"Daily Telegraph": co siódmy zagraniczny więzień jest obywatelem Albanii

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Dziennik "Daily Telegraph", przywołując statystyki brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości, zwrócił uwagę na fakt wysokiej liczby Albańczyków w brytyjskich więzieniach w stosunku do liczby mieszkających obywateli tego kraju w Wielkiej Brytanii.

Albańczycy stanowią wyraźnie największą grupę cudzoziemców w brytyjskich więzieniach, Albańczykiem jest już co siódmy więzień z obywatelstwem innym niż brytyjskie - pisze we wtorek dziennik "Daily Telegraph", przywołując statystyki ministerstwa sprawiedliwości.

Według danych na 31 marca tego roku, w więzieniach w Anglii i Walii przebywały 84 372 osoby, z czego 10 148 to więźniowie z obywatelstwem innym niż brytyjskie. Spośród nich największymi grupami narodowościowymi byli obywatele Albanii - 1393 osoby, Polski - 830, Rumunii - 823, Irlandii - 622 oraz Jamajki - 391.

Albańczycy stanowią wyraźnie największą grupę cudzoziemców w brytyjskich więzieniachShutterstock

Jak zwraca uwagę "Daily Telegraph", oznacza to poważną nadreprezentację Albańczyków w stosunku do liczby mieszkających w Wielkiej Brytanii, bo stanowią oni mniej niż 0,05 proc. populacji kraju.

Gazeta informuje, że tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku na kary więzienia - łącznie wynoszące 130 lat - skazanych zostało 82 obywateli Albanii, przy czym 49 z nich za uprawę marihuany, zaś dziewięciu kolejnych - za posiadanie lub rozprowadzanie narkotyków.

"Znacząca liczba" albańskich nielegalnych migrantów

Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) wskazuje, że "znacząca liczba" albańskich migrantów, którzy przybyli nielegalnie do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, pracuje w szarej strefie lub dla zorganizowanych gangów narkotykowych i wysyła do Albanii setki milionów funtów rocznie.

NCA dodaje, że Albańczycy w znacznej mierze wyparli Wietnamczyków z upraw konopi indyjskich, a przerzut wielu z nich przez kanał La Manche opłacony został przez gangi narkotykowe, które w ten sposób przywiązują nielegalnych imigrantów do siebie, każąc im odpracować ten dług.

W 2022 r. Albańczycy stanowili prawie 27 proc. spośród 45 755 nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się przez La Manche i byli wśród nich największą grupą narodowościową. Ale w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowano tylko 28 osób z obywatelstwem albańskim.

Do tego spadku przyczyniła się zawarta w grudniu zeszłego roku umowa międzyrządowa o deportacji Albańczyków. Z kolei w poniedziałek brytyjski rząd uruchomił kampanię informacyjną mającą zniechęcać do nielegalnych przyjazdów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości