Szef Pentagonu: wyślemy Ukrainie drony z głowicami przeciwpancernymi

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Rosyjski sprzęt wojskowy pozostawiony przy rzece Irpień
Rosyjski sprzęt wojskowy pozostawiony przy rzece Irpień Wojska Lądowe Ukrainy
wideo 2/21
Wojska Lądowe Ukrainy Rosyjski sprzęt wojskowy pozostawiony przy rzece Irpień

USA przekażą Ukrainie drony kamikadze Switchblade 600, które są wyposażone w głowice przeciwpancerne - zapowiedział szef Pentagonu Lloyd Austin. Dodał, że wysyłka tej broni nastąpi jak najszybciej. Najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley ocenił, że wojna na Ukrainie może potrwać lata.

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że "Switchblade 600 i 300 zostaną przekazane tak szybko, jak to tylko możliwe". Podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów o przekazaniu tego rodzaju broni Ukrainie.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Drony Switchblade znalazły się już w dwóch ogłoszonych pakietach pomocy dla Ukrainy, jednak nie było dotąd jasne, o jakie warianty chodziło. Switchblade 300 to amunicja krążąca o mniejszej sile rażenia, używana do niszczenia lżej opancerzonych pojazdów. Switchblade 600 zawiera natomiast głowicę używaną również w rakietach przeciwczołgowych Javelin i posiada zasięg aż do 40 kilometrów. Według agencji Bloomberg USA przekażą 10 zestawów tego drugiego rodzaju broni. Wcześniej Pentagon mówił, że w jednym z pakietów pomocy dla Ukrainy znajduje się łącznie 100 zestawów tych dronów.

- Ukraińcy ciężko pracują każdego dnia. Dajemy im to, czego potrzebują, by nadal odnosili sukcesy - powiedział Austin.

Switchblade 300U.S. Marine Corps photo by Cpl. Alexis Moradian/DVIDS

Generał Milley: wojna w Ukrainie może potrwać lata

Występujący obok niego najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley podkreślił, że USA dzielą się z Ukrainą danymi wywiadowczymi, co okazało się "ogromnie pomocne". Ocenił też, że efektem przerzucenia przez Rosję środka ciężkości inwazji na Donbas może być znaczne przedłużenie wojny, która może potrwać lata.

- To jest bardzo długi konflikt, który rozpoczęła Rosja i myślę, że NATO, Stany Zjednoczone i partnerzy, którzy wspierają Ukrainę, będą w to zaangażowani przez dość długi czas - powiedział generał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości