TVN24 | Świat

"Żadne słowo lepiej nie odzwierciedla atmosfery" roku 2021. Redakcja słownika oksfordzkiego wybrała

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Słowem 2021 roku zostało "vax", czyli kolokwialna wersja czasownika "szczepić" - zdecydowała redakcja słownika Oxford English Dictionary. "Żadne słowo lepiej nie odzwierciedla atmosfery, jaka panowała w ciągu tego roku" - uzasadnili wydawcy kompendium.

Jak wskazał portal ABC, słowo było używane już w latach 80., ale zaczęto je stosować na szeroką skalę w lutym obecnego roku, kiedy szczepionki przeciw COVID-19 stały się powszechnie dostępne. Według oświadczenia autorów słownika do września "vax" używano ponad 72 razy częściej niż rok wcześniej. Słowo jest najczęściej zapisywane z pojedynczym "x", ale istnieje także forma "vaxx". "Żadne słowo lepiej nie odzwierciedla atmosfery, jaka panowała w ciągu tego roku" - uzasadnili wydawcy słownika Oxford English Dictionary, Oksford University Press.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Oficjalna forma to "vaccine" (szczepić - red.). To słowo od początku pandemii COVID-19 również stało się bardziej popularne - zwrócił uwagę portal. Po raz pierwszy odnotowano jego użycie w języku angielskim w 1799 roku. Pochodzi od łacińskiego słowa "vaccinia", odnoszącego się do krowiej ospy, tzw. "krowianki".

Punkt szczepień w Wielkiej BrytaniiShutterstock

Jednak w ciągu miesięcy w języku angielskim słowo "szczepić" występowało w wielu konfiguracjach. Od "vaccine candidate" (kandydaci do szczepień - red.), przez "vaccine trial" (testowanie szczepionek) po "vaccine hesitancy" (nieufność wobec szczepionek) oraz "vaccine mandate" (obowiązkowe szczepienia).

Słowo roku Oxford English Dictionary

W ciągu ostatnich 20 lat twórcy słownika oksfordzkiego wyróżniali jako słowa roku takie określenia jak m.in.: "chav" (w 2004 roku, pejoratywna nazwa na młodych agresywnych Brytyjczyków z klasy robotniczej), "selfie" (2013 roku), "vape" (2014 roku, papieros elektryczny), emotikonka przedstawiająca śmiejącą się do łez twarz (2015 roku) oraz "climate emergency" (2019 roku, kryzys klimatyczny).

W 2020 roku nie wybrano słowa roku. Zadecydowano, że "tego roku nie da się trafnie określić jednym słowem".

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock