Atak Rosjan w centrum Charkowa. Pięć osób zginęło, 20 rannych

Aktualizacja:
Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, Reuters
Mateusz Lachowski o sytuacji w Charkowie po ostatnich atakach Rosjan
Mateusz Lachowski o sytuacji w Charkowie po ostatnich atakach RosjanTVN24
wideo 2/23
TVN24Mateusz Lachowski o sytuacji w Charkowie po ostatnich atakach Rosjan

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Pięć osób zginęło, a 20 zostało rannych w niedzielę w wyniku ostrzału dzielnic mieszkalnych w centrum Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przekazał, że Rosjanie ostrzelali kościół w Siewierodoniecku. "Orkowie uwielbiają konkurować z Bogiem, około 10 budynków sakralnych w obwodzie ługańskim zostało zniszczonych w rosyjskim ostrzale" - dodał. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Łącznie 1449 osób zostało ewakuowanych z ukraińskich miast przez korytarze humanitarne w sobotę - poinformował wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko. Około 1380 osób przybyło do miasta Zaporoże z kilku miast na południu i wschodzie kraju, w tym 170 z oblężonego Mariupola.

> W sobotę wieczorem rosyjscy żołnierze ponownie ostrzelali Charków. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne - poinformował mer miasta Ihor Terechow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

> - Mariupol może być jak dziesięć Borodzianek - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W mieście trwają intensywne walki, Rosjanie rzucają do akcji dodatkowe siły. Władze publikują nagranie przedstawiające zniszczenia w mieście.

> W Wielką Sobotę podczas mszy Wigilii Paschalnej w bazylice świętego Piotra papież Franciszek zwrócił się do Ukraińców. - Odwagi, jesteśmy z wami - powiedział, patrząc w kierunku Iwana Fedorowa, uwolnionego niedawno z rosyjskiej niewoli mera Melitopola. Odezwę zakończył słowami "Chrystus zmartwychwstał" wypowiedzianymi po ukraińsku.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:38

  Pięć osób zginęło a 20 zostało rannych w niedzielę w rezultacie rosyjskich bombardowań Charkowa - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Oleh Syniehubow. Dodał, że w rezultacie ataków wroga uszkodzonych zostało 18 budynków mieszkalnych.

 • 22:24

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristaliną Georgiewą o stabilności finansowej Ukrainy i powojennej odbudowie kraju.

 • 22:23

  Dwie osoby zginęły, a cztery odniosły obrażeniana skutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

 • 22:09

  Jeden cywilny mieszkaniec zginął na skutek ostrzału wioski w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Mykoła Łukaszuk.

 • 21:44

  Żołnierze ukraińscy zestrzelili w obwodzie charkowskim rosyjski śmigłowiec za 15 mlionów dolarów bronią wartą 100 dolarów - poinformowało Dowództwo Operacyjne Wschód na Facebooku.

 • 21:09

  "W rejonie miejscowości Wasylówka w obwodzie zaporoskim stwierdzono, że wróg, prawdopodobnie w celu przeprowadzenia prowokacji, zamalowuje litery Z na sprzęcie wojskowym i umieszcza flagi ukraińskie" - poinformował ukraiński sztab generalny.

  Litera Z często malowana jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą - w mediach społecznościowych, a także oznaczając tak swą odzież, samochody lub budynki. Według ministerstwa obrony Rosji litera ta oznacza "za pobiedu" - "za zwycięstwo"

 • 21:02

  "Dziś w biały dzień znów były ostrzały centralnych miejsc miasta, dzielnicy mieszkaniowej Sałtiwka z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii. Niestety są poszkodowani - 20 osób, a pięć zginęło. Uszkodzono wielopiętrowe budynki i inną infrastrukturę cywilną" – powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

  Dodał, że siły ukraińskie przeprowadziły w obwodzie kilka udanych operacji, wypierając wojska rosyjskie na większą odległość od Charkowa. Wyzwolono m.in. wioski Bazalijiwka oraz Lebjaże i częściowo Kutuziwka.

 • 20:50

  Siły rosyjskie ostrzelały dzielnice mieszkalne trzech miast w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, w wyniku czego zginęła jedna osoba. Są też ranni – poinformowała w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

  Na skutek ostrzału miasta Połohy ranne zostało 12-letnie dziecko, które poddano szybkiej operacji. W ostrzale Wasylówki zginęła jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia.

  Ostrzeliwane było też miasto Hulajpołe, gdzie uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne oraz obiekty socjalne.

 • 20:37

  - Mogę powiedzieć, że dokument został przez stronę ukraińską wypełniony – oznajmił Żowkwa w telewizji ukraińskiej. Po otrzymaniu kwestionariusza Komisja Europejska ma przygotować rekomendację dotyczącą spełnienia przez Ukrainę kryteriów akcesyjnych.

  - Oczekujemy, że rekomendacja będzie pozytywna, a potem piłka będzie po stronie państw członkowskich Unii Europejskiej. W czerwcu odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym oczekujemy przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Potem mają się rozpocząć negocjacje na temat przystąpienia. Kiedy przeprowadzimy takie negocjacje, można już będzie rozmawiać o pełnym członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej – oznajmił.

  Dodał, że Ukraina oczekuje przyspieszonej procedury przystąpienia do UE, bo nie może sobie pozwolić na czekanie 10 czy 20 lat. - Rozmowy powinny zostać przeprowadzone szybko. Ukraina na to zasługuje i większość państw członkowskich Unii Europejskiej nas w tym popiera – powiedział.

 • 20:37

  Władze Ukrainy wypełniły kwestionariusz w sprawie kandydowania do Unii Europejskiej, przekazany prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen – podał w niedzielę wiceszef biura (administracji) prezydenta Ihor Żowkwa.

 • 20:27

  Estonia i Bułgaria to kolejne kraje Unii Europejskiej, które zamknęły swoje porty dla rosyjskich statków. Wcześniej podobny zakaz wydały Włochy, Belgia i Rumunia, zgodnie z pakietem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za inwazję na Ukrainę.

  Porty w Estonii zamknięte są od niedzieli - podało tamtejsze publiczne radio i telewizja ERR, powołując się na ministerstwo spraw gospodarczych i infrastruktury. Szef resortu Taavi Aas powiedział, że Europa rewiduje swoją działalność gospodarczą i staje się coraz bardziej niezależna od Rosji, gdy "Kreml nie pokazuje sygnałów zakończenia agresji".

  Zakaz dotyczy też rosyjskich jednostek, które zmieniły banderę po 24 lutego, czyli po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie będzie zaś obowiązywał wobec statków potrzebujących pomocy, ale o tym będą decydować policja i straż graniczna.

  Także w Bułgarii wszedł w życie zakaz przyjmowania w portach morskich i rzecznych rosyjskich jednostek, także tych, które ostatnio zmieniły banderę.

 • 20:10

  Więcej informacji o uprowadzeniu syna szefa władz rejonu zaporoskiego na Ukrainie Ołeha Buriaka podała agencja Ukrinform.

  Chłopak został uprowadzony na rosyjskim posterunku w Wasylówce podczas przejazdu kolumny ewakuacyjnej z Melitopola do Zaporoża – poinformował Ukrinform, powołując się na Buriaka.

  Urzędnik powiedział agencji, że do zdarzenia doszło 8 kwietnia. Jego 16-letni syn jechał w samochodzie z dwiema znajomymi kobietami i trojgiem dzieci. Kolumnę pojazdów zatrzymali rosyjscy żołnierze, którzy podchodzili do wszystkich samochodów po kolei, sprawdzając, kto w nich jedzie. Kiedy zobaczyli u chłopca telefon, wyciągnęli go z samochodu.

  Według Buriaka samochód był przetrzymywany na posterunku przez trzy godziny, po czym wypuszczeni zostali wszyscy pasażerowie z wyjątkiem jego syna.

  Powiedział, że rosyjscy żołnierze mają tablety i sprawdzili, że chłopiec jest jego synem. - Przez cały czas staraliśmy się rozwiązać tę sprawę samodzielnie, ale się nie udało – dodał Buriak, apelując do wspólnoty europejskiej o pomoc. Dodał, że nie wie, gdzie znajduje się jego syn.

 • 19:46

  Dlaczego papież Franciszek, choć wielokrotnie apeluje o pokój w Ukrainie, unika wskazywania, kto jest agresorem? - zastanawiał się Piotr Jacoń wraz ze swoim gościem, księdzem profesorem Andrzejem Szostkiem, w programie "Bez polityki".

  OGLĄDAJ W TVN24 GO >>>

 • 19:34

  Już czwarty dzień z rzędu obwód mikołajowski jest jednak pozbawiony wody po wybuchu centralnego wodociągu biegnącego wzdłuż linii działań bojowych. Większość mieszkańców może nabierać wodę ze studni, ale nie ma wody bieżącej.

  Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim oraz mer Mikołajowa Ołeksandr Senkewycz powiedzieli, że próbowali rozmawiać z siłami rosyjskimi, by naprawić wodociąg w uszkodzonym miejscu, do którego strona ukraińska nie ma dostępu, ale nie przyniosło to rezultatów.

  Choć miasto leży nad dwiema rzekami – Boh i Inguł, wodę otrzymywało z rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim. Właśnie ten wodociąg został uszkodzony.

  Do ponad 10 punktów dostarczono cysternami wodę zdatną do picia - ale tylko po przegotowaniu - działają hydranty przeciwpożarowe, można też czerpać wodę z rzek.

 • 19:24

  Mikołajów na południu Ukrainy znajduje się pod ciągłym ostrzałem sił rosyjskich, a sytuację w mieście utrudnia brak bieżącej wody – poinformował BBC w niedzielę szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

  Kim powiedział, że w niedzielę rano Mikołajów i okolice były nieustannie ostrzeliwane ogniem rakietowym. Uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia, dostarczające prąd do jednej z dzielnic miasta, które przed wojną liczyło niespełna 500 tys. mieszkańców.

  Siły ukraińskie w mieście uniemożliwiają wojskom rosyjskim zajęcie południowo-zachodniej części Ukrainy i strategicznego portu Odessa. Kim zaznaczył, że Rosjanom nie udało się przesunąć linii frontu. - Na razie nie ma żadnego ryzyka, że nas otoczą albo będą okupować – przekazał.

 • 19:14

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przekazał na Telegramie, że w niedzielę Rosjanie ostrzelali kościół w Siewierodoniecku. Tego dnia Ukraińcy obchodzą Niedzielę Palmową.

  Przekazał, że uszkodzony został dach. "Orkowie uwielbiają konkurować z Bogiem, około 10 budynków sakralnych w obwodzie ługańskim zostało zniszczonych w rosyjskim ostrzale" – dodał.

 • 19:00

  Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze i dary rzeczowe zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Organizowana jest także pomoc medyczna, prawna, opiekuńcza. Część inicjatyw skierowana jest na pomoc ukraińskim dzieciom. Polacy nie zapominają o zwierzętach przybywających wraz z uciekinierami z Ukrainy. Sprawdź, jak możesz pomóc.

  CZYTAJ TUTAJ >>>

 • 18:32

  Dodała, że w zeszłym tygodniu skontaktowali się z nią wolontariusze z Rosji, którzy widzieli trzy obozy dla osób deportowanych z Ukrainy w obwodzie penzeńskim na południe od Moskwy.

  "Odwiedzili jeden z takich obozów, gdzie przebywało wówczas ponad 400 osób – głownie kobiety i 147 dzieci w różnym wieku, w tym niemowlęta. Nasi obywatele byli w bardzo trudnej sytuacji i przygnębieni, nie mieli ubrań, jedzenia, środków higieny, bo zabrali ich z Mariupola prosto ze schronu" – przekazała Denisowa. Zaznaczyła, że dzięki współpracy m.in. z rosyjskimi wolontariuszami i konsulatem Estonii dzień wcześniej pierwszych siedmiu Ukraińców z jednego z tych obozów zostało przewiezionych do miasta Narwa w Estonii i jest im udzielana pomoc.

  Dodała, że znajdujący się w Rosji Ukraińcy, którzy nie wiedzą, jak wrócić do kraju, mogą skorzystać z przejścia granicznego w Narwie, gdzie pomogą im ukraińscy konsulowie i miejscowa ludność.

 • 18:31

  "Niemal codziennie media kraju-okupanta, powołując się na informacje rosyjskich urzędników wysokiej rangi, donoszą o wywiezieniu z Ukrainy naszych obywateli. Według ich danych na 16 kwietnia przemieszczono już 808 tys. osób, z czego 153 tys. to dzieci" – oznajmiła na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, którą zacytowała agencja Ukrinfom.

 • 18:21

  Nexta podała, że szef władz obwodu zaporoskiego Ołeh Buriak donosi, że rosyjscy żołnierze uprowadzili jego 16-letniego syna.

 • 18:14

  "Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Ukrainy Dmytro Natalucha spotkał się z burmistrz stolicy Francji Anne Hidalgo" – poinformowała na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy.


 • 18:03

  Rosyjska propaganda od samego początku, począwszy od przygotowań do inwazji na Ukrainę pokazuje, że trudno wierzyć w jakiekolwiek stwierdzenia Rosji - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, ekspert fundacji Stratpoints, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

  Odniósł się do propozycji ultimatum, jakie Rosjanie mieli złożyć obrońcom Mariupola. Gość TVN24 oceniał również, jak może przebiegać spodziewana bitwa o Donbas.

  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 17:53

  Kanclerz Austrii Karl Nehammer w programie "Meet the Press" w stacji NBC, opowiedział o swoim zeszłotygodniowym spotkaniu twarzą w twarz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nehammer był pierwszym zachodnim przywódcą, który spotkał się z Putinem od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

  Kanclerz określił tę rozmowę jako "nieprzyjazną", ale "szczerą i twardą". - Powiedziałem mu, co widziałem. Widziałem zbrodnie wojenne. Widziałem ogromne straty armii rosyjskiej. I powiedziałem mu, że potrzebne są korytarze humanitarne dla ludności cywilnej, jak na przykład w Mariupolu czy Charkowie. Cywile potrzebują wody i muszą opiekować się tam rannymi – powiedział Nehammer.

  Kanclerz ocenił, że Putin wierzy, że wygrywa wojnę. Powiedział, że nie może w pełni wyjaśnić argumentacji rosyjskiego przywódcy i dodał, że ten miał "własną logikę wojenną".

 • 17:43

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu stacji CNN. Był pytany, czy wierzy, że powtarzany przez zachodnich przywódców, odnoszący się do Holokaustu slogan "Nigdy więcej", ma swój rzeczywisty wymiar w dzisiejszych czasach, w obliczu agresji na Ukrainę. - Nie wierzę światu. Nie wierzę w te słowa. Po eskalacji ze strony Rosji nie wierzymy naszym sąsiadom. Nie wierzymy w to wszystko - odpowiedział.

  - Jedyne, w co wierzymy, to my sami, nasi ludzie, nasze siły zbrojne. Wierzymy też, że w końcu inne kraje wesprą nas nie tylko słowami, ale też działaniami. "Nigdy więcej"? Wszyscy o tym mówią, a jednak, jak widać, nie każdy ma odwagę [działać - przyp. red.] - dodał.

  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 17:38

  W najbliższych dniach Denys Szmyhal uda się do Waszyngtonu. Wizyta przypadnie na czas wiosennych posiedzeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. "Będziemy negocjowali pomoc dla naszego kraju" - powiedział dziennikarzowi ABC premier Ukrainy.

  Szmyhal podkreślił, że "obecnie działa jedynie połowa ukraińskiej gospodarki", w związku z tym potrzebne jest finansowe wsparcie. - Z powodu wojny w ciągu ostatniego miesiąca nasz deficyt budżetowy osiągnął 5 mld dolarów. (...) Potrzebujemy więcej pieniędzy, by pomóc naszym ludziom - uchodźcom, osobom przesiedlonym wewnętrznie - oraz by zabezpieczyć naszą gospodarkę na cele odbudowy kraju w przyszłości, mamy nadzieję, że najbliższej - wyjaśnił. Podziękował USA, a w szczególności prezydentowi Joe Bidenowi, za okazaną jego krajowi pomoc militarną i humanitarną. - Doceniamy każde wsparcie ze strony naszych partnerów - zapewnił.

 • 17:32

  Siły ukraińskie, które pozostały w Mariupolu, wciąż walczą i przeciwstawiają się żądaniom rosyjskiego wojska, by się poddały - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w opublikowanej w niedzielę rozmowie z telewizją ABC.

  - Miasto nadal nie padło - oświadczył szef ukraińskiego rządu w programie "This Week". Jak dodał, ukraińscy żołnierze kontrolują niektóre części Mariupola, który jest oblegany przez wojska rosyjskie od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego. Podkreślił, że katastrofa humanitarna w tym mieście jest "gigantyczna". Cywile od wielu dni nie mają wody, jedzenia, ciepła, elektryczności - przekazał.

  Jak zaznaczył, poza Chersoniem na południu kraju żadne duże ukraińskie miasto nie jest kontrolowane przez siły rosyjskie. - Niektóre miasta są oblężone, ale wciąż kontrolowane przez Ukrainę. 900 miast i wiosek zostało wyzwolonych w ostatnich tygodniach z rąk rosyjskich. Wciąż walczymy. Bitwy toczą się w Donbasie, nie mamy zamiaru się poddawać - oznajmił.

 • 17:21

  Pięcioro dzieci zginęło dotąd na skutek wybuchów min w Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformował mer Jurij Bowa w telewizji ukraińskiej. Jak dodał, oprócz tego dzieci odnosiły też obrażenia.

  Według mera rosyjscy okupanci najczęściej minowali posterunki i miejsca, w których znajdował się ich sprzęt wojskowy.

  Jak podkreślił, wciąż wiele dróg nie zostało jeszcze skontrolowanych pod kątem min i dlatego specjaliści pracują bez dni wolnych.

 • 17:12

  Szkoła podstawowa w miejscowości Hulajpołe na południowym wschodzie Ukrainy została zniszczona w rosyjskim ostrzale. Jak przekazał reporter "Faktów" Paweł Szot, placówka była w tym czasie remontu, od września dzieci miały się już w niej uczyć. - Jest całkowicie zniszczona, będzie wymagała nie tylko remontu, ale odbudowy - zaznaczył reporter TVN, który był w zrujnowanym budynku.

 • 17:02

  Kułeba dla CBS: Sytuacja w Mariupolu może być "czerwoną linią" w rozmowach.

 • 16:56

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział w wywiadzie dla CBS, że w ostatnich tygodniach nie miał żadnych kontaktów z rosyjskimi dyplomatami na szczeblu MSZ, ani żadnych innych rozmów z politykami wysokiego szczebla.

 • 16:45

  W obwodzie donieckim w ciągu jednego dnia wróg ostrzelał 13 miasteczek - podało na Twitterze MSW Ukrainy. Dodano, że policja wszczęła postępowanie karne.

  W atakach zginęło dwóch cywilów, a jeden został ranny. Zniszczono co najmniej 17 obiektów cywilnych – poinformowano.

 • 16:32

  W katedrze św. Aleksandra oraz w kościele św. Mikołaja w Kijowie odbyły się nabożeństwa wielkanocne, po których święcone były pokarmy przyniesione przez wiernych. Ponadto w kościele św. Mikołaja odbyła się msza rezurekcyjna, w której udział wziął ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Dla wielu kijowian udział w nabożeństwach był okazją do podzielenia się przeżyciami i bycia razem.

 • 16:18

 • 16:03

  Rosyjscy okupanci w Mariupolu nad Morzem Azowskim wydają mieszkańcom przepustki, twierdząc, że bez nich nie będą mogli poruszać się po mieście - poinformował w niedzielę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  "Docierają informacje, że robi się to nie tylko w celu przefiltrowania (ludności – przyp. red.), ale też jako przygotowanie do wydawania paszportów tym, którzy zostali. Sprawdzamy to" – podał Andriuszczenko.

  Jak dodał, przepustki wydawane są w jednym miejscu i setki ludzi czekają w kolejce, by je otrzymać. Według informacji podanej przez siły rosyjskie od przyszłego tygodnia bez nich nie będzie można przemieszczać się między dzielnicami miasta, a nawet przebywać na ulicy.

 • 15:47

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do krajów G7 o pomoc w pokryciu deficytu budżetowego, na co w jego ocenie będzie potrzeba 50 mld dolarów w ciągu pół roku – poinformował w niedzielę doradca prezydenta Ołeh Ustenko w telewizji.

  - Nasze główne wydatki to wojsko i wszystko, co dotyczy sfery socjalnej. Żeby utrzymać jedno i drugie, jest nam potrzebna pomoc partnerów – oznajmił Ustenko.

  Dodał, że rozmowy na temat przyznania środków mają się zacząć w przyszłym tygodniu, kiedy w Waszyngtonie będą się odbywać posiedzenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

  Do G7 należą: Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania.

 • 15:36

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla stacji CNN o sytuacji w Donbasie. Przekazał, że jego kraj nie chce oddać terytorium w swojej wschodniej części, aby zakończyć wojnę z Rosją, a wojsko Ukrainy jest przygotowane do walki w Donbasie.

  Zdaniem prezydenta nie ma gwarancji, że Rosja nie zechce zająć Kijowa, jeśli uda mu się to z Donbasem.

  - Dlatego jest dla nas bardzo ważne, abyśmy nie pozwolili im stanąć na naszej ziemi, bo ta bitwa (w Donbasie – red.) może wpłynąć na przebieg całej wojny – powiedział Zełenski.

 • 15:22

  Co najmniej dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w ostrzale w miejscowości Zołote na wschodzie Ukrainy (obwód ługański) – przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  W wyniku ataku w jednym z wieżowców zniszczono dwa piętra.

 • 15:14

  Premier Ukrainy Denys Shmyhal w rozmowie z ABC powiedział, że siły ukraińskie w Mariupolu nie poddały się.

 • 15:00

 • 14:50

  W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim od początku wojny pojawił się nowy cmentarz, na którym jest już ponad 400 mogił – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  Przed wojną w mieście było 130 tys. mieszkańców, a obecnie jest ich blisko 20 tys. "Wyjeżdżajcie!" – zaapelował Hajdaj.

 • 14:39

  W ostrzale centrum Charkowa zginęło pięć osób, a 13 zostało rannych – podał portal Suspilne, powołując się na lokalnych urzędników.

 • 14:25

  Rosyjskie rakiety spadły w niedzielę na obiekty infrastruktury w okolicy miejscowości Browary pod Kijowem – poinformował mer tego miasta w Telegramie. Mer Ihor Sapożko oświadczył, że w wyniku ataku może dojść do problemów z dostawami energii elektrycznej i wody.

  O sytuacji w tym podkijowskim mieście mówił na antenie TVN24 wolontariusz i dokumentalista Mateusz Lachowski, który jest w stoicy Ukrainy.

 • 14:20

  "Zmobilizowani idą do walki bez żadnego przeszkolenia ani sprzętu. Rosyjscy żołnierze używają ich jako 'mięsa armatniego' - rzucają ich do przodu, aby odsłonić ukraińskie pozycje strzeleckie. Straty są szalone. Dokumenty zgonu są wysyłane do domu. Zaczynają mobilizować dzieci w wieku 17 lat" – napisał Mychajło Podolak.

  "Rosja od 8 lat mówi o ratowaniu Donbasu. Teraz maski są zrzucane. Mariupol został zniszczony, ataki rakietowe na Kramatorsk, przymusowa mobilizacja. Iluzje na temat Rosji zniknęły wśród lokalnych mieszkańców. Gdy Ukraina uwolni Donbas, powróci tam pokój" – dodał.

 • 14:10

  Rosja "kontynuuje przymusową mobilizację wszystkich męskich mieszkańców okupowanego Donbasu w wieku od 18 do 60 lat" – napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Dodał, że "nawet specjalne powiązania z lokalną 'administracją' nie oszczędzają przed powołaniem, gdyż kuratorzy z Rosji nie są zadowoleni z realizacji planu".

 • 13:55

  Ukraińskie media lokalne informują o wybuchach w centrum Charkowa. Na zamieszczonych zdjęciach widać kłęby dymu, unoszące się nad miastem.

  "Centrum Charkowa pod ostrzałem" – podał portal Suspilne Charkiw, prosząc mieszkańców o pozostanie w ukryciu. Na profilu Charkow.Gławnoje na Telegramie opublikowano zdjęcie, na którym widać kłęby dymu unoszące się nad miastem.

  Wolontariusz i dokumentalista Mateusz Lachowski przekazał zaś w TVN24, że w niedzielę doszło do ostrzału w Charkowie.

 • 13:51

  Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski - przebywający na Ukrainie jako wysłannik Franciszka - powiedział, że widział wielu bezimiennych zabitych i modlił się w miejscach cierpienia i zniszczeń. Dziennikowi "Corriere della Sera" wyjaśnił, że papież w chwili obecnej nie może pojechać na Ukrainę.

  Polski kardynał podkreślił, że spędził Wielki Tydzień z "ofiarami tej wojny", z ludźmi, którzy cierpią.

  "Widziałem zbiorowe mogiły, około 80 zabitych w Buczy w jednej tylko mogile przed nami. Modliłem się, na szczęście jest wiara, w przeciwnym razie nie wiem, jak moglibyśmy znieść bezpośredni widok takich okrucieństw" - wyznał kardynał Krajewski.

 • 13:46

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje kolejne nagranie, które miała przechwycić, na którym rosyjski wojskowy ma relacjonować zabicie kobiety za to, że "miała brata w Azowie".

  - Baba leży i rzuca się. Głowa przestrzelona. Że niby jej brat w Azowie – słychać na nagraniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Jest na nim męski i żeński głos. Według SBU to przechwycona rozmowa jednego z rosyjskich żołnierzy.

  - Zawołali (kogoś). On jeszcze raz strzelił, ona dalej się rzuca. Strzelił jeszcze raz – mówi męski głos na nagraniu.

  SBU opisuje nagranie jako kolejny dowód rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej w Ukrainie.

 • 13:37

  Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy uprościło procedurę zawarcia związku małżeńskiego w czasie stanu wojennego. Teraz można to zrobić nawet przez Zoom – podaje agencja UNIAN.

  "Sytuacja jest taka, że ludzie czasami nie mogą czekać. Wszyscy żyjemy w warunkach, w których nie wiemy, co będzie jutro, a nawet dzisiaj wieczorem. Dlatego złożyć wniosek i oficjalnie zawrzeć związek małżeński można teraz w ciągu jednego dnia" – ogłosiła minister sprawiedliwości Ukrainy Waleria Kołomijec.

  Ślub cywilny można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, gdzie nie toczą się działania zbrojne. W określonych przypadkach ślubu mogą udzielić policjanci lub wojskowi. Wojskowi mają również możliwość zdalnego zawarcia związku małżeńskiego.

  Od początku wojny na Ukrainie ślub wzięło już blisko 22 tys. par.

 • 13:27

  16 kwietnia podczas usuwania gruzów zawalonych przez ostrzał rosyjski budynków w Borodziance pod Kijowem znaleziono ciało kolejnej osoby – poinformowali ratownicy. W sumie od 6 kwietnia, gdy służby ratunkowe rozpoczęły prace w mieście, spod gruzów wydobyto 41 zabitych.

  Jak dotąd w Borodziance udało się usunąć gruzy w pięciu z siedmiu zburzonych przez rosyjskie rakiety budynków mieszkalnych – podała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

 • 13:08

  Nie udało się porozumieć z okupantem w sprawie przerwania ognia, by ewakuować mieszkańców – poinformowała w niedzielę rano wicepremier Iryna Wereszczuk. "Dlatego, niestety, dzisiaj nie będziemy uruchamiać korytarzy humanitarnych" – oświadczyła.

 • 12:56

  W ciągu minionej doby w Charkowie zginęły trzy osoby, a 31 zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

  Rosjanie przeprowadzili 23 ostrzały z artylerii, moździerzy i wyrzutni wieloprowadnicowych, a także jeden atak rakietowy na Charków oraz pobliskie Dergacze. Wśród rannych jest czworo dzieci, zginęło troje cywilów.

  Urzędnik poinformował również, że w trakcie rozminowywania pod Charkowem zginęło trzech saperów, a czterech zostało rannych.

 • 12:27

  Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu wezwał: "Niech nastanie pokój dla udręczonej Ukrainy, tak ciężko doświadczonej przemocą i zniszczeniami okrutnej, bezsensownie rozpętanej wojny". - Wybierzmy pokój. Przestańmy prężyć muskuły, gdy ludzie cierpią - apelował.

 • 12:26

  To Wielkanoc wojny. Widzieliśmy zbyt wiele przelewu krwi, zbyt wiele przemocy - powiedział papież Franciszek w orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. - Także nasze serca wypełniły strach i udręka - mówił, nawiązując do wojny w Ukrainie.

 • 12:15

  Rada Najwyższa Ukrainy podała, że grupa ponad 250 uchodźców z Mariupola wyjechała dziś bezpiecznie pociągiem z Zaporoża do Lwowa.

 • 12:02

  Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że do ostatniej chwili próbował powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina przed atakiem na Ukrainę.

  W rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" szef włoskiego rządu uznał, że brak pomocy dla Ukrainy byłby równoznaczny z powiedzeniem: "poddajcie się".

 • 11:50

  Ukraina zwróciła się do państw grupy G7 o 50 miliardów dolarów wsparcia finansowego - przekazał doradca ekonomiczny prezydenta Wołodymra Zełenskiego Ołeh Ustenko.

 • 11:28

  Ukraina i Rosja nie doszły w niedzielę do porozumienia w sprawie utworzenia konwojów humanitarnych, służących ewakuacji ludności cywilnej z terenów dotkniętych wojną - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 11:23

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w przesłaniu wielkanocnym, że dla Ukraińców przesłanie Wielkanocy - triumf dobra nad złem - jest szczególnie wymowne. Brytyjski następca tronu książę Karol podkreślił, że jest poruszony tym, ile osób otwiera swoje domy dla uchodźców.

 • 10:43

  Dzieci z Chile napiszą listy do ukraińskich rówieśników na znak protestu przeciwko wojnie. Akcja nawiązuje do okresu drugiej wojny światowej. Wówczas uczniowie z chilijskich szkół pisali listy i przesyłali prace plastyczne do dzieci w Polsce.

 • 10:34

  Rosja straciła od początku inwazji na Ukrainę około 20 300 żołnierzy, a także m.in. 773 czołgi, 2002 wozy bojowe i 376 zestawów artyleryjskich – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

 • 9:58

  Unia Europejska przeznacza kolejne 50 milionów euro w ramach funduszy humanitarnych na wsparcie osób dotkniętych atakiem Rosji na Ukrainę, w tym 45 milionów euro na wsparcie akcji humanitarnych w Ukrainie i pięć milionów euro dla Mołdawii.

 • 9:46

  Drugi brytyjski żołnierz walczący w szeregach ukraińskiej armii broniąc Mariupola, został schwytany przez Rosjan - podały brytyjskie media.

 • 9:29

  Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,8 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

 • 8:46

  Choć Rosja skupiła się w swoich działaniach militarnych na wschodniej Ukrainie, jej ostateczny cel się nie zmienił, a pozostaje nim zmuszenie Ukrainy do porzucenia orientacji euroatlantyckiej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Siły rosyjskie kontynuują przerzucanie sprzętu bojowego i pomocniczego z Białorusi w kierunku wschodniej Ukrainy. Dotyczy to miejsc w pobliżu Charkowa i Siewierdoniecka. Rosyjska artyleria kontynuuje ostrzeliwanie pozycji ukraińskich na wschodzie kraju, gdzie Rosja planuje wznowienie działań ofensywnych. Mimo że działania operacyjne Rosji przesunęły się na wschodnią Ukrainę, jej ostateczny cel pozostaje niezmienny. Chce ona zmusić Ukrainę do porzucenia orientacji euroatlantyckiej i zaznaczyć swoją dominację w regionie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:44

  Agencja Ukrinform podała, że w Kijowie nie doszło do żadnych eksplozji, a dźwięki słyszane przez mieszkańców stolicy Ukrainy to odgłosy obrony przeciwlotniczej.

 • 8:44

  Mer Browarów poinformował, że rakiety zaatakowały infrastrukturę w mieście.

 • 8:25

  Prokuratura generalna Ukrainy podała, że liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych wśród dzieci, które zginęły z powodu rosyjskiej inwazji, wzrosła do 202. Dane te nie są kompletne, bo władze nie mają informacji z terenów objętych przez walki.

 • 8:12

  Ukraina prosi dziś cały świat o broń, każda sztuka broni, każdy pojazd, haubica, rakieta przekazana Ukrainie zmniejsza liczbę zabitych cywilów, bo zmusza Rosję do wycofania się - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 • 8:11

  W ciągu doby w Charkowie w wyniku rosyjskich ostrzałów wybuchło 11 pożarów, co najmniej dwie osoby zginęły, 18 jest rannych – poinformowali ratownicy. W nocy i rano okupant kontynuował ostrzały Siewierodoniecka, Kreminnej i Nowodrużeska.

 • 7:49

  Według komunikatu sztabu ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie planują przeprowadzenie desantu morskiego na terytorium Ukrainy.

  "Trwają przygotowania pododdziałów 810. i 155. Samodzielnych Brygad Piechoty Morskiej do przeprowadzenia operacji desantu morskiego" – podał sztab w porannym komunikacie, zaznaczając, że "szczegóły są ustalane".

 • 7:39

  Siły rosyjskie zniszczyły całkowicie lub częściowo 71 proc. budynków w Irpieniu, w tym placówki oświatowe i medyczne – poinformował mer miasta Ołeksandr Markuszyn.

  "W mieście zniszczono ponad tysiąc budynków, w tym 115 całkowicie, 698 w dużym stopniu" – powiadomił. Ogółem ucierpiało co najmniej 1060 obiektów infrastruktury mieszkalnej i socjalnej, w tym cztery placówki oświatowe i trzy – medyczne.

 • 6:28

  Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało w sobotę nagranie wideo, na którym rzekomo widać spotkanie szefa marynarki wojennej z rozbitkami z okrętu wojennego "Moskwa".

  Na nagraniu, które trwa około 30 sekund, widać kilkudziesięciu mężczyzn w mundurach marynarki wojennej, ustawionych w szeregu na baczność przed szefem marynarki wojennej Nikołajem Jewmienowem.

 • 6:05

  W jednej ze wsi w obwodzie sumskim na północy Ukrainy po przejściu rosyjskich wojsk znaleziono sarin - poinformował w sobotę mer Trościańca Jurij Bowa.

  "Po tym jak rosyjskie wojska przebywały w obwodzie sumskim we wsi Biłka znaleziono pozostałości broni chemicznej - sarin i inne substancje" - powiedział mer, cytowany przez Suspilne. Jak dodał, znaleziono też ampułki.

 • 6:04

  W Kijowie słychać eksplozje - podał Reuters, powołując się na lokalne media.

 • 5:40

  Łącznie 1449 osób zostało ewakuowanych z ukraińskich miast przez korytarze humanitarne w sobotę - poinformował wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko w komunikacie opublikowanym w komunikatorze Telegram.

  Około 1380 osób przybyło do miasta Zaporoże z kilku miast na południu i wschodzie kraju, w tym 170 z oblężonego miasta portowego Mariupol.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/@luhanskaVTSA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości