Królowa Elżbieta II nadwyrężyła plecy

Źródło:
Reuters, BBC, PAP
Królowa Elżbieta na wirtualnym spotkaniu z nowymi ambasadorami Korei Południowej i Szwajcarii
Królowa Elżbieta na wirtualnym spotkaniu z nowymi ambasadorami Korei Południowej i Szwajcarii
Twitter/@RoyalFamily
Królowa Elżbieta na wirtualnym spotkaniu z nowymi ambasadorami Korei Południowej i Szwajcarii Twitter/@RoyalFamily

Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w uroczystościach związanych z Dniem Pamięci po tym jak nadwyrężyła sobie plecy - przekazał Pałac Buckingham.

"Królowa, po naciągnięciu mięśni pleców, z wielkim żalem podjęła dziś rano decyzję, że nie będzie mogła uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach Niedzieli Pamięci pod The Cenotaph. Jej Wysokość jest rozczarowana, że opuści tę uroczystość" - poinformował Pałac Buckingham.

Główne uroczystości wokół Dnia Pamięci związane z upamiętnieniem weteranów brytyjskich sił zbrojnych poległych na frontach na całym świecie mają zawsze miejsce przed pomnikiem Cenotaph w londyńskiej dzielnicy Whitehall w pobliżu siedziby premiera przy Downing Street 10.

Jak pisze agencja Reutera, to wydarzenie jest dla królowej Elżbiety II jednym z najważniejszych w całym rocznym cyklu uroczystości, w których bierze udział.

Anonimowe źródło w Pałacu Buckingham cytowane przez agencję zaznaczyło, że kontuzja pleców nie jest związana z ostatnim pobytem monarchini w szpitalu.

Elżbieta II nieobecna. Wieniec złoży książę Karol

Według brytyjskich mediów, do urazu doszło niedawno i istnieją przypuszczenia, że jest on efektem przejazdów samochodem i długiego okresu stania. "Jest to oczywiście niewiarygodnie niefortunny czas i nikt nie żałuje dzisiejszej nieobecności królowej bardziej głęboko niż sama Jej Wysokość" - powiedziało źródło na dworze królewskim cytowane przez Sky News.

Królowa, tak jak od kilku lat to było, miała obserwować niedzielne składanie wieńców pod pomnikiem Cenotaph z balkonu budynku ministerstwa spraw zagranicznych. Zaledwie w czwartek Pałac Buckingham potwierdził obecność królowej na uroczystości. Wieniec w imieniu królowej złoży następca tronu, książę Karol. Obok niego w uroczystości wezmą udział jego żona, księżna Camilla, syn książę William wraz z księżną Kate, premier Boris Johnson i lider opozycji Keir Starmer.

Jak podaje Sky News, królowa, która pozostanie w niedzielę na zamku w Windsorze, ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie mogła zgodnie z planem wrócić do wykonywania lekkich obowiązków.

Elżbieta II ma 95 lat.

Autorka/Autor:adso

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images