Królowa Elżbieta II na wystawie kwiatów. Poruszała się elektrycznym wózkiem golfowym

Źródło:
PAP

Elżbieta II odwiedziła doroczną wystawę kwiatowo-ogrodniczą, Chelsea Flower Show. Królowa po raz pierwszy nie chodziła po jej terenie, a była obwożona elektrycznym wózkiem golfowym.

Po prawie siedmiomiesięcznym okresie, gdy królowa z powodu problemów zdrowotnych, zwłaszcza z poruszeniem się, bardzo rzadko pokazywała się publicznie, londyńska wystawa Chelsea Flower Show była kolejnym wydarzeniem w ostatnich dniach, w którym uczestniczyła osobiście.

Po raz pierwszy jednak monarchini nie mogła zwiedzić jej na piechotę. Służby zorganizowały jej wózek golfowy.

W weekend królowa Elżbieta II oglądała zawody konne Royal Windsor Horse Show, a w zeszłym tygodniu pojawiła się na otwarciu nowej linii szybkiej kolei miejskiej, nazwanej jej imieniem. To daje nadzieję, że będzie mogła w pełni uczestniczyć w rozpoczynających się za półtora tygodnia obchodach swojego Platynowego Jubileuszu, czyli 70-lecia panowania.

Chelsea Flower Show w barwach Platynowego Jubileuszu królowej

Nawiązania do Platynowego Jubileuszu są obecne w wielu instalacjach kwiatowych podczas tegorocznej edycji Chelsea Flower Show. Elżbieta II, podobnie jak inni członkowie rodziny królewskiej, są regularnymi gośćmi na tej wystawie.

Jak podała stacja BBC News, monarchini uczestniczyła w niej już ponad 50 razy. W poniedziałek byli obecni też jej najmłodszy syn, książę Edward wraz z żoną, księżniczka Beatrycze z mężem oraz kuzyni królowej: Ryszard - książę Gloucester, Edward - książę Kentu, Michał - książę Kentu i księżniczka Aleksandra.

Tegoroczna edycja Chelsea Flower Show po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wraca do swojego tradycyjnego terminu w maju. W 2020 r. wystawa została odwołana, a w 2021 r. odbyła się we wrześniu. Dla publiczności wystawa otwarta zostanie we wtorek. Jak się oczekuje, przez pięć dni jej trwania odwiedzi ją ok. 140 tys. osób.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP