Obowiązuje zakaz zostawania u kogoś na noc. Brytyjski rząd broni się przed kpinami

TVN24 | Świat

Autor:
tas/ja
Źródło:
PAP
Tak powstawał szpital tymczasowy w ExCeL Centre w LondynieReuters
wideo 2/35
Reuterstymczasowy szpital dla zakażonych koronawirusem w ExCeL Centre w Londynie

Brytyjski rząd broni się przed falą kpin dotyczących zakazu pozostawania u kogoś na noc, który został wprowadzony w ramach walki z pandemią. Niektóre tabloidy uznały, że przepisy "zakazują seksu osobom niemieszkającym razem". Rządzący tłumaczą, że chodzi o zasady bezpieczeństwa.

- Chodzi o zapewnienie, by ludzie nie pozostawali w nocy poza domem - tłumaczył we wtorek rano w radiu LBC Simon Clarke, wiceminister do spraw wzrostu regionalnego i władz lokalnych Wielkiej Brytanii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Clarke dopytywany, czy przepisy pozwalają na stosunki seksualne na otwartym powietrzu, odparł: - Można powiedzieć, że ryzyko przeniesienia koronawirusa na zewnątrz jest znacznie niższe niż w zamkniętym pomieszczeniu, ale oczywiście nie zachęcamy ludzi do robienia czegoś takiego na zewnątrz ani teraz, ani kiedy indziej.

W sensowność zakazu pozostawania poza domem wątpią jednak nawet niektórzy posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej. Dopytywany przez dziennikarzy stacji ITV poseł Tobias Ellwood powiedział najpierw: - Tracicie tyle czasu na sprawę, która już na pierwszy rzut oka wygląda niedorzecznie. Później przyznał, że to "zakaz jest niedorzeczny".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Kierowanie się "zdrowym rozsądkiem"

Zgodnie z wprowadzonymi w poniedziałek przepisami zakazane jest pozostawanie u kogoś w domu na noc bez uzasadnionej przyczyny, a także organizowanie zgromadzeń z udziałem dwóch lub więcej osób w pomieszczeniach zamkniętych i z udziałem więcej niż sześciu osób na zewnątrz.

Dozwolone powody pozostawania z dala od domu na noc obejmują, między innymi, uczestniczenie w pogrzebie członka bliskiej rodziny, ułatwienie przeprowadzki, pracę, opiekę lub wolontariat. Możliwe jest to także, gdy dana osoba nie może wrócić do domu z powodu niebezpieczeństwa, w celu uniknięcia choroby, otrzymania pomocy, gdy nie jest możliwe podróżowanie. Dopuszczalne jest również, by dziecko pozostało z rodzicem lub rodzicami, z którymi nie mieszka, jeżeli "konieczne jest kontynuowanie istniejących ustaleń". Zastrzeżono, że zakaz pozostawania na noc poza własnym domem bez uzasadnionych powodów nie dotyczy osób bezdomnych.

Policja może nakazać ludziom opuszczenie nieruchomości, jeśli łamią oni nowe prawa, nie ma jednak uprawnień do ich przymusowego usunięcia. Przewodniczący Krajowej Rady Szefów Policji Martin Hewitt zapewnił, że funkcjonariusze będą kierować się zdrowym rozsądkiem i dyskrecją oraz będą nakładać grzywny lub aresztować ludzi tylko w ostateczności.

Autor:tas/ja

Źródło: PAP