Mer Mariupola: w ciągu miesiąca blokady zginęło 5000 osób, około 210 z nich to dzieci

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw/kab
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP
Lichnerowicz: mieszkańcy Charkowa cały czas muszą żyć w piwnicach
Lichnerowicz: mieszkańcy Charkowa cały czas muszą żyć w piwnicach TVN24
wideo 2/5
TVN24Lichnerowicz: mieszkańcy Charkowa cały czas muszą żyć w piwnicach

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już ponad sześć tygodni. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w środę do ewakuacji mieszkańców obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego. - Należy się ewakuować, dopóki jest to jeszcze możliwe - zaznaczyła. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg tego dnia ogłosił, że "wkraczamy w krytyczną fazę wojny", a "Rosja wysyła wszystkie siły na wschód". W Mariupolu w ciągu miesiąca blokady zginęło 5000 osób, z których około 210 to dzieci - przekazał mer tego miasta. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nie udało się zająć stolicy. Rosyjskie oddziały wycofały się z obwodu kijowskiego.

> W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków rakietowych typu cruise - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na komunikatorze Telegram.

> Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa - poinformował we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken - podaje Agencja Reutera. Z kolei szef Pentagonu Lloyd Austin oświadczył, że USA przekażą Ukrainie drony z głowicami przeciwpancernymi.

> Po tym, jak z miasta wycofały się rosyjskie wojska, w Buczy w obwodzie kijowskim odnaleziono masowy grób cywilów. Burmistrz miasta Anatolij Fedoruk powiedział, że rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 mieszkańców miasta.

> Zdjęcia satelitarne przeczą lansowanej przez Rosję teorii, że do zabójstw cywilów w Buczy doszło już po opuszczeniu miejscowości przez jej wojska - podaje "New York Times".

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:02

  Kanadyjska armia analizuje możliwości pomocy Polsce w sprawie uchodźców z Ukrainy. Jedną z rozważanych możliwości jest wysłanie do Polski kanadyjskich oddziałów – podał w środę wieczorem publiczny nadawca CBC.

  Do Polski przyleciała w ostatnich dniach grupa wojskowych specjalistów, którzy mają ocenić możliwości pomocy na terenie Polski. "Zespół w Polsce przedstawi rekomendacje w sprawie potencjalnego zakresu i zadań, które mogą zostać podjęte przez kanadyjską armię" - cytowało CBC informację biura prasowego minister obrony Anity Anand, wskazując, że jedną z możliwości jest wysłanie oddziałów kanadyjskiego wojska do Polski.

 • 2:14

  Miasteczko Borodzianka jest jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości w obwodzie kijowskim - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. - To kolejny dowód na rosyjskie zbrodnie przeciwko ludzkości - oświadczył.

  - Miejscowi opowiadają, jak samoloty przylatywały w pierwszych dniach wojny i wystrzeliwały rakiety w ich domy z niskich wysokości – powiedział Monastyrski. Podkreślił też, że ratownicy pogotowia ratunkowego potrzebowali tygodnia na rozbiórkę tylko jednego zniszczonego wieżowca. Rozbiórkę gruzu rozpoczęli miesiąc temu, ale Rosjanie ostrzeliwali ich i sprzęt ratowniczy.

 • 1:44

 • 1:16

  We wschodniej i południowej Ukrainie toczą się ciężkie walki, a agresor częściej atakuje z powietrza obiekty infrastruktury krytycznej. Działania Rosjan na zajętych terytoriach przybierają formę narastającej pacyfikacji - opisują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 41 dniach wojny.

 • 1:12

  To zbrodnia, która wypełnia kryteria ludobójstwa - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN, odnosząc się do masakry w Buczy na Ukrainie. Jak dodał, celem rosyjskiej inwazji jest likwidacja narodu ukraińskiego. Andrzej Duda odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy zgadza się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który określił te zbrodnię mianem ludobójstwa.

  "Trudno się temu oprzeć (...) To zbrodnia, która wypełnia kryteria ludobójstwa, zwłaszcza jeśli spojrzy się na kontekst różnych rozmów, które są prowadzone" - powiedział prezydent. Jak dodał, rosyjska narracja o "denazyfikacji" Ukrainy jest pretekstem do popełniania masakr, a celem inwazji jest "w jakimś stopniu likwidacja ukraińskiego narodu".

 • 23:50

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wideo na Facebooku, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełenski wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy. - Jeśli nie będzie naprawdę bolesnego pakietu sankcji wobec Rosji i realnych dostaw broni, o które prosiliśmy wielokrotnie, Rosja uzna to za przyzwolenie na to, aby pójść dalej. Jako przyzwolenie na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie - powiedział Zełenski.

 • 23:42

  - Dopóki nie zbudujemy muru, który powinien być prawdziwą fortyfikacją, wzdłuż całej granicy Ukrainy z Mordorem, nigdy nie będziemy czuli się bezpieczni, zwłaszcza w rejonach przygranicznych. Podobnie jak kraj jako całość – powiedział szef administracji obwodu sumskiego na Ukrainie Dmytro Żywycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Jego zdaniem na granicy Ukrainy z Rosją powinna stanąć pięciometrowej wysokości ściana – "zarówno wysoka, jak i gruba". Żywycki podkreślił także, iż konieczne jest zbudowanie linii obrony, którą powinny stanowić umocnienia stacjonarne i twierdze. - Cała linia graniczna z Rosją musi być chroniona nie tylko murem, zawsze musi być tam nasze wojsko – powiedział Żywycki.

 • 23:15

  "Gdziekolwiek było rosyjskie wojsko, uwieczniamy ten sam obraz: nie ma miasta, w którym nie ma ofiar. Nie ma wsi, w której nie ma zniszczeń. To świadczy o ogólnym podejściu armii rosyjskiej do prowadzenia działań wojennych, stosunku do ludności cywilnej i grabieży... Liczymy setki zaginionych osób" - mówił minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

  Minister ogłosił też otwarcie całodobowej "gorącej linii" w policji krajowej dla krewnych osób, zabitych podczas działań wojennych w Rosji. Zwrócił się też do Ukraińców o pomoc w identyfikacjach zmarłych lub przymusowo deportowanych z Ukrainy na Białoruś.

 • 22:53

  Minister Monastyrski poinformował, że odnotowano wypadki śmiertelne w wyniku wybuchu różnego typu min-pułapek. - Nasz obywatel zginął po otwarciu bagażnika swojego samochodu, gdzie znajdował się granat. Sytuacja miała miejsce w jednej ze wsi w obwodzie kijowskim – mówił szef resortu spraw wewnętrznych.

  Według doniesień MSW z wtorku, w podkijowskiej Buczy Rosjanie zostawiali wybuchowe pułapki i granaty w mieszkaniach cywilów, w których znajdowali ukraińską symbolikę narodową albo wojskowe dokumenty.

 • 22:52

  Pirotechnicy w obwodzie kijowskim odnajdują i neutralizują każdego dnia 4-5 tys. ładunków wybuchowych, pozostawionych przez rosyjskie wojska. Szacunkowo, jeden dzień działań wojennych w danym miejscu oznacza później miesiąc rozminowywania - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

  - Przykładowo, jeśli mówimy o miesiącu walk w Borodziance, to wyobraźmy sobie, jak długo potrwa rozminowanie terenu, aby można było całkowicie bezpiecznie tam przebywać - powiedział Monastyrski, cytowany przez agencję UNIAN.

 • 22:15

  Trzy osoby cywilne poniosły śmierć w rezultacie rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w mieście Bałaklija w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazała w środę miejscowa prokuratura obwodowa.Poprzednio rosyjskie wojska ostrzeliwały Bałakliję w dniach 2-3 kwietnia. Poinformowano wówczas o jednej ofierze śmiertelnej.

  Pod koniec marca pojawiły się doniesienia o zatrzymaniu przez siły rosyjskie trzech przedstawicieli urzędu miasta w Bałaklii - mera Iwana Stołbowego, jego zastępcy i naczelnika jednego z wydziałów. Według administracji prezydenta Ukrainy, wszystkie te osoby miały zgodzić się na współpracę z okupantem.

  Położone 90 km na południowy wschód od Charkowa rejonowe (powiatowe) miasteczko Bałaklija liczyło przed wojną około 27 tys. mieszkańców.

 • 22:13

  "Z Mariupola i Berdiańska własnym transportem i autobusami do Zaporoża dojechało 3686 osób" - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Ukrinform. Poinformowała, że w obwodzie ługańskim z Siewierodoniecka, Lisiczańska, Popasnej, Rubiżnego i miejscowości Hirske ewakuowano 1206 osób. Łącznie 4892 osoby zostały w środę ewakuowane korytarzami humanitarnymi z obszarów zagrożonych działaniami wojennymi.

  Dzień wcześniej, we wtorek, ewakuowano około 3,8 tys. osób.

 • 21:58

  W czwartek prezydent Andrzej Duda złoży jednodniową roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii. Będzie tam między innymi rozmawiał "w cztery oczy" z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

  Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział, że głównym tematem tego spotkania będzie wojna w Ukrainie oraz współpraca w zakresie pomocy temu krajowi. Według szefa BBN, prezydent będzie rozmawiał też z premierem o współpracy wojskowej. - Mówimy o ewentualnej budowie fregat w ramach programu Miecznik, o systemie obrony przeciwlotniczej Narew. I tutaj rozmowy i współpraca są daleko zaawansowane - mówił. - Siłą rzeczy, wobec tego, co się dzieje na wschód od naszych granic chcielibyśmy te programy przyspieszyć - dodał.

 • 21:46

  Czy Ukraińcy może wygrać z Rosją? - Oczywiście, że mogą to wygrać - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby podczas briefingu.

 • 21:35

 • 21:11

  Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił w środę o sytuacji w podkijowskiej Buczy. - Jest bardzo prawdopodobne, że zostały tam popełnione zbrodnie wojenne – ocenił.

  Powiedział, że istnieją "bardzo wyraźne przesłanki", by sądzić, że siły rosyjskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie. - To, co wydarzyło się w Buczy wymaga nowego pakietu sankcji i bardzo wyraźnych środków - dodał.

 • 20:51

  Doradca mera Borodzianki Anatolij Rudniczenko przekazał, że około 200 osób prawdopodobnie zostało pogrzebanych żywcem pod gruzami bloków mieszkalnych, zbombardowanych w początkowej fazie rosyjskiej inwazji w Borodziance w obwodzie kijowskim.


  - Nadzieja umiera ostatnia. Wiemy jednak dobrze, że nikt z tych osób zapewne nie ocalał - poinformował Rudniczenko. Jego słowa zacytowano w reportażu serwisu The Kyiv Independent z wyzwolonej przez ukraińskie wojska Borodzianki.

  Według autorów artykułu, powołujących się na lokalne władze, na początku marca rosyjskie bombowce zrzuciły na Borodziankę ładunki o wadze 500 kilogramów. W wyniku ataku zniszczono około dziesięciu bloków mieszkalnych. Ich mieszkańcy mieli wówczas ukrywać się w piwnicach. - Borodzianka to pierwsze miasto w naszym kraju, w którym Rosjanie zbombardowali ludność cywilną - stwierdził Rudniczenko.

  Według ukraińskiej prokurator generalnej Iryny Wenediktowej, liczba cywilnych ofiar w Borodziance będzie prawdopodobnie najwyższa spośród wszystkich miejscowości w obwodzie kijowskim.

 • 20:46

  Włoski premier Mario Draghi, podsumowując na konferencji trwające dyskusje na temat ewentualnego embarga na rosyjski gaz w reakcji za agresję Rosji na Ukrainę, zapytał: Wolimy pokój czy włączoną klimatyzację? Takie pytanie musimy sobie postawić.

  Na konferencji po posiedzeniu rządu Draghi stwierdził, że Włochy będą działać zgodnie z decyzjami Unii Europejskiej.

  - Jeśli zaproponuje nam embargo, z zadowoleniem będziemy go przestrzegać. To, czego chcemy to bardziej skutecznego narzędzia na rzecz pokoju. Zadajemy sobie pytanie, czy cena za gaz może zostać wymieniona na pokój - mówił prmier.

 • 20:41

 • 20:23

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała dziś mieszkańców obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego do ewakuacji.

  Teraz do tego apelu odniósł się szef obwodu charkowskiego Ihor Terechow. - Charków jest dobrze uzbrojonym miastem gotowym do obrony. Ani administracja wojskowo-cywilna, ani wojsko, ani ja, jako mer Charkowa, nie widzimy potrzeby scentralizowanej ewakuacji z Charkowa - powiedział.

  - Nadal jesteśmy ostrzeliwani z artylerii z ziemi i bombardowani z powietrza. Wróg jest w stanie wojny z naszym narodem. Dlatego świętym prawem każdego człowieka jest decyzja, czy wyjechać, czy nie. Ja i cały nasz zespół jesteśmy na swoich miejscach. Pracujemy w pełnym wymiarze - zapewnił mer.

  Ocenił przy tym, że miasta Łozowa i Barwinkowe z obwodu charkowskiego, w pobliżu Doniecka, powinny być ewakuowane.

 • 20:17

  Mieszkanka Charkowa, ukraińska ekspert ds. bezpieczeństwa związana z European Expert Association Maria Avdeeva pokazała skalę zniszczeń w miejscowości Trościaniec w obwodzie sumskim. Wspomniała, że miasto było okupowane przez Rosjan od początku wojny, czyli od 24 lutego. Dopiero niedawno zostało wyzwolone.

  - Teraz możemy tu przyjść i zobaczyć te okropne, przerażające rezultaty rosyjskiej okupacji - mówi na nagraniu.

 • 20:01

  Szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko podał, że "rosyjskie wojska przejawiają największą aktywność w centralnej i północnej części obwodu donieckiego".

  "W godzinach porannych wróg cynicznie zaatakował cywilnych mieszkańców Wuhłedaru, którzy przyszli odebrać pomoc humanitarną. W wyniku ataku zginęły tam cztery osoby, a kolejne cztery zostały ranne" - przekazał.

 • 19:55

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał dziś z turecką telewizją Haberturk.
  Mówił o wydarzeniach w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel.

  - Spalili całe rodziny. Wczoraj znaleźliśmy kolejną rodzinę: ojciec, matka, dwoje małych dzieci - powiedział. Dodał, że rosyjscy wojskowi "palą ciała, dlatego że się boją" odpowiedzialności za zbrodnie.

  Pytany o wydarzenia w Buczy i zaprzeczenia ze strony władz Rosji Zełenski oświadczył, że "krwawych przykładów codziennie jest niestety coraz więcej, dlatego Rosja nie zdoła się skryć za dyskredytowaniem informacyjnym Ukraińców". Podkreślił, że oprócz odnalezionych masowych grobów są też świadkowie i przechwycone rozmowy telefoniczne.

  Według władz ukraińskich w podkijowskiej miejscowości Bucza, którą opuściły wojska rosyjskie, zabitych zostało co najmniej 400 cywilów, przy czym nie jest to jeszcze ostateczny bilans, zaś ci, którzy przeżyli, opowiadają o tym, jak cywile byli torturowani i zabijani przez rosyjskich żołnierzy, a niektórzy z zabitych mieli związane ręce i nogi.

 • 19:41

  W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt został skierowany do prac w Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

  W projekcie są m.in. zapisy o tymczasowym dopuszczeniu lekarzy z Ukrainy do wykonywania zawodu w Polsce. Podczas sejmowej dyskusji posłowie dopytywali, na jakich zasadach będą zatrudniani ukraińscy lekarze.

  Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker, odpowiadając na pytania w tej kwestii zauważył, że "w dużej mierze będzie to pomoc udzielana Ukraińcom". - Tu nie jest ważna kwestia znajomości języka. (...) W związku z tym na mocy tej ustawy wystarczy kwalifikacja w Ukrainie do wykonywania zawodu - opisał.

  Jak zapisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji, ma ona na celu m.in. umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom spoza Unii Europejskiej, którzy chcą udzielać pomocy medycznej obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski, prawa tymczasowego wykonywanie zawodu na terytorium Polski.

 • 19:26

  Biden: My i nasi sojusznicy spisujemy listę rosyjskich elit i ich rodzin, które okładamy sankcjami. Pomyślcie tylko o niesamowitych pieniądzach, które ukradli ci oligarchowie.

 • 19:24

  Biden: Ameryka reaguje na to, co się dzieje. Spółki wychodzą z rynku rosyjskiego z własnej woli, 600 spółek - to prywatne firmy, które wolą odejść z Rosji, niż ryzykować to, że będą częścią wojny Putina. Nowe pieniądze nie będą spływać do Rosji.

 • 19:22

  Biden: Podpiszę dekret, który zabroni inwestycji USA w Rosji, to ponad 600 spółek z sektora prywatnego.

 • 19:19

  Biden: USA narzucą pełne sankcje na Sbierbank, największą instytucje finansową w Rosji i Alfa Bank - największy bank prywatny w Rosji. Zamykamy jakiekolwiek fundusze, z których korzystają te banki w USA. Nie będą w stanie dotknąć ani kawałka swoich pieniędzy, nie będą w stanie prowadzić tu żadnych interesów.

 • 19:18

  Biden: Udławimy ich jako gospodarkę. Uniemożliwimy im wzrost.

 • 19:18

  Biden: Kroki, które już podjęliśmy, powinny zmiejszyć PKB Rosji dwucyfrowo tylko w tym roku, w ciągu jednego roku. Nasze sankcje powinny wyzerować piętnaście lat osiągnięć Rosji.

 • 19:17

  Biden: Razem z sojusznikami i partnerami będziemy dalej zwiększać koszt, który płaci za to Putin. Będziem dalej zwiększać izolację gospodarczą Rosji.

 • 19:16

  Biden: Widzieliście zdjęcia z Buczy. To, co się dzieje pod Kijowem - ciała leżące na ulicach, zostawione przez Rosjan, zastrzeleni w tył głowy cywile ze związanymi rękami, straceni z zimą krwią, ciała zrzucone do wspólnych grobów- to są zbrodnie wojenne.

 • 19:14

  Głos na konwencji w Waszyngtonie zabiera amerykański prezydent Joe Biden.

 • 19:13

  Na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę wypowiedziała się także - podczas wysłuchania w Kongresie USA - szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen. Oceniła, że agresja Rosji będzie miała "kolosalne gospodarcze reperkusje dla Ukrainy i dla całego świata".

  - Okrucieństwa, jakich (Rosjanie) dopuścili się wobec niewinnych cywilów w Buczy (...) stanowią afront dla światowego porządku opartego na zasadach i będą miały kolosalne konsekwencje dla świata - powiedziała.

 • 19:10

  Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział komisji sił zbrojnych Kongresu, że wojna na Ukrainie, która jest zagrożeniem dla pokoju na świecie, potrwa lata - podał dziennik "The Hill".

  Milley, który wypowiadał się w komisji sił zbrojnych we wtorek podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi "największe zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie i prawdopodobnie na świecie" w całej jego 42-letniej karierze wojskowej.

  - Rosja wywołała konflikt, który będzie się ciągnął i sądzę, że NATO, USA, Ukraina i wszyscy sojusznicy i partnerzy, którzy ją wspierają, będą w niego w jakiś sposób zaangażowani przez długi czas - ocenił generał.

  - Wkraczamy w świat, który staje się bardziej niestabilny, i w którym ryzyko poważnego międzynarodowego konfliktu rośnie - powiedział najwyższy rangą wojskowy amerykański.

 • 19:07
  Ukraińskie koleje państwowe informują, że trzy rakiety uderzyły w stację na wschodzie Ukrainy - podaje Reuters. Przedstawiciele kolei podali, że są ofiary.
 • 18:44

  Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez Reutersa, podał, że dziś w regionie zginęło co najmniej pięć osób.

 • 18:37

  Rosyjskie wojska zaczęły używać w atakach na Mariupol bomb fosforowych - poinformował zastępca dowódcy broniącego miasta pułku Azow Swiatosław Pałamar.

  - Musimy pamiętać o tym, że oprócz wszystkich innych nieszczęść, w Mariupolu wciąż znajdują się żywi ludzie uwięzieni pod gruzami. Nie mają dostępu do wody, pożywienia, światła, jakiejkolwiek łączności. Potrzeba specjalnego sprzętu - używając go, dałoby się wydostać te osoby spod ruin. Niezbędna jest pomoc, aby uratować tych, których da się jeszcze ocalić - powiedział Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

  Dowódca Azowa potwierdził doniesienia o wykorzystywaniu przez rosyjskie wojska mobilnych krematoriów w celu spopielania zwłok cywilów i ukrywania w ten sposób zbrodni wojennych w Mariupolu. - Przy pierwszej nadarzającej się okazji zarejestrujemy ten proceder i zamieścimy stosowne materiały wideo. Pokażemy całemu światu, jak Rosjanie zacierają ślady - zadeklarował.

  W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu nastąpiła katastrofa humanitarna. W ocenie rzeczniczki praw człowieka Ukrainy Ludmyły Denisowej, tylko w ciągu ostatniej doby najeźdźcy przeprowadzili 118 ataków lotniczych na Mariupol. Według różnych szacunków, w mieście położonym nad Morzem Azowskim może wciąż przebywać 120-160 tysięcy mieszkańców.

 • 18:21

  Blinken: Jestem wdzięczny za słowa sekretarza Stoltenberga na temat amerykańskiego zaangażowania i przywództwa. Mówimy: nawzajem. Nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy, gdyby nie wasze przywództwo w tym sojuszu. Jest to widoczne. Mamy masę pracy do wykonania, zabieramy się za nią.

 • 18:19

  Blinken: Jesteśmy w okresie ogromnej walki o przyszłość naszego sojuszu, nie tylko w odniesieniu do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, ale też o wiele szerzej.

 • 18:18

  Blinken: Planujemy zrobić trzy rzeczy, jeśli Rosja zdecyduje się pójść drogą tej potwornej agresji przeciwko Ukrainie. Pierwszą jest wspieranie naszych partnerów, drugą - wywarcie presji na Rosję, trzecią - upewnienie się, że będziemy wzmacniać obronę naszego sojuszu w NATO.

 • 18:17

  Blinken: Podstawą wszystkiego, co robimy w miesiącach prowadzących do agresji na Ukrainę i od jej rozpoczęcia, jest nasza wyjątkowa współpraca i konsultacje w zakresie każdego elementu reakcji.

 • 18:16

  Stoltenberg do Blinkena: Przywództwo USA było wybitne i jest absolutne nieodzwone. Jest to bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z tak gróźną sytuacją, z trwającą wojną w Ukrainie. Cieszę się na rozmowy z panem oraz innymi ministrami spraw zagranicznych NATO.

 • 18:15

  W Brukseli trwa dwudniowa narada szefów MSZ państw NATO.

 • 18:14

  Głos na konferencji w Brukseli zabierają sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i sekretarz stanu USA Antony Blinken.

 • 18:08

  Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych podda w czwartek pod głosowanie zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

  "Przyjęcie tego wniosku byłoby wydarzeniem bez precedensu w stosunku do państwa będącego stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa" - komentuje Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ w Nowym Jorku.

  Z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ wystąpiła w poniedziałek w imieniu Waszyngtonu ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która nazwała przynależność Rosji do Rady Praw Człowieka "farsą".

  Kraj należący do Rady Praw Człowieka może być z niej usunięty, jeśli opowiedzą się za tym dwie trzecie spośród 193 krajów członkowskich ONZ, a państwo to "systematycznie i poważnie łamie prawa człowieka" - przypomina Reuters.

 • 17:52

  Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji został objęty najnowszymi amerykańskimi sankcjami.

 • 17:45
  Zatrudniony jako ochroniarz w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie mężczyzna został oskarżony o przestępstwa powiązane z przekazywaniem informacji do Rosji - pisze Reuters, powołując się na stołeczną policję.

  Agencja opisuje, że oskarżony to 57-letni David Ballantyne Smith, który mieszkał w Potsdamie - miasta wchodzącego w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg. Został poddany procesowi ekstradycji do Wielkiej Brytanii po swoim aresztowaniu, w sierpniu 2021 roku.

  Mężczyzna ma się pojawić na rozprawie w Westminster Magistrates' Court - sądzie który zajmuje się wszystkimi sprawami ekstradycyjnymi z Anglii.
 • 17:42

  Prokurator generalny USA Merrick Garland zapowiedział dziś, że Stany Zjednoczone wezmą udział w zabiegach wspólnoty międzynarodowej o udokumentowanie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.

  Garland poinformował też, że wysokiej rangi prokurator z resortu sprawiedliwości USA spotkał się już w tym tygodniu ze swym francuskim odpowiednikiem w Paryżu, aby omówić współpracę w tej sprawie.

  Masakra w Buczy na zdjęciach (materiały nieodpowiednie dla nieletnich)

 • 17:39

  Szef Rady Ekonomicznej Białego Domu Brian Deese stwierdził, że według szacunków rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 10-15 procent - podał Reuters. Deese dodał, że inflacja w Rosji sięga 200 procent w ujęciu rocznym.

  W drugiej połowie marca Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu rosyjskiego PKB na rok 2022 do minus 10 procent. Podobną prognozę na ten rok przedstawił na koniec marca Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Z kolei w 2023 roku, zdaniem EBOiR, gospodarka Rosji odnotuje zerowy wzrost w wyniku zaostrzenia sankcji.

 • 17:33

  Izraelski fotograf Atef Safadi pokazał życie mieszkańców Charkowa, którzy muszą chować się w piwnicach.

 • 17:25

 • 17:17

  Rosja oficjalnie potwierdziła, że na Ukrainie zginęło dotychczas tylko 1083 żołnierzy. Te dane są znacząco zaniżone, ale zwraca uwagę wysoki odsetek oficerów wśród poległych - aż 217 osób, co stanowi 20 procent - poinformowano w raporcie opublikowanym przez rosyjskojęzyczny serwis BBC.

  Według BBC Rosja miała potwierdzić śmierć jednego generała, 10 pułkowników, 20 podpułkowników, 31 majorów i 155 oficerów niższego szczebla (od młodszego lejtnanta do kapitana).

  Autorzy opracowania zauważyli, że podobny, równie wysoki odsetek oficerów odnotowano w poprzednim raporcie z 21 marca. Wówczas strona rosyjska oficjalnie potwierdzała, że na Ukrainie poległo 557 żołnierzy, z czego 109 oficerów (19,6 proc.). Miałoby to wskazywać na utrzymującą się tendencję dużej śmiertelności wojskowych wyższego szczebla.

  "Tak wysoki odsetek oficerów wśród strat wojennych nie oznacza, że co piąty zmarły żołnierz na pewno był oficerem. Zgodnie z rosyjską tradycją, priorytetem na wojnie jest wysłanie do ojczyzny ciał poległych dowódców. O śmierci takich osób częściej też mówi się publicznie. (...) W przypadku wojskowych niższego szczebla znacznie trudniej o wiarygodne szacunki" - zauważył Samuel Cranny-Evans, ekspert brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute, cytowany przez BBC.

 • 17:03

  Ukraińska dziennikarka Natalia Gumeniuk opisuje, że Kijów wraca do życia: metro wróci do kursowania, a restauratorzy otworzą lokale. "Wciąż, choć mniej, słychać syreny alarmowe. Wyczuwa się zwycięstwo w bitwie o Kijów, cenę zapłaciły za to Bucza, Irpień i inne miasta" - pisze. "Wiemy, że rosyjskie wojska przemieszczają się do Donbasu, bitwy tam mogą być olbrzymie" - dodała.

  "To tragiczne, bolesne, ale nieuchronne. Zachód może częściowo przyznać: w Kijowie Ukraina już wygrała" - podsumowała Gumeniuk.

 • 16:48

  Mer Buczy Anatolij Fedoruk, cytowany przez Reuters, przekazał, że w trakcie rosyjskiej okupacji w mieście przebywało 3700 cywilów.

 • 16:44

  Wojska rosyjskie dokonały w ciągu doby 118 ostrzałów lotniczych oblężonego Mariupola - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Dodała, że obwód ługański na wschodzie Ukrainy został ostrzelany 81 razy w ciągu doby. "W wyniku wczorajszych ostrzałów dzielnic mieszkalnych w Rubiżnem, Lisiczańsku, Popasnej, Siewierodoniecku, Toszkiwce zniszczono 11 budynków" - opisała Denisowa. Wyliczone przez nią miejscowości i miasta należą właśnie do obwodu ługańskiego.

  W obwodzie charkowskim nadal armia rosyjska prowadziła chaotyczne ostrzały; łącznie 27 razy otwierano ogień na obiekty infrastruktury cywilnej i domy mieszkalne - poinformowała rzeczniczka praw człowieka.

  Denisowa podkreśliła, że bombardowania miast i obiektów cywilnych naruszają prawo i konwencje międzynarodowe, są zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości.

 • 16:36

  Dziś na rzecz pomocy uchodźcom udostępniony został budynek starego dworca Poznań Główny.

  W budynku została wyznaczona między innymi strefa, w której osoby uciekające przed wojną z Ukrainy mogą odpocząć po podróży, a także otrzymać ciepły posiłek. Wyznaczone zostało także miejsce dla wolontariuszy, którzy będą mogli dzięki temu kontynuować działania w celu zapewnienia pomocy dla przybywających na poznański dworzec obywateli Ukrainy.

 • 16:31

  8 kwietnia premier Mateusz Morawiecki spotka się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą - informuje Centrum Informacyjne Rządu. Głównym celem rozmów będzie, jak podano, między innymi omówienie realizowanych i planowanych projektów wsparcia mołdawskiej transformacji i sytuacji finansów publicznych. Poruszone zostaną także kwestie działań wspólnoty międzynarodowej w związku z inwazją Rosji na teren Ukrainy oraz popełnianymi przez agresora zbrodniami wojennymi.

 • 16:25

 • 16:20

  Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku: Новини українською мовою на TVN24

 • 16:11

  Za 3-4 dni wojska rosyjskie przystąpią do ofensywy w obwodzie ługańskim - ocenił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  - Obserwujemy stały napływ nowych sił (rosyjskich), sprzętu i ludzi - opisał Hajdaj. Dodał, że ukraińscy obrońcy są gotowi na spotkanie z nieproszonymi gośćmi w obwodzie ługańskim.

 • 16:06

  Niemiecki Federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG) poinformował, że w marcu prawie 50 specjalnych pociągów, przygotowanych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, przejechało przez Niemcy.

  Z początkiem kwietnia uruchomiono nowe specjalne połączenie kolejowe Przemyśl-Hanower.

  Od 10 do 31 marca około 11 tysięcy osób skorzystało z oferty przejazdu 49 specjalnymi pociągami, których trasa wiodła przez Frankfurt nad Odrą lub z Chociebuża (Cottbus) do Hanoweru - podał BAG. Pociągi te zorganizowano, aby odciążyć Berlin. Nie były one w pełni wypełnione, ponieważ miały łącznie około 35 tysięcy miejsc.

  Pociągi specjalne kursują codziennie od 10 marca na trasie Frankfurt nad Odrą – Hanower, a od 23 marca także z Chociebuża do Hanoweru. Od 1 kwietnia co dwa dni kursuje pociąg specjalny, którego trasa wiedzie z Przemyśla przez Frankfurt nad Odrą do Hanoweru, który może przewieźć blisko 900 osób.

 • 15:54

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała do ewakuacji mieszkańców obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.

  "Jest to konieczne teraz, bo potem ludzie znajdą się pod ostrzałem i będą narażeni na ryzyko utraty życia. Nie będą mogli nic na to poradzić, a my nie będziemy mogli pomóc. Ponieważ wstrzymanie ognia będzie prawie niemożliwe. Należy się ewakuować, dopóki jest to jeszcze możliwe" - zaapelowała Wereszczuk, którą cytuje portal informacyjny Ukraińska Prawda.

 • 15:46

  Stoltenberg: Nie widzieliśmy żadnych oznak tego, że Putin zmienił swoją ambicję kontrolowania całej Ukrainy. Musimy być gotowi na długotrwały konflikt.

 • 15:45

  Stoltenberg: Celem Putina jest próba przejęcia kontroli nad całym Donbasem oraz zbudowania pomostu lądowego pomiędzy Donbasem a samą Rosją.

 • 15:44

  Stoltenberg: Jesteśmy w krytycznej fazie wojny. Widzimy, że Rosja wyprowadza swoje wojska z północy po to, żeby dać im możliwość odbudowania zdolności bojowej i wprowadzania na wschód Ukrainy, gdzie spodziewamy się znaczącej ofensywy.

 • 15:43

  Stoltenberg: Jakiekolwiek ataki i mordowanie cywilów stanowią zbrodnię wojenną.

 • 15:43

  Stoltenberg: Ministrowie spraw zagranicznych spotykają się w Brukseli dziś i jutro. Będziemy zajmowali się brutalną wojną na Ukrainie. Wszyscy widzieliśmy potworność, której dopuszczono się w Buczy i innych miastach. To ujawnia nam prawdziwą naturę wojny prowadzonej przez prezydenta Putina.

 • 15:41

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z dziennikarzami w Brukseli.

 • 15:39

 • 15:34

  Czeska Izba Poselska przyjęła rezolucję uznającą klęskę głodu na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo na narodzie ukraińskim. W kontekście obecnej agresji na Ukrainę posłowie uznali, że ujawnienie sprawców przestępstw, w przyszłości może zabronić podobnym tragediom.

  W rezolucji podkreślono, że głód na Ukrainie w latach 30. XX wieku został zaplanowany, celowo i świadomie wywołany przez reżim stalinowski. W jej uzasadnieniu podkreślono, że w czasie klęski głodu mogło zginąć nawet do dziesięciu milionów ludzi. Połowa z nich mogła zginąć na Ukrainie. Przytoczone przez media opinie niektórych historyków, wskazują, że rząd sowiecki celowo wywołał klęskę głodu, aby niszczyć ukraińskie dążenia do niepodległości.

 • 15:28

  Rzeczniczka Angeli Merkel oświadczyła, że była niemiecka kanclerz nie planuje obecnie żadnych dalszych publicznych wypowiedzi na temat swojej polityki wobec Rosji. Odesłała przy tym do wcześniejszych jej oświadczeń, zapewniając, że są aktualne.

  W pisemnym oświadczeniu dla agencji dpa z 25 lutego Merkel zdecydowanie potępiła rosyjski atak na Ukrainę i poparła wysiłki swojego następcy z SPD Olafa Scholza na rzecz powstrzymania prezydenta Władimira Putina. "Ta wojna napastnicza Rosji wyznacza głęboką cezurę w historii Europy po zakończeniu zimnej wojny" - stwierdziła.

  W poniedziałek rzeczniczka Merkel oświadczyła, że "w związku z okrucieństwami, które ujawniono w Buczy i innych miejscowościach na Ukrainie, wszystkie wysiłki rządu federalnego i społeczności międzynarodowej, aby stanąć po stronie Ukrainy i położyć kres barbarzyństwu i wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, mają pełne poparcia byłej kanclerz".

  Była kanclerz podtrzymała swoją decyzję z 2008 roku o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO.

  Merkel jest obecnie we Włoszech.

 • 15:21

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zorganizował konwój autobusów i prywatnych samochodów, którym 500 osobom udało się wydostać z oblężonego przez Rosjan Mariupola i bezpiecznie dojechać do Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy.

  "Osoby, jadące konwojem wydostały się z Mariupola. Mamy nadzieję, że pomoże to im znaleźć bezpieczną przystań, której tak desperacko potrzebują" - napisano na Twitterze MKCK.

  Mariupol od tygodni jest oblężony przez wojska rosyjskie.

 • 15:14

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił dziś, że "wkraczamy w krytyczną fazę wojny", a "Rosja wysyła wszystkie siły na wschód". Ostrzegł, że "musimy przygotować się na długotrwały" konflikt na Ukrainie.

  Więcej informacji z rozmowy Stoltenberga z dziennikarzami wkrótce

 • 15:08

  Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra przekazał, że ze względu na europejskie sankcje czternaście jachtów przeznaczonych dla rosyjskich odbiorców nie może upuścić holenderskich stoczni i zostały zablokowane przez celników.


  Minister przekazał informację w tej sprawie członkom izby niższej parlamentu.

  Wynika z niej, że celnicy dotychczas zajęli dwanaście jachtów będących w budowie, w tym jednostki powyżej 35 metrów oraz dwa statki, które przechodziły konserwację w holenderskich stoczniach.

 • 14:58

  Wojska rosyjskie ostrzelały Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, płonie 10 bloków mieszkalnych - informuje szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

  Hajdaj opisał, że wojska rosyjskie "dokonały ostrzału artyleryjskiego starych dzielnic miasta". "Płomienie objęły dziesięć wielopiętrowych bloków, centrum handlowe, garaże - i żadnego obiektu strategicznego, wojskowego" - podkreślił.

  Wyjaśnił, że obecnie służby ratownicze gaszą pożary i usuwają szkody. "Osobno poinformujemy o liczbie ofiar" - zapowiedział.

  Hajdaj na swoim Telegramie opublikował zdjęcia z miasta.

 • 14:52

  Kanclerz Olaf Scholz podczas dzisiejszego wystąpienia w Bundestagu ostro potępił działania Rosji w Ukrainie.

  - Przerażające obrazy z Buczy wstrząsnęły nami wszystkimi głęboko. Rosyjscy żołnierze przed wycofaniem się dokonali tam masakry ukraińskiej ludności cywilnej, na dzieciach, kobietach i osobach starszych – powiedział kanclerz na forum Bundestagu.

  Kategorycznie odrzucił stwierdzenia rosyjskiego rządu, zapewniającego, że materiały filmowe i zdjęcia z Buczy były spreparowane.

  - Cyniczne są kłamliwe twierdzenia, rozpowszechniane przez Rosję, że wszystko zostało zainscenizowane. Zarówno sprawcy zbrodni, jak i osoby rozpowszechniające kłamstwa muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności - zażądał Scholz.

  Podkreślił, że zabijanie ludności cywilnej to zbrodnia wojenna.

 • 14:43

  Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych podda w czwartek pod głosowanie zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ - podaje Reuters.

  Z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ wystąpiła w poniedziałek w imieniu Waszyngtonu Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która nazwała przynależność Rosji do Rady Praw Człowieka "farsą".

  Kraj należący do Rady Praw Człowieka może być z niej usunięty, jeśli opowiedzą się za tym dwie trzecie spośród 193 krajów członkowskich ONZ, a państwo to "systematycznie i poważnie łamie prawa człowieka" - przypomina Reuters.

 • 14:23
  Węgierski premier Viktor Orban, cytowany przez Reutersa, przekazał, że rozmawiał dziś z Władimirem Putinem.

  Orban miał zwrócić się do rosyjskiego prezydenta o natychmiastowe zawieszenie broni, a także zaprosić go na rozmowy pokojowe prowadzone na Węgrzech. Reuters podaje, powołując się na słowa Orbana, że "odpowiedź była pozytywna", jednak pod pewnymi warunkami. W rozmowach, według koncepcji Orbana, miałby brać udział prezydent Ukrainy i prezydent Francji, a także kanclerz Niemiec.

  Orban miał także powiedzieć, że nie ma problemu, aby zapłacić za rosyjski gaz w rublach.

  Chodzi o niedawno podpisany przez Putina dekret, według którego od 1 kwietnia zagraniczni nabywcy muszą płacić za gaz w rublach. Według nowych rosyjskich przepisów klienci, aby zapłacić za surowiec, będą musieli otworzyć konta rublowe w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku.

  Gazprombank do tej pory nie został objęty unijnymi sankcjami.

 • 14:17

  Kijowski fotograf Oleg Petrasiuk sfotografował zniszczone osiedle mieszkalne w Borodziance:

 • 14:05

  Rosjanie ostrzelali nocą bazę paliwową i jedną z fabryk w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko.

  "Noc była niespokojna i trudna. Wróg atakował nasz obwód z powietrza i trafił z bazę paliwową i jedną z fabryk. Baza paliwowa z paliwem została zniszczona" - napisał Rezniczenko w mediach społecznościowych.

  W wyniku ostrzału w fabryce i na terenie bazy paliwowej wybuchły pożary. Ze wstępnych informacji wynika, że nikt nie został ranny.

  Zdjęcia z akcji udostępniła Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie dniepropietrowskim.

 • 14:01

  "Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie nie idzie po myśli Kremla. Dlatego Rosja popełnia coraz więcej zbrodni wymierzonych w cywilów" - ocenił na Twitterze minister koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 • 14:00

  Według sondażu Centrum Lewady wojnę rozpętaną przez Władimita Putina popiera dwie trzecie Rosjan. Dlaczego? Między innymi na to pytanie odpowiadała w TVN24 autorka poczytnej książki "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" Krystyna Kurczab-Redlich.

 • 13:52

  Redakcja TVN24 porównała nagranie z drona, który pokazał zniszczoną przez Rosjan Borodziankę, z mapą miasta:

 • 13:31

  Legia Warszawa, Ambasada Ukrainy w Polsce i Fundacja Legii organizują charytatywny mecz między Legią a Dynamem Kijów. Mecz ma się odbyć 12 kwietnia na stadionie przy stołecznej ulicy Łazienkowskiej.

  Podano, że środki zebrane na meczu zostaną przekazane Ambasadzie Ukrainy w Polsce, która przeznaczy je na pomoc najbardziej potrzebującym.

 • 13:25

  W Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni - podała mariupolska rada miejska. Według niej ofiar rosyjskiej agresji w mieście może być "kilkadziesiąt tysięcy".

  "Zabójcy zamiatają ślady. W Mariupolu zaczęły działać rosyjskie mobilne krematoria" - pisze rada miejska na Telegramie.

  Dodano, że "po tym, gdy ludobójstwo w Buczy zyskało szeroki międzynarodowy rozgłos, władze Rosji nakazały zniszczyć wszelkie świadectwa zbrodni swojej armii w Mariupolu".

 • 13:19

  Wrocławski prezydent Jacek Sutryk zwrócił się do węgierskiego konsula o przekazanie jego władzom apelu o opowiedzenie się razem z "wolnymi narodami Europy".

  "Badźmy dziś z Ukrainą, bądźmy dziś z Ukraińcami i bądźmy jedną wielką europejską rodziną! Za pana pośrednictwem apelują do rządu węgierskiego o zdecydowane potępienie rosyjskiej agresji” - napisał Sutryk. "Dość uników i bezczynności, żądam aktywnego przyłączenia się do sankcji przeciwko Rosji, do potępienia tej agresji także czynem" - dodał.

 • 12:56

  Fragmenty rosyjskiej rakiety zestrzelonej przez siły ukraińskie uszkodziły we wtorek wieczorem skład nawozów w Krzemieńcu w obwodzie tarnopolskim Ukrainy - przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina. Dodano, że wskutek wycieku amoniaku woda w studniach jest zanieczyszczona i niezdatna do picia.

  "Wczoraj późnym wieczorem niestety doszło do kolejnego uderzenia rakietowego w obwodzie tarnopolskim. Rakieta została zestrzelona przez Siły Zbrojne Ukrainy. Zadziałała nasza obrona przeciwlotnicza" - przekazał szef tarnopolskiej obwodowej administracji wojskowej Wołodymyr Trusz, cytowany przez agencję.

  "Zalecono podjęcie następujących działań. Po pierwsze, mieszkańcy niektórych obszarów w regionie krzemienieckim powinni ograniczyć spożycie wody ze studni. (...) Po drugie, wprowadzono zakaz połowu ryb. (...) Po trzecie, przedsiębiorstwa zlokalizowane wzdłuż rzeki Ikwy powinny podjąć wszelkie niezbędne kroki, by zapobiec przedostawaniu się skażonej wody do rzeki. (...) Po czwarte, do mieszkańców dotkniętych problemem osiedli będzie dostarczana woda pitna, by nie musieli polegać na tej ze studni" - wyjaśnił Trusz.

 • 11:59

  Rosjanie zabili w podkijowskiej Buczy ok. 320 mieszkańców - poinformował w środę BBC mer tego miasta Anatolij Fedoruk. Jak dodał, żołnierze specjalnie "polowali" na miejscowych polityków.

  Fedoruk powiedział, że zaprasza do Buczy szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, by "zobaczył ciała zabitych ludzi i popatrzył w oczy ich rodzinom, matkom, mężom, dzieciom, które zostały sierotami".

 • 11:47

  Rosjanie ostrzelali punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze w obwodzie donieckim. Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych - poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

 • 11:12

  Zełenski: Rosja głodzi Mariupol. Mieszkańcy są otoczeni. Niemożliwie jest przerzucanie żywności z morza i lądu. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu bombardują Mariupol. Nie ma już domu, który nie byłby zniszczony w mieście, gdzie mieszkało 500 tysięcy osób.

 • 11:10

  Zełenski: Braki żywności doprowadzą do niepokojów społecznych. Może to doprowadzić do kolejnej fali kryzysu uchodźczego.

 • 11:10

  Prezydent Wołodymyr Zełenski przed połączonymi izbami parlamentu Irlandii: Rosjanie zablokowali nasze porty, nasze statki z ładunkami żywności nie mogą dopłynąć. Chcą doprowadzić do głodu. Zagłodzenie ludzi jest narzędziem w ich ręku, by niszczyć nasz naród.

 • 10:58

  Dziś na Ukrainie działać będzie 11 korytarzy humanitarnych, a cywile uciekający z Mariupola i szeregu innych miejscowości objętych działaniami wojennymi będą mogli wyjeżdżać prywatnymi samochodami – ogłosiła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 10:57

  Były mer miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim Serhij Hortiw nie tylko przeszedł na stronę Rosjan, ale też przekazuje im informacje o osobach o proukraińskich poglądach - powiedział szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w środę przez portal Ukrainska Prawda.

  Zaznaczył przy tym, że Ukraina zdołała "trochę pokrzyżować plany okupantów, którzy chcieli zrobić obrazek, jak mer miasta przekazuje okupantom klucze i jak ich z radością witają". Dodał, że w mieście na jego wniosek do prezydenta wprowadzono wojskowo-cywilną administrację. Doprowadziło to do tego, że "teraz mer jest nikim" i nie jest nikomu potrzebny, nawet okupantom - pisze Ukrainska Prawda.

 • 10:47

  Grecja wydala 12 rosyjskich dyplomatów.

 • 10:22

  Zaostrzamy nasze sankcje, aby utrzymać maksymalną presję na Kremlu. Nowy pakiet zawiera zakaz importu węgla. I myślę, że prędzej czy później będą potrzebne środki na ropę, a nawet gaz - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel w Parlamencie Europejskim.

  - Zgodziliśmy się stworzyć Fundusz Powierniczy Solidarności Ukrainy. W perspektywie krótkoterminowej Fundusz ten pomoże wesprzeć Ukrainę i zapewnić dostęp do płynności i finansowania. W dłuższej perspektywie zapewni to ogromne inwestycje, które pomogą odbudować gospodarkę i infrastrukturę - zaznaczył Michel.

 • 10:13

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 18,6 tys. żołnierzy, a także 684 czołgi, 332 systemy artyleryjskie, 150 samolotów i 135 śmigłowców – ogłosił w środę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Od 24 lutego do 6 kwietnia Rosja straciła również 1861 pojazdów opancerzonych, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów przeciwlotniczych, 1324 samochody, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 96 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - poinformował Sztab w opublikowanym na Facebooku komunikacie

 • 9:44

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: kolejny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji nie będzie ostatnim.

 • 9:20

  Wartość zamrożonych w związku z sankcjami nieruchomości Rosjan na Łotwie przewyższa 100 mln euro - poinformował we wtorek wieczorem łotewski minister sprawiedliwości Janis Bordans. Nie wykluczył, że suma ta wzrośnie.

  Minister, cytowany przez portal Delfi, przekazał, że wartość zamrożonych pojazdów również oceniana jest na kilka milionów euro.

Autor:asty, akw/kab

Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: