Budząca kontrowersje ustawa skierowana do dalszych prac. "To jest polisa ubezpieczeniowa"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Izba Gmin będzie dalej pracować nad kontrowersyjną ustawąReuters
wideo 2/4
ReutersIzba Gmin będzie dalej pracować nad kontrowersyjną ustawą

W poniedziałek późnym wieczorem brytyjscy posłowie zgodzili się na skierowanie do dalszych prac w komisji budzący kontrowersje projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym. Poniedziałkowe głosowanie poprzedziła wielogodzinna, burzliwa debata. - To jest ochrona, to jest siatka bezpieczeństwa, to jest polisa ubezpieczeniowa i to jest bardzo rozsądny środek - przekonywał brytyjski premier Boris Johnson.

Projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym poparło 340 posłów, przeciwnych mu było 263, co jest dość komfortowym zwycięstwem rządu Borisa Johnsona, biorąc pod uwagę płynące od kilku dni doniesienia o niezadowoleniu części posłów jego Partii Konserwatywnej i możliwości zagłosowania przez nich przeciwko własnemu rządowi. Część z nich faktycznie to zrobiła, lub wstrzymała się od głosu, ale skala niezadowolenia nie była aż taka, jak można się było spodziewać.

We wtorek rozpocznie się następny etap ścieżki legislacyjnej - prace w komisjach, podczas którego posłowie będą mogli składać poprawki do projektu. Zaplanowany on jest do następnego wtorku, gdy posłowie będą głosować jeszcze raz. Jeśli wówczas projekt uzyska większość, zostanie skierowany do Izby Lordów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Izba Gmin skierowała kontrowersyjną ustawę do dalszych prac w komisjiJESSICA TAYLOR/PAP/EPA

"To jest polisa ubezpieczeniowa i to jest bardzo rozsądny środek"

Poniedziałkowe głosowanie poprzedziła wielogodzinna, burzliwa debata. Zwolennicy projektu przekonywali, że ustawa jest niezbędna dla zapewnienia swobodnego dostępu towarów z Irlandii Północnej do pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, a w konsekwencji do utrzymania integralności terytorialnej kraju. Przeciwnicy argumentowali, że ustawa, która może naruszać postanowienia obowiązującej już umowy o wystąpieniu kraju z Unii Europejskiej - a tym samym, co przyznał sam rząd, będzie naruszeniem prawa międzynarodowego - zaszkodzi międzynarodowej reputacji kraju.

Boris Johnson podkreślał, że najbardziej kontrowersyjna część ustawy może nigdy nie zostać użyta, jeśli uda się zawrzeć umowę z Unią Europejską o przyszłych relacjach handlowych. - To jest ochrona, to jest siatka bezpieczeństwa, to jest polisa ubezpieczeniowa i to jest bardzo rozsądny środek - przekonywał brytyjski premier. Ale oskarżył on również Unię Europejską o "skrajne i nieracjonalne posunięcia" w odniesieniu do tej części umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej, która dotyczy Irlandii Północnej i która według niego może doprowadzić do "zablokowania transportu żywności i produktów rolnych w naszym własnym kraju".

Jak wyjaśniał brytyjski rząd, przedstawiając w zeszłym tygodniu projekt, celem ustawy jest utrzymanie "otwartego i nieskrępowanego handlu" między czterema częściami składowymi Zjednoczonego Królestwa po upływie wraz z końcem 2020 r. okresu przejściowego po brexicie. Obecnie wszelkie kwestie handlowe i regulacyjne znajdują się w kompetencjach UE, zatem - jak wyjaśnia rząd - konieczne jest ich dostosowanie do sytuacji, w której prawo unijne przestanie obowiązywać. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w poszczególnych częściach kraju obowiązywałyby różne regulacje handlowe.

Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonJESSICA TAYLOR/PAP/EPA

Kontrowersyjne zapisy w projekcie

Projekt pozwala unieważnić uzgodnienia dotyczące Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Napisano, że "niektóre przepisy" weszłyby w życie "bez względu na niespójność lub niezgodność" z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym, co wyraźnie wskazuje na możliwość uchylenia uzgodnień zawartych z Unią Europejską i co byłoby złamaniem zasad prawa międzynarodowego.

Projekt ustawy spowodował poważny kryzys w negocjacjach z UE, które już wcześniej były w impasie. W czwartek przebywający w Londynie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz domagał się od brytyjskiego rządu, by wycofał on projekt, gdyż w przeciwnym razie ryzykuje załamaniem się rozmów o przyszłych relacjach między Londynem a Brukselą.

Przeciwko projektowi opowiedziało się także wszystkich pięcioro żyjących byłych premierów Wielkiej Brytanii - konserwatyści John Major, David Cameron i Theresa May oraz laburzyści Tony Blair i Gordon Brown, choć z tego grona tylko May jeszcze zasiada w Izbie Gmin.

Wielka Brytania formalnie opuściła struktury UE 31 stycznia 2020Reuters Archive

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JESSICA TAYLOR/PAP/EPA