Rzucał obelgi w stronę księcia podczas pogrzebu Elżbiety II, nie stanie przed sądem

Autor:
jdw//az
Źródło:
The Independent, Sky News
Elżbieta II królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1926-2022)
Elżbieta II królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1926-2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Elżbieta II królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1926-2022)

22-letni mężczyzna, który został oskarżony o naruszenie spokoju podczas przejścia konduktu pogrzebowego Elżbiety II w Edynburgu, nie stanie przed sądem. W czasie gdy 12 września książę Andrzej wraz z innymi żałobnikami podążał za trumną, miał on wykrzykiwać w jego stronę obraźliwe hasła.

Na nagraniu zarejestrowanym przez Sky News słychać, jak mężczyzna zwraca się bezpośrednio do księcia Yorku, a następnie wykrzykuje w jego stronę serię obelg. Zgromadzony na ulicy tłum zaczyna wówczas skandować hasło "God Save the King" (Boże chroń króla), by go zagłuszyć. 22-latek zostaje aresztowany. W czasie, gdy jest wyprowadzany z tłumu, wykrzykuje jeszcze na odchodne: "obrzydlistwo".

Obelgi, nagrane przez relacjonującą przejście konduktu stację telewizyjną, nawiązują do skandalu, jaki rozpętał się wokół syna Elżbiety II za sprawą jego przyjaźni z amerykańskim miliarderem Jeffreyem Epsteinem, któremu w 2019 roku postawiono zarzuty wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich, stręczycielstwa oraz handlu nieletnimi dziewczętami. Sam książę także został oskarżony o wykorzystywanie seksualne, jednak sprawa ta zakończyła się ugodą

Obrażał księcia Andrzeja, nie stanie przed sądem 

Dwudziestodwulatek, który miał wyśmiewać członka rodziny królewskiej, usłyszał zarzuty naruszenia spokoju publicznego. Decyzją Urzędu Koronnego nie stanie on jednak przed sądem. Jak zaznaczono, jego sprawą zajęto się "w inny, alternatywny sposób". Urząd nie przekazał, o jakim sposobie mowa - może to być ostrzeżenie, nakaz odbycia prac społecznych, grzywna lub nakaz rekompensaty. 

Jak donosi portal The Independent, podobnie zakończy się sprawa kobiety, która stała w tłumie oczekującym na proklamację Karola III, trzymając transparent z antymonarchistycznym napisem. W jej przypadku również zrezygnowano z wnoszenia sprawy do sądu.

 "Po uważnym przeanalizowaniu faktów i okoliczności dotyczących tej sprawy (...) prokurator zadecydował, że w tym momencie nie zostaną podjęte żadne działania" - poinformował Urząd Koronny.

ZOBACZ TEŻ: Książę Andrzej nazwany zhańbionym synem królowej. Bez munduru za trumną, "zostały mu corgi"

Autor:jdw//az

Źródło: The Independent, Sky News