Kliczko: Rosjanie zaatakowali Kijów, nadlatują kolejne pociski

Źródło:
PAP, tsn.ua

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że w dzielnicy Padół doszło do eksplozji. Nad ukraińską stolicę nadlatują kolejne rosyjskie rakiety - ostrzegł. Wcześniej w piątek w większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Siły powietrzne Ukrainy poinformowały o rosyjskim ataku rakietami Kalibr wyprowadzonym z Morza Czarnego.

"Wybuch w stolicy. W dzielnicy Padół. W kierunku Kijowa lecą kolejne rakiety" - napisał mer Kijowa Witalij Kliczko na kanale Telegram.

Siły Powietrzne w komunikacie zamieszczonym na portalach społecznościowych wezwały mieszkańców, by ukryli się w schronach. Powiadomiono, że w ataku wykorzystywane są rakiety balistyczne.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Media poinformowały wcześniej w piątek o odgłosach kilku wybuchów w stolicy. Wcześniej władze Kijowa potwierdziły, że uruchomiono obronę powietrzną w związku z trwającym atakiem rakietowym.

Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. 

W późniejszym komunikacie sił powietrznych poinformowano, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Ukrainą sześć rosyjskich rakiet Kindżał, sześć pocisków manewrujących Kalibr i dwa rozpoznawcze drony.

Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow relacjonował, że w wyniku ataku w jednej z dzielnic Kijowa zostały uszkodzone prywatne budynki, wybuchł pożar, a także, że są poszkodowani.

Zniszczony budynek na przedmieściach Kijowa po rosyjskim ataku TELEGRAM

Atak w czasie wizyty Ramaphosy

Kolejny rosyjski atak na Kijów zbiegł się w czasie z wizytą prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, który przybył w piątek na Ukrainę w ramach afrykańskiej "misji pokojowej". Południowoafrykański przywódca ma się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a następnie udać się do Petersburga na spotkanie z Władimirem Putinem. W afrykańską "misję pokojową" zaangażowane są RPA, Zambia, Komory, Kongo, Egipt, Senegal i Uganda.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, odnosząc się do ataku i "misji pokojowej", napisał na Twitterze, że "Władimir Putin 'buduje zaufanie', przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na ukraińską stolicę w czasie wizyty afrykańskich przywódców".

"Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju" - dodał Kułeba.

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: PAP, tsn.ua

Tagi:
Raporty: