Białoruś wychodzi z propozycją w sprawie zboża. Prezydent Litwy: to pułapka
Sobota jest 290. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda nazwał "pułapką" białoruską propozycję zezwolenia na tranzyt przez ten kraj ukraińskiego zboża. Ocenił, że władze w Mińsku chcą "pokazać, że oto Zachód znów jest niekonsekwentny, znów nie potrafi porozumieć się w sprawie sankcji". - Jak można jej ufać, jeśli pozwala Rosjanom robić na swoim terytorium, co chcą - mówił o Białorusi Nauseda. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 0:46
Zełenski poinformował, że prąd dostarczany jest tam jedynie do obiektów infrastruktury krytycznej i tylko w miarę istniejących możliwości.
"Kluczowe znaczenie ma dzisiaj energia. Sytuacja w obwodzie odeskim jest bardzo trudna. Odessa oraz inne miasta i wsie obwodu są pogrążone w ciemnościach" - przyznał prezydent.
Jak dodał siły rosyjskie wykorzystały do ataków na Odessę 15 irańskich dronów Shahed, z których 10 zostało zestrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Według ukraińskiego regulatora energetycznego DTEK, cytowanego przez portal Ukrainska Prawda, ze względu na rozległe zniszczenia naprawa systemu energetycznego w obwodzie odeskim może potrwać nawet 2-3 miesiące.
Zełenski powiedział, że wyłączenia prądu, zarówno chwilowe jak i wynikające z potrzeby stabilizacji systemu, występują również w innych rejonach, do którch zaliczył m. in. Lwów, Winnicę, Kijów, Tarnopol, Sumy, Zakarpacie, Żytomierz i Chmielnickij. "Musimy zmniejszyć limity poboru energii dla każdego odbiorcy ze względu na straty systemu" - poinformował.
Zełenski podkreślił, że pracy przy przywróceniu dostaw energii trwają całą dobę jednak w wielu wypadkach muszą potrwać co najmniej kilka dni.
- 0:44
W rezultacie nocnych ataków rosyjskich dronów na system energetyczny, ponad 1,5 mln mieszkańców Odessy na południu Ukrainy, jest bez prądu - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.
- 22:36
Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w obwodzie chersońskim
- 22:30
Irańskie drony używane przez Rosję podczas wojny na Ukrainie zawierają holenderskie chipy, informuje dziennik "Algemeen Dagblad". Jak informuje gazeta, po tym, jak producenci z Holandii zaprzestali ich eksportu do Rosji są one pozyskiwane m.in. z pralek, tosterów oraz fotoradarów.
O tym, że rosyjska armia wykorzystuje zachodnie technologie w wojnie z Ukrainą, w tym półprzewodniki holenderskiej firmy NXP i dawnej spółki zależnej Nexperia, informował już w sierpniu dziennik "Financieele Dagblad".
Teraz okazuje się, że gdy obie firmy wstrzymały dostawy swojego sprzętu do Rosji, produkowane przez nie chipy nadal znajdują zastosowanie w broni wykorzystywanej przez agresora w wojnie na Ukrainie, m.in. w irańskich dronach.
"AD" informuje, że brytyjska organizacja Conflict Armament Research (CAR) potwierdza, że w irańskich dronach znaleziono zachodnie komponenty, m.in. holenderskie, wyprodukowane w latach 2020-2021.
"Chipy wciąż mogą trafiać do rosyjskiej broni na przykład w ten sposób, że są potajemnie sprzedawane lub usuwane z pralek i fotoradarów" – czytamy w gazecie.
To nie jedyna droga. Rosjanie mogą pozyskiwać zaawansowany sprzęt i technologie w inny sposób. Pod koniec października 2022 roku Jan Swillens, szef Wojskowej Służby Wywiadu (MIVD), ostrzegał, że holenderskie firmy sprzedają swoje zaawansowane technologie podmiotom założonym przez rosyjski wywiad wojskowy.
Jego zdaniem rosyjskie firmy kupują w Holandii technologie, które następnie przemycają do Rosji w celach wojskowych. Szef MIVD mówił, że tego typu praktyki mają miejsce od czasu aneksji Krymu w 2014 roku, ale znacznie nasiliły się po agresji Kremla na Ukrainę. - 22:05
Trenowani w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, obywatele Ukrainy są cywilami szkolonymi do walki z rosyjską inwazją, podało ministerstwo obrony w Madrycie, precyzując, że osoby te mieszkały wcześniej na obszarach objętych działaniami wojennymi.
Cytujące resort obrony media hiszpańskie poinformowały, że dotychczas podawano, iż szkoleni w Hiszpanii od końca listopada obywatele Ukrainy są żołnierzami. "Żaden z nich wcześniej nim nie był", wyjaśnił bazujący na informacjach ministerstwa obrony w Madrycie dziennik "La Razon".
Z informacji hiszpańskiego resortu obrony wynika, że szkolenia dla 64 Ukraińców odbywają się w zakresie pięciu umiejętności: strzelania precyzyjnego, rozminowywania terenu, zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych, postępowania z ofiarami wypadków bojowych, a także w obszarze cybernetyki.
Podczas ćwiczeń prowadzonych w Hiszpanii obywatele Ukrainy mają zdobyć wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy, walki w terenie miejskim, a także bezpośredniej walki wręcz z przeciwnikiem.
Według madryckiego dziennika "La Razon" w grupie szkoleniowców jest około 40 ekspertów wojskowych z Pułku Piechoty z Nawarry, tzw. "America 66". Program szkolenia, jaki realizują, powstał w oparciu o sugestie ukraińskiej armii.
W przeszłości hiszpańscy oficerowie prowadzili ćwiczenia m.in. dla żołnierzy z Afganistanu, Mali, Republiki Środkowoafrykańskiej i Somalii.
Z deklaracji ministerstwa obrony Hiszpanii wynika, że resort zobowiązał się szkolić na swoim terytorium co dwa miesiące grupy ukraińskie liczące do 400 osób. - 21:03
Rano na Krymie na osiedlu typu miejskiego Sowietśke podpalono koszary dla niedawno zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy - podał portal Ukrinform.
W koszarach, które prawdopodobnie spłonęły, przebywało od kilkuset do tysiąca rosyjskich żołnierzy - przekazał portal, powołując się na relacje swoich korespondentów w regionie.Wcześniej rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu podał, że Rosjanie "nasilają działania antydywersyjne na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Szczególną uwagę zwracają na Autonomiczną Republikę Krym".
- 19:26
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że Ukraina gotowa jest odpowiedzieć na wszelkie możliwe sposoby na przedłużający się "rakietowy terror Rosji".
- Jesteśmy gotowi na wszystko. Przecież nie będziemy nikogo pytać o wszystko, co dotyczy naszych interesów, gdzie i w którym miejscu musimy pokonać wroga. Pochodzi on z ziem, które rozciągają się od naszego terytorium, a kończą na Władywostoku. I nie będziemy nikogo pytać, jak mamy zniszczyć wroga - oznajmił Daniłow.
Najlepszą metodą "zapobiegnięcia eskalacji konfliktu" jest całkowita i bezwarunkowa militarna klęska Rosji - podkreślił. - 17:46
Gotowość Białorusi do zezwolenia na tranzyt przez jej terytorium ukraińskiego zboża do litewskich portów prezydent Litwy Gitanas Nauseda nazwał w sobotę pułapką.
- Moim zdaniem jest to pułapka - powiedział Nauseda dziennikarzom. Wskazał, że władze w Mińsku chcą tym samym "zwabić, by potem pokazać, że oto Zachód znów jest niekonsekwentny, znów nie potrafi porozumieć się w sprawie sankcji".
Inicjatywę Mińska nazwał też "starą śpiewką, którą słyszymy od dość dawna" i stwierdził, że sama Ukraina nie ufa Białorusi.
- Jak można jej ufać, jeśli pozwala Rosjanom robić na swoim terytorium, co chcą - powiedział Nauseda.
Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric, dodając, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się w piątek w Nowym Jorku z wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi Jurijem Ambrazewiczem. Podczas spotkania Ambrazewicz "ponowił prośby swojego rządu, by mógł eksportować produkcję nawozów sztucznych, która obecnie podlega sankcjom". - 17:19
Rada UE uzgodniła pakiet legislacyjny, który umożliwi Unii Europejskiej udzielanie Ukrainie pomocy finansowej przez cały 2023 r. Wartość tej pomocy została ustalona wcześniej przez unijnych przywódców na 18 mld euro.
Proponowany pakiet Rada przyjęła w drodze procedury pisemnej. Przedłoży go następnie Parlamentowi Europejskiemu, tak by mógł zostać przyjęty w nadchodzącym tygodniu.
- Ukraina może liczyć na UE. Będziemy w dalszym ciągu udzielać Ukrainie wsparcia, również finansowego, tak długo, jak będzie to konieczne. Przyjęte dziś przepisy oznaczają, że przez cały 2023 rok Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony UE - zadeklarował czeski minister finansów, Zbynek Stanjura, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Rady, "pakiet przewiduje rozwiązanie strukturalne pozwalające wspierać Ukrainę finansowo w 2023 r.".
Kwota, która ma zostać pożyczona Ukrainie w 2023 r., wyniesie 18 mld euro, a pożyczki będą miały 10-letni okres karencji.
"Państwa członkowskie pokryją większość kosztów odsetek za pośrednictwem zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel. Gwarantowanie pożyczek będzie zapewniane przez budżet UE albo przez państwa członkowskie" - głosi oświadczenie.
Cel pakietu, to udzielenie krótkoterminowej pomocy finansowej w celu sfinansowania najpilniejszych potrzeb Ukrainy, odbudowy infrastruktury krytycznej i wstępnego wsparcia na rzecz trwałej powojennej rekonstrukcji, aby wesprzeć Ukrainę na drodze do integracji europejskiej. - 16:07
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce kontynuować rozmowy z prezydentem Rosji, Putinem. - Mamy zupełnie różne opinie - przyznał Scholz podczas spotkania w swoim okręgu wyborczym w Poczdamie. - Mimo to będę z nim nadal rozmawiać, bo chcę przeżyć moment, w którym możliwe jest wyjście z sytuacji.
- A to nie jest możliwe, jeśli się nie rozmawia - zauważył Scholz, cytowany przez agencję dpa.
Kanclerz powiedział w Poczdamie, że "naprawdę przygnębiającą" rzeczą w rozmowach jest dla niego to, że Putin trzyma się swojego zamiaru zdobycia terytorium Ukrainy siłą, mimo ogromnych strat po stronie rosyjskiej. Może się okazać, że po stronie rosyjskiej życie straciło już 100 tys. żołnierzy. - To dość dużo, jeśli porównać to także z innymi wojnami - ocenił. Mimo to postawa Putina nie uległa zasadniczej zmianie. Przywódca Kremla już wcześniej pokazał, do czego jest zdolny w innych wojnach w Czeczenii czy Syrii. - Widzieliśmy brutalność, do której zdolny jest rosyjski prezydent - powiedział Scholz. Ale kanclerz podkreślił też, że rozmowy z Putinem były zawsze grzeczne. - Nikt nie krzyczy po drugiej stronie telefonu - opisał. - 16:05
Rosjanom, w większym stopniu niż Ukraińcom, zaczyna brakować amunicji, ale z czasem odbudują ten potencjał - ocenia w rozmowie z agencją Bloomberga ekspert waszyngtońskiego think tanku Woodrow Wilson International Center Michael Kotkin.
Pytany o to, której za stron konfliktu wcześniej zabraknie amunicji i broni Kotkin odpowiada, że Ukraina potrzebuje stałych dostaw amunicji artyleryjskiej, ale tempo w jakim ją zużywa przekracza tempo w jakim Zachód jest w stanie ją produkować. - Coś musi się zmienić w kwestii produkcji - podkreśla ekspert.
- Problemy Rosji są prawdopodobnie znacznie poważniejsze (...), Zważywszy na to, jak dalece jej armia polega na ogniu artyleryjskim - ocenia Kotkin. Przypomina, że Rosjanie zużyli ogromne rezerwy amunicji wiosną i latem.
- Rosja zużywa amunicję szybciej niż jest w stanie ją produkować i w coraz większym stopniu musi polegać na imporcie dronów z Iranu (...). Jednak jeżeli Moskwa będzie nadal mogła importować irańskie pociski balistyczne, to może kontynuować ataki (rakietowe) przez znaczną część zimy - wyjaśnia Kotkin.
Rosja nie może teraz równać się z NATO w kwestii broni konwencjonalnej, "ale odbuduje swoje rezerwy (...)pozostanie niebezpieczna i nadal będzie strategicznym wyzwaniem" - podkreśla ekspert. - 16:01
Na froncie wojny z Rosją zginął walczący w obronie Ukrainy ochotnik z Białorusi, Aliaksiej Audziejenka – poinformował białoruski ochotniczy pułk im. Kastusia Kalinouskiego. Jest to już 16. Białorusin, który poległ od początku działań wojennych.
Audziejenka zginął 4 grudnia na bachmuckim odcinku frontu - przekazał pułk Kalinouskiego na Telegramie.
Poległy białoruski ochotnik o pseudonimie "Jakub" mieszkał w Ukrainie od 2016 r. i był ochotnikiem Grupy Taktycznej Białoruś. Następnie podpisał kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Nie należał do pułku Kalinouskiego, choć był znany w kręgach jego żołnierzy - wyjaśniono we wpisie.
"Aliaksiej uczestniczył w działaniach bojowych w Donbasie podczas Operacji Połączonych Sił (Ukrainy - red.). Od pierwszych dni otwartej wojny aktywnie uczestniczył w obronie Ukrainy. Bohaterowie nie umierają! Żywie Biełaruś i Sława Ukrainie!” – czytamy.
Kastuś Kalinouski (Konstanty Kalinowski), patron ochotniczego pułku, był polsko-białoruskim działaczem niepodległościowym i uczestnikiem powstania styczniowego. Zginął w 1864 roku w Wilnie, stracony z rozkazu rosyjskich władz.Полк Каліноўскага
Загінуў беларус - Аляксей Аўдзеенка Баец з пазыўным "Якуб" стаў 16 загінуўшым беларускім ваяром ад пачатку поўнамаштабнай вайны за Украіну. Ён загінуў 4 снежня на Бахмуцкім накірунку. З 2016 года Аляксей жыў ва Украіне, стаў добраахвотнікам Тактычнай Групы Беларусь і хутка падпісаў кантракт з ЗСУ. Кіраўніцтва Палка Каліноўскага выдатна яго ведала, хоць ён і не быў у нашым складзе. Аляксей удзельнічаў у баявых дзеяннях на Данбасе падчас Аперацыі Аб'яднаных Сіл. З першых дзён поўнамаштабнай вайны прымаў актыўны ўдзел у абароне Украіны. Героі не паміраюць! Жыве Беларусь і Слава Украіне!
- 15:58
W wyniku nocnych ataków Rosji na obwód odeski jego główne miasto, Odessa, zostało niemal całkowicie odcięte od prądu - poinformował na Telegramie zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
"Minionej nocy wróg uderzył w energetyczne obiekty obwodu (odeskiego). W chwili obecnej miasto pozbawione jest prądu. Jest on dostarczany jedynie dla obiektów infrastruktury krytycznej: do szpitali, na oddziały położnicze, do kotłowni i stacji wodociągowych" - napisał.
W jego ocenie sytuacja jest krytyczna, ale znajduje się pod kontrolą władz. "Prace remontowe potrzebują więcej czasu niż zazwyczaj" - podkreślił Tymoszenko.ТИМОШЕНКО 🇺🇦
Цього тижня вдалося відновити майже все енергозабезпечення Одеси. ❗️Минулої ночі ворог завдав ударів по енергетичних об'єктах області. ⚡️Станом на зараз місто знеструмлено. Заживлено тільки об'єкти критичної інфраструктури: лікарні, пологові будинки, котельні та насосні станції. Ситуація залишається важкою, однак контрольованою. ‼️На відновлювальні роботи потрібно більше часу, ніж зазвичай. Просимо з розумінням поставитися до ситуації, що склалася. Влада та комунальники працюють цілодобово. Ми вже відновлюємо зруйноване. ⚠️ В Одесі та області працюють всі Пункти Незламності.
- 15:07
Wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby ostrzelały obwód chersoński 51 razy. Do ataków użyły moździerzy, wyrzutni rakietowych i artylerii lufowej - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tomaszenko.
"W wyniku ostrzałów ucierpiały dzielnice mieszkalne Chersonia, wróg uszkodził szpital, sklepy i magazyny. Pociski uszkodziły też infrastrukturę przemysłową. Osiem osób zostało rannych" - napisał na Telegramie Tymoszenko.
- 13:47
Rosja nadal odmawia dostępu do ukraińskich jeńców, przetrzymywanych w obozie w Ołeniwce w okupowanej części obwodu donieckiego – oświadczył ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec w wywiadzie dla Radia Swoboda.
- Po raz kolejny nie jesteśmy tam dopuszczani. Wygląda na to, że otrzymamy dostęp do Ołeniwki dopiero po tym, jak Siły Zbrojne Ukrainy ją wyzwolą – powiedział. - Według naszych informacji obecnie znajduje się tam 150 obywateli Ukrainy. Są to nie tylko wojskowi – dodał.
Łubinec skrytykował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i oskarżył organziację o brak efektywności m.in. w sprawie jeńców.
- Z jednej strony domagamy się, by Komitet zmienił coś w swojej działalności, a z drugiej strony powiedzieliśmy im oficjalnie, że szukamy alternatywy. Nawet jeśli w przyszłości będą dwie organizacje, nawet jeśli Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w końcu pokaże swoją efektywność, to dwie organizacje zawsze są lepsze od jednej – ocenił. - Uważam, że jest to znacznie lepszy mechanizm uzyskania jakiejkolwiek informacji w sprawie kontaktu z jeńcami wojennymi – dodał Łubinec.
- 12:37
Władze Ukrainy przychylnie patrzą na możliwość odegrania przez Stolicę Apostolską roli mediatora w przyszłych negocjacjach pokojowych, ale "smutna prawda jest taka, że nie nadszedł jeszcze moment na mediacje, a powodem jest prezydent Putin - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w rozmowie opublikowej przez włoską agencję Ansę.
- Jeśli chcesz pokoju, nie wysyłaj każdego tygodnia pocisków, by niszczyć naszą infrastrukturę, nie posyłaj wciąż żołnierzy, by zajmowali nasze miasta, nie przyłączaj terytoriów, które należą do innych - powiedział Kułeba. - Nadejdzie moment na mediacje i jeśli Stolica Apostolska chce w nich uczestniczyć będzie mile widziana - dodał.
Papież modlił się o pokój w Ukrainie
- 11:45
Rosyjskie służby specjalne wzmagają działania skierowane przeciwko ukraińskiemu ruchowi oporu na okupowanych terytoriach - napisał rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
"Rosjanie nasilają działania antydywersyjne na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Szczególną uwagę zwracają na Autonomiczną Republikę Krym" - ogłoszono w komunikacie.
Według portalu zadaniem rosyjskich służb jest wykrywanie sieci ukraińskiego podziemia na półwyspie. "W tym celu przeprowadzane będą rewizje w mieszkaniach i domach mieszkańców Krymu. Działania będą skierowane przede wszystkim przeciwko przedstawicielom narodu krymskich Tatarów" - czytamy.
- 11:34
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi działania kontrwywiadowcze w obiektach Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie charkowskim. Są one wymierzone w rosyjskie służby specjalne - poinformowała obwodowa delegatura SBU.
SBU wkroczyła do obiektów religijnych podległej Moskwie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej wraz z funkcjonariuszami Gwardii Narodowej MSW i Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.
Rewizje trwają w 14 zgromadzeniach zakonnych i świątyniach, między innymi w katedralnym Soborze Zwiastowania w Charkowie i katedralnym Soborze Wniebowstąpienia Pańskiego w Iziumie.
"Biorąc pod uwagę zbrojną agresję fr [Federacji Rosyjskiej - przyp. red.] działania te prowadzone są w celu uniemożliwienia wykorzystania wspólnot religijnych jako ośrodków 'ruskiego mira' oraz zabezpieczenia społeczeństwa przed prowokacjami i aktami terrorystycznymi" - ogłosiła charkowska SBU na swoim profilu na Facebooku.
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzą kontrole w Kijowie (22.11.2022)
- 11:26
Od początku otwartej fazy wojny Rosji przeciwko Ukrainie władze obwodu ługańskiego na wschodzie kraju udokumentowały śmierć 415 cywilów, jednak pełna skala rosyjskich zbrodni będzie znana dopiero po wyzwoleniu - przekazał we wpisie opublikowanym na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.
"Odnotowano już wiele faktów tortur i porwań mieszkańców regionu. 415 oficjalnie udokumentowanych zabitych w trakcie wrogiej agresji, setki grobów w podwórkach, tortury i zaginięcia. Znane są przypadki, gdy mieszkańcy obwodu ługańskiego, którzy się nie ewakuowali, po dwa miesiące znajdowali się w [rosyjskich - przyp. red.] katowniach" - podkreślił Hajdaj.
"Nie wiemy jeszcze, co nas czeka po wyzwoleniu ojczystej Ługańszczyzny" - skomentował szef obwodowej administracji wojskowej.
- 10:38
Rosja najprawdopodobniej zużyła dużą część własnych pocisków balistycznych i próbuje to uzupełnić sprowadzając setki takich pocisków z Iranu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że Iran stał się jednym z głównych militarnych stronników Rosji, odkąd zaatakowała ona Ukrainę, a wsparcie Iranu dla rosyjskiego wojska prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych miesiącach. Rosja próbuje uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych, a w zamian najprawdopodobniej oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego, który przekształca ich relacje obronne.
- 9:46
Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu kraju – poinformowało dowództwo operacyjne Południe ukraińskich wojsk lotniczych.
"Jednostki dowództwa powietrznego Południe wojsk lotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy strąciły dziesięć wrogich dronów kamikaze nad obwodami chersońskim, mikołajowskim i odeskim" – przekazano w komunikacie na Telegramie.
Dowództwo operacyjne przekazało również, że w wyniku nocnego ataku bez prądu pozostają tysiące abonentów w obwodzie odeskim.
- 8:47
Specjaliści rozpoczynają prace nad odbudową mostu na drodze z Mikołajowa do Chersonia na trasie międzynarodowej M14, który został całkowicie zniszczony w wyniku działań wojennych - przekazał na Telegramie Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy.
"Drogowcy zapewniają, że poradzą sobie w ciągu kilku miesięcy. Teraz są tu objazdy, bo to jest 'Droga życia' do Chersonia, którą odbywa się ewakuacja i którą jest dostarczana pomoc humanitarna" – dodał Kyryłenko.
Remont mostu, nazywanego "Drogą Życia"
- 8:25
Kostiantyn Wełyczko, wolontariusz z okupowanego Mariupola, który spędził w rosyjskiej niewoli 107 dni, złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - podała ukraińska sekcja Radia Swoboda.
Wełyczko chce udowodnić, że był torturowany przez rosyjskich okupantów i dochodzić odszkodowania. W niewoli był bity, głodzony, zmuszany do kucania z rękami za głową tak długo, aż czerniały mu stopy i tracił przytomność - dodała rozgłośnia.
- 7:18
Wojna w Ukrainie skierowała uwagę Stanów Zjednoczonych z powrotem do Europy, jednak, w dłuższym okresie, Waszyngton nie zdoła utrzymać obecnego poziomu zaangażowania w związane z nią sprawy - pisze Max Bergmann w artykule dla amerykańskiego czasopisma "Foreign Affairs". USA powinny dążyć do lepiej uzbrojonej Unii Europejskiej i przejęcia przez nią większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo - podkreśla.
Stany Zjednoczone wsparły Ukrainę ogromną ilością broni, zmobilizowały Zachód do bezprecedensowych sankcji gospodarczych wobec Moskwy oraz wzmocniły NATO dodatkowym rozmieszczeniem sił w Europie - dodaje Bergmann, ekspert waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.
- 4:09
- Rosja stara się współpracować z Iranem w obszarach takich jak rozwój broni i szkolenia - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Wyraził przy tym obawy, że Rosja zamierza "dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe", w tym helikoptery i systemy obrony.
- Iran stał się głównym militarnym wsparciem Rosji - stwierdził Kirby. - Rosja używa irańskich dronów do ataków na infrastrukturę energetyczną, pozbawiając miliony Ukraińców prądu, ciepła i krytycznych usług. Ludzie na Ukrainie umierają obecnie w wyniku działań Iranu - dodał.
John Kirby
- 3:57
NBC News: Czołowi urzędnicy amerykańscy poinformowali, że Rosja zapewnia Iranowi "bezprecedensowy" poziom wsparcia wojskowego i technicznego w zamian za irańskie systemy uzbrojenia.
- 3:57
Eksperci ISW: Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystuje rozmowy o negocjacjach z Ukrainą jako środek do podważania Ukrainy w oczach zachodnich sojuszników, przedstawiając władze w Kijowie jako niechętne do kompromisów czy choćby podjęcia poważnych rozmów.
- 3:57
Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w "rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia" - poinformowała minister spraw zagranicznych Penny Wong, którą cytuje agencja Bloomberg.
- 3:56
Władze Białorusi przekazały, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
- 3:56
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Donieck
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Donieck
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Donieck
- 3:55
Od wielu tygodni szturmowany przez Rosjan Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, jest terenem bardzo intensywnych walk. Armia ukraińska ocenia, że obecnie jest to "najbardziej krwawy, brutalny i ciężki" rejon w działaniach zbrojnych. Eksperci oceniają, że choć wojska rosyjskie koncentruje się na zdobyciu Bachmutu i skierowały tam znaczne siły, to jednak zajęcie przez nie tego miasta nie będzie mieć przełomowego znaczenia dla przebiegu wojny.
- 3:55
- Dziękuję wszystkim naszym bohaterom, wszystkim żołnierzom i dowódcom, którzy trzymają linię frontu na tym kierunku, odpierają ataki i zadają znaczne straty przeciwnikowi - w odpowiedzi na to piekło, które wkroczyło na Ukrainę pod rosyjskim sztandarem - dodał ukraiński prezydent.
- 3:55
Sytuacja w kluczowych miejscach w Donbasie: w Bachmucie, Sołedarze, Marjince, Kreminnej pozostaje bardzo trudna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Już od dawna na tych terenach nie ma żadnego miejsca do życia, które nie byłoby zniszczone przez pociski i ogień. Okupanci praktycznie zniszczyli Bachmut, kolejne miasto w Donbasie, które rosyjskie wojska zamieniły w spalone ruiny - powiedział Zełenski w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu.
- 3:54
Rosja musi wycofać swoje wojska z terytorium Ukrainy, zanim będzie można rozważać jakiekolwiek porozumienie - podkreślił premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Autorka/Autor:asty, ft, tas, KS//now
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu