TVN24 | Świat

Rosjanie ostrzelali Białą Cerkiew. "W promieniu kilkuset metrów wszystkie budynki są zniszczone"

TVN24 | Świat

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Relacja Wojciecha Bojanowskiego z ostrzelanej przez Rosjan Białej Cerkwi (05.03.2022)
Relacja Wojciecha Bojanowskiego z ostrzelanej przez Rosjan Białej Cerkwi (05.03.2022)TVN24
wideo 2/24
TVN24Relacja Wojciecha Bojanowskiego z ostrzelanej przez Rosjan Białej Cerkwi (05.03.2022)

Rosjanie ostrzelali osiedle w Białej Cerkwi pod Kijowem - poinformował w sobotę mer tego miasta Hennadij Dykyj. Strażacy i żołnierze przeczesywali gruzy kilkudziesięciu budynków. Jak się okazało, ranna została jedna osoba. - Możemy mówić o prawdziwym cudzie - podkreśla Wojciech Bojanowski, reporter TVN24, który jest na miejscu.

Nagranie pokazujące zniszczone budynki opublikował na Facebooku Hennadij Dykyj, mer Białej Cerkwi, miasta położonego około 80 km na południe od stolicy Ukrainy.

"Właśnie przeprowadzono atak rakietowy. Trafiono w prywatne osiedle. Szukamy ludzi" - powiedział mer na nagraniu opublikowanym w sobotę przed południem.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Reporter TVN24: w promieniu kilkuset metrów wszystkie budynki są zniszczone

Do Białej Cerkwi dotarł Wojciech Bojanowski. Korespondent TVN24 do tej pory - razem ze swoim operatorem - relacjonował wydarzenia z Kijowa, który Rosjanie starają się okrążyć. Bojanowski bezpiecznie ewakuował się ze stolicy Ukrainy i w sobotę rano pojawił się w Białej Cerkwi.

- Słyszeliśmy od ludzi na miejscu, że słyszeli samolot lecący nad nimi dwukrotnie. Wiemy o osobach rannych, ale cały czas trwa tutaj przeszukiwanie gruzów. Właściwie w promieniu kilkuset metrów wszystkie budynki są niestety zniszczone - mówił.

Gruzy przeczesywali przez kilka godzin strażacy i żołnierze. "Ludzie zbierają swoje rzeczy. Uszkodzona została rura doprowadzająca gaz do uszkodzonych budynków" - podawał Bojanowski.

Po godzinie 13 reporter TVN24 poinformował, że zakończyło się przeszukiwanie gruzów. "Tylko jedna osoba została ranna. To starsza kobieta przygnieciona drzwiami. Biorąc pod uwagę, że kilkanaście budynków, w których w czasie ataku byli ludzie zostało doszczętnie zniszczonych, możemy mówić o prawdziwym cudzie" - napisał Bojanowski w mediach społecznościowych.

Mieszkanka zniszczonego budynku: to koszmar, to się musi skończyć

Gościem TVN24 był mieszkaniec Białej Cerkwi. Mężczyzna relacjonował, jak wyglądał sobotni poranek: - Rano słyszałem huk. Okazało się później, że to rakieta przeleciała tak nisko nad naszym osiedlem i trafiła w budynki prywatne. Wiem, że wiele tam zrujnowała. Na szczęście prawie nie było tam ludzi, bo chyba wcześniej większość ludzi stamtąd wyjechała.

Po południu, w jednym ze zniszczonych budynków był reporter TVN24. Bojanowski rozmawiał z kobietą, która mieszkała na pierwszym piętrze domu. - Byliśmy tutaj. Dziecko było tu, a my z siostrą czytałyśmy Biblię. To koszmar, to się musi skończyć, bo sił już nie mam. Nigdy w życiu nie miałam takich emocji - płakała kobieta.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Zniszczone budynki w Białej CerkwiWojciech Bojanowski

Pomoc z Ostrowca Świętokrzyskiego dla Białej Cerkwi

W sobotę po południu z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszyła ciężarówka z pomocą humanitarną dla Białej Cerkwi. "To transport pełen darów (konkretnych i potrzebnych) z wielu stron. Zarówno od tych z miasta, jak i wielu osób prywatnych" - poinformował w sobotę Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Biała Cerkiew jest miastem partnerskim Ostrowca Świętokrzyskiego. W ramach pomocy do ukraińskiego miasta przekazana zostanie żywność, środki opatrunkowe, apteczki medyczne, krótkofalówki oraz lornetki. O takie wsparcie prosił, w imieniu swoich, walczących mieszkańców, mer Hennadij Dykij.

Samorząd Ostrowca na wsparcie swojego miasta partnerskiego w Ukrainie przeznaczył 200 tysięcy złotych.

Transport zostanie odebrany w Ukrainie przez służby mera Białej Cerkwii. "W następnej kolejności odbierzemy i oczywiście zaopiekujemy się grupą około 20 dzieci z naszego miasta partnerskiego wraz z opiekunami" - przekazał prezydent Ostrowca.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Bojanowski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości