Bez rodziny, współpracowników i wiernych. "Samotne" nabożeństwo Putina na Kremlu

Autor:
tas/adso
Źródło:
Reuters, Radio Swoboda, bloknot.ru

Prezydent Władimir Putin uczestniczył w bożonarodzeniowym nabożeństwie w Soborze Zwiastowania na Kremlu sam, bez rodziny i innych wiernych, którymi zazwyczaj się otacza - poinformowały rosyjskie media. Ich kanały w serwisie Telegram przekazały, że "nocna msza z udziałem rosyjskiego przywódcy została znacznie skrócona".

Nagranie z Soboru Zwiastowania pokazała państwowa telewizja Rossija-1. Władimir Putin uczestniczył w nocnym bożonarodzeniowym nabożeństwie (z piątku na sobotę) jedynie w otoczeniu kilku księży. Agencja Reutera - opisując to wydarzenie - podkreśliła, że prezydent nie zdecydował się na inny wybór, a mógł pokazać się na przykład w czasie normalnego nabożeństwa, wśród ludzi.

Wyznawcy prawosławia, w tym w Rosji i na Ukrainie, obchodzą święta Bożego Narodzenia 7-8 stycznia, według kalendarza juliańskiego.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Zaślepka materiału TVN24GO
Do czego rosyjskiej Cerkwi wojna w Ukrainie?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

"Być może jest to zapowiedź zbliżającej się całkowitej zmiany władzy?" - stawia pytanie rosyjski portal bloknot.ru. Przypomina, że wcześniej prezydent Rosji nazywał Boże Narodzenie "jednym z najbardziej ukochanych świąt chrześcijan, jednoczących ludzi wokół wysokich duchowych ideałów i wspierających rodzinne tradycje".

W rezydencji i na wyspie

Rosyjskie media przypomniały, że w czasie swoich wieloletnich rządów Putin zaledwie po raz trzeci obchodził Boże Narodzenie w Moskwie. W zeszłym roku, z powodu pandemii COVID-19, również samotnie uczestniczył w bożonarodzeniowej liturgii odprawionej w cerkwi w rezydencji prezydenckiej w Nowo-Ogariowie w obwodzie moskiewskim.

W 2021 roku Putin wziął udział w uroczystościach bożonarodzeniowych na wyspie Lipno w obwodzie nowogrodzkim, w otoczeniu rzeszy wiernych - przypomniała rosyjska sekcja Radia Swoboda.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/adso

Źródło: Reuters, Radio Swoboda, bloknot.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości