Exit poll: Włochami rządzić będzie prawicowa koalicja

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Włosi zagłosowali w wyborach parlamentarnych. Jak wynika z sondażu exit poll, zdecydowanie prowadzi prawicowy blok trzech partii. Według tych wyników najwięcej głosów zdobyła partia Bracia Włosi, co zgodnie z przewidywaniami czyni z jej liderki Giorgii Meloni główną kandydatkę na premiera. Będzie ona pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Włoch.

W niedzielę Włosi wybierali posłów i senatorów w przyspieszonych wyborach rozpisanych po upadku szerokiej koalicji i rządu Maria Draghiego. To pierwsze wybory po wejściu w życie zmian w konstytucji, na mocy których liczbę deputowanych zmniejszono z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200.

Według sondażu exit poll zdecydowanie prowadzi prawicowy blok, złożony z ugrupowań Bracia Włosi Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego. Według badania dla RAI koalicja zdobyła 41-45 procent głosów, czyli wystarczająco dużo, by zapewnić sobie parlamentarną większość. Spośród trzech ugrupowań najlepiej poradzili sobie Bracia Włosi, którzy według badania dla Mediaset zdobyli 22,5-26,5 procent głosów. Liga - jak wynika z sondażu exit poll telewizji RAI - dostała od 8 do 12 procent głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Centrolewica uzyskała około 26-29 procent poparcia, a jej główna siła - Partia Demokratyczna zdobyła 17-21 procent głosów. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13-17 procent wyborców. Frekwencja wyniosła około 64 procent.

Lokale wyborcze były otwarte od godziny 7 do 23. Do głosowania uprawnionych było prawie 51 milionów obywateli. W całym kraju jest 61 tysięcy komisji wyborczych, głosy liczyć będzie ponad 180 tysięcy osób.

Główną kandydatką do objęcia fotela szefa rządu jest Giorgia Meloni, która może zostać pierwszą kobietą premierem we Włoszech. W 2018 roku jej partia zdobyła zaledwie 4 procent głosów.

Wyraziści liderzy

Zarówno Meloni, jak i Salvini to politycy bardzo wyraziści, gromadzący tłumy na wiecach i budzący skrajne emocje. Różni ich wiele. W polityce zagranicznej przede wszystkim to, że – jak się zauważa w komentarzach - "na szczęście dla Brukseli" Meloni zajmuje wyraźne stanowisko przeciwko Rosji w związku z jej napaścią na Ukrainę.

Przywódcy Ligi wypomina się prokremlowskie sympatie, zdjęcie w koszulce z wizerunkiem Władimira Putina i niedawne wypowiedzi, w których zakwestionował skuteczność sankcji wobec Rosji, twierdząc, że Moskwa na nich nie traci. On sam zapewnia jednak, że zmienił zdanie na temat Putina po rozpoczęciu przez niego wojny. Zaznacza zarazem, że to Unia Europejska powinna pomagać finansowo krajom, które najbardziej "cierpią" z powodu sankcji.

Była już w rządzie Berlusconiego

Meloni urodziła się w 1977 roku w Rzymie. W wieku 29 lat została wybrana do Izby Deputowanych z listy prawicowego Sojuszu Narodowego i w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu.

W 2008 roku w wieku 31 lat została ministrem do spraw młodzieży w czwartym rządzie Silvio Berlusconiego. Była najmłodszym ministrem w historii republiki. Funkcję tę pełniła do upadku gabinetu w 2011 roku.

Odeszła z bloku centroprawicy pod wodzą Berlusconiego i w 2012 roku założyła nową partię. Od 2014 roku nosi ona nazwę Fratelli d'Italia, nawiązującą do pierwszych słów włoskiego hymnu. Kierowane przez nią ugrupowanie uważane jest za spadkobiercę Sojuszu Narodowego, powstałego z przekształcenia neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), założonego w 1946 roku.

W wieku 15 lat Meloni przystąpiła do młodzieżówki MSI. Zachowało się też nagranie, gdy jako 19-latka w wypowiedzi dla telewizji francuskiej nazwała faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego "dobrym politykiem". Gdy wypominano jej przed laty tę przeszłość, oświadczyła: - Dosyć z tą historią faszyzmu i antyfaszyzmu. Urodziliśmy się blisko lat 80. i 90. (...) Będziemy bronić wartości, na jakich opiera się konstytucja i które są bliskie tym, którzy walczyli z faszyzmem.

Od 2020 roku Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W Parlamencie Europejskim jej ugrupowanie jest w jednej frakcji z Prawem i Sprawiedliwością.

Od 2014 roku, gdy Meloni kieruje Braćmi Włochami, nieprzerwanie partia ta jest w opozycji do kolejnych rządów. Nie weszła także do ostatniego gabinetu Mario Draghiego, który w 2021 roku stanął na czele rządu zgody narodowej.

Meloni brała udział w inicjatywach w obronie rodziny, przeciwko nadaniu praw parom homoseksualnym. W 2016 roku bez powodzenia startowała w wyborach burmistrza Rzymu. Z jej inicjatywy parlament uchwalił ustawę o obowiązku instalacji w samochodach urządzeń zapobiegających pozostawianiu dzieci w fotelikach. Weszła ona w życie po serii tragicznych zdarzeń, gdy kilkoro zapomnianych przez opiekunów dzieci zmarło w zamkniętych rozgrzanych autach.

W 2019 roku Meloni została wybrana na eurodeputowaną, ale zrezygnowała z mandatu i pozostała w Izbie Deputowanych w Rzymie. Gdy wybuchła pandemia Covid-19, wielokrotnie krytykowała ówczesny rząd Giuseppe Contego twierdząc, że nie nadaje się do tego, by stawić czoła kryzysowi.

Jest obrończynią wartości narodowych, konserwatywnych, chrześcijańskich. Utrzymywała zawsze dobre relacje z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Ostatnio wyraziła nadzieję, że zwycięstwo jej formacji we Włoszech doprowadzi do podobno sukcesu ugrupowania Vox w Hiszpanii, z którym - jak dodała - łączą jej partię więzy "szacunku, przyjaźni i lojalności".

Kilka lat temu Meloni wywołała kontrowersje, doszukując się homoseksualnej relacji w animowanym filmie dla dzieci "Frozen 2".

Rzecznik partii Fratelli d'Italia ostro skomentował odcinek "Świnki Peppy" >>>

Autorka/Autor:FC, momo, kz/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: