Ukraiński wywiad: Rosja może przystąpić do nowego ataku w obwodzie zaporoskim  

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Niedziela jest 319. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosjanie mogą przystąpić do ataku w obwodzie zaporoskim i będą próbowali powstrzymać kontrofensywę ukraińskich sił zbrojnych na kierunku charkowskim - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki w rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera". Skibicki przypomniał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja przerzuciła dużą liczbę żołnierzy nie tylko na wschód Ukrainy, ale także do obwodu zaporoskiego, używając do przerzutu wojskowych samolotów i pociągów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:12

  Ukraińskie wojsko utrzymuje pozycje w dwóch kluczowych miastach w obwodzie donieckim, Bachmucie i Sołedarze - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym przekazie wideo.

 • 20:38

  - Oczywiście nie jest to wykluczone - powiedział wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck, pytany w wywiadzie dla telewizji ARD o możliwe dostawy czołgów Leopard dla Ukrainy. Po tym, jak niedawno Niemcy ogłosiły, że dostarczą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder słychać apele o wysłanie także Leopardów.

 • 20:37

  Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) rozstrzelała sześciu żołnierzy, którzy chcieli oddać się do ukraińskiej niewoli - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 19:00

  Niektórzy członkowie NATO, w tym Niemcy, wydają się chcieć jak najszybszego zakończenia działań wojennych na Ukrainie, nawet jeśli kraj ten musiałby pójść na ustępstwa terytorialne. Z kolei Polska chce długoterminowo osłabić Rosję - pisze portal dziennika "Welt".

 • 18:33

  Rosja zrobiła z Ukrainy największe na świecie pole minowe, co powoduje między innymi poważne zakłócenia w rolnictwie, które jest jedną z głównych gałęzi ukraińskiej gospodarki - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie opublikowanym przez południowokoreańską agencję Yonhap.

 • 18:13

  Doniesienia władz Rosji, które ogłosiły, że w ataku na Kramatorsk zginęło ponad 600 ukraińskich żołnierzy, są nieprawdą – oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Jego zdaniem "Rosja nie ma sprzętu do tak precyzyjnych uderzeń". Ostrzał Kramatorska miał być rzekomo "atakiem zemsty" za ukraińskie uderzenie na okupowaną Makiejewkę.

 • 17:58

  Rosjanie mogą przystąpić do ataku w obwodzie zaporoskim i będą próbowali powstrzymać kontrofensywę ukraińskich sił zbrojnych na kierunku charkowskim - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki w rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera".

  Skibicki przypomniał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja przerzuciła dużą liczbę żołnierzy nie tylko na wschód Ukrainy, ale także do obwodu zaporoskiego, używając do przerzutu wojskowych samolotów i pociągów.

 • 15:15

  Doszło do kolejnej wymiany jeńców wojennych, w ramach której powróciło z rosyjskiej niewoli 50 ukraińskich żołnierzy - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  Napisał, że udało się uwolnić żołnierzy, którzy trafili do niewoli między innymi w czasie rosyjskiej okupacji elektrowni atomowej w Czarnobylu, obrońców Mariupola, a także żołnierzy walczących w obwodzie donieckim.

  W ostatnim dniu 2022 roku z rosyjskiej niewoli powróciło do ojczyzny 140 ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, wśród nich byli m.in. obrońcy Mariupola i Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

 • 13:36

  Papież Franciszek zaapelował do wiernych, by nie zapominali o Ukraińcach, cierpiących z powodu wojny. Zachęcił do modlitwy za ukraińskie i rosyjskie matki, które straciły na froncie synów - żołnierzy.

  Zwracając się do tysięcy wiernych, zgromadzonych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, papież powiedział: "Nie zapominajmy o naszych ukraińskich braciach i siostrach. Bardzo cierpią z powodu wojny". "To Boże Narodzenie na wojnie, bez światła, bez ciepła. Bardzo cierpią. Proszę, nie zapominajmy o nich" - apelował Franciszek.

 • 13:09

  Rosyjscy okupanci w nocy z soboty na niedzielę ostrzelali Chersoń z użyciem zakazanych pocisków zapalających - przekazał szef obwodu chersońskiego Jarosław Januszewicz. "Na szczęście atak nie spowodował ofiar wśród ludności cywilnej ani zniszczeń infrastruktury" - poinformował we wpisie na Telegramie.

 • 12:49

  Na niektórych odcinkach obwodu donieckiego ukraińskie siły zbrojne stopniowo posuwają się naprzód, ale rosyjska armia także atakuje - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, informując o aktualnej sytuacji na wschodzie kraju.

  Malar wyjaśniła, że Rosja skoncentrowała znaczne siły, by dotrzeć do granic obwodu donieckiego. Dodała, że obecnie bardzo trudna sytuacja jest w mieście Sołedar, gdzie trwają zacięte walki ukraińskich żołnierzy z rosyjską armią.

 • 11:52

  Dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w wyniku rosyjskich działań zbrojnych w sobotę, kiedy chrześcijanie obrządków wschodnich świętowali Boże Narodzenie - poinformował Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura ukraińskiego prezydenta.

  W obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a osiem odniosło obrażenia. Jeszcze jedna osoba została zabita w obwodzie charkowskim. Na południu w obwodzie chersońskim jeden człowiek został ranny - napisał Tymoszenko na Telegramie.

 • 11:05

  W nocy z soboty na niedzielę rosyjscy żołnierze ostrzelali Kramatorsk w obwodzie donieckim. Osiem budynków zostało uszkodzonych, rakiety spadły też na terenie dwóch szkół. Obyło się bez ofiar - przekazał we wpisie na Facebooku mer tego miasta Ołeksandr Honczarenko.

 • 10:25

  Częściowe powodzenie rosyjskich wojsk pod Sołedarem nie przesądza o tym, że najeźdźcom uda się otoczyć Bachmut. Siły agresora wciąż są dalekie od realizacji tego celu – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  "Ostatnie rosyjskie zdobycze w rejonie Sołedaru nie zapowiadają rychłego otoczenia Bachmutu, wbrew temu, co twierdzą źródła w Rosji" – podkreślił ISW.

  Analitycy ośrodka zaznaczyli, że nawet gdyby potwierdziły się najbardziej pozytywne dla Rosjan doniesienia (niepotwierdzone oficjalnie), że siły agresora dotarły do przedmieść Rozdoliwki (sześć kilometrów na północny zachód od Sołedaru), to te wojska wciąż znajdowałyby się zbyt daleko, by móc odciąć ukraińskie trasy zaopatrzenia.

 • 9:53

  Ranni rosyjscy żołnierze, przewożeni do szpitali w okupowanej części obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, są umieszczani nawet na oddziałach położniczych; kobiety w ciąży przenosi się do innych placówek medycznych - powiadomił w niedzielę na Telegramie lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

  Cywilna opieka zdrowotna w obwodzie ługańskim właściwie przestała istnieć, ponieważ wszystkie zasoby szpitali i punktów medycznych przeznaczono na potrzeby rosyjskiej armii. Do "ewakuacji" oddziału położniczego doszło w mieście Antracyt. Znajdujące się w tamtejszym szpitalu kobiety przewieziono do Ługańska - powiadomił Hajdaj na Telegramie.

 • 9:11

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony poinformowano, że w ostatnich tygodniach Rosja wzmocniła fortyfikacje w środkowej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, zwłaszcza między miejscowościami Wasylówka i Orichiw, i utrzymuje na tym odcinku frontu znaczące siły.

  "Sposób, w jaki Rosja działa, by poprawić swoją obronę, sugeruje, że dowódcy są najprawdopodobniej zaniepokojeni możliwością przeprowadzenia dużych ukraińskich działań ofensywnych w dwóch regionach: w północnej części obwodu ługańskiego lub w obwodzie zaporoskim. Poważne ukraińskie przełamanie (w pobliżu) Zaporoża poważnie podważyłoby trwałość rosyjskiego 'mostu lądowego' łączącego obwód rostowski z Krymem. Ukraiński sukces w regionie ługańskim jeszcze bardziej podważyłby deklarowany przez Rosję cel wojenny, jakim jest 'wyzwolenie' Donbasu" - napisano w komunikacie resortu.

  Oceniono, że decyzja o tym, któremu z tych zagrożeń należy przeciwdziałać w pierwszej kolejności, jest prawdopodobnie jednym z głównych dylematów rosyjskich planistów operacyjnych.

 • 8:48

  Kreml obiecywał, że w sobotę, czyli w dniu Bożego Narodzenia obrządku wschodniego ukraińskie pozycje nie będą atakowane, ale okazało się, że wróg ostrzelał nawet misję ONZ, która przywiozła pomoc humanitarną do miasteczka Orichiw na południu Ukrainy - oznajmił w niedzielę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  Gubernator przekazał te doniesienia na antenie telewizji - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda. Brak informacji o ofiarach rosyjskiego ataku na misję ONZ.

  W sobotę wieczorem sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew oznajmił w mediach społecznościowych, że siły wroga ostrzelały przedmieścia tego miasta. "Wybuchy, które ostatnio słyszało całe Zaporoże, to kolejny dowód na to, że Rosja to kraj bez honoru i sumienia" - napisał Kurtiew na Telegramie. Jak dodał w niedzielę rano, w wyniku ataku nie ucierpieli cywile.

 • 7:36

  To nie jest czas na przedwczesny pokój z Rosją, ponieważ agresorów można zatrzymać tylko siłą. O ile Moskwa nie zrezygnuje z celu, jakim jest zdobycie nowych terytoriów na Ukrainie, rozmowy pokojowe nic nie osiągną - napisała na łamach magazynu "Foreign Affairs" premier Estonii Kaja Kallas.

  W rosyjskiej agresji na Ukrainę nigdy nie chodziło wyłącznie o Ukrainę. Chodzi również o międzynarodowy, oparty nad zasadach porządek i o architekturę bezpieczeństwa w Europie - podkreśliła szefowa estońskiego rządu.

  W grudniu 2021 roku Kreml postawił NATO i Unii Europejskiej ultimatum: zakończcie politykę otwartych drzwi oraz ograniczcie rozlokowywanie wojsk i broni w krajach, które dołączyły do Sojuszu po 1997 roku, albo grozi wam wojna - przypomniała Kallas.

  Później Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, gdzie zabija cywilów, dopuszcza się tortur i gwałtów. To nie jest przypadek, lecz sposób prowadzenia wojny przez Rosję. Tam, gdzie wojska ukraińskie wyparły okupanta, znajdujemy dowody masowych zabójstw, tortur, gwałtów i deportacji do Rosji. Kreml jasno też dał do zrozumienia, że chce zetrzeć Ukrainę z mapy świata - napisała premier.

 • 7:23

  5 stycznia do obwodu kemerowskiego na Syberii przybył z Rostowa nad Donem pociąg-chłodnia wypełniony ciałami martwych rosyjskich żołnierzy - powiadomił w niedzielę w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Ciała mają zostać przewiezione do miejscowych kostnic.

  Dowództwo w Kijowie potwierdziło, że pomimo deklaracji Kremla wojska najeźdźcy nie zamierzały w sobotę przestrzegać "świątecznego rozejmu", który jakoby miał obowiązywać w dniu Bożego Narodzenia obchodzonego przez chrześcijan obrządków wschodnich. W ciągu minionej doby przeciwnik przeprowadził dziewięć ataków rakietowych i trzy lotnicze oraz 40-krotnie ostrzeliwał ukraińskie pozycje z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Odparto szturmy wroga w pobliżu 16 miejscowości, m.in. pod Bachmutem i Sołedarem.

  Okupacyjna rosyjska administracja nasiliła propagandowe działania na zajętych terenach południa Ukrainy. Na niektórych obszarach we wschodniej części obwodu chersońskiego wyłączono możliwość odbierania ukraińskich programów telewizyjnych. Od niedawna dostępna jest tam wyłącznie telewizja rosyjska - czytamy w raporcie sił zbrojnych.

 • 6:55

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w niedzielnej aktualizacji, że Rosjanie dokonali "marginalnych potwierdzonych postępów" w okolicy miasta Sołedar. Na wschodzie Ukrainy nadal prowadzone są rosyjskie operacje ofensywne w okolicach Bachmutu i wzdłuż zachodnich obrzeży Doniecka - dodano.

 • 1:21

  Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły w nocy z soboty na niedzielę siedem ataków rakietowych na Kramatorsk i dwa na Konstantynówkę - poinformował na Facebooku Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego.


  Według Kyryłenki w Kramatorsku zniszczone zostały budynki placówki oświatowej i zakładu przemysłowego oraz spółdzielni garażowej. W Konstantynówce ostrzelana została strefa przemysłowa. Nie było ofiar.

  Pod ostrzałem Rosjan znalazły się także Kurachowe i wieś Kurachiwka, także w obwodzie donieckim, gdzie uszkodzone zostały prywatne domy i sieci zaopatrujące społeczność Kurachowe w ciepło.

 • 0:37

  Kolejny eszelon z rosyjskim personelem wojskowym, liczący około 700-800 osób, został przerzucony w nocy z soboty na niedzielę na Białoruś - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  "Pociąg specjalny z 15 wagonami osobowymi przejechał przez stację Smoleńsk w kierunku Białorusi” - napisał Hajun na Telegramie i dodał, że pociąg na Białorusi dotarł na dworzec w Witebsku.


 • 0:05

  Rosjanie zaatakowali w sobotę wieczorem ponownie obwód charkowski - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Synehubow. Ostrzelane zostały także przedmieścia Zaporoża.

  W mieście Merefa na przedmieściach Charkowa odnotowano eksplozje dwóch rosyjskich rakiet i według wstępnych informacji jest jedna ofiara.

  O godzinie 23.15 czasu lokalnego ogłoszono alarm lotniczy w obwodach charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim i zaporoskim, a także w obwodzie ługańskim i okupowanym Krymie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/pavlokyrylenko.donoda

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości