Wymuszali na turystach 100 euro za zdjęcie z Koloseum. "Rzymscy legioniści" trafią do więzienia 

Źródło:
PAP, Virgilio Notizie, tvn24.pl
Rzym. Koloseum na nagraniach archiwalnych
Rzym. Koloseum na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/4
Rzym. Koloseum na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Dwóch mężczyzn w strojach rzymskich legionistów robiło sobie zdjęcia z turystami przed Koloseum, a następnie wymuszało od nich zapłatę, nawet po 100 euro. Obaj trafią do więzienia, informuje "La Repubblica". Włoskie media już wcześniej donosiły o oszustach wyłudzających pieniądze w Wiecznym Mieście.

Sąd wymierzył karę kolejno trzech i pół oraz czterech lat więzienia dwóm mężczyznom, którzy w strojach rzymskich legionistów robili sobie zdjęcia z turystami na tle Koloseum, a następnie żądali nawet 100 euro (ok. 450 złotych - red.) za pamiątkową fotografię. Gdy turyści odmawiali zapłacenia tej kwoty, byli siłą eskortowani do pobliskiego bankomatu i zmuszani do wypłaty - informuje "La Repubblica".

ZOBACZ TEŻ: Wyrył napis na murze Koloseum. Tłumaczy: nie wiedziałem, że to starożytny zabytek

Jak wyjaśnia włoski dziennik, skazani mężczyźni to niejedyni "rzymscy legioniści", którzy zajmują się wymuszeniami w rejonie amfiteatru Flawiuszów, bo od lat wiadomo, że proceder kwitnie tam. Jego ofiarami padają zwłaszcza zagraniczni turyści. Portal informacyjny Virgilio Notizie w grudniu 2022 roku informował o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy wyłudzali pieniądze pod Koloseum. Wskazano wówczas, że wedle ustaleń policji za powszechnym w stolicy Włoch zjawiskiem stoją dwie organizacje przestępcze.

Rzym. Tu przebierańcy nie mają wstępu

W Rzymie już od kilku lat obowiązują przepisy zakazujące "pracy" tak zwanych naganiaczy, którzy oferują bilety pozwalające ominąć kolejki oczekujących do popularnych atrakcji, takich jak Koloseum. W tego rodzaju miejscach nie mogą się także pojawiać osoby przebrane za rzymskich legionistów, zachęcające do zrobienia wspólnego zdjęcia za opłatą.

KoloseumShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Rzymskie wakacje ze zmianami. Popularna atrakcja na nowych zasadach

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: PAP, Virgilio Notizie, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock