Ujawniono monogram Karola III. Emblemat pojawi się na hełmach policji, dokumentach i skrzynkach pocztowych

Autor:
kkow//az
Źródło:
People, The Guardian, tvn24.pl

Zaprezentowano wzór emblematu, jakim będzie posługiwał się król Karol III. Monogram przedstawia koronę, która unosi się nad splecionymi literami C oraz R. Wewnątrz została wkomponowana rzymska cyfra "III".

Wzór emblematu, jakim będzie posługiwał się król Karol III, ujawniono 26 września. Monogram przedstawia koronę, która umiejscowiona jest nad splecionymi literami C - jak Charles i R - jak Rex (łac. król). Wewnątrz litery R widnieje rzymska cyfra III. Emblemat już wkrótce zacznie być powszechny w miejscach, w których pokazywane są królewskie symbole. Pojawi się między innymi na budynkach rządowych, tradycyjnych hełmach policyjnych, dokumentach państwowych i skrzynkach pocztowych zainstalowanych po rozpoczęciu rządów Karola III.

Ujawniono monogram Karola IIIBuckingham Palace, Victoria Jones - Pool/Getty Images

Nowy monogram zastąpi symbol ERII, którym posługiwała się zmarła 8 września 2022 roku królowa Elżbieta II. Szkocka wersja monogramu zawiera szkocką koronę.

Stopniowe zmiany

Chociaż do wielu zmian, związanych z pojawieniem się nowego królewskiego emblematu, będzie dochodziło stopniowo, a w niektórych miejscach wciąż będzie można zobaczyć symbole Elżbiety II, to monogram Karola III zaczął już być obecny na wszystkich przesyłkach, które wychodzą z Pałacu Buckingham. Będzie również widniał na dokumentach państwowych i na popularnych czerwonych skrzynkach pocztowych w całym kraju. 

Emblemat jest osobistą własnością króla Karola III. Projekt został wybrany spośród kilku innych, które powstały dzięki pracy królewskich ekspertów do spraw heraldyki - członków założonego w 1484 roku College of Arms. Wcześniej król Karol III zdecydował, że na oficjalnych dokumentach będzie się podpisywał jako "Charles R.". 

ZOBACZ TEŻ: Od wyklętej kochanki do królowej małżonki. Dlaczego świat wybaczył Kamili

Royal Mail oddaje hołd królowej

Brytyjskie przedsiębiorstwo pocztowe Royal Mail poinformowało zarazem, że do powszechnego obiegu wejdą cztery znaczki, które zostaną wydane ku pamięci zmarłej Elżbiety II. Pierwszy zatwierdzony przez króla zestaw trafi do powszechnej sprzedaży 10 listopada. Na znaczkach będą widniały portrety monarchini.

Na znaczku drugiej klasy znajdzie się zdjęcie wykonane przez Dorothy Wilding w 1952 roku z okazji nadchodzącej koronacji Elżbiety II.

Na znaczku pierwszej klasy znajdzie się zdjęcie zrobione przez Cecila Beatona w 1968 roku.

Portret wykonany w listopadzie 1984 roku przez Yousufa Karsha pojawi się na znaczku o nominale 1,85 funta, a zdjęcie wykonane przez Tima Grahama w 1996 roku, gdy królowa uczestniczyła w bankiecie na Zamku na Hradczanach podczas wizyty w Czechach, będzie widniało na znaczku o nominale 2,55 funta.

Autor:kkow//az

Źródło: People, The Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/RoyalFamily

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości