Platynowy jubileusz Elżbiety II. Parada w Londynie, lotniczy pokaz

Autor:
ads,
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W czwartek w Londynie odbyła się parada Trooping the Colour, w tym roku wyjątkowa, bo związana z platynowym jubileuszem królowej Elżbiety II - 70-leciem jej panowania. Parada została uświetniona przelotem kilkudziesięciu maszyn Royal Air Force.

W czwartek w Londynie rozpoczęły się czterodniowe obchody 70-lecia panowania królowej Elżbiety II. Platynowy jubileusz wystartował około godziny 11 czasu polskiego. Przez brytyjską stolicę przeszła specjalna edycja Trooping the Colour - corocznej parady wraz z przeglądem wojsk.

CZYTAJ WIĘCEJ: 70 lat panowania Elżbiety II. Rekordzistka na brytyjskim tronie

Parada Trooping the Colour w 70-lecie panowania królowej Elżbiety IIBRITISH MINISTRY OF DEFENCE

W paradzie wzięło udział blisko 1500 żołnierzy, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych. Wyruszyli spod Pałacu Buckingham, przeszli przez reprezentacyjną aleję The Mall na Horse Guards Parade, plac defilad, na którym odbył się przegląd wojsk, po czym wrócili do Pałacu Buckingham.

Królowa Elżbieta obserwowała przemarsz parady z balkonu Pałacu i machała do wiwatujących tłumów zgromadzonych przed budynkiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Elżbieta II. 70 lat służby królowej

Królowa Elżbieta II na paradzie Trooping the Colour w 70-lecie jej panowaniaBRITISH MINISTRY OF DEFENCE

Na paradzie doszło do małego zamieszania. Kilka osób przebiegło przed maszerującymi na The Mall żołnierzami. Zostały jednak odciągnięte przez policję. Kilka zostało zatrzymanych.

Zwieńczeniem uroczystości przed Pałacem było lotnicze widowisko - nad Londynem przeleciało kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców Royal Air Force, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Wieczorem w czwartek w całym kraju i Wspólnocie zapalone zostaną latarnie, a Elżbieta zainicjuje ten symboliczny gest na zamku w Winsdorze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Książę Karol - czy syn królowej Elżbiety II będzie dobrym królem? Eksperci oceniają

Oświadczenie królowej

Elżbieta II zasiada na tronie dłużej niż ktokolwiek z jej poprzedników. "Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizowanie społeczności, rodzin, sąsiadów i przyjaciół z okazji mojego Platynowego Jubileuszu w Wielkiej Brytanii i całej Wspólnocie" - przekazała w oświadczeniu, gdy obchody się rozpoczęły.

"Nadal inspiruje mnie okazywana mi dobra wola i mam nadzieję, że nadchodzące dni będą okazją do refleksji nad wszystkim, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich 70 lat, gdy patrzymy w przyszłość z pewnością i entuzjazmem" - dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Arcybiskup Canterbury Justin Welby nie wygłosi kazania z okazji jubileuszu Elżbiety II

Gratulacje od światowych przywódców

Światowi liderzy pogratulowali królowej jubileuszu. Prezydent USA Joe Biden przekazał, że wraz z żoną, Jill, życzył jej "radosnych obchodów Platynowego Jubileuszu". "W imieniu Stanów Zjednoczonych gratulujemy królowej Elżbiecie II bezprecedensowej 70-letniej służby dla Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów i dziękujemy za przyjaźń z narodem amerykańskim" - czytamy we wpisie na Twitterze, do którego dołączono także nagranie pary prezydenckiej.

- Wasza Wysokość, mam zaszczyt przekazać, w imieniu narodu francuskiego, moje serdeczne gratulacje z okazji Twojego Platynowego Jubileuszu - powiedział zaś francuski prezydent Emmanuel Macron w opublikowanym wideo.

Papież Franciszek przekazał, iż przesyła "serdeczne pozdrowienia i życzenia". Zapewnił też o modlitwach w intencji członków rodziny królewskiej i całego narodu.

Autor:ads, akr/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: BRITISH MINISTRY OF DEFENCE

Pozostałe wiadomości