Liz Truss rezygnuje ze stanowiska

Źródło:
BBC, PAP

Brytyjska premier Liz Truss zapowiedziała dymisję, choć jeszcze wczoraj zapewniała, że nie zrezygnuje ze stanowiska. Przepraszała przy tym za ostatnie błędy jej rządu. Truss przejdzie go historii jako najkrócej rządząca premier w historii Wielkiej Brytanii.

Liz Truss oświadczenie wygłosiła w czwartek po godzinie 14.30 (13.30 w Londynie) przed siedzibą jej biura przy Downing Street 10. - Objęłam urząd w czasie międzynarodowej gospodarczej niestabilności. Nielegalna wojna Putina w Ukrainie zagroziła bezpieczeństwu całego kontynentu, zaś rozwój naszego kraju zbyt długo był hamowany przez zbyt niski wzrost gospodarczy - powiedziała na początku.

Przyznała, że ​​nie może spełnić obietnic, które złożyła, gdy ubiegała się o fotel przywódcy Partii Konserwatywnej, ponieważ utraciła zaufanie w swojej partii.

- Zdaję sobie sprawę, że w obecnej sytuacji nie mogę zrealizować mandatu, na podstawie którego zostałam wybrana przez Partię Konserwatywną, dlatego rozmawiałam z Jego Wysokością Królem, aby powiadomić go, że rezygnuję z funkcji przywódcy Partii Konserwatywnej - ogłosiła.

Ustępująca premier zapowiedziała, że wybory nowego przywódcy torysów odbędą się w przyszłym tygodniu, i potwierdziła, że pozostanie premierem do chwili, gdy wybrany zostanie jej następca.

Truss, która jeszcze wczoraj zapewniała, że nie zamierza rezygnować, zmieniła zdanie po spotkaniu z przewodniczącym Partii Konserwatywnej Jakiem Berrym, Grahamem Bradym, szefem Komitetu 1922 skupiającym posłów, którzy nie pełnią stanowisk rządowych, oraz swoją zastępczynią Therese Coffey.

BBC odnotowało, że rezygnacja Truss doprowadziła do czwartych już wyborów przywódcy wśród polityków Partii Konserwatywnej w ciągu czterech lat. Minister finansów Jeremy Hunt ogłosił już, że nie będzie kandydował na to stanowisko.

Opozycja: wybory powszechne, teraz

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer w reakcji na rezygnację Truss wezwał do przeprowadzenia nowych wyborów do Izby Gmin. - Partia Konserwatywna pokazała, że nie ma już mandatu do rządzenia. Po 12 latach niepowodzenia torysów Brytyjczycy zasługują na coś lepszego - uznał.

Starmer, odnosząc się do rządzących, skwitował, że "Wielka Brytania nie jest ich osobistym lennem, którym mogą zarządzać jak chcą". - Brytyjskie społeczeństwo zasługuje na należyty głos w sprawie przyszłości kraju, musi mieć szansę porównania chaosu torysów z planami Partii Pracy na uporządkowanie ich bałaganu, rozwijanie gospodarki z korzyścią dla ludzi pracy i odbudowanie kraju ku sprawiedliwszej, bardziej zielonej przyszłości. Musimy mieć szansę na nowy początek. Potrzebujemy wyborów powszechnych, teraz - oświadczył.

Problemy najkrócej rządzącej brytyjskiej premier

Do perturbacji w rządzie doszło po tym, gdy ogłoszono niemal całkowite wycofanie się z cięć podatkowych ogłoszonych trzy tygodnie wcześniej. Tym samym w praktyce wyrzucono do kosza cały program gospodarczy Liz Truss. Fatalnie przyjęta przez rynki finansowe zapowiedź cięć podatkowych - w szczególności to, że miały być sfinansowane przez zwiększenie zadłużenia państwa - stały się przyczyną problemów brytyjskiej premier.

Liz Truss stanowisko premier Wielkiej Brytanii objęła 6 września 2022 roku. Pełniła tę funkcję przez 45 dni (drugim najkrócej pełniącym tę funkcję był George Canning, który był szefem rządu przez 119 dni). Była przy tym jedyną premier, która uścisnęła dłoń zarówno królowej Elżbiety II, jak i króla Karola III, a także trzecią kobietą pełniącą funkcję szefowej rządu (po Margaret Thatcher i Theresie May).

W swoim pierwszym przemówieniu przy Downing Street Truss określiła, że gospodarka, energetyka i ochrona zdrowia będą priorytetami jej rządu.

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl