"Niebieskie kulki" na plażach. Eksperci: pochodzą z elektrowni jądrowej

Autor:
wac//az
Źródło:
The Independent, Tees Valley Wildlife Trust, BBC News
Hartlepool w Wielkiej Brytanii
Hartlepool w Wielkiej Brytanii
Google Earth
Hartlepool

Brytyjskie media informują o ponad tysiącu "tajemniczych niebieskich kulek", które pojawiły się na brytyjskich plażach w ciągu ostatniego tygodnia. Według organizacji Tees Valley Wildlife Trust, działającej na rzecz ochrony środowiska, kulki zostały wykorzystane do czyszczenia instalacji w miejscowej elektrowni jądrowej, a na plaże trafiły wskutek silnego wiatru i prądów, które wydobyły je z dna morskiego.

Jak podał "Independent" w niedzielę, w minionym tygodniu na plażach w Wielkiej Brytanii znaleziono ponad tysiąc "tajemniczych niebieskich kulek", w tym kilkaset w regionie Tees Valley w północno-wschodniej Anglii. Zdaniem ekspertów z organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska Tees Valley Wildlife Trust, są to gumowe kulki Taprogge, wykorzystywane do czyszczenia instalacji w elektrowni jądrowej w mieście Hartlepool.

ZOBACZ TEŻ: Tajemniczy obiekt na plaży w Australii. Indie ujawniają, co to jest

Kulki na brytyjskich plażach. Organizacja prosi o pomoc

W czwartek Tees Valley Wildlife Trust opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcia wspomnianych kulek, prosząc o kontakt w razie znalezienia ich. Organizacja podała, że kulki "wydostały się z systemu chłodzenia elektrowni" i chociaż "nie są radioaktywne", stanowią "zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich".

Cytowana przez "Independent" Jacky Watson z Tees Valley Wildlife Trust przyznała, że zależy jej na "nakłonieniu ludzi do zrobienia tego, co w ich mocy, by pomogli powstrzymać zanieczyszczanie morza". - Małe niebieskie kulki są wykonane z naturalnego kauczuku i służą do czyszczenia rur w układzie chłodzenia elektrowni w Hartlepool - wyjaśniła, podkreślając, że do chłodzenia wykorzystywana jest woda morska. Jak dodała, czasami dochodzi do "incydentów", w wyniku których kulki trafiają do rzeki i morza.

BBC o podobnej sytuacji pisało w kwietniu. Wtedy kulki Taprogge znajdowano na plażach w Redcar, Marske, Saltburn i Seaton, a także na wybrzeżu w North Yorkshire.

ZOBACZ TEŻ: Niepokój po "nieodpowiedzialnej i samolubnej" decyzji Japonii

Autor:wac//az

Źródło: The Independent, Tees Valley Wildlife Trust, BBC News

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP