W fatalnych warunkach sanitarnych i przymierając głodem - tak odbywają karę skazańcy w Zimbabwe. Tragiczną sytuację dostrzegł Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC), który rozpoczął akcję dożywiania. W Macu jeden w zimbabweńskich polityków powiedział, że niektórzy więźniowie wyglądają gorzej niż więźniowie Auschwitz.
Zdaniem ICRC braki żywności są ściśle związane z kryzysem ekonomicznym w tym afrykańskim kraju.
Choć jedną z zasad Czerwonego Krzyża jest niekomentowanie warunków w więzieniach, które odwiedzają pracownicy organizacji, to jednak zdaniem korespondentki BBC w Genewie (tam mieści się centrala ICRC) sam raport jest dowodem na to, jak fatalna jest sytuacja. I tak na przykład ICRC rozpoczął terapeutyczne dokarmianie 6300 więźniów - co wskazuje na stan poważnego niedożywienia.
Do końca roku ICRC planuje dokarmiać 10 tys. osadzonych, czyli więcej niż połowę wszystkich więźniów w kraju. Oprócz tego organizacja dostarczy im koce i mydło.
Umiera co drugi więzień
W ostatnich miesiącach pojawił się film dokumentalny wyprodukowany w RPA i alarmujący artykuł w zimbabweńskim "The Standard Reporter".
Gazeta napisała, że w jednym z więzień - Chikurubi - w ciągu ostatniego roku umarło 700 z 1300 osadzonych. Z kolei filmowy dokument "Hell Hole" pokazywał chorych, niedożywionych i przebywających w złych warunkach sanitarnych więźniów stłoczonych na bardzo małej przestrzeni.
O tym, jak dramatyczna jest sytuacja mógł się przekonać Roy Bennett, jeden z liderów Ruchu na rzecz Demokratycznej Zmiany (MDC), który spędził w więzieniu kilka tygodni po zarzutach o terroryzm.
Tam są ludzie, którzy wyglądają gorzej niż na fotografiach w Auschwitz i Dachau. Roy Bennett, polityk MDC
Nie ma pieniędzy dla więźniów
Na początku tygodnia minister sprawiedliwości Zimbabwe Patrick Chinamasa skarżył się, że jego resort dostał jedynie ułamek zaplanowanej w budżecie sumy - 327 tys. z 17,7 milionów dolarów.
Zaznaczył, że choć pieniądze przeznaczył na zaspokojenie podstawowych potrzeb więźniów, to nawet na ten cel ich nie wystarczyło. Chinamasa stwierdził, że w obliczu kryzysu ekonomicznego, poprosił o pomoc prywatnych darczyńców.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu