Lodowiec na Mont Blanc może runąć. Ewakuacja mieszkańców


Po włoskiej stronie masywu Mont Blanc istnieje groźba zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux - poinformowały władze w regionie, które w konsekwencji zamknęły jedną z dróg i na razie nakazały ewakuację mieszkańców z kilku najbliżej położonych niego domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie.

Masa, która może runąć, ma objętość 250 tys. metrów sześciennych – alarmują specjaliści z władz regionu Dolina Aosty i fundacji Bezpieczne Góry. Ich zdaniem sytuacja jest poważna.

Lodowiec Planpincieux znajduje się blisko szczytu Grandes Jorasses - jednego z 11 masywu Mont Blanc, wznoszącego się na ponad 4000 m n.p.m.

Władze gminy Courmayeur podjęły decyzję o zamknięciu drogi w Val Ferret, gdzie może runąć fragment lodowca. Droga ta będzie monitorowana. Ponadto ewakuowano kilka górskich chat. Jednocześnie burmistrz Stefano Miserocchi zapewnił, że nie są zagrożone większe domy mieszkalne ani ośrodki dla turystów.

- Takie zjawiska dowodzą po raz kolejny istotnych zmian zachodzących w górach, a spowodowanych przez czynniki klimatyczne - dodał burmistrz Courmayeur.

Przypomina się, że w raporcie organizacji WWF Italia zaznaczono, że w związku z ociepleniem klimatu przy średnich temperaturach, jakie utrzymują się w górach obecnie, lodowce poniżej 3500 metrów nad poziomem morza znikną w ciągu 20-30 lat.

Mont Blanc - największy i najwyższy masyw górski w Europie Zachodniej, co roku przyciąga kilkaset tysięcy turystów i wspinaczy z całego świata.

Autor: adso / Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Pingstone/Wikipedia

Pozostałe wiadomości