Agnieszka Holland z nagrodą watykańskiego festiwalu Tertio Millennio za film "Zielona granica"

Źródło:
PAP
Agnieszka Holland o filmie "Zielona granica": chodziło nam o to, żeby ten film był prawdziwy, żeby trafiał do serc i sumień
Agnieszka Holland o filmie "Zielona granica": chodziło nam o to, żeby ten film był prawdziwy, żeby trafiał do serc i sumieńTVN24
wideo 2/4
Agnieszka Holland o filmie "Zielona granica": chodziło nam o to, żeby ten film był prawdziwy, żeby trafiał do serc i sumieńTVN24

Agnieszka Holland została nagrodzona podczas watykańskiego festiwalu filmowego Tertio Millennio za film "Zielona granica". Polska reżyserka w czasie spotkania z widzami przed projekcją filmu opowiadała o źródłach kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej – wskazała, że wywołali go Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

Agnieszka Holland otrzymała we wtorek w Rzymie specjalną nagrodę festiwalu filmowego Tertio Millennio za "Zieloną granicę". Wyróżnienie pod nazwą "Fuoricampo" zostało wręczone reżyserce podczas uroczystości w rzymskim kinie "Nuovo Olimpia".

Jak wyjaśnili organizatorzy, jest ona przyznawana za film, który w minionym roku najlepiej nakreślił temat "poszukiwania najgłębszego znaczenia życia i wstrząsnął sumieniami, oświetlając mroczne strefy i duszę ludzką".

Polska reżyserka w czasie spotkania z widzami przed projekcją "Zielonej granicy" opowiadała o źródłach kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, tłumacząc, że wywołali go Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

- Aby o tym opowiedzieć, postanowiłam zrobić to, co umiem, czyli nakręcić film fabularny - dodała. Jak zaznaczyła, "tajemnica zła jest łatwiejsza do pokazania".

Agnieszka Holland podkreśliła, że temat migracji jest jej bliski. - Sama byłam emigrantką polityczną, ale to nie ma porównania z sytuacją ludzi, którzy kryją się po lasach - zauważyła.

Podkreśliła także: "Lubię kontrowersje, bo to zmusza nas wszystkich do myślenia i działania". Reżyserka podziękowała za nagrodę również w imieniu aktywistów pomagających migrantom.

Holland honorowana na festiwalach religijnych

Festiwal, który zrodził się z inicjatywy św. Jana Pawła II, odbywa się pod patronatem watykańskich urzędów, między innymi Dykasterii do spraw Kultury i Edukacji oraz instytucji Konferencji Episkopatu Włoch. Jako jego cel festiwalu wymienia się promocję dialogu między różnymi religiami i kulturami poprzez język kina.

Agnieszka Holland została w sumie uhonorowana przez trzy festiwale filmów religijnych: Tertio Millennio, Narody i Religie oraz Religion Today. W poniedziałek projekcja “Zielonej granicy” odbyła się w filmotece watykańskiej.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP