Brytyjska "sygnalizacja świetlna". Kolory mają decydować, gdzie można polecieć na wakacje

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
Sky News

Brytyjski rząd ma przedstawić plany dotyczące tego, do których krajów obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli latać bez konieczności późniejszego odbywania kwarantanny po powrocie. Zależnie od tego, jak poszczególne kraje zostaną ocenione pod względem bezpieczeństwa związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd przyzna im odpowiednie kolory - zielony, żółty lub czerwony.

Rząd Wielkiej Brytanii planuje wprowadzić klasyfikację na wzór sygnalizacji świetlnej, w ramach której oznaczy kraje jako bezpieczne lub mniej bezpieczne w zależności od stopnia rozpowszechniania się tam koronawirusa. Kraje będą zaklasyfikowane jako zielone (bezpieczniejsze niż Wielka Brytania), żółte (mniej bezpieczne niż kraje oznaczone zielonym kolorem) oraz czerwone (po powrocie z tych krajów trzeba będzie się poddać dwutygodniowej kwarantannie).

KORONAWIRUS - RAPORT. CZYTAJ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Gdzie Brytyjczycy będą mogli spędzić wakacje?

Taki podział może oznaczać dla Brytyjczyków, że do części krajów będą mogli zacząć latać na wakacje. Brytyjska "sygnalizacja świetlna" powstaje, kiedy Unia Europejska finalizuje listę krajów, których obywatele będą mogli wjechać na teren Unii.

Lista z podziałem na kolory nie jest jeszcze znana, ale portal Sky News przedstawił prawdopodobną prognozę takiego podziału.

W liście krajów zielonych lub żółtych znajdą się prawdopodobnie Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Turcja, Chorwacja, Finlandia, Belgia, Niemcy oraz Norwegia.

Na liście czerwonej według Sky News mogą się znaleźć z kolei Portugalia, Szwecja oraz Stany Zjednoczone Ameryki. Zaznaczono, że nie jest wiadome, czy USA na pewno zostaną zaklasyfikowane jako czerwone, ale biorąc pod uwagę, że infekcji na mieszkańca w ostatnich dwóch tygodniach jest tam więcej niż w Szwecji i najprawdopodobniej nie znajdzie się na liście krajów, których obywatele mogą wjechać do Unii Europejskiej, taka klasyfikacja jest możliwa.

Sky News zwraca uwagę, że w procesie decyzyjnym może być uwzględniona liczba nowych zakażeń (z ostatnich dwóch tygodni) na 100 tysięcy mieszkańców.

W Wielkiej Brytanii taki wskaźnik na 22 czerwca wynosi 27,3. W krajach, które Sky News klasyfikuje jako zielone lub żółte, wskaźnik ten jest niższy, zaś w oznaczonych jako czerwone - wyższy. 

Autor:mart/kab

Źródło: Sky News

Tagi:
Raporty: