Zełenski przytulił dziennikarkę, oklaskiwał go brytyjski premier. "Nie zastrzelą mnie?"

Autor:
kgo//am
Źródło:
BBC, PAP

Podczas wspólnej konferencji prasowej Wołodymyra Zełenskiego i premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka doszło do niecodziennej sytuacji. Dziennikarka BBC powiedziała ukraińskiemu prezydentowi, że "chciałaby go przytulić i podziękować, ale nie może". Zełenski bez wahania wyszedł zza mównicy i objął kobietę.

W środę 8 lutego Wołodymyr Zełenski przyleciał z niezapowiedzianą wcześniej publicznie wizytą do Wielkiej Brytanii. Prezydent Ukrainy odwiedził Pałac Buckingham, gdzie spotkał się z królem Karolem III, i siedzibę parlamentu, w której wygłosił przemówienie w obecności członków obu izb. Przy okazji wizyty Zełenskiego na Wyspach zorganizowana została również wspólna konferencja z udziałem jego oraz brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.

ZOBACZ TEŻ: Holenderska prokuratura: Putin zezwolił na użycie broni użytej do zestrzelenia samolotu nad Ukrainą

Zełenski przytulił dziennikarkę na konferencji

W trakcie konferencji prasowej dziennikarka ukraińskiej sekcji BBC - w języku ukraińskim - podziękowała prezydentowi za przyjazd do Londynu i dodała, że "chciałaby go przytulić, ale nie może". - Dlaczego? - zdziwił się Zełenski. - Podejdź i mnie przytul - dodał. - Nie zastrzelą mnie? - upewniała się dziennikarka. Uśmiechnięty Zełenski zapewnił, że nie ma powodów do obaw, po czym wyszedł zza mównicy i objął kobietę. W sali konferencyjnej rozległy się oklaski, przyłączył się do nich również Sunak.

Przed konferencją prezydent Ukrainy oraz premier Wielkiej Brytanii odwiedzili bazę wojskową Lulworth w hrabstwie Dorset, gdzie ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenie. Rozmawiali tam m.in. o pomocy wojskowej dla Kijowa. Na spotkaniu z dziennikarzami Sunak przekazał, że w tej kwestii "nic nie jest wykluczone, a samoloty bojowe są częścią rozmów".

Ukraina. Zełenski odwiedził Francję

Wizyta Zełenskiego w Wielkiej Brytanii trwała zaledwie kilkanaście godzin. W środę wieczorem samolot z prezydentem Ukrainy na pokładzie wylądował na lotnisku Orly pod Paryżem. W stolicy Francji Zełenski spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Macron zapewnił, że Ukraina "może liczyć na Francję, jej europejskich partnerów i sojuszników". Scholz zadeklarował, że Niemcy będą udzielać Ukrainie pomocy finansowej, wojskowej i humanitarnej "tak długo, jak będzie to konieczne".

W czwartek Zełenski leci do Brukseli, gdzie ma wziąć udział w unijnym szczycie.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy do Polski przyleci Biden? Czy w Warszawie będzie Zełenski? Szef BBN odpowiada

Autor:kgo//am

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości