Czarne chmury nad Salvinim, w cieniu związki z Putinem i powiązania jego partii z Kremlem

Źródło:
Reuters
Matteo Salvini jest liderem prawicowej Ligi
Matteo Salvini jest liderem prawicowej Ligi
Reuters Archive
Matteo Salvini jest liderem prawicowej LigiReuters Archive

Współrządząca we Włoszech partia Liga wyparła się porozumienia zawartego w 2017 roku ze stanowiącą zaplecze Władimira Putina Jedną Rosją. Jednocześnie lider Ligi Matteo Salvini staje w obliczu rosnącej presji w związku ze swoimi dawnymi powiązaniami z Kremlem – zauważa Reuters.

Matteo Salvini, wicepremier w prawicowym rządzie Giorgii Meloni, jest znanym sympatykiem Władimira Putina. Dość przypomnieć jego zdjęcie w koszulce z Putinem. Agencja Reutera zwraca uwagę, że polityk ten od czasu inwazji w 2022 roku popierał nakładanie sankcji wobec Rosji, ale unikał bezpośredniej krytyki Putina.

Pięcioletnia umowa o współpracy między Ligą Salviniego a Jedną Rosją została automatycznie przedłużona w 2022 roku, jednak "wojna całkowicie zmieniła osądy i stosunki polityczne z Rosją" – stwierdziła w oświadczeniu włoska partia, dodając, że umowa z Jedną Rosją "po inwazji na Ukrainę nie jest już ważna".

Matteo Salvini w koszulce popierającej Putinafacebook.com/salviniofficial

Głosowanie nad wotum nieufności wobec Salviniego

Oświadczenie wydano w czasie, gdy parlament przygotowywał się do debaty nad wotum nieufności wobec Salviniego, złożonym przez lewicową i centrową opozycję, które twierdzą, że brak wycofania się z porozumienia lub wyrażanie podziwu wobec Putina czyni go niezdolnym do sprawowania rządów.

Liga stwierdziła, że porozumienie z Jedną Rosją nie przyniosło konkretnych inicjatyw i zwróciła uwagę, że przed inwazją na Ukrainę liczne włoskie rządy zacieśniały więzi z Putinem, zarzucając opozycji hipokryzję.

Oczekuje się, że wotum nieufności wobec Salviniego zostanie odrzucone, jednak jakiekolwiek głosy przeciwko niemu ze strony partii centroprawicowych mogą podsycić napięcia w rządzie.

Debata parlamentarna rozpocznie się w środę, a głosowanie spodziewane jest tego samego dnia lub w czwartek.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/salviniofficial