czołgów oraz 281 samolotów.

  • 16:33

    Ogłoszenie przez Białoruś niespodziewanej kontroli gotowości bojowej wojska dla nas nic nie zmienia - powiadomił rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. Jak dodał sytuacja na granicy z Białorusią jest monitorowana.

    - Na razie nie widzimy jakichś aktywnych działań przy granicy i pododdziałów rosyjskich ani białoruskich. Oczywiście ogłoszenie kontroli gotowości bojowej armii białoruskiej to pewne dodatkowe wyzwanie, będziemy monitorować rozwój sytuacji. W tym również to, na ile blisko te podrozdziały podejdą do granicy z Ukrainą - powiedział Demczenko.

    Wojskowy podkreślił, że nie należy panikować. - Dla nas to nic nie zmienia. Już wcześniej ostrzegaliśmy, że Białoruś i Rosja mogą przygotowywać się do zwiększania napięcia, co stale obserwujemy, przez manewry, rozmieszczanie sił Regionalnego Zgrupowania Wojsk, a teraz i przez sprawdzian gotowości bojowej - dodał.

    Jak mówił Demczenko, strona ukraińska musi robić wszystko, co konieczne, by jej granica była gotowa do odparcia "każdej agresji, każdego ataku pododdziałów, które spróbują wejść na nasze terytorium z wojną".

  • 16:11

    Rosja od 10 października przeprowadziła sześć olbrzymich ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Ataki te są zbrodnią wojenną i ludobójstwem - oświadczył na briefingu prasowym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

    Zdaniem Kułeby Rosjanie uciekają się do takich sposobów walki, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie z kontrofensywą ukraińskiej armii.

    Dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin wierzy, że bez ciepła i światła Ukraińcy się poddadzą, jednak - jak uważa Kułeba - rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną sprawią jedynie, że jego rodacy staną się bardziej odporni na zagrożenia. Z kolei Rosjanie zostaną "największymi barbarzyńcami XXI wieku" - oświadczył minister.

    Szef dyplomacji stwierdził ponadto, że celem Rosji jest nadal przejęcie całej Ukrainy.

    - Ukraina chce pokoju bardziej niż jakikolwiek inny kraj na świecie - stwierdził Kułeba. Kijów, podobnie jak jego sojusznicy, pragnie jednak "prawdziwego, sprawiedliwego, trwałego pokoju, a nie kolejnej przedłużającej się wojny" - powiedział Kułeba.

    Minister wymienił warunki trwałego pokoju na Ukrainie, a wśród nich bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe, energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców wojennych, wdrożenie w życie zasad Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, całkowite wycofanie się z niej rosyjskich wojsk, przywrócenie zasad sprawiedliwości, walkę z ekobójstwem, zapobiegnięcie eskalacji i zapewnienie, że rosyjska agresja się nie powtórzy.

    Kułeba przekazał, że jego kraj robi wszystko, aby zakończyć wojnę tak szybko, jak to możliwe, jednak trudno jest podać jakiekolwiek daty dotyczące tego, kiedy może to nastąpić. Wszystko zależy od dynamiki wojny, zdolności militarnych obu stron konfliktu i poziomu wsparcia ze strony partnerów Ukrainy - wymienił minister.

  • 15:08

    Uczestnicy konferencji "Solidarni z narodem Ukrainy" wyasygnują blisko 1 miliard euro na dodatkową pomoc dla tego kraju, aby Ukraińcy mogli przetrwać zimę - poinformowała francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna na konferencji prasowej, podsumowując deklaracje państw uczestniczących w spotkaniu w Paryżu.

    Z tego 1 mld euro 415 mln zostanie przeznaczone na sektor energetyczny, 25 mln - na wodę, 38 mln - na żywność, 17 mln - na zdrowie, 22 mln - na transport, a reszta na inne cele - podała Colonna.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w wystąpieniu on-line o 800 mln euro pomocy nadzwyczajnej, aby pomóc ludności w okresie zimowym.

    W paryskiej konferencji uczestniczą delegacje 48 państw, organizacje pozarządowe i międzynarodowe instytucje, m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy, jak również około 500 francuskich firm, zainteresowanych odbudową Ukrainy po wojnie. Polskę reprezentuje minister Jakub Kumoch z kancelarii prezydenta RP.

    Ukraińska gospodarka skurczyła się już o około 33 proc. w wyniku wojny, która rozpoczęła się 24 lutego. Według Banku Światowego ukraiński PKB może spaść w tym roku nawet o 40 proc.

  • 14:56

    Unia Europejska sfinansuje przekazanie Ukrainie 30 milionów żarówek LED. Jeśli wraz z naszymi partnerami dostarczymy Kijowowi 50 milionów takich żarówek, będzie to oznaczać oszczędność 1 gigawata energii, czyli równowartość rocznej produkcji elektrowni atomowej - ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

    - Wspieramy naszych ukraińskich przyjaciół w czasach ciemności - dodała polityk podczas zorganizowanej w Paryżu konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim". Von der Leyen zadeklarowała to również w komunikacie na Twitterze, opublikowanym w językach angielskim i ukraińskim.

    Rezultatem paryskiej konferencji mogłoby być porozumienie, które przewidywałoby sfinansowanie dostaw lamp LED na Ukrainę. 50 mln takich lamp pozwoliłoby zaoszczędzić 1 gigawat energii elektrycznej - oznajmił wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu adresowanym do uczestników spotkania w stolicy Francji.

    Inne propozycje zgłoszone przez Zełenskiego dotyczyły m.in.: powołania Paryskiego Mechanizmu Koordynacyjnego, dzięki któremu możliwe byłoby "udzielanie adekwatnej odpowiedzi na wszelkie wyzwania wynikające z rosyjskiego terroru energetycznego", przekazania Ukrainie urządzeń energetycznych o szacunkowej wartości 800 mln euro, zorganizowania misji eksperckich UE do ukraińskich obiektów energetycznych, a także dodatkowego importu z krajów europejskich 2 mld metrów sześciennych gazu.

    W konferencji biorą udział m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, premier Ukrainy Denys Szmyhal, a także reprezentanci francuskiego biznesu oraz francuscy i europejscy dyplomaci. Przemówienie online wygłosi też sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

  • 14:31

    Ambasador Ukrainy w RFN Ołeksij Makiejew wyraził zadowolenie, że Niemcy wzięły na siebie wiodącą rolę podczas swojej prezydencji w grupie G7. - Niemcy zmobilizowały kraje G7 do wsparcia Ukrainy - podkreślił dyplomata we wtorek w rbb24-Inforadio.

    - Niemcy zmobilizowały kraje G7 do wsparcia Ukrainy. Deklaracja szefów państw i rządów G7 jasno pokazała, że Zachód będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności i że Ukraina będzie nadal wspierana środkami finansowymi, ale także bronią - powiedział ambasador Makiejew w niemieckim radiu.

    Podkreślił: - Myślę, że jest to oznaka wiodącej roli Niemiec.

    W związku ze wtorkową międzynarodową konferencją darczyńców w Paryżu Makiejew zaapelował o konkretną pomoc zimową dla swojego kraju. Pilnie potrzebne są transformatory i generatory - powiedział.

  • 14:12

    Alarm przeciwlotniczy ogłoszony na całym terytorium Ukrainy przed godziną 14. mógł się pojawić w związku ze startem rosyjskiego MiG-a z bazy w Riazaniu. Myśliwiec leci w stronę Białorusi - przekazują ukraińskie media.

    W tej chwili nie ma informacji o bombardowaniach i atakach rakietowych.

  • 14:00

    Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wyśle misje w celu zabezpieczenia pięciu elektrowni jądrowych w Ukrainie, w tym okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal po przeprowadzonych w Paryżu rozmowach z szefem MAEA Rafaelem Grossim.

    "Misje te mają na celu zabezpieczenie tych elektrowni i zarejestrowanie wszystkich uderzeń pochodzących z zewnątrz, w szczególności ostrzałów rosyjskiego agresora" - napisał Szmyhal na Telegramie.

    Premier Ukrainy nie określił harmonogramu ani szczegółów tych misji.

    MAEA ma już swoich ekspertów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Kolejni mają zostać rozmieszczeni w Równem, Chmielnickim, w Czarnobylu i w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej - podaje agencja AFP.

    "To znacznie zwiększy bezpieczeństwo tych miejsc" - zapewnił Szmyhal, zaznaczając, że priorytetem Ukrainy jest "demilitaryzacja" elektrowni zaporoskiej.

    Z kolei Kreml zaprzeczył jakoby w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajdowała się ciężka broń. Potwierdził natomiast, że pozostaje w kontakcie z MAEA w sprawie sytuacji w tej elektrowni – podała agencja Reutera.

  • 13:53

    Wielka Brytania nałożyła sankcje na 12 wysokich rangą rosyjskich wojskowych odpowiedzialnych za ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną oraz na irańskiego producenta silników do dronów, jej dyrektora i dwóch innych irańskich oficjeli.

    Wśród Rosjan objętych sankcjami jest generał major Robert Baranow, który został zidentyfikowany przez portal śledczy Bellingcat jako dowódca jednostki odpowiedzialnej za programowanie i naprowadzanie rosyjskich pocisków manewrujących na cele na Ukrainie. Oprócz niego jeszcze dziewięciu spośród objętych sankcjami ma stopnie generalskie.

    Jak napisano w oświadczeniu wydanym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, szacuje się, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło ponad 6000 ukraińskich cywilów, głównie w wyniku uderzeń rakietowych i artyleryjskich. Przypomniano, że celowe kierowanie ataków na ludność cywilną i obiekty cywilne stanowi poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

    Wskazano, że produkowane w Iranie drony odgrywają centralną rolę w tych atakach, stąd sankcje nałożono również na firmę Mado, która produkuje do niej silniki i jej dyrektora oraz dwie inne osoby zaangażowane w rozwój i produkcję dronów.

    "Wielka Brytania stoi po stronie Ukrainy. Wyrachowane ataki sił rosyjskich na miasta i niewinnych cywilów na Ukrainie nie pozostaną bez odpowiedzi. Irański reżim jest coraz bardziej izolowany w obliczu ogłuszających wezwań do zmian ze strony własnego narodu i zawiera nikczemne układy z Putinem w desperackiej próbie przetrwania. Putin chce złamać ducha Ukrainy, ale nie uda mu się to. Ukraina wygra, Ukraina się odbuduje" - oświadczył szef brytyjskiego MSZ James Cleverly.

  • 13:35

    Jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiej broni z elektrowni jądrowej w Zaporożu, choć wciąż trwają negocjacje dotyczące warunków tego porozumienia. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Zaporożu - poinformował prezydent Emmanuel Macron podczas międzynarodowej konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim" w Paryżu.

    - Udało się nam uniknąć Czarnobyla, a naszym celem jest ochrona Zaporoża. Nadchodzące tygodnie będą kluczowe - powiedział Macron, przybywając na konferencję z udziałem ponad 40 międzynarodowych przedstawicieli, której Francja jest gospodarzem.

    Celem konferencji jest zapewnienie pomocy Ukrainie w przetrwaniu zimy w czasie rosyjskich ataków na jej infrastrukturę cywilną.

    Prezydent Macron podkreślił, że wolą społeczności międzynarodowej jest pomóc Ukraińcom "stawić tej zimy opór" Rosji, która postępuje "tchórzliwie" i której celem jest "zanurzenie się w mroku i zimnie".

    - Rosja próbuje siać terror wśród ludności poprzez ataki na infrastrukturę cywilną - podkreślił prezydent Francji.

    W konferencji biorą udział m.in.: pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska i premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przemówienie online wygłosi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

    W konferencji biorą udział również reprezentanci francuskiego biznesu zainteresowani odbudową Ukrainy po wojnie oraz francuscy i europejscy dyplomaci.

  • 12:59

    Kreml liczy, że będziemy zamarzać bez światła, wody, ciepła. Oczywiste jest, że zima, czyli te 100 dni, będą decydujące - oceniła wicepremier Ukrainy ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

    Wicepremier została zapytana we wtorek w Radiu Lublin o obecną sytuację ludności cywilnej na terytoriach ostatnio wyzwolonych na Ukrainie. - Sytuacja polepsza się, ale w dalszym ciągu pozostaje stabilnie ciężka. Wróg pozostawił po sobie dużo zniszczeń, wszystko jest zaminowane (…) Powoli pojawia się woda, bardzo ciężko jest odnowić elektryfikację, bardzo ciężko jest przywrócić światło w domach i ciepło, na które bardzo mocno czekają ludzie – mówiła.

    Zaznaczyła, że właśnie z tych powodów zaproponowano ewakuację mieszkańcom obwodu chersońskiego, ponieważ cały czas słychać tam działania wojenne, a ludzie żyją w strachu i stresie. - Ludzie z lewego brzegu Dniepru nie mogą ewakuować się na terytoria kontrolowane przez Ukrainę, ale władza, my, centralny urząd, bierzemy na siebie odpowiedzialność i apelujemy do mieszkańców, by wyjechali, przeczekali zimę, a już wiosną - kiedy będzie cieplej, kiedy więcej miejsc będzie odbudowanych - wtedy wrócili i dalej wspólnie odbudowywali obwód chersoński – zaznaczyła Iryna Wereszczuk.

  • 12:52

    Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek o pełnym poparciu jej rządu dla Ukrainy, w tym pomocy militarnej i zaangażowaniu na rzecz wysiłków dyplomatycznych, by doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji.

    Mówiła o tym w parlamencie, przedstawiając informację rządu przed szczytem UE, zapowiedzianym na czwartek i piątek. Szefowa rządu, zaprzysiężonego w październiku, po raz pierwszy weźmie udział w obradach Rady Europejskiej.

  • 12:12

    Ukraina pilnie potrzebuje amunicji do większości sprzętu wojskowego produkcji radzieckiej. Dlatego Niemcy powinni teraz dostarczyć czołgi Marder i Leopard II, co pozwoli przejść Ukrainie na standardową zachodnią amunicję – powiedział we wtorek w rozmowie z RTL/ntv Anton Hofreiter (Zieloni), przewodniczący Komisji Europejskiej Bundestagu.

  • 11:05

    W nocy z poniedziałku na wtorek przywrócono funkcjonowanie wszystkich kontrolowanych przez Ukrainę bloków jądrowych w elektrowniach atomowych, które zostały wyłączone po zmasowanym rosyjskim ostrzale rakietowym 23 listopada - powiadomił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

    "To kolejny krok w kierunku stabilności (naszego) systemu energetycznego. Wszystkie dziewięć bloków elektrowni jądrowych (...) pracuje (już) na potrzeby ludności i gospodarki państwa" - oświadczył minister, cytowany na stronie internetowej resortu energetyki.

  • 10:59

    Ministerstwo Obrony Białorusi zapowiedziało nagłą kontrolę gotowości bojowej; została ona uruchomiona na polecenie Aleksandra Łukaszenki - poinformował w poniedziałek portal Zerkalo, powołując się na komunikat służby prasowej ministerstwa.

    "Działania będą miały charakter kompleksowy; wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę" - napisano w oświadczeniu.

    Zaznaczono w nim również, że w tym okresie planowane jest "przemieszczanie sprzętu wojskowego i personelu, a także czasowe ograniczenia w przemieszczaniu się osób po niektórych drogach publicznych i terytoriach".

  • 10:49

    Holandia jest gotowa, by na jej terytorium mieściła się siedziba nowego, wspieranego przez ONZ trybunału do osądzenia agresji Rosji na Ukrainę - poinformował holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra cytowany przez agencję Reutera.

  • 10:16

    W nocy z poniedziałku na wtorek odnotowano eksplozje w miejscowościach Klińce i Klimowo w obwodzie briańskim w Rosji, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. W Klińcach stacjonuje pułk strzelców zmotoryzowanych, natomiast w Klimowie znajduje się lotnisko wojskowe - poinformowała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

    Nie przekazano żadnych doniesień na temat dokładnego miejsca tych zdarzeń ani ewentualnych ofiar. Lokalne media wyraziły przypuszczenie, że przyczyną wybuchów mogły być działania ukraińskich wojsk, lecz nie są to potwierdzone informacje. Mieszkańcy Klińców i Klimowa zwrócili uwagę na dużą siłę eksplozji, które jakoby "obudziły całe miejscowości" - czytamy na łamach portalu opozycyjnej telewizji.

  • 10:15

    USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.

  • 10:15

    Władze wojskowe USA korygują swoje wcześniejsze oceny dotyczące prawdopodobieństwa ukraińskich operacji wojskowych w okresie zimowym. Zapowiedzi Waszyngtonu w tym względzie stają się coraz bardziej optymistyczne - podkreślił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Jak przypomniano, 3 grudnia dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines wyraziła przypuszczenie, że ukraińskie i rosyjskie siły wykorzystają zimę jako czas na przegrupowanie sił i uzupełnienie zapasów, ponieważ tempo działań na froncie powinno być wówczas mniejsze. Już dwa dni później ISW uznał te oceny za błędne. Okres zimowy, gdy zamarznięta ziemia sprzyja przemieszczaniu się ciężkiego sprzętu wojskowego, to znacznie lepszy czas na prowadzenie walki, niż jesienne deszcze czy wiosenne roztopy - oznajmili wówczas analitycy think tanku.

    Obecnie do tych wniosków zaczęło skłaniać się także amerykańskie dowództwo wojskowe. Jeden z wyższych rangą urzędników w departamencie obrony powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości, że "Ukraińcy mogą dobrze walczyć również w warunkach zimowych" - czytamy w najnowszym raporcie ISW.

    Ośrodek przypomniał, że ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zapowiedział w niedzielę wznowienie kontrofensywy Kijowa, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

  • 8:16

  • 7:00

    Na ciemnych po rosyjskich ostrzałach rakietowych ulicach Kijowa dochodzi coraz częściej do wypadków drogowych. Według policji liczba ofiar wzrosła sześciokrotnie odkąd stolica Ukrainy jest gorzej oświetlona i wyłączone są światła na skrzyżowaniach.

    W Kijowie nadal obowiązuje grafik planowanych wyłączeń energii elektrycznej, który staje się szczególnie dotkliwy po zmasowanych atakach Rosjan na obiekty ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

    W większej części Kijowa prąd jest dostarczany przez 4-6 godzin na dobę według schematu dwie godziny z prądem – 10 godzin bez, przy czym wraz z prądem w mieszkaniach znika ogrzewanie i ciepła woda, co jest szczególnie niedogodne dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.

  • 5:12

    Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia nowej pomocy dla Ukrainy w zakresie oporu wobec rosyjskiej agresji - poinformował doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

  • 4:46

    Eksperci ISW: siły rosyjskie w dalszym ciągu formują swoje siły we wschodniej Ukrainie, aby wzmocnić obronę przed trwającymi ukraińskimi kontrofensywami w pobliżu granicy z obwodem charkowskim i ługańskim oraz aby wspierać ograniczone wysiłki ofensywne w obwodzie donieckim.

  • 4:46

    Lista podmiotów prawnych, objętych sankcjami, obejmuje irańską firmę DAMA, która uczestniczy w badaniach, rozwoju i produkcji irańskiego programu Shahed-171, badawczą organizację Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC SSJO), jednostkę opracowującą i produkującą naziemne radary, systemy łączności, broń, pojazdy bojowe i środki walki elektronicznej, wspomnianą wyżej firmę Mado oraz firmę Paravar Pars, która produkuje bezzałogowe statki powietrzne dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

    Środki ograniczające UE obejmują zamrożenie aktywów, zakazy podróżowania do UE oraz zakazy przekazywania funduszy lub zasobów gospodarczych osobom znajdującym się w wykazie.

  • 4:46

    Unia Europejska nałożyła sankcje na irańskich wojskowych i biznesmenów, a także na cztery firmy związane z produkcją dronów, które Iran dostarcza Rosji - poinformowała Rada UE w komunikacie.

    Sankcjami objęty został Youssef Abutalebi, dyrektor zarządzający firmy Mado, która produkuje silniki znalezione w irańskich dronach Shahed-136, używanych przez Rosję w wojnie z Ukrainą.

    Na liście znajdują się także Ali Reza Balali, generał brygady i oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał brygady Abdullah Mehrabi, szef sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz generał brygady Hamid Vahedi, głównodowodzący irańskich sił powietrznych.

  • 4:46

    Węgry odwołały weto wobec 18 mld euro wsparcia makrofinansowego Unii Europejskiej dla Ukrainy. Cel pakietu to udzielenie krótkoterminowej pomocy finansowej w celu sfinansowania najpilniejszych potrzeb Ukrainy - odbudowy infrastruktury krytycznej i wstępnego wsparcia na rzecz trwałej powojennej rekonstrukcji, aby wesprzeć Ukrainę na drodze do integracji europejskiej.

  • 4:46

    W komunikacie wydanym na zakończenie wirtualnego szczytu G7 z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywódcy państw grupy ogłosili, że pociągną rosyjskiego dyktatora Władimira Putina do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

    "Zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie mogą być bezkarne. Postawimy prezydenta Putina i osoby za to odpowiedzialne przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym" - napisano we wspólnym oświadczeniu.

    "Potwierdzamy, że nieodpowiedzialna retoryka nuklearna Rosji jest nie do przyjęcia i że każde użycie broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej będzie miało poważne konsekwencje" - podkreślono.

  • 4:45

  • 4:45

    Rosja, która w wojnie z Ukrainą błyskawicznie zużywa swoje rezerwy, wykorzystuje nawet 40-letnią bardzo zawodną amunicję - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych, który pragnął zachować anonimowość.

  • 4:44

    Rosja ma nadzieję na długie przerwy w dostawach prądu na Ukrainie po każdym zmasowanym ataku rakietowym na naszą infrastrukturę energetyczną. To ostatnia nadzieja terrorystów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    - Rosja nie porzuciła taktyki terroru. Brak zmasowanych uderzeń rakietowych sugeruje jedynie, że wróg przygotowuje się do nich i może uderzyć w każdej chwili - dodał.

Autorka/Autor:asty, ft //now, adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.by

Tagi:
Raporty: