TVN24 | Świat

Kryzys w Afganistanie nie odwrócił uwagi od Rosji. Dla Brytyjczyków nadal jest "głównym zagrożeniem"

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Rosja pozostaje naszym głównym zagrożeniem - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Stwierdził, że skupienie uwagi na sytuacji w Afganistanie nie zmieniło tej oceny.

- Kryzys w Afganistanie w żadnym stopniu nie odwrócił naszej uwagi od innych wyzwań w kwestii bezpieczeństwa. W przeglądzie bezpieczeństwa jasno stwierdziliśmy, że Rosja jest głównym zagrożeniem i nic się nie zmieniło. Nie zmniejszyło się też nasze zaangażowanie w NATO, w tym w obronę wschodniej flanki - powiedział Ben Wallace w rozmowie z Polską Agencją Prasową w kuluarach trwającej w Manchesterze konferencji Partii Konserwatywnej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

We wtorek po południu Wallace ma wygłosić na konferencji przemówienie poświęcone modernizacji brytyjskich sił zbrojnych w świetle wspomnianego przez niego kompleksowego przeglądu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, który opublikowano w marcu tego roku. W raporcie będącym efektem przeglądu wskazano, że Rosja jest najpoważniejszym bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii.

Rosyjskie wojsko mil.ru

Ewakuacja Brytyjczyków z Afganistanu

W drugiej połowie września Wallace - odnosząc się do sytuacji w Afganistanie - mówił przed Izbą Gmin, że w Afganistanie jest ponad 1200 osób uprawnionych do ewakuacji do Wielkiej Brytanii, którym nie udało się dostać na lot w ramach prowadzonej w sierpniu ewakuacji. Wallace przedstawił te liczby przy okazji składania wyjaśnień w związku z omyłkowym ujawnieniem adresów elektronicznych i nazwisk ponad 250 tłumaczy pozostających w Afganistanie.

Minister obrony poinformował, że w wyniku przeprowadzonego dochodzenia osoba odpowiedzialna za błąd została zawieszona, ale zwrócił uwagę, że nie było tam adresów zamieszkania, a większość adresów e-mailowych nie zawierała nazwisk ich właścicieli.

W czasie dwutygodniowej operacji w drugiej połowie sierpnia brytyjscy żołnierze wywieźli z Afganistanu ponad 15 tysięcy osób, w tym ponad 8 tysięcy Afgańczyków, którzy w przeszłości pracowali dla sił brytyjskich oraz ich rodzin. Brytyjski rząd do tej pory nie podał dokładnie, ilu uprawnionych nie udało się ewakuować.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru