TVN24 | Świat

Aktor Richard Gere będzie zeznawał w procesie Matteo Salviniego. Chodzi o pozbawienie wolności migrantów

TVN24 | Świat

Autor:
js//now
Źródło:
PAP

Amerykański aktor Richard Gere złoży zeznania w procesie Matteo Salviniego, byłego szefa MSW Włoch i lidera Ligi - zdecydował w sobotę sąd w Palermo. Toczy się tam proces polityka oskarżonego o pozbawienie wolności 147 migrantów i przetrzymywanie ich na statku organizacji pozarządowej. - Powiedzcie mi, jak poważny jest proces, na który przybędzie z Hollywood Richard Gere, by zeznawać na temat mojej niegodziwości? - zwrócił się do dziennikarzy Salvini.

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed ponad dwóch lat, gdy Salvini jako minister spraw wewnętrznych i wicepremier zamknął włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych (NGO) i nie pozwalał uratowanym na morzu migrantom zejść z pokładu.

W sierpniu 2019 roku załoga patrolującej Morze Śródziemne jednostki hiszpańskiej NGO Open Arms wzięła na pokład 147 migrantów z tonącej łodzi i obrała kurs na Maltę. Władze tego kraju odmówiły przyjęcia migrantów. Wtedy statek skierował się w stronę włoskiej wyspy Lampedusa. Salvini przez sześć dni nie wydawał zgody na zawinięcie statku do portu. Został on przyjęty, gdy decyzję w tej sprawie wydał sąd w Agrigento. Migranci zeszli na ląd.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Za pozbawienie ich wolności liderowi Ligi grozi 15 lat więzienia. W tej sprawie, jak i w podobnych dotyczących innych statków, senator Matteo Salvini argumentuje, że bronił granic Włoch, a decyzję sądu o wytoczeniu mu procesu uznaje za polityczną.

Gere jednym ze świadków, którzy złożą zeznania

Richard Gere złoży zeznania jako świadek oskarżenia, ponieważ w czasie kryzysu wokół statku Open Arms, stojącego na morzu, wszedł na jego pokład i przekazał migrantom pomoc humanitarną. Zapoznał się też z sytuacją migrantów.

Richard GereShutterstock

W sobotę sąd w Palermo zdecydował, że zeznania jako świadkowie złożą również były premier Giuseppe Conte, obecna szefowa MSW Luciana Lamorgese oraz szef MSZ Luigi Di Maio, który był wicepremierem przed dwoma laty. Ponadto na liście świadków są inni ministrowie z byłego rządu Contego.

Salvini: mam nadzieję, że proces potrwa możliwie najkrócej

Salvini po wyjściu z sądu powiedział dziennikarzom: - Powiedzcie mi, jak poważny jest proces, na który przybędzie z Hollywood Richard Gere, by zeznawać na temat mojej niegodziwości?

- Mam nadzieję, że proces potrwa możliwie najkrócej, bo są ważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć - dodał przywódca Ligi. Proces został odroczony do 17 grudnia.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock