Książę Harry przegrywa sprawę o samodzielne płacenie za ochronę policyjną

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Harry i Meghan uczestniczyli w "niemal katastrofalnym pościgu samochodowym" - przekazał rzecznik księcia
Harry i Meghan uczestniczyli w "niemal katastrofalnym pościgu samochodowym" - przekazał rzecznik księciaTVN24, Archiwum Reuters
wideo 2/2
TVN24, Archiwum ReutersHarry i Meghan uczestniczyli w "niemal katastrofalnym pościgu samochodowym" - przekazał rzecznik księcia

Syn króla Wielkiej Brytanii Karola III, Harry, przegrał we wtorek sprawę sądową przeciwko brytyjskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych. Chodziło o spór dotyczący tego, czy podczas pobytów w ojczyźnie Harry może korzystać z ochrony policji, jeśli pokrywałby jej koszty z własnych środków.

Po rezygnacji przez Harry'ego na początku 2020 roku z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej i po jego wyprowadzce do USA ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało, że przestanie mu przysługiwać ochrona osobista podczas pobytów w Wielkiej Brytanii. Nie zgodziło się jednocześnie na zapewnienie takiej ochrony dla niego i jego rodziny, nawet jeśli sam finansowałby jej koszty.

Prawnicy Harry'ego zaskarżyli obie decyzje - zarówno tę o odebraniu ochrony, jak i o braku zgody resortu na pokrywanie przez niego kosztów ochrony. Ta pierwsza sprawa jeszcze nie została rozstrzygnięta, natomiast w drugiej pełnomocnicy domagali się sądowej rewizji decyzji, gdyż - jak twierdzili - komisja zajmująca się ochroną osób publicznych, podejmując ją, przekroczyła swoje uprawnienia.

Ministerstwo spraw wewnętrznych, sprzeciwiając się roszczeniu Harry'ego, stwierdziło, że co do zasady jest niewłaściwe, aby zamożni ludzie sobie "kupowali" policyjną ochronę, która może obejmować uzbrojonych funkcjonariuszy i nierozsądne byłoby narażanie funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo z powodu "uiszczenia opłaty przez osobę prywatną".

We wtorek Wysoki Trybunał odrzucił argumenty prawników Harry'ego, że decyzja została podjęta w wadliwy sposób i nie zgodził się na jej sądową rewizję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP