Co najmniej siedem osób nie żyje, a 34 zostało rannych w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w Bagdadzie, poinformowała w poniedziałek agencja Reuters. Zaś irackie ministerstwo podało w komunikacie, że zamachowiec zabił trzech ludzi, a 33 jest rannych.
Zamachowiec samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi wjechał w kordon bezpieczeństwa przed siedzibą ministerstwa. W wyniku eksplozji zapaliło się także kilka innych pojazdów, znajdujących się w pobliżu. Jak podaje Reuters wśród ofiar jest pięciu policjantów, a siedmiu zostało rannych, poinformowała iracka policja.
- Kiedy wyszedłem na zewnątrz, zobaczyłem moich kolegów, niektórzy z nich zginęli, inni leżeli ranni na ziemi, wiele samochodów zostało spalonych - powiedział Zaid Raheem, policyjny strażnik.
Krwawa seria
Do serii zamachów doszło też w czwartek w stolicy Iraku, gdzie zginęły co najmniej 72 osoby, a 176 zostało rannych. W różnych częściach miasta doszło do ponad 10 eksplozji, które - zdaniem irackich władz - były skoordynowanym atakiem. Doszło do nich po niedawnym wybuchu kryzysu politycznego w Iraku między rządzącymi i stanowiącymi większość szyitami a ich rywalami sunnitami. Obecnie natężenie aktów przemocy wyraźnie spadło, ale radykalne ugrupowania obu wspólnot nadal nie chcą złożyć broni.
Ataki zbiegły się też w czasie z opuszczeniem Iraku przez ostatnich żołnierzy amerykańskich, co nastąpiło w połowie grudnia. Siły USA stacjonowały w Iraku przez blisko dziewięć lat.
Sekciarskiej wojny cd?
Iracki wymiar sprawiedliwości wydał w zeszły poniedziałek nakaz aresztowania sunnickiego wiceprezydenta państwa Tarika al-Haszimiego, któremu zarzuca się powiązania z terrorystami. Już wtedy twierdzono, że nakaz aresztowania wiceprezydenta może spowodować nasilenie konfliktów wyznaniowych w Iraku. Jeden z irackich policjantów potwierdził, że wybuch samochodu - pułapki właśnie przed ministerstwem spraw wewnętrznych ma związek z aresztowaniem al-Haszimiego. W obliczu poniedziałkowego ataku bombowego na wtorkowym, cotygodniowym posiedzeniu rządu, kluczowym tematem rozmów będzie niedopuszczenie do rozwoju kryzysu i wzrostu napięcia między większością szyicką a mniejszością sunnicką.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters