Świat

Inspektorzy wrócą na Wyspy. Pobiorą nowe próbki Nowiczoka

Świat


Na prośbę brytyjskiego rządu do Wielkiej Brytanii wrócą inspektorzy z Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), aby pobrać nowe próbki środka bojowego typu Nowiczok. Środek ten w lipcu spowodował śmierć kobiety w Amesbury w południowo-zachodniej Anglii.

"W odpowiedzi na wniosek (brytyjskiego rządu - red.) OPCW powoła zespół pomocy technicznej w celu przeprowadzenia wizyty kontrolnej oraz pobrania dodatkowych próbek" - przekazała OPCW na swojej stronie internetowej.

United Kingdom requests extension of #OPCW Technical Assistance for #Amesbury, #UK incident. Learn more: https://t.co/QJdNGgbKhn pic.twitter.com/Nd6CAUEX1V— OPCW (@OPCW) 7 sierpnia 2018

Ofiary Nowiczoka

7 lipca 45-letni Charlie Rowley oraz jego partnerka, 44-letnia Dawn Sturgess trafili w stanie krytycznym do szpitala rejonowego w Salisbury z objawami poważnego zatrucia organizmu. Początkowo lekarze podejrzewali możliwość zażycia zanieczyszczonych narkotyków, ale po dodatkowych testach potwierdzili, że para zetknęła się z Nowiczokiem. Kobieta zmarła 8 lipca w wyniku komplikacji związanych z zatruciem, natomiast mężczyzna został pod koniec lipca wypisany ze szpitala.

"Podczas swojej wizyty eksperci z OPCW pobiorą więcej próbek, aby poinformować o wynikach swojej pracy (...). Próbki będą analizowane w renomowanych międzynarodowych laboratoriach wyznaczonych przez OPCW" - napisano w oświadczeniu wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

W lipcu rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się do OPCW o niezależną weryfikację substancji, którą brytyjskie władze rozpoznały jako Nowiczok. Na początku marca w mieście Salisbury, położonym ok. 10 km od Amesbury, próbowano zabić tym środkiem bojowym byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię.

Wielka Brytania oskarżyła o przeprowadzenie ataku na Skripalów Rosję, Kreml jednak zaprzeczył, że miał z tym cokolwiek wspólnego.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Guardian", powołując się na źródła rządowe, poinformował, że brytyjski rząd jest gotowy zwrócić się do Rosji z prośbą o ekstradycję dwóch osób podejrzanych o przeprowadzenie marcowego ataku.

Autor: mm/tr / Źródło: PAP

Raporty: