"Jestem tutaj, aby wyrazić solidarność z narodem Izraela". Premier Wielkiej Brytanii w Tel Awiwie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Brytyjski premier Rishi Sunak rozpoczął wizytę w Izraelu, której celem jest okazanie solidarności z obywatelami tego kraju. Sunak ma w planach spotkanie z premierem Benjaminem Netanjahu i prezydentem Icchakiem Herzogiem, a następnie odwiedzi stolice kilku innych państw Bliskiego Wschodu.

- Przede wszystkim jestem tutaj, aby wyrazić solidarność z narodem Izraela. Przeżyliście straszny akt terrorystyczny i chcę, abyście wiedzieli, że Wielka Brytania i ja stoimy po waszej stronie - powiedział Sunak po wylądowaniu w Tel Awiwie.

CZYTAJ TEŻ: Wybuch w szpitalu w Strefie Gazy. Palestyńczycy oskarżają Izrael. Netanjahu: atak przeprowadzili barbarzyńscy terroryści

Następnie szef brytyjskiego rządu spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu i prezydentem Icchakiem Herzogiem, a następnie uda się z Izraela do innych państw Bliskiego Wschodu, w ramach międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych. które mają zapobiec rozlaniu się wojny na cały region.

Sunak ma zabiegać o deeskalację konfliktu

W środę Sunak podkreślił, że "atak na szpital Ahli Arab w Gazie powinien stać się momentem decydującym, aby przywódcy państw regionu i całego świata zjednoczyli się, by zapobiec niebezpiecznej eskalacji w regionie".

- Każda cywilna śmierć jest tragedią, a zbyt wiele istnień zostało straconych w rezultacie przerażającego aktu terroru Hamasu - zaznaczył.

ZOBACZ TEŻ: Choć nazwali się "ruchem oporu", trafili na listy terrorystów. Co trzeba wiedzieć o Hamasie

Według Reutersa Sunak ma wezwać do niezwłocznego otwarcia dróg transportu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy Gazy oraz umożliwienia ewakuacji obywatelom brytyjskim przebywającym w Gazie.

W środę po południu ponownie poleciał na Bliski Wschód szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly, który w Izraelu był przed tygodniem. W ciągu najbliższych trzech dni ma odwiedzić Egipt, Turcję i Katar sondujac możliwości pokojowego rozwiązania konfliktu w Gazie.

Autorka/Autor:asty//mrz,kg

Źródło: PAP