Putin już odbiera gratulacje. "Gwarancja równowagi politycznej"


Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, ale Władimir Putin już odbiera gratulacje. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro "w imieniu narodu" pogratulował w niedzielę Putinowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

Rząd Wenezueli złożył również Putinowi "najlepsze życzenia" na ten nowy czas, w którym będzie działał "z odwagą, energią i mądrością, które go charakteryzują".

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro pogratulował Władimirowi Putinowi "w imieniu narodu".

Według władz Wenezueli zwycięstwo Putina "utrwala jego przywództwo", a "zjednoczenie narodu rosyjskiego wokół lidera i jego projektu niezależności i rozwoju jest podstawową gwarancją promowania niezbędnej światowej równowagi politycznej".

Wenezuelskie MSZ podkreśla w swoim oświadczeniu, że "Rosja i Wenezuela stały się bratnimi krajami, sojusznikami w rozwoju intensywnej dynamiki dwustronnej współpracy" i "koordynacji polityki międzynarodowej w celu promowania pokoju i sprawiedliwości w stosunkach międzynarodowych".

Białoruś i Serbia

Zwycięstwa pogratulował Władimirowi Putinowi także prezydent Serbii Aleksandar Vuczić - poinformowała agencja TASS, powołując się na oświadczenie służby prasowej Vuczicia.

"Proszę przyjąć szczere gratulacje z powodu ponownego wyboru na prezydenta Federacji Rosyjskiej i najlepsze życzenia dalszego prowadzenia kraju jasno określoną drogą postępu dla dobra wszystkich obywateli" - napisał Vuczić.

Wyraził przekonanie, że Putin dzięki swemu "wybitnemu talentowi lidera, silnej woli i odpowiedzialności" dalej będzie "odnosić sukcesy w rozwiązywaniu wszystkich ważnych dla Rosji spraw, a także w realizacji planów jej dalszego wszechstronnego rozwoju".

"To wynik, który świadczy o wysokim poziomie zaufania i poparcia obywateli dla polityki stabilnego rozwoju społeczno-gospodarczego, wzmocnienia jej autorytetu na arenie międzynarodowej" - napisał z kolei prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka. Łukaszenka wspomniał również o "historycznych więziach przyjaźni i porozumienia" między Białorusinami i Rosjanami. Zaprosił Putina do odwiedzenia Białorusi i złożył mu życzenia "krzepkiego zdrowia i niewyczerpanej energii oraz dalszych sukcesów dla dobra bratniego narodu rosyjskiego".

Z Chinami o pokój na świecie

Gratulacje Putinowi złożył też prezydent Chin Xi Jinping. Relacje między dwoma krajami "historycznie są na najlepszym poziomie, który jest przykładem budowania nowego rodzaju stosunków międzynarodowych opartych na wzajemnym szacunku, równości i sprawiedliwości" - oświadczył w komunikacie prezydent ChRL, który sam w sobotę został ponownie jednogłośnie wybrany przez parlament na szefa państwa. "Chiny są gotowe współpracować z Rosją, aby dalej rozwijać chińsko-rosyjskie stosunki (i wspierać) pokój na świecie" - dodał Xi.

20 lat rządów Władimira PutinaPAP

Rekordowe poparcie Putina

W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

Najnowsze dane CKW wskazują, że wynik uzyskany przez Putina jest wyższy niż w jakichkolwiek poprzednich wyborach prezydenckich, w których brał on udział. W 2000 roku, u początku swych rządów, Putin uzyskał w wyborach 52,9 proc., w 2004 - 71,3 procent, a w 2012 - gdy wrócił na Kreml po czteroletnim sprawowaniu urzędu premiera - 63,6 proc. Na drugim miejscu jest kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Grudinin, który według najnowszych danych CKW uzyskał 11,2 proc. głosów. Grudinin oświadczył, że wybory ocenia jako nieuczciwe.

Autor: lukl\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: