Ukraińska armia o linii kontrataku Rosjan

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads,
ks
//now
Źródło:
tvn24.pl

Środa jest 343. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Oddziały rosyjskie starają się kontratakować na kierunku Swatowe-Kreminna w obwodzie ługańskim - poinformował portal Suspilne, powołując się na relację ukraińskiego sierżanta Ołesia Malarewicza, który bierze udział w walkach. "Rzucają wszystkich: najemników, wagnerowców, oddziały przeznaczenia specjalnego, przerzucili nawet żołnierzy wojsk powietrznodesantowych" - relacjonował żołnierz. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:17

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:03

  "Ratownicy, służby porządku publicznego i służby komunalne przeszukują gruzy zniszczonego budynku. Jest możliwe, że pod gruzami są ludzie" - napisał na Telegramie Pawło Kyryłenko, szef obwodowej administracji wojskowej.

  Według Kyryłenki blok mieszkalny znajdujący się w centrum miasta został całkowicie zniszczony. Umieścił on na Telegramie zdjęcie zniszczonego budynku.

 • 3:19

  Instytut Badań nad Wojną: ukraińscy urzędnicy nadal ostrzegają przed zamiarem przeprowadzenia przez Rosję zdecydowanej operacji ofensywnej w Donbasie w lutym i/lub marcu.

 • 2:24

  - Miałem dzisiaj szereg spotkań operacyjnych z naszymi wojskowymi. Nastąpiło pewne nasilenie ofensywnych działań okupantów na linii kontaktowej na wschodzie naszego kraju. Sytuacja staje się coraz trudniejsza - powiedział Wołodymyr Zełenski.

  - Wróg próbuje teraz uzyskać przynajmniej cokolwiek aby pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja jakoby ma jakieś szanse - dodał prezydent Ukrainy.

 • 1:21

 • 0:31

  Rosyjska rakieta zniszczyła blok mieszkalny w Kramatorsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowały lokalne władze co najmniej dwie osoby zginęły a siedem zostało rannych. Trwa przeszukiwanie gruzowiska, pod którym mogą być dalsze ofiary.

 • 22:57

  Trwają zaciekłe walki na wschodniej Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  "Wróg próbuje rozszerzyć ofensywę w kierunku Łymanu. Wykonuje potężne próby przebicia się przez naszą obronę. Mimo ciężkich strat rosyjscy najeźdźcy kontynuują ofensywę także w rejonach Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki" – napisała na Telegramie.

 • 22:54

  Stany Zjednoczone w najbliższy piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu - poinformował "Wall Street Journal".

 • 22:24

  Rosja skutecznie i na "przemysłową skalę" omija sankcje, nałożone na jej sektor naftowy, tworząc "szary rynek" handlu ropą, który zapewne rozwinie się jeszcze bardziej, gdy w życie wejdą kolejne zachodnie restrykcje - napisał "Economist".

 • 21:03

  Komisja Europejska i kraje UE powinny wspierać przejście na nawozy organiczne i pracować nad zmniejszeniem zależność od nawozów z Rosji - ocenili europosłowie z komisji rolnictwa PE. Projekt rezolucji w tej sprawie został przyjęty 38 głosami "za", przy siedmiu "przeciw" i dwóch wstrzymujących się.

 • 20:02

  Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 amerykańskich transporterów opancerzonych M-113 - podały hiszpańskie media w oparciu o informacje ministerstwa obrony w Madrycie.

 • 19:40

  Łotewski Komitet Olimpijski (LOK) oświadczył, że może zbojkotować wszelkie międzynarodowe zawody sportowe, jeśli udział w nich wezmą Rosja i Białoruś. To reakcja Rygi na plany MKOl, który rozważa możliwość dopuszczenia sportowców rosyjskich i białoruskich do udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu pod neutralną flagą.

 • 18:39

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że przeprowadził "bardzo szczerą i owocną" rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, dotyczącą potrzeb armii ukraińskiej, broniącej kraju przed inwazją rosyjską.

  "Francja jest z nami! Dziękuję prezydentowi i narodowi Francji za przywództwo i niesłabnące wsparcie" - dodał minister.

 • 18:37

  Z apelem do biznesu austriackiego, by zrezygnował ze współpracy z Rosją i aktywniej współpracował z Ukrainą, zwrócił się prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

  Zełenski powiedział, że podczas rozmów podkreślał, iż Rosja - którą nazwał "państwem terrorystą" - powinna "odczuć cenę swojego terroru".

 • 18:13

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla CNN, że "z pewnością rozważy" przekazanie systemu obrony przeciwrakietowej "Żelazna Kopuła" Ukrainie. Dodał też, że Izrael podjął działania przeciwko irańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu zaopatrującemu Rosję.

 • 18:06

  Jedną z największych pomyłek, jaką może popełnić armia ukraińska, to niedocenienie możliwości wojsk Rosji – ocenił na antenie telewizji Suspilne pułkownik rezerwy Władysław Sełezniow, wskazując, że w najbliższym czasie "ryzyko eskalacji może być duże".

 • 17:29

  Amerykański resort finansów ogłosił nałożenie sankcji przeciwko 22 osobom i podmiotom zaangażowanym w zaopatrywanie sektora zbrojeniowego Rosji i omijanie restrykcji. Na listę wpisano osoby i firmy działające m.in. na Cyprze i w Izraelu.

 • 17:01

  Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni.

  - Ciągle wykluczamy coś, co w końcu jesteśmy gotowi zrobić. To czyni nas niewiarygodnymi. Ten pośpiech w mówieniu "nie" powinien się wreszcie skończyć, jest szkodliwy - powiedział.

 • 16:59

  Wojska rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie donieckim na dwóch kierunkach - na Bachmut, leżący na północ od Doniecka i na Wuhłedar na południowym zachodzie. Pod Bachmutem udało im się nieco odsunąć flankę obrony ukraińskiej, pod Wuhłedarem ich postępy są skromniejsze.

 • 16:29

  W trakcie wojny w Ukrainie zginęło co najmniej 220 sportowców oraz trenerów z tego kraju - poinformował ukraiński minister sportu Wadym Hutcajt, cytowany przez agencję Agerpres.

  Według danych ministerstwa sportu Ukrainy efektem trwającej od blisko roku rosyjskiej inwazji na ten kraj jest też zniszczenie wskutek działań zbrojnych ponad 320 obiektów sportowych.

 • 15:25

  Rada Ministrów Ukrainy zwolniła kierownictwo Państwowej Służby Celnej. Stanowiska stracili p.o. szefa służby Wiaczesław Demczenko oraz dwóch jego zastępców – poinformował portal Unian.

 • 15:10

  Oddziały rosyjskie starają się kontratakować na kierunku Swatowe-Kreminna, w obwodzie ługańskim - poinformował portal Suspilne, powołując się na relację ukraińskiego sierżanta Ołesia Malarewicza, który bierze udział w walkach na kierunku ługańskim.

 • 14:09

  Ukrainę czeka "bardzo aktywna faza" wojny z Rosją. W lutym i marcu br. należy oczekiwać bardzo aktywnych działań na froncie - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  "Jesteśmy teraz przed bardzo aktywną fazą (wojny)" - powiedział Jusow. Przyznał zarazem, że sytuacja na froncie jest trudna, a Rosjanie kontynuują działania ofensywne.

  Jak tłumaczył, Rosjanie zdają sobie sprawę, że zwiększa się poparcie międzynarodowe dla Ukrainy, tak więc rzucają do działań ofensywnych swoich zmobilizowanych rezerwistów i najemników z Grupy Wagnera. Jusow zapewnił, że straty Rosjan znacznie przekraczają straty ukraińskie.

 • 13:34

  Pod Bachmutem w obwodzie donieckim trwają starcia z siłami agresora. W ciągu doby wojska rosyjskie 151 razy ostrzelały ukraińskie pozycje - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  Rzecznik powiedział portalowi Suspilne, że ostrzeliwane były miejscowości Jampoliwka, Spirne, Razdoliwka, Błahodatne, Krasna Hora, Bachmut, Kliszczijiwka, Paraskowijiwka.

  "W rejonie Sołedaru było 56 ostrzałów i 13 starć" - dodał Czerewaty. Według niego straty wroga to 360 żołnierzy zabitych i 290 rannych.

  Powołując się na jednego z dowódców, Suspilne podaje, że wojska rosyjskie próbują przejąć kontrolę nad trasą Kostiantyniwka-Bachmut, aby odciąć trasę dostaw dla sił ukraińskich.

 • 12:30

  Przez Mariupol przejechał wojskowy konwój transportujący żołnierzy w kierunku Berdiańska - przekazał w mediach społecznościowych doradca ukraińskiego mera okupowanego przez Rosjan miasta, Petro Andriuszczenko. W tym samym kierunku transportowane miały być także zestawy przeciwlotnicze Buk.

  Андрющенко Time

  🪖Військова ситуація. 🇷🇺 завіксовано велика колона вантажівок (позначка V в квадраті) з російського напряму через центр в напрям Мангуш/Бердянськ. Понад 25 автівок з БК та поки живою силою 🚀 чергове перміщення ЗРК БУК. З Лівобережного району (після фіксації роботи вночі) знов в напрям Мангушу. Такими переміщеннями в межах Маріуполя та околиць росіяни намагаються приховати справжнє розташування сил ППО.

 • 12:16

  Koncentracja rosyjskich sił na okupowanych terenach Ukrainy wymaga od nas i naszych partnerów konkretnych działań, dlatego już powstała "koalicja czołgowa", a ponadto trwają rozmowy w sprawie przekazania Kijowowi pocisków dalszego zasięgu i samolotów szturmowych - oznajmił doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

  "Każda faza wojny wymaga odpowiednich rodzajów uzbrojenia" - podkreślił polityk w komunikacie na Twitterze. Jak dodał, w ramach "koalicji czołgowej" planowane są przedsięwzięcia logistyczne, szkolenia dla żołnierzy ukraińskich formacji pancernych i przede wszystkim dostarczenie maszyn przez kraje sojusznicze.

  Pozytywna decyzja Zachodu w sprawie przekazania Kijowowi samolotów wielozadaniowych F-16 i pocisków dalszego zasięgu, takich jak ATACMS, jest pewna i wcześniej czy później zostanie podjęta. Nie ma bowiem sensu dostarczać nam czołgów, nie zapewniając tym pojazdom osłony z powietrza - ocenił we wtorek ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.

 • 11:47

  Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

  Dwaj "stosunkowo ważni" oficerowie jechali samochodem z Sewastopola do Symferopola, lecz nie dotarli do celu, ponieważ ich auto zostało wysadzone w powietrze. Obaj funkcjonariusze zginęli.

  "Gratulujemy naszym braciom skutecznej operacji. Materiały wybuchowe wprawdzie domowej roboty, ale eksplodują nie gorzej niż profesjonalne. Zuchy! To dopiero początek!" - czytamy na łamach rządowego serwisu i w komunikacie organizacji Atesz na Telegramie.

  Атеш

  АТЕШ работает. Минус два офицера Росгвардии! У нас длинные руки. И мы запустили их в гнездо опричников Кремля — в Росгвардию. Наши люди в этой преступной по своей сути организации смогли ликвидировать двух весьма важных офицеров Росгвардии, которые спешили из Севастополя в Симферополь. Не доехали, сгорели в машине. Поздравляем наших братьев с успешной операцией. Взрывчатка хоть и самодельная, но взрывается не хуже казенной. Молодцы! Это только начало! Не бойтесь! Боритесь! Вступайте в ряды АТЕШ!

 • 11:35

  Rosja zapowiedziała, że rakiety dalekiego zasięgu, które mają być cześcią nadchodzącego pakietu pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, eskalują konflikt, ale nie zmienią jego przebiegu.

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział również dziennikarzom, że nie ma planów, aby prezydent Rosji Władimir Putin prowadził rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

 • 11:11

  Ukraiński sztab generalny przedstawił dane na temat rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 128 tys. żołnierzy (+920 ostatniej doby), 3209 czołgów (+8), 293 samoloty oraz 2207 systemów artyleryjskich (+10).

 • 11:01

 • 10:57

  Funkcjonariusze straży granicznej Ukrainy zniszczyli pod Bachmutem cały pododdział rosyjskich wojsk, liczący ośmiu żołnierzy. Napastnicy próbowali otoczyć i wziąć szturmem posterunek pograniczników, lecz ich zamiary zostały powstrzymane - oznajmiła straż graniczna w komunikacie na Telegramie.

  Operatorzy dronów zauważyli manewr sił przeciwnika i skierowali w ich stronę moździerz. Następnie funkcjonariusze otworzyli do najeźdźców ogień z broni strzeleckiej i granatników. Cała grupa wrogich żołnierzy została wyeliminowana - powiadomiła ukraińska służba.

  ДПСУ | Держприкордонслужба

  Жоден із 8 окупантів живим на полі бою не залишився🐷 Росіяни спробували оточити та взяти штурмом опорний пункт прикордонників поблизу Бахмута. Маневр ворожих сил помітили оператори БПЛА та скорегували на них міномет. А бійці на опорнику відкрили по загарбниках вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів. Ворожу групу було ліквідовано у повному складі!☠️ 🇺🇦 Telegram | Сайт | Instagram | Twitter | Facebook | YouTube | TikTok

 • 10:40

  W walkach o Bachmut, w obwodzie donieckim, w jednym budynku jesteśmy my, a sto metrów dalej, w drugim, są Rosjanie. Nie ma możliwości brać jeńców - powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi Ważnyje Istorii weteran wojny czeczeńskiej walczący po stronie Ukrainy.

  Po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji biorą udział cztery czeczeńskie bataliony, których członkowie otrzymują żołd, żywność i uzbrojenie. Dzięki doświadczeniu bojowemu ich straty są minimalne. Czeczeni nie lubią siedzieć w okopach, prowadzą więc działalność dywersyjną i zwiadowczą. "Rosjanie się budzą, a dowódcy już nie ma. Albo jest martwy" – mówi jeden z żołnierzy.

  Czeczeni mówią o tej wojnie, że w porównaniu z tymi w ich ojczyźnie jest komfortowa i nazywają ją "pięciogwiazdkową". Podczas wojen czeczeńskich przebywali bowiem tygodniami w górach, bez zaopatrzenia w broń i żywność - podkreśla portal.

  Batalion imienia szejcha Mansura nie wchodzi jednak w skład ukraińskiej armii i rządzi się swoimi prawami, a działa dzięki wolontariuszom, ofiarodawcom i własnym zdobyczom na wrogu. To właśnie z jego członkami rozmawiał korespondent portalu Ważnyje Istorii.

  W Bachmucie i okolicach "całą dobę trwa ostrzał. Trwają walki miejskie. Rosjanie naściągali tam więźniów i wysyłają ich na nas falami, chyba tylko po to, żebyśmy ich pozabijali. Bo co można powiedzieć, jeżeli puszczają ich przez otwarty teren prosto pod lufy naszych karabinów? (…) Kto nie zginął, wraca. A potem znowu idą, ale ze wsparciem artyleryjskim" - relacjonuje Arbi, weteran drugiej wojny czeczeńskiej.

 • 10:27

  Rosyjska armia nie ma wystarczających sił i środków, by przeprowadzić zmasowane natarcie na całej linii frontu, liczącej 1500 km. Prawdopodobna jest jednak ofensywa w obwodzie ługańskim, z kierunku Starobielsk-Swatowe - ocenił w rozmowie z portalem Suspilne ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Serhij Hrabski.

  "Obserwujemy wzmocnienie zgrupowań przeciwnika w obwodach donieckim i ługańskim. Rosja próbuje też skoncentrować swoje siły na kierunku zaporoskim, ale wróg znajduje się tam w dosyć niekorzystnej sytuacji, ponieważ ukraińskie wojska mają możliwość, by stale ostrzeliwać rosyjskie pozycje. (...) Dlatego ataki (najeźdźców) w obwodzie zaporoskim mają charakter demonstracyjnych prowokacji, obliczonych na rozproszenie działań Ukraińców (konieczność utrzymywania tam części sił zbrojnych - PAP). Takie próby były już podejmowane przez Rosjan w ubiegłym tygodniu" - wyjaśnił Hrabski.

  Jak dodał, "względny spokój", który panuje obecnie na Ługańszczyźnie, może świadczyć o tym, że to właśnie w tym regionie przeciwnik zamierza zgromadzić główne siły uderzeniowe, a następnie przeprowadzić natarcie.

 • 9:37

  W Ukrainie wciąż utrzymuje się wysokie niebezpieczeństwo rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych - ostrzegł Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według jego obliczeń ostatniej doby przeciwnik przeprowadził ponad 65 ostrzałów artyleryjskich, niszcząc infrastrukturę cywilną w kilku obwodach.

  "W ciągu minionej doby okupanci dokonali pięciu uderzeń lotniczych i sześciu rakietowych. Przeprowadzili ponad 65 ataków z użyciem systemów artyleryjskich. Uszkodzona została cywilna infrastruktura miejscowości w obwodach sumskim, charkowskim, mikołajowskim i chersońskim" - ogłoszono w codziennym komunikacie.

  Według dowództwa armii Ukrainy Rosjanie prowadzą intensywne działania ofensywne na kierunku łymańskim i w okolicach Bachmutu, jednak ponoszą tam ogromne straty. "Przeciwnik atakuje także bez sukcesu na kierunku andrijiwskim i nowopawłowskim" - wskazano.

  Sztab generalny zwrócił uwagę, że w rejonie miejscowości Nowoiwaniwka w obwodzie ługańskim Rosjanie utworzyli nowy szpital wojskowy. "Leczy się w nim około 100 rosyjskich żołnierzy. Stopień ciężkości obrażeń jest zazwyczaj zaniżany i nie jest wpisywany do dokumentów. Po udzieleniu minimalnej pomocy (żołnierze) odsyłani są na pierwszą linię frontu" - czytamy.

 • 9:30

  - Rosja przygotowuje się do maksymalnej eskalacji. Gromadzi wszystko, co możliwe, przeprowadza manewry i szkolenia. Rozumiemy, że wszystko jest na stole. Mogę powiedzieć, że nie wykluczamy żadnego scenariusza w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni - oświadczył stacji Sky News Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

  Zapewnił, że ukraińskie siły zbrojne przygotowują się na wszystkie scenariusze, a tym razem mają znacznie większe wsparcie od zachodnich partnerów, w tym Wielkiej Brytanii, niż 12 miesięcy temu. - Te kraje, które pomagają nam w walce, zaczęły udzielać nam maksymalnej pomocy - zaznaczył.

  Daniłow powiedział, że spodziewa się, iż około połowy z ponad 320 tys. zmobilizowanych przez Rosję we wrześniu żołnierzy będzie zaangażowana w drugą falę uderzenia na Ukrainę. Cześć tych powołanych została już wysłana na front, aby uzupełnić rosyjskie straty.

 • 9:18

  Pacek: dla Rosji największym problemem jest zatrzymanie pomocy Zachodu dla Ukrainy.

 • 9:17

  Pacek: samoloty na tym etapie nie będą dostarczane. Dostarczane są czołgi i artyleria.

 • 9:16

  Pacek: to jest umożliwienie Ukrainie ofensywnego działania, które spotka się z odpowiedzią Rosji.

 • 9:14

  Pacek: w najbliższym pakiecie pomocy od USA mogą znaleźć się pociski o zasięgu 300 km.

 • 9:12

  Gen. prof. Bogusław Pacek (dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego) w TVN24: to, co nas może czekać, to prawdziwa burza. To, co dzisiaj jest w Ukrainie, to obawa przed rosyjską ofensywą z kilku kierunków. Obawa przed tym, czy zostanie do niej dostarczona broń już obiecana przez Zachód.

 • 8:32

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony poinformował, że w ostatnich dniach jedne z najintensywniejszych ostrzałów w konflikcie miały miejsce prawdopodobnie wzdłuż Dniepru na południu Ukrainy, a obejmowało to dalszy rosyjski ostrzał Chersonia ze wschodniego brzegu rzeki. 29 stycznia lokalne władze poinformowały o kolejnych trzech zabitych cywilach w Chersoniu, zaś dwa zagraniczne statki zacumowane na rzece zostały uszkodzone, powodując wyciek ropy.

  "Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem. Niejasne jest dokładne uzasadnienie Rosji, by zużywać tu nadwerężone zapasy amunicji. Prawdopodobnie dowódcy mają jednak częściowo na celu obniżenie morale ludności cywilnej i powstrzymanie ewentualnych ukraińskich kontrataków przez Dniepr" - napisano.

 • 8:26

  Czterech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

  Ofiary śmiertelne to mieszkańcy Bachmutu i Wuhłedaru, a także miejscowości Paraskowijiwka. Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, w regionie donieckim zginęło już co najmniej 1339 osób, a 2939 doznało obrażeń.

 • 8:14

  Hiszpania planuje wysłać Ukrainie od 4 do 6 czołgów Leopard 2A4 - podaje "El Pais", powołując się na rządowe źródła.

 • 7:44

  W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) pisze o sytuacji w Bachmucie.

  Szturmujące przez kilka miesięcy najemnicze formacje rosyjskiej Grupy Wagnera są przerzucane z okolic tego miasta na południe, do obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Zastępują je dobrze wyszkolone jednostki regularnej armii rosyjskiej, w tym wojska powietrznodesantowe. Wzmocnione oddziały agresora zdołały w ostatnich tygodniach osiągnąć pewne postępy pod Bachmutem, atakując miasto od północnego wschodu i południowego zachodu - powiadomił ISW za ukraińskimi dowódcami Wołodymyrem Nazarenką i Denysem Jarosławskim, walczącymi w Donbasie.

  Jak podkreślono w analizie, przeprowadzenie przez siły rosyjskie zaskakującego dla Ukraińców okrążenia Bachmutu jest "wyjątkowo mało prawdopodobne". Gdyby jednak istniało poważne ryzyko, że przeciwnik może tego dokonać, dowództwo w Kijowie zdecyduje się na kontrolowane wycofanie z miasta, żeby oszczędzić własne siły - przyznał Jarosławski, cytowany przez ISW.

 • 6:52

 • 5:45

  "Nie" Bidena na prośby Ukrainy o samoloty F-16 zostało przyjęte ze sceptycyzmem w Pentagonie, gdzie niektórzy urzędnicy, powołując się na historie odrzucenia wcześniejszych próśb z Kijowa, przewidują ostateczną zgodę - pisze we wtorek "Washington Post"

 • 4:43

  Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).

  - Widziałem wiele czerwonych linii, które zostały narysowane, a czasami mam nawet wrażenie, że te czerwone linie nie są rysowane przez nas, kraje zachodnie, demokracje, ale że to terrorystyczne państwo Rosja próbuje je narysować poprzez strach i groźby. I próbuje je narzucić – powiedział prezydent Litwy.

 • 4:42

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:42

  Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu - poinformowali agencję Reutera amerykańscy urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin, dodali.

  Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który umożliwia administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących amerykańskich zapasów broni.

 • 4:41

  Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu, poinformowała agencja Reutera, opierając się na źródłach rządowych.

  Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu, poinformowali Reutera urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin, dodali.

 • 4:40

  Kary nałożone na Rosję i Białoruś nie podlegają negocjacjom - podkreślił Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To reakcja na wypowiedź prezesa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisława Pozdniakowa, który domaga się bezwarunkowego dopuszczenia sportowców do igrzysk.

  Ukraiński minister sportu Wadym Hutcajt przestrzegł, że Kijów zbojkotuje igrzyska w Paryżu, jeśli MKOl dopuści do startu Rosjan i Białorusinów. Zaznaczył, że "Ukraińcy zrobią wszystko, co możliwe, aby uniemożliwić rosyjskim i białoruskim sportowcom udział w międzynarodowych zawodach, nawet pod neutralną flagą".

 • 4:40

  Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow.

 • 4:40

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads, ks //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TELEGRAM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości