Szpieg w Pałacu Buckingham, królowej nie powiedziano. Londyn odtajnia dokumenty

Źródło:
BBC, Sky News, Britannica
Elżbieta II królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1926-2022)
Elżbieta II królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1926-2022)TVN24
wideo 2/4
Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1926-2022)TVN24

Królowa Elżbieta II przez prawie dekadę nie została oficjalnie poinformowana, że jedna z najważniejszych osób na jej dworze przyznała się do bycia radzieckim szpiegiem - wynika z ujawnionych dokumentów brytyjskiego kontrwywiadu MI5.

Historyk sztuki Anthony Blunt został zatrudniony na stanowisku opiekuna królewskiej kolekcji sztuki jeszcze w okresie panowania Jerzego VI, ojca Elżbiety II. Mężczyzna, który sprawował nadzór nad kolekcją przez dziesięciolecia, w 1964 roku przyznał się, że od lat 30. był radzieckim agentem. Blunt został zwerbowany jako jeden z tzw. "piątki z Cambridge", słynnych szpiegów pozyskanych przez wywiad ZSRR. Jego aktywna praca wywiadowcza prawdopodobnie zakończyła się jeszcze w 1945 roku, jednak później nadal utrzymywał kontakty z radzieckimi agentami.

Z dokumentów opublikowanych teraz przez MI5 wynika, że chociaż Blunt przyznał się służbom, że szpiegował na rzecz Moskwy podczas drugiej wojny światowej, sama królowa nie została o tym poinformowana przez prawie dziewięć kolejnych lat - donosi we wtorek BBC. Gdy Elżbiecie II przekazano informacje o sprawie w latach 70., przyjęła "wszystko z dużym spokojem i bez zaskoczenia" - wynika z odtajnionych akt udostępnionym brytyjskim Archiwom Narodowym.

ZOBACZ TEŻ: Książę Andrzej "honorowo się wycofa" po skandalu szpiegowskim

Szpieg w Pałacu Buckingham

Dlaczego monarchini została w latach 70. w końcu oficjalnie poinformowana o szpiegu? Brytyjski publiczny nadawca tłumaczy, że decyzja zapadła w czasie, gdy Blunt zmagał się z nowotworem. Z tego powodu rosły obawy, że prawda wyjdzie na jaw po jego śmierci. "Dziennikarze już badali tę sprawę i nie byli ograniczeni obawami o zniesławienie" - pisze BBC.

Cytowana przez portal Miranda Carter, biografka Blunta zasugerowała z kolei, że Elżbieta II została nieoficjalnie poinformowana o sprawie "jakiś czas po 1965 roku". Zdaniem Carter, urzędnicy "chcieli utrzymać kurtynę wiarygodnego zaprzeczenia", a fakt, że królowa przyjęła informacje "ze spokojem i bez zaskoczenia" sugeruje, że musiała wiedzieć.

Elżbieta II i Anthony Blunt PA Archive/PAP/EPA

ZOBACZ TEŻ: "Zuchwała kampania" Putina w Europie. Szef brytyjskiego wywiadu ostrzega: on się nie zatrzyma

Szpieg w "sercu establishmentu"

Portal Sky News przypomniał we wtorek, że po tym, jak Blunt przyznał się do szpiegowania na rzecz ZSRR, pozwolono mu zachować "pozycję w sercu brytyjskiego establishmentu ze względu na obawy przed poważnym skandalem, gdyby prawda wyszła na jaw".

Przeszłość szpiega i historyka sztuki została ostatecznie ujawniona przez premier Margaret Thatcher w 1979 roku. Pozbawiony tytułu szlacheckiego Blunt zmarł cztery lata później w wieku 75 lat.

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: BBC, Sky News, Britannica

Źródło zdjęcia głównego: PA Archive/PAP/EPA