"To historyczna nowina dla świata kultury". Dzieło Gustava Klimta odnalezione po 22 latach

TVN24 | Świat

Autor:
ft/tr
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poszukiwane od 22 lat dzieło Gustava Klimta "Portret kobiety" zostało odnalezione w ogrodowej skrytce w Piacenzy we Włoszech - ogłosiły w piątek władze tego miasta, potwierdzając autentyczność obrazu. Dzieło znaleźli przypadkowo robotnicy podczas prac pod koniec ubiegłego roku.

Gdy sprzątający okoliczny teren robotnicy znaleźli pod koniec zeszłego roku paczkę w czarnej torbie na śmieci, chcieli ją wyrzucić. Zanim to zrobili, zajrzeli do środka. Następnie zawiadomili siły porządkowe o swoim odkryciu. Obrazem zajęli się eksperci, którzy jego stan ocenili jako bardzo dobry.

O tym, że znawcy potwierdzili jego autentyczność jako obrazu Gustava Klimta "Portret kobiety", poinformowała burmistrz Piacenzy Patrizia Barbieri oraz szef wydziału kultury w urzędzie miasta Jonathan Papamarenghi. - To historyczna nowina dla świata kultury i dla Piacenzy - oświadczyli przedstawiciele magistratu.

Gustav Klimt, "Portret Kobiety"Wikimedia public domain

"Portret kobiety" znaleziony w ogrodowej skrytce

Kradzież dzieła z galerii Ricci Oddi odkryto 22 lutego 1997 roku. Kilka dni wcześniej zaczęto przygotowywać je do gościnnej wystawy w pobliskim pałacu. Sprawę natychmiast zgłoszono służbom. Nigdy nie udało się ustalić, czy obraz wyniesiono przez dach (tak nakazywał myśleć fragment ramy znaleziony przy oknie dachowym), czy przez wejście główne - przypomina włoski dziennik "La Repubblica".

Nie wiadomo, jak jedno z najbardziej poszukiwanych dzieł na świecie znalazło się w schowku przy murze za metalowymi drzwiczkami w ogrodzie i jak długo tam leżało.

Nie jest też jasne, czy praca Klimta, wyceniana na kilkadziesiąt milionów euro i poszukiwana w całym kraju i za granicą, przez te wszystkie lata leżała ukryta w krzakach kilka metrów od miejsca, w którym zaginęła.

Obraz znaleziono w galerii w Piacenzy
Google Maps

Źródło: PAP, tvn24.pl

ft/tr